Yerköprü şelalesi(Göksu kanyonu) gezisi.

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Iç Anadoluda güzel yerlere bisikletle gidip gezmeyi ben hep bir damla bal için koskoca keçiboynuzunu çiğnemeye benzetmişimdir.
  Ancak çok uğraşılarak edinilen şeylerin de tadı bir başka olsa gerek. Hele de bir bisikletçi olarak, eziyeti dahi keyif edinmeyi becerebiliyorsanız.

  Ağustos ayının en sıcak günlerinde bu seferki yolculuğumuz Konya ya 150 km. Uzaklıktaki Yerköprü(Hadim) şelalesine. (Bu şelalenin ayrıca bir de Mut/Mersin yakınlarında olan bir ikizi vardır, karıştırılmaya)


  Gideceğimiz yol güzergahı aşağıdaki haritada işaretli. Yerköprü şelalesi kırmızı renkli halkayın içine tekabül ediyor.

  [​IMG]


  İronman ekibi Pazar sabahı 06:00 da vilayet binasının önünde toplanır. (Soldan-sağa : Murat, ben, Ergin, Hakan, Hasan)

  [​IMG]


  Yol manzarası -Çarıklar köyü yakınlarından geçerken-

  [​IMG]  Ekip 100 km. yi geçtikten sonra biraz su kaynatmaya başlıyor. Suyu iyice azalan Murat biraz durup dinlenmeye karar veriyor. Ben Murat’a hitaben:
  -Ne oldu bisikletle geldiğine pişmanmısın? deyince, Murat bana vücut diliyle cevap veriyor.
  Bana verdiği cevap “Ben bu yola baş koydum, pişman değilim” anlamındaymış gibi geliyor. Ya siz ne dersiniz? :)

  [​IMG]  Ekipteki yorgunluk belirtilerinin artması üzerine Sarıoğlan kasabasında ilk molamızı verdik. Buranın çayı ve saç kavurması bir de şifalı suyu meşhur. Tabi bir de köy-evi tarzı masaları. (Taşkent’li Hüseyinsak’ın kulakları çınlasın)

  [​IMG]
  Sarıoğlandan sonra Taşbaşı’nı da geçiyoruz ve sıra geliyor Eyiste deresine. Eyiste deresini yılan gibi kıvrılan rampalarıyla meşhur. 3-4 kat üst üste katlanıyor yol neredeyse..

  [​IMG]  Dere üzerindeki köprüde çok minik bir mola:

  [​IMG]  Eyiste den sonra yüksek irtifalardaki dağ manzaralarıyla yolculuğumuza devam ediyoruz.

  [​IMG]


  Bağbaşı köyünde üzüm yetiştiren köylüler bize üzüm ikram ediyorlar:

  [​IMG]


  Yol üzerinde pek çok ladin ağacı görüyorum. Hadim yakınlarında olan ve anıtağaç sertifikalı 2000 yıllık Ladin’i hatırlıyorum. O ağacı görmek için arkadaşlarımı daha fazla yormaya kıyamıyorum. Onun yerine size tahminimce 1000 yaş civarında başka bir Ladin’i resimliyorum. Siz bu ağacı 1000 yaş daha yaşlı olarak hayal etmeye çalışın olsun bitsin…

  [​IMG]  Konya dan 113 km. sonra Doğu istikametine ayrılan Karaman yoluna sapıyoruz. –Yolun sıcaklığından ve rampasının eğiminden dolayı arkadaşlarımız biraz zorlanıyor- Ama ne tatlı tırmanıyorlar değil mi? Sanki serap gibi görünüyorlar. :)

  [​IMG]  Coğrafya birden değişiyor sanki. Şu dağların ve vadilerin boyutlarının ne kadar devasa bir hal aldığına bakınız. Resimdeki dağ yolu üzerindeki ince sarı halkanın içinde görülen minik mavi nokta Hasan arkadaşımızın kendisidir. İşte bu manzaraya karşı pedal basmanın tadına doyum olur mu? Hatta bisiklet kendisi iniyor, pedal basmaya da gerek yok. Siz sadece manzarayı seyredin..

  [​IMG]  Arkama baktığımda gördüğüm dağ manzarası:

  [​IMG]  Önümde katetmem için beni bekleyen vadi manzarası:

  [​IMG]

  Devam edecek
   
 2. #2
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Ve şelaleye ulaşıyoruz.

