yeni üye ve acemi yol bisikleti sahibi...

serdar46

Üye
Tepki
1
selamlar,
aranıza yeni katıldım
87 doğumluyum. fazla kilolar yüzünden motoru bırakıp tekrar bisiklete binmeye başladım. (1.85 ve 97 kilo idim ama şuan 91 im)
küçüklükten kalma eski tip yarış bisikleti sahibiyim.
( hemen hemen bu linktekine benziyor (link) tabi orjinal resimleri ekliycem)
yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ama zincirde viteslere geçerken atmalar oluyor, frenler beter durumda, pedalların göbeğinde boşluk var sanırım, bisiklet üstünde ayağa kaltığımda hafif bi boşluk oluyor. kadroyu tamamen söküp güzelce toplamayı düşünüyorum ama orjinal pedallarıdaki dişliyi yani göbeği (çoğu tabiri bilmiyorum:eek: ) ve vites sistemini nasıl bulabilirim. üzerindekiler yamulmuş vaziyette ve tabi vites sistemide farklı bi markanın.
en yakın zamanda resimlerini ekliycem. ama üstteki linkteki ile aynı kadro.
tekrar selamlar...

Scudo
Tepki
6
Zincir pek cok nedenden atabilir. Arka tekeri yerden kaldir ve elinle pedali cevirirken vites gecislerini seyret. Belki zincirin katlanmasi gibi goze batan bariz bir sorun gorebilirsin. Eski bir bisikletse oncelikle herseyi tertemiz yikayip silbastan yaglamak gerekli.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bahsettiğiniz bisikleti kullanmaya kararlı mısınız?...Eğer o bisiklete binmeye sizi mecbur tutan bir şey varsa yorum yapamayacağım. Ama "yol bisikleti kullanmak ve bu sporda kendimi geliştirmek istiyorum" diyorsanız başka bisiklet(ler) tavsiye edeceğim.

serdar46

Üye
Tepki
1
cevaplarınız için sağolun,
ben profesyonel anlamda birşey beklemiyorum. (öğrenciyim yani iyi bi yol bisikleti alma durumum şimdilik yok) kilolar yüzünden bu yaz tekrar başlamayı düşünüyorum(bu haliyle yaklaşık 1 aydırda kullanıyorum:)
tabi artık bisiklette dağılmalar başladı, enson vites teli çürümüş oda koptu. sizden öğrenmek istediğim bu tip bisikletlerde nasıl vites sistemi(arka vites dişlisi), zincir, aynakol(yani büyük dişli) kullanmalıyım. bana çok kaliteli şeyler beklemiyorum ama bu bisiklette olması gereken parçaların adlarını verebilirseniz burdaki bisikletcilerden bakabilirim.(elim tamire yatkın yani kendim toplamayı düşünüyorum)

(link)(link)(link)(link)
(link)(link)(link)
(link)

Tepki
6
En oncelikle gidonun pozisyonu yanlis. Asagidaki gibi olmali yoksa frenleri duzgun kullanamazsin. Bisikletteki pozisyonun da hatali olur.
http://www.franksbikes.com/03.JPG

Elindeki parcalari kullanmaman icin bir neden goremiyorum. Tekrardan toplamaya kalksan bisikletin ederinden fazla harcarsin muhtemelen.
Yokussuz bir yerde yasiyorsan on vitesi cok dert etme. Zinciri elinle rahat ettigin bir disliye tak orada kalsin. Arka vitesle idare edersin. Bisiklet cok uzun sure balkonda yattiysa butun kablolari (vites ve fren) degistirmekte fayda var. Eski kablolar en istemedigin anda kopup basina is acabilirler.
Dedigim gibi her yerini iyice temizle bisikletin (sabunlu su iyidir). Zincir paslandiysa onu da at yenisini al. Vites ve fren ayarlarini beceremezsen bir bilene yaptir. Cok zor bir is degildir.