Yeniyim ne almaliyim

Giz Em

Üye
Tepki
2
Herkese merhaba.
Forumunuzu dün aksamdan beri inceliyorum. Gercekten yardimci olmaya calisiyorsunuz;)
Yeni bisiklet almak istiyorum. Bütcem 400-450 tl arasi. 15 yasinda aldigim bir bisiklet vardi.Bianchi Sharks SF. Yanliz su an o bisikleti kullanamiyorum boyu cok kisa geliyor ve cok agir. Kisacasi cok yoruyor beni. Haftasonlari arkadaslar ile kücük kasabalara bisiklet turlari düzenlemek istiyoruz. Bunun icin hangi tarz bisiklet almam dogru olur? Biraz internetten arastirdim fakat arastirdikca kafam daha cok karisti. Bisikletin cok fazla agir olmamasini ve kilitlenebilir amortisörü olmasini istiyorum.(kilitlenebilir olmasi daha iyimis sanirsam) Bir de kadrosunu aluminyum olmasi daha iyi sanirim..Hafiflik bakimindan.. Salcanonun City Sport , Ng 650 disk, Xrs 200 ve Bianchiden Timeout modellerini begendim. Ama dedigim bu modeller istedigim kriterlere uygunmudur bilemiyorum? Bana yardim ederseniz cok sevinirim cidden. Tesekkürler.

Gizem

• Beğen
Tepkiler: Harun.
Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Giz Em

Size KRON XC 500 tavsiye ediyorum. Ama amortisörü kilenmiyor.. Küçük bir masrafla ikinci el suntour XCV2 maşa taktırabilirsiniz..

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
Sedona borla 2010 veya Sedona 711 alabilirseniz sizi uzun süre idare edebilecek başlangıç bisikleti yapısına sahipler.

• Beğen
Tepkiler: Giz Em

Giz Em

Üye
Tepki
2
Tesekkür ederim cevaplariniz icin ama sanki bu bisikletlerin fiyatlari beni biraz asiyor gibi..sedona 711e baktim. Hos bisiklet ama 330euro civarinda:/ Borlada 270euro. O kadar param yok:D

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Alacağınız bisikleti tur için düşünüyorsanız MTB'lere bakmayın.
Size tavsiyem, 28" jantları olan amortisörsüz bir tur bisikleti.

(link)

Buradaki modellere bakabilirsiinz. Nasıl birşey almanız gerektiğini öğrendikten sonra diğer markaların bisikletlerine de bakmayı unutmayın :)

• Beğen

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Coraro,Whistle,Sedona modellerinede bir göz atmanızı tavsiye ederim...

• Beğen

Ali KARAEL

Üye
Tepki
28
Neden özellikle kitlenir maşa? Küçük kasabada turlar düzenlemek istiyorsunuz yarışlara büyük turlara katılmayacaksınız araziyede girmeyeceksiniz kitlenebilir maşa olması sizin için bence dezavantaj olur çünkü kullanmayacağınınz bir özellik için fazladan para vermiş olursunuz.

Saygılar.

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
sedona veya geotech in şehir/tur bisikletlerine bakabilirsiniz özellikle geotech bütçenize uyacaktır ve bence gayet de hoş görünüyorlar.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Söylediğin bütçede benim bildiğim sadece salcanoda bisiklet var sıfır olarak ama aynı bütçe ile forumda biraz beklersen muhakkak cok daha üst donanımlı ikinci el bisiklet satılacaktır.xrs 200 demişsin ama o yol bisikleti köylere gidemezsin o bisiklet ile ayrıca yakından inceledim çok da dandik bir yol bisikleti para verilmez.kilitlenebilir maşada arkadaşlar gereğini söylemiş ufak köy gezileri için cok elzem bir özellik değil.Bu bütçe ile bu kadar detaya girmeyip alabileceğin en uygun bisikleti almaya bakmalısın.illa sıfır alacağım ikinci el olmaz dersen de Eskişehirdeki bisiklet satıcılarının çoğu tanıdıktır yardımcı olmaya çalışırım.

• Beğen

mossoreyiz

Üye
Tepki
30
Öncelikle yukarıdada arkadaşlar yazmış maşanın kilitlenme özelliği olmasada olur.Sonuçta tur için bineceksiniz.28'' bisikletlere göz atın.

Giz Em

Üye
Tepki
2
@Ali KARAEL

Kilitlenir olmasi daha iyi olur diye bi kac forumda okumustum ama belli ki yanlismis. Kücük kasaba turlari derken, haftasonlari Balikesir cevresindeki yazlik yerlere yapilan turlardan bahsediyorum aslinda.

