*Yeni-Hasankeyf'e Sadakat Turu Gezi Yazısı...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  HASANKEYF’E SADAKAT TURU
  Hasankeyf’e Sadakatımızı göstermek için yine yollardaydık. Yola çıkmak için sabırsızlanıyordum. 23 Ocak akşamı saat 23:00’de turun başlangıç noktası olan Gaziantep’e otobüsüm hareket edecekti. Yarı yıl tatili olduğu için yer bulmakta büyük sıkıntı çekmiştim. Şimdi ise düşündüğüm tek şey bisikletimi otobüse yerleştirebilicek miyim? Bisikletimsiz gitmemin bir anlamı olmayacaktı tabi ki. Tüm hazırlıklarımı tamamladıktan sonra saat 22:15 gibi otogara gitmek için evden çıkıyorum. Hava sıcaklığı -15 derece. Otogara vardığımda ellerimi hissetmiyordum. Donmuştu resmen. Isıtıncaya kadar çok acı çektim. Çok geçmeden otobüs geldi. Bagajları tıka basa dolu. Diğer yolcuların bagajlarını yerleştirmesini bekliyorum. Sıra bana geliyor. Muavin arkadaş anlayışlı çıkıyor ve bir şekilde bisikletimin lastiklerini ve koltuğunu sökerek sığdırmayı başarıyoruz. 12 saat sürecek yolculuğum sorunsuzca başlıyor. 24 Ocak öğlenden sonra saat 11:00’de Gaziantep otogarına iniyorum. Diğer arkadaşlarım yarın gelecek. Onun için Öğretmenevi’ne gidiyorum. Bir gece kalacağım için yer ayırtıyorum. Gaziantep’ten arkadaşım Bertan geliyor beni karşılamaya ve birlikte Yavuz Bisiklet’in işletmecisi arkadaşım Yavuz’un yanına gidiyoruz. Muhabbet ediyor ve yemek yiyoruz.
  [​IMG]

  Yavuz Bisiklet’ten ayrılarak Gaziantep’te askerlik yapan kuzenimi ziyaret ediyoruz. Akşam yemeklerimizi yedikten sonra Bertan ile ayrılıyoruz. Sabah erken kalkmam gerektiği için Öğretmenevi’nde ki odama çıkıyorum. Biraz tv seyrettikten sonra yatıyorum. Sabah 07:00’de kalkıyorum, hazırlanıp hemen çıkıyorum. Otogara gidip arkadaşlarımı karşılayacağım. Saat 08:30 dolaylarında otobüs geliyor ve arkadaşlarım; Yavuz ERGUN, İsmail ODABAŞIOĞLU ve Müfit ALPER abim iniyorlar. Birlikte hemen bisikletleri toplamak için uğraşıyoruz. [​IMG]

  Saat 9:20’de hareket ediyoruz. Bugün Birecik’e kadar gideceğiz. Kimse kahvaltı yapmadığı için kahvaltı yapacak bir yer arıyoruz ama bulamıyoruz. Gaziantep çıkışında bir petrolde durup su takviyesi yapıyoruz. Şansımız var hava çok güzel.
  [​IMG]

  Kahvaltı yapacak bir tesis buluyoruz. Çorbalarımız içiyoruz ve fıstık tarlaları eşliğinde yolculuğumuza devam ediyoruz.
  [​IMG]

  Saat 13:44’de Birecik’e varıyoruz. Birecik’te Doğa Derneği Şanlıurfa Bölge Sorumlusu Turan ÇETİN ile buluşuyoruz. Oturup birlikte çaylarımızı yudumluyoruz. Turan Abi ile projemiz hakkında konuşuyoruz. Ardından yemeğimiz geliyor. Ortaya karışık urfa usulü…
  [​IMG]

  Yemekten sonra Birecik’i gezmek için çıkıyoruz. Bisikletlerimiz ile Güney Fırat Vadisine doğru ilerliyoruz. Fırat Nehrinde yüzlerce Sakar Meke ile karşılaşıyoruz. Gün yavaş yavaş kararmaya başlıyor. Daha fazla ilerlemeden merkeze geri dönüyoruz. Tarihi Birecik Köprüsünü gün batımında fotoğraflıyoruz.
  [​IMG]

  Akşam Turan Abi, Doğa Derneği Gönüllüsü İbrahim Abi ve Birecik’ten bisiklet sevdalısı arkadaşımız Ali Haydar ile bir cafeye gidiyoruz ve Birecik’in doğası hakkında konuşuyoruz. Turan Abi’nin Birecik’te yapmış olduğu çalışmalar takdir edilir.
  [​IMG]

