İnceleme Yeni makinem 2017 specialized enduro custom 650b

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Yeni Makinem Specialized Enduro Custom’ı Sizlere Takdim Ediyoruz.
Cube Fritzz HPA Race Custom 180mm arka ve ön traveli, Freeride konfigrasyonlu agresif geometrisi ile her bike park'a parkura girip kolayca çıkabilecek dayanıklılıkta bir makine idi. 180mm normalde tırmanmaya uygun bir travel olmamasına rağmen; kilitlenen ön - arka süspansiyonlar, 150mm’lik internal dropper seatpost, 11-46t ruble, 32t aynakol dişli oranları ve doğru pozisyon / açı ile başarılı bir tırmanış performansı sergileyip beni oldukça tatmin etmişti. (Elbette kutudan çıktığı hali ile Shock, ruble, fren, dropper’in değiştirilmesi farz :) )
Genellikle evimin arkasındaki ODTÜ Eymir Ormanı ve Gölü civarında sürüşler yapıyoruz. Orman içinde yer alan muhtelif rotalar ile sürüş stilinize uygun bir yol bulabiliyorsunuz. 2004’ten beri bu ormanda bisiklet süren biri olarak 140mm’lik trail bir makine ile Eymir’in %90’nında rahat rahat sürüş yapabileceğinizi söyleyebilirim. Neden 170 / 180 / 200+ üstü makineler aldığımızı ise yakında başka bir konuda sizlerle paylaşacağız.
Amerika'daki arkadaşımla yazışırken bir bisiklet mağazasına 2018 Modeller geldiği için ellerindeki Ex-Demo (Teşhir - Test) için kullanılan 2017 makineleri satacaklarını ve içlerinde Specialized Enduro Comp da olduğunu söyledi. Biraz araştırıp fiyatta anlaştık, arkadaşım makinenin kalan parçalarını kendisi için alıp kadroyu Shocksuz bir şekilde güzelce paketleyip kargo ile yolladı. 1 Hafta sonra ürün gümrüğü geçti ve bize ulaştı.
Elimizde Shockun sıfırı zaten mevcut olduğundan direk taktık. Rulmanları kontrol ettik. Kılcal 1-2 çizik dışında tamamen kusursuzdu. Polisaj Pasta, Cila All Mountain Style Frame Guard ve Invis Frame ile gerekli yerleri kapladık tertemiz ve sürüşe hazır bir hale geldi. Kadro ile ilgili kalan detayları aşağıda yazıyorum.
Enduro’yu toplarken geçen zaman içerisinde yaptığım testler, sürüşler neticesinde elde ettiğim tecrübe ve gözlemleri kullanıp şu şekilde bir komponent listesi oluşturdum.