Giz Em

Üye
Tepki
2
@ferhat köse

Cevap verdiginiz icin tesekkür ederim. Bir kac kisi Sedona Borlayi söylemis..O nasil peki? Yeni baslayanlar icin iyi bisiklet falan demisler. Birde Geotech Life iyi sanirsam? Cünkü bu forumda uzun tura katilmis birinin yorumlarini okumustum da.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Giz Em

Sedona Borla, giriş seviyesi bir dağ bisikleti. Başlangıç için yeterli fakat yapılış amacı dağ. Tur değil. Düz yolda ve yokuşlarda sizin enerjinizi emecek bir maşası var.

Geotech Life ise tur bisikleti. Donanım olarak Borla ile benzer fakat yapılış amacı tur yapmak. Ona göre tasarlanmış. Bunda da maşa var.

Size tavsiyem, yukarıda da söylediğim gibi tur bisikleti almanız. Hatta maşasız alın. Fazladan 2kg yük taşımaya gerek yok, maşanın size bir katkısı olmayacak.
2 bisikletim var. Biri Scott S40, yol bisikleti. Düz maşalı.
Diğeri Sedona 321. Tur bisikleti. O da düz maşalı. En ufak bir sıkıntı çekmedim şimdiye kadar.

Açıkçası bu forumdaki dağ bisikleti sempatisini anlamıyorum. Uzun yol yapacağım; MTB al. Yol bisikleti istiyorum; MTB al. Çadırla tura çıkacağım; MTB al.
Çevremdeki arkadaşlarım tek tek MTB bisikletlerini satıyorlar, yol veya tur bisikleti almak için. MTB yarışlarına katılanlar da kendilerine 2. bir yol veya tur bisikleti alıyorlar.
Heralde onlar işi bilmiyorlar. Bari yeni başlayanları yanlış yönlendirmeyin.

Giz Em

Üye
Tepki
2
@Gökhan Toros

Tesekkür ederim gercekten aciklayici olmus mesajiniz:) O zaman geotechin veya Sedonanin tur bisikletlerine bakayim. Bu ikisinin disinda da zaten baska ne markaya bakmaliyim bilmiyorum. Bu konuda bir tavsiyeniz varmi peki?

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Ali KARAEL

Üye
Tepki
28
@Giz Em

Bu bütçe ile tur bisikletlerinden çok fazla çeşit beklemeyin çünkü tur bisikletlerinin fiyat yelpazesi 500 tl den başlıyor bütçenizi biraz daha arttırırsanız salcanodan bir model seçebilirsiz veya şeklini beğenirseniz bir katlanabilir bisiklet alabilirsiniz.

Saygılar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Giz Em

Sedona'da 321 var, fakat tam olarak tur bisikleti değil o. Cyclocross kadro üzerine kurulmuş düz gidonlu hibrit bir model. Bagaj takma vidaları yok, o yüzden tur bagajı için icat yapmanız gerekiyor.
Bianchi Nero da güzel bir bisiklet fakat oldukça ağır o da.

Marka olarak; Scott, Trek, Giant, Merida gibi markalara da bakabilirsiniz fakat bu markaların aynı donanımlı bisikletleri yerli (Sedona, Geotech gibi) modellerine göre daha pahalı oluyor. Bunu sebebi de kadronun ismi.

Eğer bütçe kısıtlıysa, yerli markaların çözümlerine bakılmalı. Sezon sonu olduğu için 2010 modellerde indirim de yaparlar. Yapmasalar bile tur için gerekli malzemeleri hediye ederler. Pazarlık yapmayı unutmayın :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim fikrim insanların mtb önermesi şunun için her zeminde rahatca gidebilmesi doğada daha az yolda bırakır.ama öncelik asıl kullanım amacına göre olmalı.salcano firmasınada bir göz atın ;)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Gökhan Toros

Gökhan ben de mtb ile tur yapıyorum ama şöyle bir durum var birincisi fazladan taşıdığım 1.5 kg beni zorlamıyor ikincisi asfalttan bir tura gitmiş olabilirsin ama gittiğin yerde araziye girmen gerekebiliyor veya yol kenarında güzel bir orman gördün dalmak istiyorsun ben maşamın kilidini kaldırıp dalıyorum araziye lastiklerimde buna müsait.benim iki bisiklet alacak bütçem yok o yuzden mtb doğru seçim olabiliyor bazı durumlarda.genelleme yapmadan önce böyle durumlarıda düşünmek lazım.Arkadaşın sorununa gelince zaten bütçe 400-450 lira sedona borla bile 400 dolardan başlıyor ve yukarıda tavsiye edilenlerin çoğu 600 lira üstünde bisikletler.Daha amaca yönelik konuşursak sadece salcano ve bianchi de bulunuyor arkadaşın fiyat aralığındaki bisikletler.Onları incelemesinde fayda var.