yeni street bisiklet

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
2008 yilinda a-b-c yoktu. ltd ve 0,5 ayniydi sonra geri kalalarin hepsi ayniydi. ama acilari neredeyse birbirlerine yakindi. 2008 voltageleri incelersen o arka ceki borusunun neredeyse ayni oldugunu gorursun. ama simdi 385mm lik uretiyo tarihe gomuldu dedigim o benim. 2005-2006-2007-2008 ltd lerin hepsini bul bi kiyaslama yap bune ya rengi degistirip satiyolarmis diyceksin. 2009 da butun kadro acilari sekilleri degisti. ve 420mm lik ceki borusu tarihe gomuldu. sadece ust modellerde. zaten ilk basta yz 2-3 25-35 alicak bi kisidende ilk 1 yil icinde 1 metre bunny 360 bekleme. bence bu normal bisey. ve brass a gelince essek olusu denen bi tabir vardirya o kadro ile street den baska hersey yapilir. acilari stp ile yakin olsada agirligi yuzunden yine bisey yapamiyosun. ayrica cannondale chase ye bindin mi? veya stp ye bindin mi de bu daha guzel su daha guzel diye ornekleme yapiyosun onu anlamadim. ben 2006 chase 3 e 2009 chase 1 e 2006 stp bilmem kaca 2007 p1 e 2008 p3 e 2009 p2 ve p3 e bindim. 2008 ltd ye bindim. 2008 ve 2007 yilindaki neredeyse butun voltagelere bindim. bana kadrolari anlatmayin. is sadece arka ceki borusunu kisaltmakla bitmiyo. orasi ne kadar kisaltirsan evet guzel ama ne kadar kisaltirsan ust borusuyuda o kadar uzatman gerekir oda kotu. ust boru kisa olursa bar spin denen seyi zor yaparsin. uzun olursada bisikletin onu zor gelir. ceki borusu kisaldikca sele borusunu diklestirmek gerekiyor.sele borusu diklesince ust boru kisaliyo sele gidona yaklasiyo egerki ust boru kisa olursa gidonun seleye carpma ihtimali var. uzun olursa arka ceki borusunu kisaltmanin bir mantigi olmaz.
soyle soylemek gerekirse ne kadar paran varsa o kadarlik bisiklete biniceksin. ve adamlar kadrolari istedigi gibi yaparlar. adamlarin amaci bak alt modeller kotu git ust modeli al daha cabuk gelis demektir. onun icinde paran olmasi gerekiyo. ve ilk basta en onemli parca kadro gibi gozuksede daha yeni oldugunuz icin kadro size fazla gelicektir. ilk baslayan birisi icin en onemli parca masa gidon firen lastikler jantlar ve gobeklerdir. ilerledikten osnra ynakolu degistirmek gerekir. bu parcalarin hepsi degistiginde pro olma yolunda ilerliyosunuz demektir ve kadronuzu degistirirsiniz ve olay biter. adam 420mm lik kadro uretiyo tamam cok iyi degil bu peki siz cok mu iyisiniz?? herkez voltageleri xcm lerle kullaniyo argyle ile kullanan kac kisi var? ben soyliyim kimse yok. ben argyle ile 3 ay kullandim ve bisiklet acayip degisti. yani eger yeni iseniz xc kadrolari ible yeter size.

benim ilk bisikletim 2007 model yz3 tu. iki ay kullandim sattim yz1 aldim. 44 hafta kullandim kadro catladi. 1 ay sonrada p2 yi aldim. yarim yil kullandim satip sonrada burdan p3 aldim. toplamda 4 bisiklet. neden yz3 gibi kotu bi kadroyu aldim. cunku bana gereginden fazla yetiyodu. yeni baslayan birini 1-1,5 yil idare edicek bi kadro. sonrada profesyonele gecersiniz.

• Beğen
Tepkiler: hikmet
Scudo

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
uğur ilk olarak sakin...burada yapılan ego savaşı değil bilgi paylaşımı, eğer aynı yaşta olduğum ve tanımadığım biri tartıştığım konuda böyle ultimatom verir tarzda yazsa ve konuyu böyle bir uslup ile dile getirseydi öylemiymiş paşam der ve adam olamamış daha diye düşünüp cevap vermezdim. "bindin mi ettin mi onu anlamadım" türü cümlelerin yaşın ile ilgili olduğunu düşünerek (sorun sorduğun soru değil , hitap tarzın) ve konuyu bulandırmadan adabı ile kısa kısa cevap vermek gerekirse