Kadro2017 Specialized Enduro 170mm 650b 27,5 Satin Black / Charcoal
ShockRockShox Monarch Plus, Rx All-Mountain Tune, AutoSAG, 3-position + compression, 216x57mm
MaşaX Fuison Metric HLR Blackline 180mm
Sele BorusuX-Fusion Manic 150mm 30.9 Dropper
SeleNukeproof Plasma
ElciklerNukeproof Neutron Half Waffle Lock On
GidonNukeproof Horizon Carbon Riser Bar Black 800mm
Furç SetiCane Creek 40-Series
Gidon BoğazıBrand-X Enduro MTB
Fren SetiShimano Saint BR-M820
RotorlarShimano XT SM RT-86 180/203mm
Orta GöbekShimano XTR SM-BB93 Hollowtech II
Vites KoluShimano XT 11-Speed Rapidfire PLUS SL-M8000
Arka AktarıcıShimano XT 11-Speed RD-M8000 SGS Shadow+
AynakolShimano XT M8000 Single 11 Speed Crankset
ZincirShimano XT CN-HG701
RubleSunRace MX80 11-50
KılavuzFunn Zippa Lite
PedallarSixpack Menace
Jant SetiCrankBrothers Iodine 2 27,5 (650b)
LastiklerMaxxis HighRoller II 27.5x2,40" TR EXO 3C MaxxTerra 60 TPI
ÇamurluklarMarsh Guard
Kadro : Specialized 2016 senesine kadar sürdürdüğü bir geleneği bozarak 160mm veya 165mm değil 2017 Enduro’yu 170mm’lik bir çalışma mesafesiyle satışa sundu. Genellikle 150-160mm çalışan makinelerin Enduro olarak anıldığı platformlarda 170mm çalışma mesafesi ve fevkalade geometrisi ile ben Enduro isem siz nesiniz? Siz Enduro iseniz ben neyim? Diyen bir kardeşimiz kendisi :D
Kusursuz çalışan FSR sistemi aynen korunmuş. Ayrıca fren, aktarıcı ve dropper kabloları artık kadro içerisinden geçiyor bu da çok daha yenilikçi ve agresif bir görünüm ortaya çıkarıyor. Aşağıda verdiğim geometri kaşılaştırma tablolarında da göreceğiniz üzere traveldeki bu değişiklik kadrodaki bazı açı ve ölçüleri de değiştirmiş durumda. Reach, SeatTube Angle – Length ve BB Drop değiştirilerek artan travel’in tırmanışta yaratacağı olumsuzlukların önüne geçilmiş. Ayrıca kadro ile beraber gönderilen ve Shock’a ofset veren hardware ile istenilirse Shock biraz daha geriye alınıp Downhill Config’e yakın bir sürüş deneyimleyebiliyorsunuz. Specialized yeni Enduro’muz yere daha sağlam basıyor diyor :) Deneyip göreceğiz.

Shock: Specialized Enduro kadrolarda kullanılan Shocklar piyasadaki endurolarda kullanılan standart ölçülerde ve mount türünde değiller. Normalde 150-160-170mm’lik rear travel’e sahip enduro kadrolarda genellikle kısadan uzuna 200x57mm, 215x64 mm, 216x63mm gibi ölçüler kullanılıyor. (2018 itibariyle artık birçok markada yeni ölçü birimine geçildiğinden yakın zaman içerisinde 210 x 55 mm, 210 x 50 mm metric veya 205 x 65 mm, 205 x 60 mm Trunnion Shock lar görmeye başlayacaksınız). 2017 Enduro’da RockShox Monarch Plus modelinin, Rx All-Mountain fabrika ayarı yapılmış , tek bir valf ile hızlıca AUTOSAG ayarı yapan, Rebound, Kompresyon (Sıkıştırma) ve3 Pozisyon (Açık - Orta - Kapalı) ayarlı tipini kullanıyor. Binişten evvel 275 PSI hava basıyor daha sonra bisiklet üzerinde çıkıp biniş pozisyonu alıyor Shock un solundaki gri sibop’a bastığınızda otomatik olarak %25’lik SAG ayarı yapıyor bu benim gibi her binişten sonra maşa ve Shock havasını indiren bir binici için harika bir lüks cidden. Specialized’e özel 216x57mm’lik ebatla üretilmiş olduğundan kullanıcıları internette oldukça memnun görünüyor, ben de deneyimlerimi sizlere aktaracağım. Şu ana kadar Fox, X-Fusion, Rockshox , Cane Creek, marka havalı Shocklar kullandım. Bunlar içinde beni en çok mutlu eden Cane Creek DB Inline idi ( Fritzz konusunda incelemesini yazmıştım.) Ancak her zaman söylediğim gibi ilk tercihim Coil Shock