  Geceyi geçirmek için Turan Abinin evine gidiyoruz. Sabah 06:30’da uyanmak üzere yatıyoruz.
  Gün Toplam: 77,86 Km
  Yeni bir gün ve yine çok güzel bir hava. Birecik’i terk etmeden önce Kelaynak Üretme İstasyonunu ziyaret ediyoruz. Turan Abi istasyon ve kelaynaklar hakkında bilgilendirme yapıyor. Turan Abi ve İbrahim Abi motosiklet ile bugün bizi Halfeti’ye kadar geçirecekler.
  [​IMG]

  Hava her ne kadar güzel olsa da rüzgar yol almamızı engelliyor. Jandarmanın eskortluğunda yavaş yavaş ilerliyoruz. Yeni Halfeti’nin ardından Eski Halfeti’ye geçeceğiz.
  [​IMG]

  Yeni Halfeti’de çay molası veriyoruz. Çay ile pasta poğaça atıştırıyoruz. Eski Halfeti’ye üç km’lik bir inişle varıyoruz.
  [​IMG]

  Eski Halfeti’ye saat 13:00’de varıyoruz. Yavuz geride fotoğraf çekmek için kaldı. Bende Yavuz’u beklerken merkezde birkaç fotoğraf çekiyorum. Bu ördek Halfeti’nin sakinlerinden…
  [​IMG]

  Halfeti’de Projemizin amacını anlatan pankartlarımız ile hatıra fotoğrafı çektiriyoruz.
  [​IMG]

  Halfeti’de Rumkale ve sular altında kamış köyleri gezip görmek için tekne turuna çıkıyoruz.
  [​IMG]

  Yine tekne turundan manzaralar…
  [​IMG]
  [​IMG]

  Tekne turundan sonra Halfeti’nin mimarisini geziyoruz. Taş evleri geziyoruz.
  [​IMG]

  Halfeti’de gezip dalaştıktan sonra konaklayacağımız yer olan Halfeti Belediyesi Konuk Evi’ne doğru gidiyoruz. Konuk Evine yerleşiyoruz. Biraz eğlenip zaman geçirdikten sonra yatıyoruz.
  Gün Toplam: 38,12 Km
  Sabah yine her gün olduğu gibi erkenden kalkıyoruz. Erken kalkan erken yol alır düşüncesine kapılarak. Bugün yolumuz biraz daha uzun. Halfeti’yi geride bırakırken…
  [​IMG]

  Yukarı Göklü köyü yakınlarındayız. Fotoğraf ve telefon molası. Yolumuz düz ve hava yine çok güzel. 15-20 derece civarlarında.
  [​IMG]
  Fotoğraf: İsmail ODABAŞIOĞLU

  Yukarı Göklü köyündeyiz. Köyün girişinde toplanıyoruz. Geriden gelen arkadaşları bekliyoruz. Bu arada gözleri çok az seçen bir amca yaklaşıyor. Biraz muhabbet ediyoruz. Terörü lanetleyen konuşmasının ardından başlıyor ağlamaya. Amcam evim biraz ileride gel fıstık vereyim diyor. Geçerken evine uğrayıp amcamın vermiş olduğu fıstıkları alıyoruz. Ellerini öperek ayrılıyoruz.
  [​IMG]

  Aşağı Göklü köyündeyiz. Oyun oynayan çocuklar o kadar mutlular ki. Bu mutlulukları dilerim hiçbir zaman bozulmaz.
  [​IMG]

  Kalkan Mahallesinden geçiyoruz. Tarihi bir hamam kalıntısı…
  [​IMG]

  Gözenek, Türkmenören, Sığırcık ve Hacılar köyleri üzerinden Yaylak’a varıyoruz. Öğlen yemeği molası veriyoruz. Yemek için bir tane fırın buluyoruz. Tek seçenek olan lahmacunlarımızı acısız söylememize karşın yemek için zorlanıyoruz. Yemeğimizi yedikten ve çayımızı içtikten sonra borcumuzu öğrenme zamanı geliyor ve afiyet olsun cevabı ile karşılaşıyoruz. Israr etmemize karşın bizden ücret almıyorlar. Bizde buradan tekrar teşekkürlerimizi iletelim. Bozova’ya iki km yolumuz kalmış.
  [​IMG]