@ujur

beni en rahatsız eden kısım bu, o yüzden ilk bunu yazının içinden yukarı taşıdım, uzun uzun yazmaya gerek olmadan sakin kafa ile düşünürsen paran kadar bineceksin türü bir söylemin ne kadar hastalıklı ve bisiklet kültürüne zararlı olduğunu eminim görürsün. Kaldı ki yurtdışında 300 dolar dan 500 dolara ( dmr versus jab vs gider) iyi sıfır kadrolar bulmak mümkün yani allahtan tüm üreticiler paran varsa bineceksin gibi kendini beğenmiş aciz bir tutum içinde değil. (Yanlış anlama aciz lafı bu fikri dile getiren sana değil, sektördeki bu mantığa uygun üretim yapan firmalara , bu arada evet adamlar istediği gibi yapıp satar ve bende bunu istediğim gibi eleştiririm. )

@ujur

farklı zamanlarda ki yurtdışı gezilerimde (ki daha önce ilgilendiğim dağcılık dalında bana ve içinde olduğum oluşuma verilen sponsorlukla yapılan spor amaçlı geziler, böylece genel olarak bisiklet vs gibi sporlarların ekstrem diye tabir edilecek yönleri ilgilenen sahıslarla kontak kurma şansım oldu, ) octane one gibi adı sanı duyulmamış cromo lardan eski jackal a kadar bir kaç farklı bisikleti deneme imkanım oldu , chase e bindim stp yi hiç denemedim ( bunlar yanında kaldığım arkadaşlar ve onların arkadaşları sayesinde , hiç birinin sahibi olmadım ) sonuç olarak piyasadaki tüm kadrolara binme imkanı ne burada ne de yurtdışında mümkün , bu noktada işin içine kağıt üzerindeki kadro geometrisi ve araştırma giriyor, sonuçta hangi açıların ve uzunlukların bisiklete ne gibi etkileri olduğu matematiksel olarak belli. bunu ve internetteki sağlam incelemeleri ve diğer bilgilerini birleştirip yorum yapabilirsin, yukarıda bahsi geçen tırmanışlarımla ilgili detaylı bilgi istersen özelden gazete küpürü vs tarayıp atarım

@ujur

:)

@ujur

Evet haklısın fakat çeki borusu örneği genel kadro geometrisine girmeden söylemek istediğimi desteklemek için verdiğim bir örnekti. Ve sahip olduğun bu bilgi ile kadro geometrisi hakkında yorum yapman da benim bir üst kısımda matematik açı uzunluk vs bilgisi ve yorum yapma becerisi hakkında demek istediğim şeye geliyor, elindeki verilere bakarak binmeden de kötü bir kadroyu tanıyabilirsin.

@ujur

bu soruya bir çok açıdan cevap verilebilir mesela iyi bir kadroya binmek için bisiklete biniyor ve bundan zevk alıyor olmak yetmez mi, iyi bir kadro ya binmek için çok mu iyi olmak gerekir, o iyi nin kıstası nedir ve bu kıstası kim koyuyor, bu soruyu yönelttiğine göre aynı soru sana da gelebilir, seni tanımıyorum nasıl biniyorsun bilmiyorum ve açıkcası ilgilenmiyorum da ama yukarıda ki sorucuğun mantığı ile gidersek ; uğur sen iyi bir bisiklete biniyorsun peki sen çok mu iyisin, diyelim cevabın evet, öyleyse kime göre kimin koyduğu kriterlere göre iyi biniyorsun , mesela diyelim ki türkiye şartlarına göre gerçekten iyisin; burada iyiyken kanada da senden daha iyi binenlerle karşılaşırsan kötü mü biniyor olacaksın, eğer karşılaştıklarından daha kötü biniyor olursan o bisiklete layık olmuyor konumuna mı düşeceksin, eğer öyle bir konumda olduğunu düşünürsen elindekini çıkarıp daha alt bir bisikletmi edineceksin, bu arada başka bir soru; kötü binen bir insan kendini iyi bir kadro ile mi daha hızlı ilerletir yoksa ağır ve kötü bir kadro ile mi (bu sorular sadece öne sürdüğün mantıktan yola çıkarak yani senin mantığınla baktığım zaman çıkan sorular, benim sana yönelttiğim değil, kısaca iyi yada kötü biniyor olman benim sorunum değil, senin sorduğun sorunun başlangıç noktasından gittiğni düşündüğüm yöne soruyorum),
bu saat için uzun oldu burada kesiyorum, düzgün bir hitap şekli ile paylaşacağın bilgi veya yazdıklarıma eleştiri getirdiğin sürece konu üzerinde tartışırım ama eğer yukardaki üslup ile bana yönelik bir yazı olursa o konuya cevabım olmayacak, nedenini en başta belirttim.