  [​IMG]


  Şelale kenarında piknik masaları kurulmuş olarak bizi bekliyor. En sağdaki kişi bu piknik organizasyonumuzun baş kahramanı Sayın Taner Bey. Kendisine ve ayrıca bu fotoğrafı çektiği için fotoda görünmeyen Sayın Arkeolog Naci Bey’ e en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  [​IMG]
  YERKÖPRÜ ŞELALESİ

  Yerköprü olarak adlandırılan mevkide, Göksu nehri, 500 m uzunluğunda bir mağaranın içinden geçmektedir. Mağaranın oluşumu oldukça ilginçtir. Göksu vadisinin yan yamaçlarından birinde meydana gelen heyelan sonucu vadi tıkanmış ve doğal bir baraj oluşmuştur. Daha sonra vadinin sağ yamacından çıkan karstik Karasu kaynağı, bu heyelan kütlesinin üzerine yayılarak traverten bir kabuk oluşturmuştur. Göksu nehri zamanla bu doğal barajın altından bir tünel açmış ve bugünkü Yerköprü mağarasını meydana getirmiştir. Karasu karstik kaynağı ise, mağaranın hem girişinde hem de çıkışında, traverten platodan Göksu nehri yatağına 20 m yükseklikten düşüş yapan şelaleler oluşturmuştur.
  Olayı zihinlerinizde daha iyi canlandırmanız için yukarda bahsedilen heyelan olayına konu olabilecek bir kaya resmi göstermek istiyorum. Aşağıdaki resimde şelaleye hemen 7 km. uzaklıktaki “Yağcılar” köyünün arkasında görülen koskocaman kaya kütlesi gibi bir oluşum vakti zamanında böyle bir heyelan olayında rol almış olabilir.

  [​IMG]


  Ve sıra geldi şelalenin jeolojik yapısını görmeye ve fotolarla sizlere göstermeye.
  Önce şelaleye su veren dereleri görelim.
  İşte: Karasu:

  [​IMG]


  Mağaraya yakın bir bağ evinin duvarındaki ev sahibi bizi karşılıyor. Bu canlının gözleri neredeyse 360 derece rotasyon(kendi etrafında dönme) hareketini başarabiliyor. İlginç !!!

  [​IMG]  Bu da 500 metrelik mağaranın içine girmeden önce doğal bir gölet haline gelmiş Göksu nehri. Sizleri uyarıyorum: Bu sessizlik ve durgunluk, şelalenin çıldırmadan önceki sessizliğidir. :) Yani bu durgunluğa sakın aldanmayın. Bu sulara ve bu mağaraya girip te dışarı canlı olarak çıkamayan pek çok gözüpek delikanlı olmuş.

  [​IMG]


  Mağaranın içine girmek için yukarıdan damlayan suların oluşturduğu doğal bir duşakabinin içinden geçiyoruz. Bu damlayan suyun kaynağı yukarda da bahettiğim Karasu nehridir. Yani; mağaranın içinden Göksü nehri akıyor, üzerinden ise Karasu nehri. Sanki iki katlı(dublex) bir nehir gibi. Yerde görülen ve kemiğe benzeyen şeylerin o gözü-pek ama şansı-kıt insanlara ait olmadığı ne malum?!!!

  [​IMG]


  Su gittikçe derinleşiyor ve ortam karanlıklaşıyor.

  [​IMG]


  Sonunda oldukça geniş ve derin bir su birikintisiyle, daha doğrusu tabanı nehir olan bir mağarayla karşılaşıyoruz. Buradaki kayaların üzerinde iri kırmızı yengeçler dolaşıyor. Suyun içinde de belki bacağımız kalınlığında balıklar oynaşıyor. Onları görüyoruz ancak yakalamaya dahi cesaret edemiyoruz. Çünkü üzerinde durduğumuz kayalar yosunlardan dolayı sanki sıvı sabun sürülmüş gibi aşırı kayganlar.

  [​IMG]


  Mağaranın içinde daha fazla ilerliyemiyoruz ve dışarı çıkıyoruz. Şimdi sizi 500 mt. Sonra suyun yeryüzüne çıkıp şelale yaptığı yere götüreceğiz.

  İşte muhteşem YERKÖPRÜ şelalesi

  [​IMG]


  Şelalenin keyfini çıkaranlar sadece bizler değildik.

  [​IMG]


  Şelalenin eteklerinde yüzülebilecek doğal havuzlar da vardı. Şelale ortamı bulut şeklinde su damlacıklarıyla kaplıydı. Gökkuşağına dikkat ediniz.

