yerli malı yurdun malı sorusu?

Konu, 'Kadrolar' kısmında solamare tarafından paylaşıldı.

 1. solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  arkadaşlar tarafsızca soruyorum..delta bisiklet geotech üretiyor ve onlarıda çok seviyorum.ekipman fiyat araştırması yaptığımda:geotech marka bisikletlerin üst düzey ekipmanlı modellerinin fiyatları diğer ünlü markaların nerdeyse yarı fiyatı olduğunu görüyorum...acaba diğer ünlü markaları alırken patent-gümrük-ithalat ihracat vergisi-taşıma-lojistik gibi extra üçretler bizim tepemize mi biniyor?eger durum bu ise biz neden yerli malı yurdun malı kullnmıyalım?tespitimde haklımıyım? yoksa bilmediğim şeylermi var lütfen bilen arkadaşlar bizi aydınlatsın...bu arada delta bisikletten kimseyi tanımam onlarda beni tanımaz..marka reklamı değildir yani..sadece mantıklı bir sorudur?
   
  M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
 2. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.050
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Bütün düşüncelerinizde haklısınız :D ebaydaki fiyatlarla yerli fayatlar bile kargo dahil olmasına rağmen çok oynuyor.Tamamen vergi gümrük ve yüksek kar marjı ödüyoruz.
  Mesela tanıdık bir bisikletçiden bir carraro almaya karar verdim.Bİsikletin üstü fiyatı 1.200 adam bana 900 e bırakıyor.Ve bana senden ettiğim kar 40 lira diyor.O zaman:
  Maliyet: 900-40=860
  Edilen Kar:1200-860=340
  Yani bir bisiklletten 340 lira kar ediliyor.Ama onlarada hak veriyorum.Herkes sürekli bisiklet almıyor olnlarında kar etmesi lazım :)
   
 3. Gürkan Karataş

  Gürkan Karataş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2006
  Mesajlar:
  360
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Adı:
  Gürkan Karataş
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Benim ve başka bir çok kişinin Türk firmalarla yaşadığı sıkıntılar yüzünden yerli yatırımcı ekmek yiyemiyor bu işten. ama bunun sorumlusu biz tüketici değil üreticilerdir. 2-3 firma sorunlu olur olaydan diğer firmalarda nasibini alır, tıpkı çin malı ürünler gibi. halbuki en kaliteli firmada çinde üretilir en ucuzuda, halk ucuzu alır bozulduğunda çin malı dandik olur ;) ayrıca henüz Türk firmaları yeni, tecrübeleri yeterli değil, kalite isteyen adamda yabancı tecrübeli firmalara yönelir.
   
 4. #4
  solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  dünyada gelişen çevreci tutumlar ülkemiz insanınıda doğa sporları ve bisiklet gibi alternatif yaşam dinamiklerine yöneltiyor;ülkemiz dünya bisiklet pazarı için bulunmaz bir satış alanı en basit nedenle ülkemizin büyük kısmını genç nesil oluşturuyor..yakın zamanda kurye şirketleride benzin parasından kurtulmak için bisiklet filolaları kuracaklar..mütevazi bir bisiklet dükkanının yılda 365 adet(minumum)bisiklet sattığını düşünürsek yani gün başına 1 bisiklet:ve bu bisikletten ortalama 320 tl kar yaparsa ayda: 9600 tl(dokuzbinaltüyüz türk liras
  )kira -vergi-çalışan gideri bunun yüzde ellisini alsa:4500tl(dörbinbeşyüz türk lirası kar)ayda 4500 lirayı ülkenin yüzde 90 sanı rüyasında göremez...bisiklet sektörüne genc ve girişimci arkadaşlar dalsın derim ben başka bişe demem.....
   
 5. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Örneğin kendime "Ben niye Geotech veya diğer Türk markası almıyorum" diye sorduğumda , aldığım cevap şu : "Ben de Avrupalı'nın bindiği bisiklete binmek istiyorum."

