Yeni hastaya yeni ilaç

Dağ Bisikleti mi yol bisikleti mi

• Toplam katılım
    22

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Merhabalar herkese merhabalar!
Bisiklete geçen yaz kafayı taktım. Hem de ne biçim. Bu sene üniversite sınavı olmasa türkiyeyi gezecek kadar çok taktım ve de istiyorum. Bu kadar hevesli olmama rağmen hata yapmamak için yazıyorum. Siz değerli üyelerin deneyimlerinden faydalanmak istediğim için açtım konuyu. Siz de tahmin etmişsinizdir, bisiklet seçiminde kararsızlık yaşıyorum malesef. %70 yol %30 da bisikleti kararsızlığındayım malesef. Ben yol da gideceğim tabi ki de Ankara'm da nerede dağ tepe var doyasıya gezecek. Yol da gideceğim amacım hız değil doyasıya gezmek. Iller arasında gezmek ya da il içinde kilometrelerce gezmek. Yol bisikletini bu yüzden istedim. Ama nedense tüm ailem dağ dağ diyo ve bir bakıma haklı sebeblerle geliyorlar karşıma. Mazgallar omuzlarımı, çukurlar oturgacımı ağrıtacağını biliyorum. Ve de dağdan beni en uzaklaştıran şey amortisör...
Onun bakimı masrafı ve de ağırlığı.
Ben düzgün bir seçim mi yapmışım yoksa acemice mi?

Sağolsun ailem karşılayacak ve de birikmiş param var.
Carroro cr 052 tiagra modelini düşündüm tüm bu bisiklet hevesim boyunca. Düzgün ve de uzun vadede amatörlüğümü alır üzerimden diye düşündüm. 2000 tl gibi fiyatı var. Kask tayt alet bilmem ne onları da alacağız babamla.
Boyum 1.83 kilom 93. Ve de 100 civarına gider bu sınav senesinde. Ama normal kilom 85 dir ona göre hesap edeceğim. Uygun kadro boyum da 56 diye gördüm internette doğru mudur?

Hevesimi hatalara değil de doğrulara yönelteceğiniz için teşekkür ederim.
Ben kısaca sorularımı düzenleyeyim kolaylık olsun :)
1) Yol bisikleti beni ileride yolda bırakır mı?
2)Özgürlüğü çok severim dağa bayıra kendimi vururum ileri de diye korkuyorum :D kamp yapmaya filan giderim çünkü yol bisikleti değil de 26 mtb beni daha çok çekiyor
3)Yol bisikleti mi dağ bisikleti mi derken
Carraro Cr 052
Btwin rockrider 560
Güzel seçimler mi eksiklikleri var mıdır bu 2 bisikletin?

Scudo

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Dağ bisikleti alıp Mosso marka rigid(düz) maşa alabilirsiniz. Üstünden çıkan maşayı da satarsanız daha da güzel olur ve bisikleti 500-1000 gram civarı hafifletirsiniz.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aradığın şey yol bisikleti de değil dağ bisikleti de değil. Düz maşa şehir bisikletlerine bakman daha doğru olacak.

Feyyaz Baydar

Aktif Üye
Tepki
148
İsim
Feyyaz Baydar
Bisiklet
Focus
Dediklerine göre tur bisikleti alman senin için daha uygun olabilir.. Hem yolda hem dağda sınır tanımam dersen en doğru karar Tur Bisikleti.

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Herkese çok çok teşekkür ederim. Araştırıp bir kaç yere baktıktan sonra bir yazı dikkatimi çekti size de aktarmak istiyorum bir kaç kelimesini. "Yarışlara katılmayacaksan ultagraya xtr ye gerek olmadığını. Şehirde sürülen dağ bisikletindeki mtb vitesinin ya da dağda sürülen yol vitesinin boşa..."
Ben şehirde kullanacağım.
Kısmetse şehirler arası yollarda kullanacağım. 3lü aynakol kullanmak için illaha dağ bisikleti almaya gerek yok. Ben sora setin 3lü aynakolunu da kullanabilirim. Bu sebeble B'twin triban 520 beni harika çekti. Ya da bu seviye de bisikletler.
Herkese çok teşekkür ederim bu forumu kuranlara da tebriklerimi iletiyorum. Okudukça aydınlandım gerçekten :D
Büyüklerim seçimi mi yaptım. Aklımda bir sorum var izninizle;
Boyum 1.83 bacak boyumu ölçünce(dıştan)=101cm ;(içten) 82 cm çıkıyor benim kadro boyum nedir? Boya göre 60?
Btwin triban 520 seviyelerinde biraz daha üstü de olabilir, tavsiye bekliyorum.

Herkese keyifli pedallamalar benim gibi öğrenci kardeşlerime iyi tatiller dilerim:)

Tepki
155
İsim
Ömer
Bisiklet
Salcano
Arkadaşım hangi marka bisiklet alırsan al ama 29 jant alırsan rahat edersin diye düşünüyorum.

• Beğen

emre_s

Daimi Üye
Tepki
102
@Paramedik112 Şehir tur bisikletlerinde sadece 28 var maalesef.
@Hastateker senin ilacın bende kardeşim gel sen bana
Sana ne yol bisikleti lazım ne de bir dağ bisikleti sana bir Şehir-Tur bisikleti lazım bütçen anladığım kadarı ile 2000 TL bu para ile liste fıyatı 2137 TL olan Sedona 345 i alabilirsin. Eğer dersen ben maşa da süspansiyon istemiyorum düz maşa dersen 410 Senin için biçilmiş kaftan. Ama 410 unun 2015 modelini al çünkü 2016 modelinde renkler afedersin ama içine edilmiş. Yani sen şehir tur bisikleti araştır hem kendinde diyorsun şehir şehir gezmek demişsin hayırlı akşamlar aklına takılan bir şey olursa yaz elimden geldiğince yardımcı olurum.
@BF Okuru abi arkadaşa lütfen yardımcı ol

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hastateker Öncelikle hoş geldin foruma...Hocam ailenin dediğini sağda solda okuduklarının hepsini unut... @emre_s çok doğru söylemiş inam sedona 410 senin için biçilmiş kaftan :) Hiç düşünme...Ha başka dersen carraro sportivr serisine de bi göz at ama senin işini 26 çözmez, 29 da uzun yolda sana gelmez direkt 28 çözer işini :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geziniyo'nun önerisi olan 410 çok güzel ve hafif bir bisiklet. Ben de öneririm. Kadro boyu için de şu linke göz atabilirsiniz:
(link)

410 dışında öneri isterseniz de forumda tur bisikleti tavsiye/öneri diye aratabilirsiniz :)

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer 2500e çıkabiliyorsan fuji touring al Ankara güngörlerden senşn aradığın bisiklet o. Yok çıkamazsan 410 tavsiyesi mantıklı.

• Beğen