Yerel yönetimlerin futbola para akıtıp bisiklet sporuna nanik yapmaları

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gıcık oluyorum, kıl oluyorum, öfkeleniyorum, sinir oluyorum, ifrit oluyorum. Daha bu hafta kamuoyuna yansıyan bir yamyamlık yaşandı. Amigo kılıklı bir tip sırf başka bir takımın formasını giydi diye 3 yaşındaki sabinin üzerine yürüdü. Sonra mülki amirler filan araya girip durumu düzeltmeye çalıştılar. Geçen hafta seyirci istatistikleri geldi. Bilmem kaç süper lig karşılaşmasına toplamda 50-60 bin kişi gitmiş. Yani maç başına tribünleri dolduran taraftar sayısı sadece 7 bin kişi. Birde sırf avrupa kupasına katıldı diye milli takım oyuncularına 500 bin eyro prim ödemesi vakası varki tarihe geçer. Avrupa ülkelerinde bu prim 1500- 2000 eyro civarındaymış. Ben yerel yönetimlerin hala küçük kasaba politikacı kafasından kurtulup futbol dışında başka bir spor tanımamalarını anlayamıyorum. Çocuğun üzerine yürüyen balta bir şekilde korunuyor, fanatik hatta manyak taraftar grupları kollanıyor. Şurada bisiklet yolları yap, bisiklet klübüne 3 bisiklet hibe et deyince yerelcilerde şafak atıyor yüzleri sirke satmaya başlıyor. Hepsi yalan. Hatta söyledikleri 3. sınıf adi bir yalan. sadece gaz almaya matuf hareketler bunlar. Kimse kimseyi kandırmasın. Yok bisiklet ciciymiş de falan. Mikrofonlar çekildiğinde yine kendi aralarında soğuk savaş dönemlerinde kalmış angut angut futbol muhabbeti ve mafyatik gülüşmeler. Oturmalarda küfürbaz, ahlaksız futbolcu transfer muhabbetleri. hatta size bir şey daha söyleyeceğim. Buda benim iddiamdır. Şu bisiklet örgütlerinin başına getirilen adamlar bile sırf bisiklet kültürünü absorde etmek, o heyecanı bastırmak için görevlendirilen tipler. Bisiklet adına yapılan elle tutulan ciddi bir adım yok. Bugün türkiyede kaç bisiklet takımı var. Bisiklet takımlarının bir ligi varmı. Bir fitbolcuya 500 bin eyro veriliyorda bir takıma 4 tane kıçıkırık bisiklet verilemiyormu. Her şey yalan herşey tezgah.

Scudo

Batu54

Üye
Tepki
50
İsim
Batuhan
Bu tip şeyler malesef sadece paraya bakıyor.Eğer bisiklet ile alakalı bir gelir elde etseler veya bir gelir elde edebilecekleri bi durum yaratsalar bisiklet sporunada iyi para dökerler ama ülkemizde bisikletliler için yol yapalım rahat sürsünler,engelliler için yol yapalım sorun yaşamasınlar ,motor kullananları korumak adına daha güzel projeler yapalım tarzında insanların iyiliğini ve daha güzel bi hayat yaşaması sağlayalım dertleri yok.Yöneticilerin ve üst seviyede olan insanların tek derdi daha fazla para nasıl kazanırım.Naçizane benim fikrim budur.Futbola gelirsekte şimdi burda milyon liralar döndüğü için 25-30 adama 500 bin vermişler koyarmı onlara zaten her hafta her takımdan ceza adı altınta saçma saçma binlerce lira alıyolar.Ayriyetten çoğu iş adamı , marka sahipleri bu yüzdende malesef bisiklet,tenis, ve bu tip sporlara yönelmiyolar.Çünkü bu sporlardan para kazanamazlar.Keşke dert dertleri para kazanmak değilde toplumun mutlu olması olsa .