• Beğen

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
ilk once belirtiyim ben bu yaziyi direk size yazmadim. ve kotu olarak algiladiysaniz kusura bakmayin. size karsi altta kalmamak icin yazilmis bi yazi degildi. herkez kadro elestirebilir. ama neye gore elestiriyorlar bu onemli. ve su bisiklete binme bu bisiklete binme konusu ise deneme amacli degil saatlerce ustunde kalip bisiklete alistiktan sonraki testlerle olculebilicek seylerdir. 2 dk binmekle bisikletin anatomisi anlasilmaz en az 2-3 saat ustunde olmaniz gerekiyor. ben arkadasimin chase 1 ini 2 gunlugune aldim ve ilk aldigimda kaldirima zor cikarken 180 i zor aterken bisikleti geri verdigimde 1 metre bunny cekip iki yonede 360 atabiliyordum tablede 90 dereceyi gecebiliyordum. iyi kotu olayi ise. ben ilk basladigimda kotuydum. elimdeki parada az di gittim yz3 aldim. yz3 gibi bir bisiklet yeni baslayan birine yeticek bir bisiklet. ve ben o bisikletin rengini begenmedigim icin sattim ve ikinci el bi yz1 aldim. illa en baba bisiklet gerekmiyor. tamam kadro onemli ama kadrodan once masa gidon jant aynakol geliyor. bende yz 1 varken onunda argyle takili idi. baska bi arkadasimdada ayni kadrodan vardi ve dart1 le kullaniyodu. kadrolarin acilari ayni olmasina ragmen o bisikletle kaldirima cikabilicek kadar bunny i anca cekebiliyodum. ama kendiminkiyle gidon kadar yerlere cikabiliyodum. arkadasim ise kendi bisikletinde cekemedigi bunny i benim bisikletimde yapabiliyodu. yani altinizda en baba kadroda olsa onunde xcm olduktan sonra o bir hic, demek istedigim o. ama altinizda kron xc500 olsun, onunda argyle olsun xcm masali en baba kadrolu bisikletten daha rahat kullanilir. bana sorarsaniz ilk xc kadrosuyla baslamak gerekir. sonrada yilda bir daha ust model bi kadroya gecerek kendinizi gelistirirsiniz. hep ayni kadroyu kullandiginizda gelistiginizi hissedemiyosunuz. 2 yil icinde bu 5. farkli kadrom ve her seferinde suprizlerle karsilasiyorum. ve her aldigim daha bi guzel geliyo. yz3 vardi satip yz1 aldim acilar ayni ama cok farkli geliyo. p2 vardi satip p3 aldim yine cok farkli gelmeye basladi. siz beni tanimiyosunuz ama soyle soyliyim erkal ve doruk beni taniyorlar. onlara sorarsaniz nasil surdugumu size anlatirlar. altimdaki bisiklet cokta iyi degil bunuda belirtiyim. en azindan bi dolarlik belki daha fazla masrafi daha var. bana yaza kadar yeticek donanimi var. ama yazdan sonra bu donanim bana yetmiycek ve daha guzel parcalar takicam.

• Beğen

hikmet

Aktif Üye
Tepki
38
uğur a katılıyorum maşa cok önemli ben de arkadaşlarımın bisikletleri arasında bu farkı hissettim + uğur uda arada izmirde dolasırken görüyorum bence cok başarılı ve bu konuda bilgili bi kardesm ;D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@hulyoharry38

zaten 3-4 ay once cikti arkadas tr ye ne zaman gelicek onu konusuyoruz.

• Beğen

hikmet

Aktif Üye
Tepki
38
arkadaslar heralde 2010 scott lar cıkmıs ama bisiketçıler 2009 ları elinden cıkarıp sonra 2010 modelleri getrmeye baslıcak ; ben bayramdan sonra seda bisiklete gidip sipariş vercem heralde getrtrler :)

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@hikmet

seda bisiklette 2009 model scott yok zaten. getirtmeleri daha kolay olur.

hikmet

Aktif Üye
Tepki
38
uğur ben daha bayramdan önceki gün seda bisikletteydım scott voltage yz1 şu an var ama 2009 du :D

hikmet

Aktif Üye
Tepki
38
Arkadaşlar karar verdim scott voltage yz35 alcam 2009 [][][] sedayla konustum şubatta cıkıyomuş 2010'lar :)