  Bozova’ya saat 15:40’da varıyoruz ve zaman geçirmeden Atatürk Barajında Tedaş lojmanlarına kalacağımız yere doğru yola çıkıyoruz. Bozova Belediyesinden Ali KARAÇİZMELİ’ye çok teşekkür ediyoruz bizimle ilgilendiği için.
  Gün Toplam: 76,99 Km
  Sabah yine erkenciyiz. Bugün hava kapalı. Bozova merkeze gitmek için minibüse biniyoruz. Minibüsün şoförü Bozova’da kar yağdığını söylüyor. Bozova Emniyet Amirliğine koyduğumuz bisikletlerimizi alıp hazırlanıyoruz. Bir çorbacıda çorba içtikten sonra yola koyuluyoruz. Kar, tipi, sis üçlemesinde zar zor yol almaya çalışıyoruz.
  [​IMG]
  Fotoğraf: İsmail ODABAŞIOĞLU

  Zorlu yol şartlarında Şanlıurfa’ya öğleden sonra varıyoruz. Şanlıurfa Belediyesinden Doğa Derneği gönüllüsü Abdullah KESKİN abi ile buluşuyoruz. Bize kalacak yer ayarlıyor. Kalacağımız yere gidip bisikletlerimizi bıraktıktan sonra yemek için hemen yanımızda bulunan bir restauranta geçiyoruz. Yemeğin ardından şu meşhur Acı Mırra’yı deniyoruz.
  [​IMG]
  Fotoğraf: İsmail ODABAŞIOĞLU

  Yemeğin ardından Balıklı Gölü gezmek için gidiyoruz. Abdullah Abi bize bu konuda rehber oluyor ve uzun uzun anlatıyor. Balıklı Göl ve Hz. İbrahim’in yaşadığı mağarayı gezdikten sonra kapalı çarşıya gidiyoruz. Yağmur hiç kesilmedi hala yağmaya devam ediyor bu arada. Güneydoğu’ya özgü Puşi alıyoruz. Yavuz hemen başına bağlıyor bile.
  [​IMG]

  Akşam yemeği için Şanlıurfa’da yemek destekçimiz Yıldız Sarayı Konuk Evi’ne gidiyoruz. Oteli, Restaurantı, Şark Odaları, Türk Hamamı ve Sıra Geceleri ile çok güzel bir mekan. Odalardan ve çevreden görüntüler.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Şanlıurfa’da geçirdiğimiz yağmurlu ve karlı bir günün akşamında kalacağımız yere gidiyoruz. Sabah erkenden Batman’a geçeceğiz.
  Gün Toplam: 44,63 Km
  Sabah 4’de ayaktayız. 5’te otobüsümüz hareket edecek. Hazırlanıp otogara doğru gidiyoruz. Yağmur yağmaya devam ediyor. Otogarda yine çorbadan oluşan menümüzle kahvaltımızı yapıyoruz. Zamanlamamız harika, kahvaltının hemen ardından otobüsümüz geliyor. Otobüs boş olduğu için zorluk çekmeden bisikletlerimizi yerleştiriyoruz. 4 saatlik yolculuğun ardından Batman otogarına iniyoruz. Otogarda bizi Batman Belediye Başkanı ve basın grubu karşılıyor.
  [​IMG]
  Fotoğraf: İsmail ODABAŞIOĞLU

  Belediye Başkanının sözlerinin ardından Hasankeyf’e doğru yola çıkıyoruz. Çok şiddetli bir rüzgar var. Zar zor ilerleyerek 276 km sonunda Hasankeyf’e varıyoruz. Belediye ye bisikletlerimizi bıraktıktan sonra kaleyi gezmeye çıkıyoruz. Kaleyi ve doğayı gözlemliyoruz. Buranın sular altında kalmaması için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Hasankeyf’ten kareler…
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Dilek ağacı, simgesel olarak bizde yerden bulduğumuz bez parçalarını bağlıyoruz.
  [​IMG]
  Fotoğraf: İsmail ODABAŞIOĞLU

  Yavuz’un fotoğraf çekme çabaları…
  [​IMG]

  İsmail ve Müfit Abi arka fonda Hasankleyf
  [​IMG]

  Zafere ulaşmanın vermiş olduğu mutluluk ile eve dönmeye hazırız. Erzincan yolu kapalı olduğu için bende arkadaşlarım ile Ankara’ya dönüyorum. Diyarbakır – Şanlıurfa arasında küçük bir kaza atlatıyoruz. Otobüsümüzün hali…
  [​IMG]
  Fotoğraf: İsmail ODABAŞIOĞLU

  Sevgi ve Saygılarımla…
   
 2. yvzbikes

  yvzbikes Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  405
  Beğeniler:
  105
  Seviye:
  serkancıgım seni tebrik ederim gerçekden çok güzel bir organızasyon olmuş
  seni inşallah hep böyle seferber görürüz gezgin görürüz insalara bisiklet sevgisini aşılıyorsun iyi varsın
  sevgili kardeşim .
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 3. goLdenskuLL

  goLdenskuLL Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2006
  Mesajlar:
  168
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  bu anlamlı organizasyonu sorunsuz tamamlamanız sevindirici. fotolar ve anlatım çok güzel. katılan herkesi tebrik ediyorum.
   