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kesinlikle tezgah. Milleti uyutamayacakları bir sektöre sistem, asla geçit vermez. Ki sosyal devlet değiliz, üstüne üstlük hastalıklı bir toplumuz, maalesef dedikleriniz sonuna kadar doğru.
Endüstriyel futbol diye bir terim var belki duymuşsunuzdur. Yazdıklarınız tam da bunu anlatıyor işte. Endüstriyel Gelişimini tamamlamış bir sosyal devlet için endüstriyel futbol doğru bir kavramdır. İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya gibi.
Ancak bizim gibi gelişmemiş, mafyavari sistemle yönetilen, Hükümetlerin devamlılığını halkın cehaleti sayesinde sağladıkları toplumlarda futbol virüs gibidir, bir hastalık gibi yayılır. Neticesinde uyutulan cahil kesimler ortaya çıkar.
Bu cahil kesimler sayesinde hükümet, herhangi bir uyanış, devrim, sorgulama, eleştirme riski altında kalmadan, rahat rahat kapitalist ve emperyalist sistemin buyruklarını uygular ve kendi lüks yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirir.
Evet, ülkede işler Kötüye gidiyor. Geleceği planlamak yerine hala geçmişin pislikleriyle ve iktidar sahiplerinin kirli oyunlarıyla iç içeyiz. Bu halkın cehaleti devam ettiği sürece de ezilecek, ötekileştirilecek, garibanlıktan kurtulamayacak. Ve bu cehalet de futbol ile sağlanıyor sevgili dostum.
Sözüm şu anki merkezi yönetime değil sadece. Anadolu Toprakları yüzlerce Yıldır benzer afyonlar ile uyutuluyor. Bu sisteme karşı çıkan her toplum, görüş, kişi, kurum da katledilip ortadan Kaldırılıyor.
Insanların uyanmasının vakti geldi de geçiyor bile. Ancak bu uyanış nasıl ve ne zaman olur, onu bilemiyorum işte.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Futbol kitleleri bir arada tutan, sivil toplum örgütlerinin oluşmasını sağlayıp bunu paraya çeviren bir seyir sporudur. Yani futbol yöneticileri insanların zaaflarını iyi kullanırlar ve bunu günümüzde ahlaksızca insanların ölümüne varacak şekilde kötüye doğru yönlendirirler. Sebebi kurum açısından şöhret olup daha çok para kazanmak. O yüzden ülkemizde ilk kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü bir futbol kulübü değildir. Çünkü Sultan II. Abdülhamid'e gelen jurnallerden sonra kendilerini denetlemeye gittiklerinde, Serencebey yokuşunda bir evde bir gurup gencin futbolla alakasız beden sporu yaptığını görüp serbest bırakmıştır. Sultan II. Abdülhamid her türlü spor faaliyetine izin vermesine rağmen futbolun potansiyelinden ötürü buna izin vermemiştir. Hatta İngilizleri içeriden rahatsız etmek için Portsmouth kulübünü kurduğunu söyleyenler çok olmuştur. Abdülhamid'in hatıralarından yola çıkarak böyle bir işe giriştiğini anlayabilirsiniz fakat henüz kanıtlanamamıştır. Nitekim bu kulübün armasında bugün bile ay-yıldız mevcuttur.

Evet arkadaşlar futbolun böyle kitleleri komaya sokup uyuttuğunu kabul ediyoruz. Ancak son yirmi yılda ortada dönen paralar muazzam. İşte bu paralar yüzünden bisiklet ve benzeri sporlar futbolun önüne geçemeyecek. Ayrıca bu paralar için endüstriyel futbol takımı olmanıza gerek yok. Dahil olunan turnuvalardan kazanılan paralar bile bir çok isimsiz iş adamını futbol kulüplerinin başına geçmeye teşvik ediyorsa varın gerisini siz düşünün.

