Yenilenen Bisikletim

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Arkadaşlar merhabalar.
Serkan ve Halil'e söz verdiğim gibi bisikletimin resimlerini sizlerle paylaşmak istedim ve önerilerinizi bekliyorum.1995 yılından beri benimle beraber yollarda...Arka göbek arızası sonrası 18 vitesten 24 vitese ulaştık.Arka göbek,8'li kaset,zincir,aynakol,fren ve vites kolları,sele borusu ve elcikleri değişti.Daha öncede ön maşayı (ekonomik) değiştirmiştim.Dün akşam üzeri kısa bir şehir içi turu yaptım.Vites kombinisazyonu bir harika (benim için tabi) arka ve ön artırıcıları değiştirmedik bir uyumsuzluk olunca düşünelim dedik.Shımano nun Acera ve Altus malzemelerini kullandık.Umarım sizlerde beğenirsiniz.Hafta sonu daha detaylı deneyip tur sonu izlenimlerimi siz değerli forum üyesi arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum.
Herkeze hatasız ve kazasız şürüşler diliyorum.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Bisikletimin yeni halini almasında bana yardımcı olan başta bisikletçim Ali'ye malzeme konusunda Erdoğanlar bisikletten Lütfi beye ve bisikletforum'dan önerileri için Serkan Taşdelen ile Halil Öztürk'e teşekkür ederim...
Saygılarımla...
H.Can DEMİREL

Scudo

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
yepyeni olmuş. güle güle kullan...
kadroyuda değiştirmişsin sanki... yepyeni gerçekten çok iyi bakmışsın.

• Beğen
Tepkiler: H.Can DEMİREL

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Can Abicim gerçekten harika olmuş. Güle güle gezmen dileğiyle..

Lastikler gerşekten çok güzel. Bende almayı düşünüyorum ilerleyen günlerde. Sekizli kaset yakışmı birde.... Sen memnunsan gerisini düşünme abi. Bence çok güzel olmuş.

Allah kaza bela vermesin..

Sevgiler...

• Beğen

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
@boreas

Güzel dileklerin için teşekkür ederim.Kodro,sele,gidon,jantlar,ön ve orta göbek değişmedi onlar bisikletimin orjinal malzemeleridir.
Saygılarımla...
H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
@Serkan Taşdelen

Serkan güzel dileklerin için teşekkür ederim.Lastikler umduğumdan daha iyi çıktı asfalt tada fazla patırtı ve sarsıntı yapmıyor.Toprak yolda henüz deneyemedim.Hafta sonu bakacağız artık....:)
Kendine iyi bak mutlaka doktora çık...

H.Can DEMİREL

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
En güzel bisiklet emek verdiğiniz bisiklettir. Gayet güzel olmuş bi 5 sene daha götürür herhalde parçaları değişmeden :) İyi yolculuklar dilerim..

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Erkuty emek konusunda sana katılmamak elde değil.Güzel dileklerin için teşekkür eder bende sana iyi sürüşler dilerim.
Saygılarımla...
H.Can DEMİREL

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gayet iyi ve güzel olmuş bence de. Bu arada yaşını da hiç göstermiyor Maşallah :).
Tek göze çarpan nokta arka attırıcının 8'li desteklemediği olsa da o attırıcı 8'li çalıştırabilecek kapasiteye sahip. Yeter ki yüksek performans beklentisi olmasın.
Gayet iyi gayet şık ve de kullanışlı olmuş. Hayırlı olsun.
Başınızdan kaskınız eksik olmasın ki ayağınızdan da pedalınız eksik olmasın ;).

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Sevgiyle ilgilenince isterse 40 yaşında olsun bisiklet genç kalıyor bence...
Oldukça temiz ve güzel bir bisikletiniz var...Tabii ki bu sevginizin ve emeğinizin etkisi olsa gerek...

Yeni haliylede bayağı gider gibi görünüyor...İyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

(Bu arada birşey farkettim...Bendede IRC Avantage pro var...2.0 lık...Fakat bu yazı olayı kafama takıldı...Bu bisiklette yazı renkli benimkinde beyaz...Sahtesini falan yapmış olabilirlermi yoksa üretim zamanı falan mı rol oynuyor bu konuda....Gerçi sahtesi olsada önemli değil,çünkü memnunum lastiğimden...:D)

• Beğen

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
@HaliliOzturk

Sevgili Halil arka artırıcı ile ilgili yorumların çok doğru hafta sonu 35 km'lik bir deneme sürüşü yaptım ama bir sorun çıkarmadı.İleride sorun çıkarmaya başlarsa değiştiririm diye düşündüm.
Eğer müsade edersen sana bir sorum olacak.Ayna kolun sol kolundan geldiğini sandığım rampalarda veya biraz pedallara yüklendiğimde hafiften bir kıtlama sesi geliyor.Bazen düzde giderkende o sesi duydum.Gezi dönüşü baktık göbeği biraz daha sıktık ama ses devam ediyor.Pedalları kontrol ettik (gevşeme varmı diye) sorun sadece pedal çevirirken oluyor.gözden kaçırdığımız ne olabilir acaba?Yorumlarını ve önerilerini bekliyorum.Teşekkürler...
H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
@johny