  RECEP İŞLEK, heng ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 4. Selay Yaman

  Selay Yaman Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeniler:
  1.010
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  böyle güzel bi organizasyonu bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim katılan herkesin ayaklarına sağlık.
   
 5. tırt kaptan

  tırt kaptan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  591
  Beğeniler:
  672
  Şehir:
  Marmaris/Gökova
  Seviye:
  Sevgili serkan bu güzel ve anlamlı turu bizimle paylaştığın için çok teşekkürler ... İsmaili de özlemişiz :60: ... Fotoğraflar konusunda ikinizin de harika olduğunu söyleyebilirim :winkenlux . Paylaşım için çok teşekkürler.
   
 6. Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  Serkancığım Merhaba.. 18 Ocakta geçirdiğim ameliyat sonrası 15 şubat bugün cuma namazından sonra ilk defa dükkana geldim. Hemen foruma girdim senin gezini okudum Hasankeyf sevdalısı olduğunu biliyorum. Buranın güzellikleri hiç unutamıyorum. Bizlere bir kere daha hatırlatığın için teşekkürler.
  Seninle oralarda güzel saatler geçirmiştik. Hasankeyf in yok olmaması ve oraya SADAKATIM devam ediyor.
  Sevgiyle kal ,ailene de hürmetlerimi sunarım..
   
 7. oktay tiryakioğlu

  oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  733
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  serkancım fotoğraf ve anlatımınla bizleride oralara götürdün. kış mevsiminden dolayı yaz günlerindeki esmerliğini bi hayli kaybetmişsin. bembeyaz olmuşsun yav :) seni doğayı korumak , insanlarımızı bilinçlendirmek adına yaptığın bu tür gezilerden , organizasyonlardan dolayı inan çok takdir ediyorum. seni ve tüm dostları tebrik ederim. sevgiyle...

  necati abim çok çok geçmiş olsun. umarım önemli birşey değildir. acil şifalar dilerim.... saygı ve sevgilerimle.....
   
 8. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  Serkan kardeşim böyle güzel fotoğraf kareleri karşısında denecek laf kalmıyorki seni ve tüm arkadaşları canı gönülden kutluyorum.

  Yolunuz her daim açık olsun. :)
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 9. elifm

  elifm Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2004
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  türkiye
  Seviye:
  çok güzel olmuş :) , kıskanmadım desem yalan olur...
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 10. jamssea

  jamssea Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  357
  Beğeniler:
  228
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Projeyi yaratmak güçtür.Ama siz proje canavarı gibisiniz.Tebrik ederim,gerçekten bizim çok önemli bir kültür mirasımıza dikkat çektiğiniz için teşekkürler.Saygılarımla.
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 11. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.953
  Beğeniler:
  8.830
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Sevgili Serkan,
  Keşke bende gelseydim diye kafamı taşlara vurduğum bir gezi olmuş.
  Ayağınıza, ( kış şartlarında sürdüğünüz için ),
  Bisikletlerinize ( o havada sizi taşıdıkları için ),
  Parmaklarınıza ( çektiğiniz fotoğraflar için ),
  sağlık diyorum.


  Selamlar.
   
  RECEP İŞLEK, heng ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 12. ateze

  ateze Misafir

  Serkan Bey, cok guzel ıslere ımza atıyorsunuz, sızı tebrık ederım, ulkemızın ve bu sporun sızın gıbı gezgınlere cok ıhtıyacı var, enerjınız daımı olsun.
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 13. esmer_47

  esmer_47 Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  istanbul/sultanahmet
  tşkler arkadaşım çok güzel kareler
  benimde tek hayalim bisikletle o yollardan geçmek
  inşşalah ilerleyen zamanlarda bende aranıza katılırım
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 14. Ahmet ERTAN

  Ahmet ERTAN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.115
  Beğeniler:
  760
  Şehir:
  bursa-rize
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  serkan bey:
  ne güzel geziler yapıyorsunuz sizi zevkle takip ediyorum.....ve yaptıgınız gezinin amaçına ulaşmasını diliyorum.ayağınıza-yüreginize saglık..
  hoşçakalın.
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 15. İLKER TAŞ

  İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  10 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.962
  Beğeniler:
  864
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  İLKER
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  serkan ellerina ayaklarına sağlık dostum oralara gitmiş gibi olduk sayende
  pedalına kuvvet
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 16. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Harika bir gezi ve yazı, mükemmel fotoğraflar herşeyi anlatıyor...
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 17. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Süper bir organizasyon süper bir uyum. Darısı başka turlara... Birlikte pedallamak dileğiyle... ;)
   
 18. aurora79

  aurora79 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  Ankara / Dikmen
  Seviye:
  işte budur benimde gözlerimi dolduran....

  ayaklarınıza, yüreğinize sağlık...
   