Portsmouth logo

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/archive/e/e1/20091024115525!Portsmouth_FC_crest_2008.png

BF Okuru

Üye
Tepki
2
mehmet dostum
arena vardı bi zamanlar ,roma halkı doluşurdu oraya,birbirini boğazlayan gladyötörleri seyredelerdi,
gladyötürün biri galip gelince romanın efendisine bakar ,imparatora,imparator halka bakar,baş parmaklar aşağı ise o da halka uyar ,böylelikle koyun sürüsü zevke gelir idi,yerleşik düzene isyan eden trakyalı spartaküse gelene kadar ne kadar insan boğazlandı o arenalarda, bilinmez,
tarih ibretle dolu,bugünün arenasının hafifletilmiş şekli ise futbol arenası,hiç bir zaman o arenaya gitmedim,ama şu soruyu kendime sordum,neden insanlar doluşur o futbol arenaya? bunun sosyolojik açıklaması elbet vardır,
adam iş hayatından bıkmış patronuna küfür edemeyeceği için hakeme küfrederek rahatlar ,işşizdir, kendini rahatlatır hakemin kafaya pet şişe atarak,ya da hır çıkaracak,
bağdat caddede sempati duyduğu takımın formasını ailece giyenlerin masumiyeti olabilir, ama stad çevresinde içki içerek küp gibi sarhoş olup kavga çıkarmaya hazır olanların sporla alakası ne olaki
spor yapıyormusunuz sorusuna hafta sonu maça gidiyorum diyenlerin olduğu bir ülkede, işimiz zor,
bu aids virüsü gibi,tüm insanlığı sarmış durumda,avrupada stadlar doluyor ,oradada sorunları olan insanlar yokmu,var tabi,onlarda takımlarını destekleyerek moral takviyesi yapıyorlar,bıkmışlarlar stresli iş yaşantısından kendini rahatlatacak yer olarak futbol arenalarını görüyorlar,bu böyle devam eder,

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Yalnız @mehmetsunu bey süperlig takımlarından bahsetmiyor, yanlış algılandı galiba; kendisi saçma sapan çemişgezek belediyespor tarzı amatör kümede oynayan ve milyonlar akıtılan saçma sapan takımlardan bahsediyor bu takımların hiçbir getirisi yok arkadaşlar, hele maddi hiç bir gelir sağlamıyor... Belediyelerin futbol yerine amatör spora destek vermesinden bahsediyor ki malesef söylediklerinde de haklı. Valla ne mutlu bana ki Antalya'da 2-3 tane bisiklet takımı var ve ellerinden geldiği kadar aktif olmaya çalışıyorlar; yeter mi? Elbette yetmez ama zamanla daha da ilerleyeceğini düşünüyorum :):)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@taner07 Mehmet'in söylediği aynen belirttiğiniz gibi ama bir laf var, balık baştan kokar diye. Ön ayak nereye, arka ayak oraya, bütün şekillenme böyle. Düne kadar İBB diye bir futbol takımı vardı adını Başakşehir'e devşirdiler. Neden İstanbul büyük şehir belediyesinin bir bisiklet takımı olmasın değil mi ? Ama bakın geçen sene futbol takımları Uefa kupasının kapısından döndüler yanlış hatırlamıyorsam. O yüzden diyorum varın gerisini siz düşünün.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@taner07

Aynen dostum aynen öyle. Hiçbir üretimi olmayan sıradan küçük bir ilçede bile üç beş mahalli amatör takım var. Forması, yemeği, aşçısı, masörü, malzemecisi, aylığı, takım otobüsü, mazotu derken nerden baksan herbirinin yıllık bütçesi en az 40-50000 teledir.