Maşa: Elimden gelen geçen ve mevcut makinelerde Rockshox, Fox, Marzochhi, Suntour, Manitou, X-Fusion, RST, DVO marka maşalar kullandım ve kullanmaktayım. Tabi ki bu maşaların fiyat farkları arasında uçurumlar söz konusu olabiliyor ancak verdiği performans ve sunduğu özelliklere karşın istenilen fiyatları göz önünde bulundurduğumda X-Fusion markasının benim gönlümdeki yeri bir ayrı. Fox’un ve Rockshox’un sadece üst düzey maşalarında sunduğu HSC / LSC ayarlarını kullanıyorlar 100 saatlik servis bakımları nispeten daha çabuk yapılıyor. Bu nedenle bu makineyi toplarken tekrar tercihim X-Fusion Metric HLR Blackline oldu. 160-180mm şeklinde içerisinden ayarlanabiliyor, kadro rear traveli 170mm olduğundan maşayı 180mm olarak kullanacağım. Alt bacaktaki karbon korumaların rengini kutu içerisinden çıkan sticker'lar ile Mavi, Kırmızı, Sarı, Siyah gibi renklerle değiştirebiliyoruz. İç bacak çapı 36mm, bu da şu anda satılan single crown maşalar içersinde Fox 36 ile birlikte en kalın iç bacak kalınlığı. Testler sonrası izlenimlerimi sizlere iletiyor olacağım.

Teleskopik Sele Borusu : Enduro için olmazsa olmazlardan birisi de Dropper Seatpost’dur ( Türkçesi Teleskopik Sele borusu). Arazide inişe geçerken seleyi dibe indirip, kalçayı arka teker üzerine hizalayıp hem arka tekerin daha etkili fren yapıp kızaklamasını engeller hem de pedallama / tırmanışa geçtiğiniz anda tekrar seleyi tepeye alıp oturur pozisyonda tam verim ile ilerlemenizi sağlar. Şu anda elimde Rock Shox, Kind Shock (KS) , Specialized, 9Point8, Brand X markalarının dropper’ları mevcut. Bu markalar arasında da bir fiyat uçurumu söz konusu keza Brand X markasının Dropper’ı 105 Euro’ya satılıyorken, 9Point8’in dropperi 545 Euroya satılıyor. 5 kattan fazla bir fiyat farkından bahsediyoruz. Temelde ikisi de aynı işi yapıyor olsa da elbette fiyat farkının en temel 3 sebebi “Ar-Ge Faaliyetleri – Marka Değeri ve Sorunsuzluk”. Manic ile ilgili ilk çıktığında inceleme ve test yazılarını okumuştum. Zaman içerisinde de olumlu görüşlerin ağırlık kazanmasıyla tercihimi bu yönde yaptım. 150mm’lik drop mesafesine sahip modeli aldım. Övüldüğü kadar sorunsuz mu göreceğiz.

Sele – Elcikler ve Gidon : Bu üç bileşende NukeProof markasını tercih ettim. Henüz stoğa girmediği için NukeProof Zero Stem (Boğaz) alamadım. O eksiği de tamamladığımda kokpit tamamen NukeProof imzalı olacak. Tercihimin en temel sebebi ChainReactionCyles firmasının amiral gemisi markası olması. (Vitus ve Brand X gibi ) Garanti, Ürün Değişimi gibi konularda müşteri hizmetleri sorunsuz. Yorumları okuduğumda ise ortalama puanların 100 üzerinden 87, 87 ve 92 olması tercih yaparken işimi kolaylaştırdı. Titanyum raylı ve 285 Gr Ağırlıktaki Plasma selesi, 800mm uzunluk ve 250gr ağırlıktaki karbon horizon gidonu, Tutuş için çift desenli ve 110 gram ağırlıktaki half waffle elcikleri tercih ettim.

Furç Seti : Cane Creek firması sadece maşa ve Shock değil aynı zamanda Aynakol , Sele Borusu ve 60’tan fazla farklı tip furç türü üretip satan bir firma. Ben de diğer makinelerimde de kullandığım “Forty Series”den bir takım daha kullandım.

Fren + Rotor Seti : Shimano firmasının High End ürünü olan ve Downhill / Enduro disiplinine uygun Saint M820 fren seti ve Bu setle uyumlu soğutma yapabilen XT SM-RT86 Icetech’leri tekrar kullanmayı tercih ettim. Bu takımla ilgili fikirlerimi evvelki konuda uzun uzun beyan ettiğim için tekrar tekrar yazıp sizi bunaltmayacağım

Grupset : Aktarıcı + Kol ve Aynakol’da Shimano M8000 serisini tekrar kullanmayı tercih ettim. Ruble olarak ise enteresan çözümler sunan SunRace firmasının MX80 modelini seçtim. 11-50t dişli oranına sahip 11li ruble ve önde 32T aynakol dişlisi ile özellikle uzun Eymir tırmanışlarında 150mm’lik dropperla beraber beni daha az yoracağını düşündüğüm için bu kombinasyonu yaptım. Olumlu olumsuz bir görüşüm olursa elbette sizlerle paylaşıyor olacağım.