  [​IMG]  Şelalenin eteğindeki havuza atlayan Murat bey uzaktan görülüyor. -sarı şortlu-

  [​IMG]


  Atlama sırası Hakan beyde. -mavi mayolu ve elleri kartal kanadı gibi açılmış hafif tombulca olan bey- (Tombul iron-kartal ) :)

  [​IMG]


  Göksü ve Karasu nehri birleştikten sonra oldukça yüksek bir debiye sahip oluyorlar.

  [​IMG]


  Göksu nehri boyunca halkın da suya girebildiği bazı tesisler var.

  [​IMG]


  Hatıra olarak Yerköprü şelalesinden orijinal bir kaya parçası olarak gezimizi noktalıyoruz.

  [​IMG]


  Başka gezilerde buluşmak üzere.. Saygılar, sevgiler..
   
 3. Erhan Can

  Erhan Can Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Yaa çok güzel yermiş; ayıp ya, özendirmeyin bizi :boese157:
  Bir yerlerimiz şişecek yaa...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 4. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Mesut Abi harika bir yer şu YERKÖPRÜ ŞELALESİ. yıllar önce ATLAS dergimde okumuştum hayranlıkla. Şimdide sizlerin ellerinden görmek ve kaleminizden okumak çok güzel. Ellerinize ayaklarınıza sağlık.

  Yukarıdaki fotoğrafa bayıldım doğrusu. Harika bir yol ve manzara. Ah keşke şimdi orada olsam dedirten tipten. Ama maalesef.

  Tüm katılan arkadaşların ayaklarına sağlık. Pedalınıza kuvvet...

  Sevgiler...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 5. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  abi o kadar güzel yollar gitmişsiniz ki sizi gördükce uzun yola gidesim geliyor süper yaa eline saglık fotolarda ayrı güzel
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 6. kaçakyayın

  kaçakyayın Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  çektiğiniz fotağrafların birçoğunu kayıt ettim umarım telif hakkı istemezsiniz herbiri birer kart postal gibi çok teşekkürler ederim bol pedallı günler
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 7. Ender Alıcıoğlu

  Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2006
  Mesajlar:
  2.430
  Beğeniler:
  4.175
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Mesut Bey Merhaba

  Fotoğraflarınız, hele hele şelale fotolarınız çok güzel ve tabiat orda hakikaten ,süper oluşumlar yapmış.

  Geziniz güzel olmuş ama önce arkada ki 2 yemek taşıyan arabayı aradı gözlerim . Çok sonra sizi buluşma yerinde beklediklerini anladım. :)

  Yanlız İronlarınıza bu gezide sanki biraz fazla yüklenmişsiniz gibi geldi. Sanki isyan çıkacakmış gibi, karayoluna yatıp üstümden ez geç , benden bu kadar gibi, bir fotoğraf görür gibi oldum.:D
  Sanıyorum dönüşte isyan büyüdü ve araç ile döndünüz . Çünkü dönüş yolu fotoları yok sanki.:D :D

  Hepinize , geziye bisikletle katılan ve size, yiyeceklerinizi taşıyan arkadaşlarınıza teşekkür eder . neşeli mutlu günler dilerim.
  Hoşçakalın.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 8. #8
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Ender bey selamlar.
  o gün sadece 150 km. pedal bastık.(benim km. saati öyle diyordu)
  eve dönüşü ise arabayla yaptık. havaların çok sıcak olmasından dolayı ekibimin dönüş yollarında buharlaşmasını istemedim:in:
  dönüş yolunda pedal basarak harcayacağımız vakitte ise bir kısım elemanlar şelalede yüzdüler ben ve başka bir arkadaşım ise kanyonda keşifler yaptık, bol bol foto çektik..
  Güzel yorumlarınız için candan teşekkürler..:) :) :)
   
  sgtalper ve Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
 9. huseyinsak

  huseyinsak Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Zeytinburnu, İstanbul
  Seviye:
  Memleketime bakınn beeeee :)

  Mesut abi çok güzel fotoğraflar çekmişsin. Yanlız o eyiste deresinden sonra yolu nasıl çıkabildiniz abi, hadi onuda geçtim dinek'ten sonra yollar hep yokuş nasıl becerdiniz abi?( Yıllık izinimi kullandığımda bende aynı yolldan gittim ama sizin kadar başarılı olamamıştım)

  Herkesin gidebileceği bir yol değildir..

  Valla sana ve ekibine iki kat ironman denilse yeridir.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 10. #10
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Bazı yollar vardır, tek başına gidilmesi evladır..
  Bazı yollar vardır, yalnız gidilmesi başa beladır...