• Beğen
Tepkiler: navigraph55

Gacemer

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
@Atilla Gobel

Konu bu değil ama Porthsmouth'un amblem hikayesi biraz daha farklı. Başka yerden de duymuştum ama (link) linkinden de tam hikayeye ulaşabilirsiniz. Konuya gelince, bisiklet sayısı ve kullanımı bayağı iyi olan ve şehir topoğrafyası bisiklet kullanımına elverişli Antalya olarak bir önceki dönem Büyükşehir Belediyesi şehir içinde bisiklet yolları yaptığında bir çok vatandaşın araba park yeri ve dükkan girişlerine engel olduğu için tepki aldığını gördük. Zaten her yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı Tur'u nedeniyle kapanan yollara kızan da keza aynı insanlar. Ülke geneline göre gayet iyi sayıda bisikletin olduğu şehirde bile vatandaşın bakış açısı böyle olduktan sonra tek ve yegane amacı seçmen mutluluğu olan Belediyelerin bisiklete yatırım yapmaması çok normal. Yumurta-tavuk hesabı, belediye yatırımı için vatandaş ilgisi, vatandaş ilgisi için ise belediye yatırımı gerekli. Büyükşehir çalışanıyım. Sokakta profesyonel görünümlü bir bisikletlinin üzerinde Antalya Büyükşehir Belediye ismi ve logosu görünce dedim her halde sponsor olduğumuz bir takım var. Daha yeni de bisiklet almışım, forma bakınıyorum. Dedim ya yabancıya ne gerek var Spor Şube Müdürüne sorayım takımın formasının satıldığı, yaptırıldığı bir yer varsa gidip alayım. Sorduğumda ise bırakın sponsorluğu bisikletin spor olduğundan dahi bir haber biri çıktı karşıma. Düşünün yani, buradan Cumhurbaşkanlığı Tur'unun 2-3 etabı, Alanya, ve Konyaaltı'nda triathlon yarışları falan düzenleniyor ve Belediye de RunAtolia gibi toplu katılımlı faaliyetlere bile sponsor oluyor ama -en azından benim gördüğüm, yada bana söylendiği kadarıyla- bisikleti neredeyse tanımıyor. Allah'tan bisiklet ve koşu yolları, yürüyüş yapan yayalar biz bisikletlilere başka yol mu yok kardeşim diye kızsa da, diğer şehirlere oranla epey fazla ama bisiklet sporu şehir ya da ülke çapında daha fazla ilgi görmediği müddetçe yerel yönetimlerin desteği bence hayal.

zekizeki

Üye
Tepki
77
İsim
zeki
Bisiklet
Bisan
Iki adımlık yere arabasıyla giden toplumun suçu yokmu insanımız bisiklete binmeyi bir statü düşüklüğü bir fakirlik belirtisi saniyorken bisiklet kültürü biraz ağır gelişir kanaatindeyim.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Kuzey Ege

Altına imzamı atarım.

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
Yaa hadi bisiklet sporuna yatırımı geçtim hiç değilse organizasyon olsun yarışlar olsun birşey yapsalar o da yok.Koskoca istanbul da yarış olmuyor bir cumhurbaşkanlığı yarışı oluyor senede 1 kere o da zaten profosyenellere yönelik başka yok..Yani katılacağımdan da değil de. Zaten ben acemiyim daha ama bisiklet yarışı izlemek hoşuma gidiyor yani.Zevkli oluyor..Tecrübesiz olanlara tecrübe olur yarışlara katılıp en azından.Belki özel yeteneği olanlar ortaya çıkar bu vesileyle ne biliyim.Olursa da anca özel günlerde bayramlarda filan yapılıyor o kadar.

Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
Zaten bu ülkede siyaset-futbol ve din deyip geriye çekilin göreceksiniz ki sohbet önce dalaşmayaa sonra tartışma ve kavgaya sonra da karakola varacaktır hatta bu arada da vatandaşın ekmeğini karısını bile alıp gidebilirsiniz hiiiç ruhu bile duymazz ,zaten bu konularda anlaşıp,mutabık olamayacağını bu toplum her defasında ispaatlı delilli ortaya koymuştur...İŞte bu yüzden değilmidir ki ülkede ki parti sayısı bile komedi ötesi soytarılık düzeyindedir..