  Eğer gerçekten bu Türk markaları iyiyse , Avrupa'da niye esamesi okunmuyor. Yurtdışı alışveriş sitelerinde hiç görmüyoruz . Yurtdışında her ürün hakkında yüzlerce yorum okuyabiliyorsunuz. Burada öyle bir imkan yok . Biri iyidir diyor ; diğer kötüdür . Nesi iyidir ; nesi kötüdür bilen yok .

  Türk malını da kötülemiyorum . Ama bunlar ne kadar yerli malı orası tartışılır? Geçen gün LOOK firmasının kadro testlerine baktım.İlk işim bir LOOK kadro almak olacak.Firmalar kendilerini kanıtlamalılar.Rekabet büyük . Bugün Türk firmaları , gümrük vergileri yüksek olduğu için ayaktalar. Yarın ne olur, bilinmez ? Halkın çoğu bisikletten anlamıyor. Bianchi adı değişince , kaç bisiklet satacak merak ediyorum.

  LOOK Fabrikası
  http://www.youtube.com/watch?v=85ihpxYUxuA
   
  Gürkan Karataş bunu beğendi.
 6. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  çin malı ile,çinde yapılan malları birbirine karıştırmayın.
   
  Berk_D ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
 7. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Şunu da itiraf etmeliyim ki Manisa'da yapılan Bianchi'lerin diğer Türk malı bisiklet markalarına da büyük zararı olmuştur. Kötü işçilik , kötü dizayn ,kötü servis . Bisan'ın da iflas etmesi daha sonra ortaya çıkan diğer ürünlerinde yeterince kendini pazarlayamaması , yalnızca ticari amaçla üretilen modeller , spor - sanayii işbirliğinin olmaması , akıllarda gurur duyulacak ; güvenilecek bir marka imajı bırakmamıştır.

  Ciddi bisiklet alıcısı - sayısı kaç tanedir bilemem - zaten 1500 TL - 5000 TL'yi gözden çıkartıyor bu işlerde . %1'i 5000 TL üzeri alışveriş yapsa diğerleri zaten karne hediyesi olarak bisiklet , bilgisayar , elektrikli bisiklet arasında tercih yapıyor . Onlar için su borusuda olsa önemli değil zaten bisiklet.
   
 8. #8
  solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  şunuda belirtmeden geçemiyeceğim ''geçen yıl amerikadan bir lewis marka kot hediye geldi bana: kotun içinde ''made in turkey'' yazıyordu..daha sonra öğrendim ki lewis kotlar türkiyede sökede üretiliyormuş''1980 yıllarından itibaren aklımıza ve içgüdülülerimize kazınmış''avrupa en iyisini yapar''''amerika en iyisini yapar'' imajinsyonu aslından sosyopsikolojik bir komplextir''daha açık bi dille aşağılık komplexi'' biz yapamayız biz iyi değiliz saplantısının eziyetini üstümüzden atmamız gerekir kanısındayım..yurt dışında en iyi ve bir çok bisiklet tasarım ödülünü almış RECEP YEŞİL kurucusu olduğu site ektedir'''bu konuyu formda daha öncede ele alınmıştı)recep yeşile çok teşekkür ederim çünkü bisikletlerin sembollerini türk bayrağından esinlenerek koymaktanda hiç çekinmemiş. ben kendisinden bir bisiklet almayı çok istemiş ve irtibata geçmiştim geçmişte..çok hoş ve anlayışlı biri .arkadaşlar kısaca türklerde en iyiyi en güzeli yapabilir saygılar sevgilerhttp://www.cycles-for-heroes.com/bikes/singlespeed-fixed-gear/peacemaker
   