Chainguide: Daha evvel de komponentlerini farklı makinelerde test ettiğim FUNN firmasının Zippa Lite modelini kullanmaya karar verdim. Ufak, hafif ve işini yapıyor. Yanında gelen yedek vida ve spacer’ları ile her doğru kadro tipinde rahatça kullanabilirsiniz.

Pedal : Önceki yıllarda downhill sürüşlerimden birinde sağdaki Sixpack Menace pedallarımı pozisyonumu ayarlayamayıp kayaya çarpmış bisikletimle ayrı yerlere savrulmuştum. Pedalın gövdesi bariz şekilde yamulmasına rağmen ne mil ne de rulmanlarda en ufak bir sorun olmadı. Sonra pedalı levye ve mengene ile düzeltip bir süre daha kullandım. İşte bu tecrübemden yola çıkarak gene Aynı marka ve model pedal kullandım. Rakiplerine göre nispeten fiyat / performans olarak da başarılı, ağırlık olarak da sözüm ona meşhur firmalardan daha hafif olan bu modeli tavsiye ederim.

Jant – Lastik: Tercih ettiğim X-Fusion Metric 180mm maşa 20x110mm sokma mil kullanıyor. Hali hazırda elimde olan CrankBrothers Iodine Enduro jant setimin kutusundan göbeği 15x100 ve 20x110’a çeviren adaptörlerden çıktığı için sadece kapakları değiştirerek kullanmaya devam ediyorum. Bu jantlar ve lastiklerle ilgili fikirlerimi evvelki konuda uzun uzun beyan ettiğim için tekrar tekrar yazıp sizi bunaltmayacağım.

Son olarak da bisikletin tamamlanmış halini sizlerle paylaşıyoruz :)

Scudo

@AKTÜRK ALİ@

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
ALİ
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
mikemmel ben anlatmıyorum.görüyorsunuz.anlatmaya gerek yok :islik:

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
273
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hayırlı olsun hocam makine yakıyor... :asik: Oldukça bilgilendirici bu yazı için size teşekkür ediyorum.Malum şu sıralar forumda hep siyaset, troll vb amaçlı konular cirit atıyor.Tekerinize asfalt değmesin :)

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Mustafa Zeybek

Teşekkür ederim. Çok yazmayacağım bro zaten :) Maşa alt bacaklarındaki karbon koruyucuların renklerini yanında gelen karbon sticker'lar ile değiştirebiliyoruz.
İmzam'da linkleri bulunan ve Yeni açtığımız Süspansiyon Servis Atölyemize ağırlık veriyoruz artık. Instagram, Youtube, Facebook gibi platformlardan insanlara yardımcı olacağız.
Zaten konuyu yazarken de bu nedenle 1. Çoğul şahıs kullanmaya gayret ettim özne olarak. Şov yeni başlıyor. :) Çok yakında IBIS Mojo, GT Sanction Pro , Airdop Edit V2 Gibi ciddi makinelerin toplanması ve elimizdeki 11 adet makinein tanıtımı gibi bir çok video ve photoblog'u sizlerle kendi platformlarımızdan paylaşıyor olacağız. Çünkü maalesef bu platformda bu seviyedeki makineler için açtığım konulara verdiğim emek %1-2 oranında (belki) karşılık buluyor. Konuyu okuyan / görüntüleyen kişi sayısını beğeni/cevap sayısına böldüğünde "Ben de troll konu açıp saçma sapan espriler yapsa mıydım acaba?" diye soruyorum bazen kendime :) En azından cidden ilgilenen , soran, öğrenen bir kitlem var enerjimi oraya aktarmak istiyorum.

