yeni zincir sorunu

Mehmet Enes Çakır

Aktif Üye
Kayıt
26 Kasım 2010
Mesaj
166
Tepki
52
Şehir
İlkadım, Samsun
arkadaşlar geçende sıfır xtr zincir aldım rublem de sıfıra çok yakın xtr aynakol xt ama baya kullanılmış yolda giderken pedala biraz yüklendiğimde aynakolda boşluk yapıyo ve tam oturmuyo galiba ama ne zaman eski xtr zincirimi taksam 10 numara gidiyo ama o boşluk sadece aynakol 2 de yapıyo nasıl normale döner acaba bilenler söylesin lütfen..
 
Scudo

bençizdim

Üye
Kayıt
16 Mayıs 2008
Mesaj
93
Tepki
64
Şehir
Ankara/ODTÜ
anlaşılan aynakolun dişlerini eski zincir, yeni zinciri kabul edemeyecek kadar aşındırmış. sistemi eski zincirle kullanmaya devam ederseniz tahminimce rubleyi de yakın zamanda bitirirsiniz. aynakoldaki sorunlu dişliyi değiştirirseniz düzelecektir. saygılar
 

onur polat onur

Aktif Üye
Kayıt
28 Ekim 2010
Mesaj
165
Tepki
15
Şehir
istanbul
aynakol yaprakları çok pahalı değil. eski zincirle xtr rubleyi sıyırmaktansa neticede daha mantıklı ve ekonomik olarak yaprakları değiştirin. çünkü xtr ruble çabuk aşınıyo. hem yeni yaprakla farkı görüceksiniz. isterseniz size sıfır yapraklar yollayabilirim. özelden konuşabiliriz isterseniz
 

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Ocak 2006
Mesaj
2.069
Tepki
1.548
Şehir
İstanbul
cevabı biraz belirli aslında,
zincir ölçüm cihazı almanız gerekli bunun yanında şuan mevcuttaki aynakol ve ruble dişleriniz aşınmış olan zincire uyum sağlamış ve onlar da onunla beraber aşınmış.

Aslında Aynakol dişleri ve zincir beraber değişmeli, imkanlar el vermiyorsa zincir ölçüm cihazı ile sık sık zincir kontrol edilmeli. yoksa şuan olduğu gibi onlar da aşınır. ve sık sık değiştirmek zorunda kalırsınız.

Zincir hafifleyip inceldiği için ( XTR & X0 ) aşırı yüke direnci düşer ve kolayca uzama gösterirler.

Eğer ki yarış için kullandığınız bisikletinizse yarıştan önce son 3 antrenman aynı zincirle (XTR & X0).
Antrenman bisikletiniz ise LX veya XT - X7, X9 zincir ile devam edin.
İmkan varsa antrenman bisikletinizi 8 vitese indirin IG zincir kolay kolay esnemez 1 IG zincir yaklaşık 10 set xtr ı eskitebilir (kullanıma ve sıkıştırmaya bağlı).
IG zincirde malzemeden çalınmamış hafiflik söz konusu değil dayanım söz konusudur.

Ben zincir ve ruble değiştirmekten bıktığım için
STX RC aynakol, Sram X8 zincir, STX RC 8 vites ruble kullanıyorum.
Hiç sorunum yok...

Ercan
 
Yukarı Alt