Zaten fanatizm düşünce yoksunluğu değilmidir,.....eh okuryazarlığın dibe vuduğu cehaletin tavan yapıp prim verildiği bir ülkede futbolu çok görmeyin ..

Sener O.

Daimi Üye
Tepki
169
Bisiklet
Cube
Konunun çoğu futbol nefreti üzerine gitmiş , konuya ve içeriğinin çoğuna katılamayacağım.Özellikle futbola bu kadar var da bisiklete neden yok kısmına hiç katılamayacağım çünki bir yerel yönetimde veya onun destekçilerinde veya oranın halkında bisikletle ilgilenen bir kişi varsa futbolla ilgilenen yüz kişi var doğal olarak futbola daha fazla ilgi alak olacaktır.Eğer yeterli sayı ve birlik sağlanırsa görüş gözetmeksizin yerel yönetimler her çeşit spora destek verirler sonuçta onlar için reklam ve oy kapısı bu işler.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Ben bisiklersever bi insanim
Ancak bisiklete sadece spor eglence olarak seviyorum

Cocuk gibi agliyorsunuz
Var mi boyle bisey ya
Herkes bisiketi sevmek zorundami
Ben de cogu zama yaris maris izlemem
Cunku sıkıcı aga
Anliyor musun sıkıcı

Ben de beyzbol gelissin diyorum
Napicaz
Oturup agliyim mi ulkede beyzbol yok diye

Bisikletten para kazanmak istiyorsan git goc et avrupaya
Burda sevilmiyor iste anla
Burda futbol basketbol seviliyor dunyanin cogu ulkesinde oldugu gibi

Ingiltere ispanya almanya
Evet bisiklete yatirim vardir
Ama futbol ile arasinda daglar ucurumlar vardir

Cunku bisiket yarisi izlemek sıkıcı
Kocaman yaziyorum
SIKICI
Surmesi sporu zevkli ama izlemesi her yuz kisiden 95 i icin sıkıcı

Sampiyonlar ligi siradan bir maci bile tour de france dan daha zevkli daha izlenesidir

Oturup aglayacaginiza birseyler yapin

Varsa bir duvar dayan yoksa bir duvar yarat hesabi

Hollanda da bile psv ajax maci bisiket misiklet birakmaz ortada..

Neden keyfinize bakmiyorsunuz beyler
Surun tadini cikarin
Para kazancam diyorsaniz bu ulkede ekmek yok bu ise
Hentbolda da yok
Olmak zorunda degil

Bu bir arz talep meselesi

Tarihin en kotu gs si ve fb si mac yapsa benim ve cogunluk icin daha heyecanli bisiklrt yarisi izlemekten

Velhasil kelam
Geberip gidicez dunyadan
Tadini cikarin
Mutlu olun
.d.

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
@barhan
Sn Barhan konuyu çok kısa ancak net olarak açıklamış.
Esen kalın.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
@taner07

Ben herkes mi dedim yoksa anlayisin mi kit
Cogunluk dedim
Hadi ispat et almanya ingiltere fransa ve utalya da futbol ne bisiklet ne

Aglama olayini da elestiririm
Aciz adam aglar sizlanir
Digerleri ugrasir biseyler yapar

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@mehmet roy

@mehmet roy bey, şurada verdiğiniz bilgilerin ve istatistiklerin kaynaklarını gösterirseniz tamam diyeceğim ama gidip saçma sapan yok %98 yok %95, yok çoğu kişi için şöyle bu ülkede böyle falan yazınca hiçbir ciddiyeti kalmıyor işin.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray55

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Kudret Kurtcebe
yorum biraz sert olmuş. hiçbir doktor hastaya ölüm döşeğinde olduğunu zart diye hem de nedenlerini açıklayarak söylemez. durum çok acı, hele hele bizim gibi bir ülkede.