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
Maşallah alet çok güzel gözüküyor. Renklerinin uyumuna falan bayıldım güle güle kullanın.

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Halilibrahim
Ammeniiiiiyn :eek: beklemedeyiz :asik:

• Beğen
Tepkiler: kerem E

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Halilibrahim hayırlı olsun maşallah makine yakıyor. Renk uyumu kadrosu,fren seti maşası hepsi ayrı ayrı güzel. Genelde etrafta çok siyah tonlarında bisiklet olmasına rağmen tek renk olmamasından dolayı çok güzel gözüküyor. Güle güle kullanın.

• Beğen

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@H.T
Toyota'cıyım hocam :p

• Beğen
Tepkiler: H.T

yalmaner

Üye
Tepki
33
İsim
SEMİH
(link) Herşeyi ile çok güzel olmuş renk geçişleri çok hoş gerçekten, resimlere bakınca jant telleri farklı örülmüş olduğu göze çarpıyor bunun ne gibi artı/eksi yönleri oluyor yoksa sırf şekil mi ?

• Beğen

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@yalmaner

Bu jant çemberlerinde delik yok, safkan tubeless, teller 2 ayrı parçadan oluşuyor. Daha evvel Fritzz konusunda yazdığım açıklama şu şekilde.

(link)

"Öncelikle jantın dağ bisikletinde sürüşü bu kadar değiştirebileceğini ve etkileyebileceğini hiç düşünmezdim.

Geçen sene 04 Haziran 2016'da sol kolumu humerus kemiğinden kırmıştım beni takip edenler hatırlayacaktır.

15 Nisan 2017 Cumartesi 10,5 ay sonra, tekrar kolumu kırdığım "Eymir Arka İniş" parkuruna tırmandım ve indim. Kolumu kırdığım yerden geçtim değişik duygulardı :)

Jantlara gelecek olursak kullanılması gereken ilk ve en belirgin kelime "RİJİT" olmalı bence.
Kollarınız vasıtasıyla gidona uyguladığınız kuvvetin her bir zerresi direk olarak lastiklerden yere ulaşıyor diyebilirim. Jant adeta esnemiyor."

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Anıl Erdoğan
Acizane elimizden geleni yaptık hocam :)

.
04.10.2018 itibariyle
Makinede bir takım değişikliklere gittim
Suluğu termal özelliği olan ve ABP içermeyen Hidrasyon Çantaları ile meşhur olan Camelbak, Kafesi ise yandan giriş çıkış da yapabilen bir modele çevirdim.
Seleyi Nukeproof yerine daha evvel de defalarca kullandığım WTB ,
Chainguide'ı Bash koruması da Olan OneUp Component ,
Grupset'i de XT yerine XTR ile yükselttim.
Vakit Bulabilirsem bir ara fotoğraf yükleyeceğim arkadaşlar.
Şimdilik instagram'dan takipte kalın :)

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bisiklet tekerinize taş değmesin

• Beğen

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Anıl Erdoğan
Evet hocam M9000 serisine çevirdim :):rolleyes:

@Superevo
Teşekkür ederim hocamdaha iyileri daha güzelleri sizin olsun.

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Fotoğraf atmaya vakit kalmadan bu makinemiz de satıldı :) 3 Senede toplam 35 bisiklet satmış olduk :))
2 Adet Motosiklet aldık tüm koruma ekipmanlarımızı edindik. İmzamdaki The Ancrew Atölyemizde biraz da motosiklet ekipman ve malzemelerine yer açmak için eldeki yüzlerce yedek parça, koruma ekipmanları,malzemeleri ve Son 6-7 Enduro - Downhill bisikletini yurtdışı fiyatlarının da altında ilana koyduk kapışıyor gençler. İhtiyacı olan alsın diye genellikle %30-40 zararına yazdık fiyatları. Biraz motora binip belki 2020 gibi tekrar bir bisiklet toplayabilirim. Şimdilik esenlikler dilerim.

• Beğen
Tepkiler: specific