  Sanırım ekiple gitmek bazen insana moral oluyor.. Eminimki sen de bizim ekiple beraber Eyiste den çıkmış olsaydın, bizden hiç te geri kalmaz belki en önde giderdin.. :)
   
 11. Ceyhun Pekuz

  Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Fotoğrafları paylaştığınız için teşekkür ederim ;) Kafama takılan bir nokta o mağaraya girildiğinde, hemen bırakmayız biraz misafirimiz ol :p diyen canlılar tam olarak ne oluyor acaba :)
   
 12. #12
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Kendi şahzi zevkiniz için kullanmanız durumunda telif hakkı sözkonusu olmaz. Başka durumlarda ise kaynak göstermeniz, emeğe saygı gereğidir. Zaten kartpostal bastırıp satacağınız ummuyorum:D

  Fotoları beğendiğiniz için tekrar teşekkürler. :)
   
 13. #13
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  O mağaranın ölümcül olmasının sebebi aslında başka canlılardan dolayı değil.
  Mesela kışın gidildiğinde bir baştan birbaşa 500mt. lik mağarayı çok rahat katedebilmenize rağmen, bahar ve yaz aylarında su debisinin fazla olmasından dolayı aynı mağarada pek çok girdap ve yer yer çöküntüler oluyormuş. Hatta bu mağarayı baştan başa geçmek için tüplü dalış yapmak zorunda kalan meraklılar bile olmuş.

  Yani bu iş gerçek bir profesyonellik gerektiriyor. Olay; köyün kızlarına hava atmak için yapılacak bir yiğitlik gösterisinden öte bir şey. (Daha önce bu mağarada hayatlarını kaybedenleri tenzih ederim)

  Saygılarımla.. :)
   
  KevSerSeri ve Ceyhun Pekuz bunu beğendi.
 14. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Mesut Abi hakikaten çok iyi performans sergilemişsiniz o sıcakta. Umarım ben de bir gün sıcağa aldırmadan, zırt pırt suya ihtiyaç duymadan, boğazım kuruyup yapışmadan, android gibi çıkabilirim o rampaları:)
   
 15. Newguinea

  Newguinea Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Yeşilköy
  Seviye:
  İstanbul üç yanı deniz. Kara bağlantısı bölgecinde 3 tane büyük göl.
  Küçük ve Büyük Çekmece gölleri kışın bizi engeller.
  Yazın trakyada şelaleyi boş ver, su içecek çeşme bulamazsın yerini bilmezsen.
  Görülecek bir arazi yapısı da yoktur pek.

  Gezmiş kadar oldum. Teşekkür ederim.

  Çift kat nehir olayı çok ilginç

  Şu Anadolu neler neler saklıyor. Bu saatten sonra bisikletle yetişemem herhalde tamamına. Motorsiklete mi geçsem nedir :)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 16. #16
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  sen bu lafları diyebildikten sonra zaten olay bitmiştir. ;)
  artık her şey beyninin kaslarına gereken emri vermesine kalmıştır. :)
  haydi vatana millete hayırlı olsun. bir ironman daha katıldı dünyamıza..


  sevgilerimle..
   
  KevSerSeri bunu beğendi.
 17. Anıl(shopar)

  Anıl(shopar) Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  574
  Beğeniler:
  239
  Şehir:
  Erenköy, İstanbul
  Seviye:
  mesut abi gene döktürmüşünüz ellerinize ayaklarınıza sağlık ne güzel yaaa
   
 18. Lütfü Çolak

  Lütfü Çolak Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.256
  Beğeniler:
  1.905
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  elinize, kolunuza, pedalınıza sağlık.
  çok güzel bir yermiş.

  insan imreniyor doğrusu...
   
 19. #19
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  sağol canım, sağol ciğerim
  birdahaki sefere birlikte olsun inşallah..:)


  güzel yorumunuz için candan teşekkürler..
  sağolun varolun.. :)
   
 20. sarrri

  sarrri Yeni Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2006
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Mesut abi merhabalar,

  Yerköprü şelalesini Gezi Dergisinin Haziran sayısında görmüştüm ve çok hoşuma gitmişti.Siz yine İronman ekibi olarak yapacağınızı yapmışsınız ve Yerköprü beklemez ileri diyerek oraları fethetmişsiniz.Eminim çok heyecanlı ve güzel bir aktivite olmuştur.Fotoğrafları görünce gitmiş,görmüş kadar oldum.

  Tüm İronman ekibine saygı ve sevgilerimle.Kendinize çok iyi bakın...En kısa zamanda görüşmek üzere...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

kays pwr.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
upload_2017-5-5_23-31-12.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
7441720-cycling-fra-dauphineghsdghsfg.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...