Merhaba Alican ben Muğla'da yaşıyorum malzemeleri Ankara'dan aldım lastik konusunda benim dikkatimi şu çekti fotoğrafını çektiğim arka lastikti ön lastikteki marka yazısı rengi daha farklıydı.Birisi Korea diğeri India yapımıydı.Aldığım firmayı aradım lastik marka ve dişlerinin aynı olduğunu fakat lastiklerin üretim yerlerinin farklı olduğunu söyledim.Firma yetkilisi 350 adet sipariş verdiklerini söyledi bir sorun olursa halledeceklerini söyleyince fazla üzerine düşmedim.Ankarada olsaydım takım alırdım.:) İntenet üzerinden alışveriş yapınca bu tür şeyler olabiliyor.Uzak doğuda el emeği ucuz olunca birçok büyük firma siparişlerini o ülkelerde yaptırıyor.
Sende lastiklerini incele ve hangi ülkede yapıldıklarına bir bak bende merak ettim banada bildirirsen (yazarsan) sevinirim.
Güzel dileklerin için teşekkür eder kazasız sürüşler dilerim...

H.Can DEMİREL

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ayna koldan gelen ses tahminimce ya göbekten geliyordur ya da ayna kolun yerine yeterince sıkı oturtulmamasından. Yeni takıldığı için bir süre sonra gevşeme yapabilir. Kare milli göbeklerde genelde görülen bir durumdur bu.
Göbeği sıktık demişsiniz ancak sanırım siz alyan anahtarla ayna kolu mile tutturan vidayı sıktınız. Ayna kolu söküp her iki tarafı da sıkmayı deneyin derim. Bir de dizme bilyalı bir göbek kullanıyorsanız onu da rulmanlı olanı ile değiştirmenizde fayda var. Fiyatı en çok 15 YTL civarında olsa gerek. Hem daha kullanışlı hem de daha sağlam.

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
@HaliliOzturk

Halil verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Uyarılarını dikkate alacağım seninde belirttiğin gibi göbeğin bilyalarını değiştirip yeniden dizmiştik.Yeni dizilen bilyalar göbekte yer (yeni bir yol)ediniyor olabilirmi?.Eğer sesi kesemezsek rulmanlı bir göbek almak en mantıklısı.
Tekrar teşekkür ederim.Kendine iyi bak...
H.Can DEMİREL

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Can merhaba

güzel bir bisiklet olmuş. Eski bisikletini , bayağı yeni parçalarla çok güzel bir hale getirmişsin.

Sendeki pedal çıtırtısı, benim yarış bisikletimde de olmuştu , geçenlerde, bisikletçiye götürdüm ve söküldü, göbekte yağ çok kuru çıktı, bisikletçi bir tel gibi birşey üstünde dizili olan bilya kümesini atıp tek tek bilya dizdi. Ben neden gene aynı tip dizili bilya koymadık dedim. o da bana tel gibi şey üstünde dizili olan telin , bazen basarken çıtırtı yapacağını onun için tek tek dizdiğini söyledi.

Bence bütün sorun yağsızlık. Gres bakımlarını geciktirmemek lazım . Şimdi benim göbekte hiç bir ses kalmadı.

En iyisi aslında kapalı tip rulmanlı göbek alıp takmak . Hem bakımı çok az hemde daha iyi.

Sana , neşeli, mutlu, bol pedallı günler dilerim .

Hoşçakal.

• Beğen

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Ender abi orta göbekteki bilyaların dizilişi için haklı olabilirsin.Yazdıklarını dikkate alacağım.Anlaşılan orta göbeği biskletçim Ali ile tekrar sökerek gözden geçirmemiz gerekecek.
Uyarı ve güzel dileklerin için teşekkür ederim.
Bende size hatasız ve kazasız şürüşler dilerim.
Saygılarımla.
H.Can DEMİREL

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Can Abi hiç bilya dizmek veya kafesli bilyalarla uğraşma. Shimano'nun 15 YTL'nin altında fiyatlarla kapalı tip rulmanlı göbekleri var. NE ayar istiyor ne de bakım.
Dizme bilyalı göbeklerde ayar yapmak söz konusudur. Gevşek göbek ses ve boşluk yapar, çok sıkı göbek de dönmez, yanlış aşınır ve zamanla boşluk yapar.
Rulmandan şaşma derim ;).

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.