Yeni Jant Seti Almayı Düşünüyorum Bir Yardım Edin Hele :)

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Herkese merhabalar ;

Arkadaşlar öncelikle kullanmamış ya da konuyla alakası olmayan arkadaşlar yazmasın rica edicem. Dağ bisikletçisi değerli dostlarım. Yarışmış olan jantlardan memnun kalmış olan para/performans/ağırlık/görsel parametrelerine cevap bulmuş arkadaşlar sorum sizlere ...

Önümde 3 seçenek var
1. Crossmax Slr (ikinci el temiz ) 1,500 tl ( ağırlık 1450 gr ) tubeless / teller aero akor zor yedek parçası pahalı
2. Fulcrum Red Metal 3 ( fabrika verisi 1680 quicler olmadan ) tubeless / teller aero / Teller Türkiyede yok /rulman sistem
3. Yeni ama toplama jant ( hope göbek + dt tel + dt çember ) fiyat 1118 ağırlık 1650 gr qr dahil
( göbekler yurtdışından gelicek 1 ay beklerim sanırım + gerisi burda + birde ustaya gönderilecek herkes akord edebiliyor silindirik normal jant tel başı )

Arkadaşlar bu 3 seçenekten başka da fikir verebilirsiniz ... 1000 - 1.500 tl lik bir bütçe ayırıcam ??? Ne diyorsunuz sunduğum seçeneklerden hangisi en az akor ister en az üzer beni ????

Scudo

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Nakipoğlu Hangisini seçmek gerektiği konusunda birşey diyemiyorum. Fakat kendi örümün jant işine girersen epeyce emek vermen gerekecek. 2 sene öncesi bi kaza sonucu carraro treking bisikletimin arka jantı pert olmuştu. 28" disk fren hazır setlere bakmıştım. Sundukları ağırlıklar ve fiyatlarını değerlendirince kendim jant toplamaya karar vermiştim. 29" jantlara 28" lastiklerin olduğunu bildiğim için 29" hafif çemberlere bakmıştım(28" treking çemberleri epeyce ağır) 29" dt swiss xr331 çemberler novatec 711-712 serisi göbekler ve dt swiss revolution teller almaya karar vermiştim. Önce novatec göbekleri, sonra çemberleri ve en son tel boyu hesabı yaptıktan sonra telleri aldım. Set ağırlığı 1560 gram(Qr hariç) çıktı. Hesap kitap akort işleri hepsini bir arkadaşla kendimiz yaptık. 29" sette bu ağırlıkları sunabilecek çok fazla set yok. Olanlarında fiyatları malum. Ben 870 liraya mal etmiştim o dönemde.

İşin hikaye kısmını geçecek olursak, eğer kendin jant toplamaya karar verirsen kesinlikle dt revolution tel alma. Çünkü Tellerin uç kısımları 2mm orta kısımları 1.5mm akort yaparken bildiğin uzuyor. Ben arka janttaki telleri söküp taiwan tellerle değiştirdim. 1560gr olan set 1600gr oldu. Şimdiye kadar birkaç kez ufak tefek bisiklet üstünde düzeltmeler yaptım. Onun dışında akort sıkıntım yok.

Kendin jant ördüğünde en güzel yanı emek verdiğin için kıymetli oluyor. Ben satmaya kıyamıyorum öldürene kadar kullanacam sanırım:)

• Beğen
Tepkiler: ahmtbag