  sadık özer ve Cem Unden bunu beğendi.
 9. #9
  solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
 10. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.209
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Yukarıda verilen örnekte kar miktarı yaklaşık %30.. Aslında şu anda sektörde ortalama kar marjları %20-%30 arasında. Bu hem bisikletlerde hem de parçalarda böyle.. Ancak düşünüldüğü gibi yılın her günü bisiklet satmak çoğu zaman hiçte mümkün olmuyor küçük esnaflar için.. Ancak Delta bisiklet gibi üretici statüsündeki firmalar tabi ki çok daha büyük kar marjları ile satış yapıyorlar.. Yapmalılarda, bu sayede gelişebilirler ancak mümkün olduğunca da kaliteden ödün verilmemeli ve en önemlisi müşteri her zaman memnun edilmeli.
  Mesela Sedonaların garantileri bazen sorun olabiliyor. Ancak yabancı meşeili bir markanın bisikletiyle sorun yaşadığınızda çoğu zaman(istisnalar var tabi) kat kat memnun edici olarak sonuçlanıyor durumlar.. Bunlar günümüzde en önemli faktörler bence. Sonuçta alım gücü belli, herkes bir kadrosu kırıldıktan veya çatladıktan sonra hemen yenisini alamaz, ancak bisiklet firmalarının bir bisikleti/kadroyu değiştirerek edineceği + puanlar kesinlikle o kadronun maliyetinden fazla olacaktır..
   
  Şahin Bulut ve solamare bunu beğendi.
 11. #11
  solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  bence geotech markası 1000 tl(bin türk lirası) ve üstünde sattığı her model için ömür boyu garanti ve sorgusuz sualsiz kadro değiştirme: güvencesini forumda açık seçik ilan etsin..fkrime katılanlarda EVET ETSİN diye bu mesajın altına atsın imzasını...bakalım bisiklet kamuoyu nediyor?
   
  BF Okuru_ bunu beğendi.
 12. #12
  solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  henüz kimseden ses çıkmadı çok ilginç...
   
 13. Serdar Emre ACAR

  Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  âksaray
  Seviye:
  bence evet...
   
 14. Sungur Çağırgan

  Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  492
  Beğeniler:
  164
  Şehir:
  İzmir-Güzelbahçe
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Beni bilen bilir, ancak Deltanın içinde olduğum o kadar sene içerisinde hiç bir müşterisini mağdur etmedi.
  aksine herzaman müşterisinin ihtiyacına yanıt verebilmek için çalışıldığına inanıyorum.
  çatır çatır kullanıcı hatası olduğu belli olan, sele borusunu fazla yüksekte kullanmaktan kaynaklanan çatlaklar- maşayı bir yere çaptığı için oluşan hasarlar-trafik kazası sonucu oluşmuş kadro hasarları...
  bunların hepsinde kullanıcıyı düşünen bir firma olduğunu biliyorum bu yüzden de artık içinde olmasam da eminimki bir geotech in kadrosunda veya bir başka aksamında oluşabilecek sorunlar için kimseyi üzmez.
  Size tavsiyem bu konuda bir kesinlik istiyorsanız direk Delta bisikletin sayfasına taşımanız, çünkü bu konudan haberleri olmayabilir.
   
  Dizdar MERT bunu beğendi.
 15. Atakan DEMİR

  Atakan DEMİR Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  403
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  istanbuL
  Seviye:
  Bende bisiklet piyasasındanım dostum o adam sana toptan fiyat yazmış 40 lirada yalan 340 lirada yalan sen bisiklet parça veyahut satılan lüx bisikletlerde karı yarı yarıya düşün ama iyi fiyat yapmış sana salcano nun sram xx li modelini 5000 liraya almıştım zorlasam 4000 liraya bile alırdım gerisini sen hesapla artık
   
 16. #16
  solamare

  solamare Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  eminimki delta bisiklet gerek yaptığı aktivitasyonlar,organizasyolar ve diğer etkinlikleriyle türkiye bisiklet sektörüne büyük katkılarda bulunuyor.türk bisiklet markası yaratma konusundaki çabalarını kutluyorum...benim isteğim ve umudum türk markalarını uluslar arası konumlarının yükselebileceği ve her konuda övünebileceğimiz türk markaların olması...sevgiler.
   
 17. hakan sancaktar

  hakan sancaktar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  bir defa yerli malı ile yerli markası farklı şeyler diye düşünüyorum. geotech, sedona, salcano, kron, ümit vs. bunların tamamı ülemizde montajlanan ithal mallar. üst grumpları taiwan'dan alt grupları çin'den ithal ediliyor. en ufak somunları bile yerli üretim değildir ki olamaz da zaten çünkü ekonomik olmaz o zaman; malum uzak doğuyla dünya rekabet edemezken biz nasıl rekabet edelim.

  ikincisi pahalı olan dünya markaları niye pahalı çünkü adı üzerinde, dünya markası. marka bisikletinin üzerine ne set takarsa taksın malını satacağını biliyor. markasına güveniyor ki markasının altında onyılların getirdiği birikim var.

  ama bencede yerli markaları tercih edelim ki onlar kazansın, onlar da gelişsin hatta dünya markası olsunlar; bunu kim istemez ki??
   
  Fatih Ertörün ve alper öztürk bunu beğendi.
 18. Gürkan Karataş

  Gürkan Karataş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2006
  Mesajlar:
  360
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Adı:
  Gürkan Karataş
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  abi sadece bisiklet satmakla dünya markası olunmazki, bisikleti sattıktan sonraki olaylar asıl markyı dünya markası yapacaktır. bizimkiler satana kadar duruyor malının arkasında. tabiiki herkes ister ülkesinin markası dünyaca ünlü olsun, fakat markanın bunu haketmesi lazım ilk önce.
   
 19. hakan sancaktar

  hakan sancaktar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  zamanla o da olur inşallah..
   
 20. tuturuk

  tuturuk Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  şimdi burada bi kavram karmaşası var gibi geldi bana bi kere marka nedir? üretim nedir? herkes marka olabilirmi? satış ve satış sonrası hzimet nedir ? bunları anlamadan markaları eleştirmek yada yağcılı yapacak şekilde konuşmak çok yanlış olacağını düşünüyorum.
  kadrolar hakkında kim ne biliyor herkes bişeyler yazıyor kırıyor kötülüyor yada övüyor bunlara neye göre nasıl bir şekilde oluyor bilmiyoruma ama ilk başta metal ve metal alaşımlarından başlama gerek.
  özel kadrolar hariç bütün kadrolar taiwan ve çinde üretiliyor. nasıl diyeceksiniz????
  a markası gidiyor taiwanda x firmasına (bu işi yapan bir üreticiye ) bana diyor çıplak boyalı yada boyasız yada stikerli olarak x firmasında üretilen kadroyu alıyoooo bi bakıyorsuz b firmasıda taiwanda x firmasında ürettirmiş kadrolarınıı
  daha sonra a markası sram shimano vb markalardan almış olduğu donanımları birleştiriyo b firması ne yapıyor oda afirmasını yaptığını uyguluyor.
  bu durumda toplama bisiklet yok yada bütün bisikletler toplama ( bakın bir tespit)
  a markası amerikalı çok ünlü ve salyalarımızn aktığı bir firma b firması diyelim ki türk firması ve bizim önyargılarımızı kıaramamış bir firma ve a firmasına göre daha ucuz bir firma
  eeee bu durumda aslında aynı ürünü alıyoruz sonucu çıkar gibi ama tamda sonuç bu değil
  pekiii neden aynı ürün değil; çünkü stiker ve boyasını dizayn eden mühendis yada dizayner malum farklılaşmak adına kendi çizgisini sunuyor yani a firması farklı bir stiker kullnırken b firması bambaşka bir stiker ve boya skaası kullanabiliyor.
  pekii bisiklet bileşenleri ne olacak; tabiki shimano sram suntour fox vb firmalardan alınan malzemeler bisikletin statüsüne göre konumlanacak ve ortaya iki ayrı bisiklet çıkacak
  a firması pahalı yaa mesela adam acera 8 li set koyacak b firması altus 7 sisitem koyacak
  diyeceksiniz a firmasın bisikleti aceralı 24 vites iken b firmasının ürünü 21 vitesli altus set işte tamda buarada bisiklet kullnıcısının ihtiyackaları orataya çıkacaktır diyelimkii altus arka artırıcı 30 lira iken acera arka artırıcı 35 lira denklemiyle bisikletleri kıyaslarsak bi bakıyorsunuz a firması çok pahalı ama a firması amerikalı hemde ürününe bilmem kaç sen garanti veriyormuş gerçekliği orataya çıkar. (dewamı yemekten sonra)
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20160426_171815.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
upload_2017-3-26_10-43-17.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
Fabian-Cancellara-aero-position-2.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...