  RECEP İŞLEK, heng ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 19. heng

  heng Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  502
  Beğeniler:
  304
  Şehir:
  ANKARA-Yenimahalle
  Seviye:
  böyle güzel bir turun içinde olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum...Hasankeyf için SADAKATİMİZ sonsuza kadar sürecektir.ki şimdi antep-batman arası idi inş yakında ankara-batman arası olur da sesimizi tüm duyarsızlara duyurabiliriz...

  Buradan bizi destekleyen kuruluş ve şahıslara canı gönülden saygı ve slmlarımı iletiyorum...
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 20. ozzy

  ozzy Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  ALLİANOİ ve HASANKEYF KURTULDU.  26 Kasım 2008 günü Ankara'da, Danıştay 6. Dairesi’nde Allianoi ve Hasankeyf‘in sular altında bırakılmasının önünü açan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu‘nun Resmi Gazete’nin 27.10.2006 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 04.10.2006 tarihli ve 717 sayılı "Baraj alanlarından etkilenen taşınmaz kültür varlıklarının korunması" ile ilgili ilke kararının 2. ve 3. maddelerinin iptali istemiyle açılan davanın duruşması yapılmış ve dava, karar verilmek üzere heyete devredilmişti.  Bugün de Danıştay 6. Dairesi’nde Koruma Yüksek Kurulu’nun aynı ilke kararının iptali ile ilgili 74 duyarlı yurttaşın açmış olduğu davanın duruşması yapıldı.  Kuşkusuz tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Danıştay 6. Dairesi, Arkeologlar Derneği, Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, TMMOB Mimarlar Odası, İzmir Turist Rehberleri Odası ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin davasında Allianoi ve Hasankeyf‘in sular altında bırakılmasının önünü açan, Koruma Yüksek Kurulu’nun DSİ‘ye, "barajın planlanan alanın dışında başka bir yerde yapılmasının mümkün olmadığının saptanması" halinde taşınmaz kültür varlıklarının "başka bir yere taşınması ya da belgelenerek su altında bırakılmasına karar" verme yetkisi veren ilke kararının iptaline karar vermiştir.  Mahkeme gerekçeli kararında 717 no’lu İlke Kararının 2 ve 3. maddelerinde getirilen düzenlemenin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 3, 9 ve 10. maddelerine aykırı olduğu, 2863 sayılı Kanun ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurullarına verilen görev ve yetkinin, İlke Kararı’nın iptali istenilen maddeleri ile DSİ’ye verilmesi, DSİ’nin de bu karar doğrultusunda taşınmaz kültür ve tabiat varlığını su altında bırakma kararını vermek ve bu kararını Koruma Bölge Kurulu’na bildirmek suretiyle Kurul’un bir proje seçmesini istemesinin hukuka aykırı olduğuna karar verilmiştir.  Bilindiği üzere Anayasanın 63. Maddesinde “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunması sağlar” denilmek suretiyle devlete sit vasfındaki kültür ve tabiat varlıklarının “korunmasını sağlamak” ile ödev yüklenmiştir.  Bilindiği gibi; Anayasa’nın 90/son maddesi gereğince; usulüne uygun şekilde yürürlüğe konulmuş “Birleşmiş Milletler Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme (1972-Paris) , Avrupa Konseyi Avrupa Mimari Mirasının Korunması Sözleşmesi (1985-Granada) , Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi (1992 Valetta/Malta) sözleşmeleri kanun hükmündedir.  Yüksek Mahkeme’nin uluslararası sözleşmeler ile teminat altına alınan, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile tatbiki sağlanan Devletin Anayasal koruma görevini aşarak ortadan kaldıran Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu‘nun 717 no’lu İlke Kararının 2 ve 3. maddelerini iptal etmesi, Allianoi ve Hasankeyf başta olmak üzere DSİ’nin tasarrufu ile sular altında bırakılacak arkeolojik mirasın kurtarılmasına yeni bir müjdenin sesidir.  Kamu yararının gerçekleştirilmesi ve kültürel mirasın koruyucusu olan davacı demokratik kitle örgütleri ile 74 yurttaşın sesi, 2000 yıllık tarihi ile ülkemizin sağlam kalmış halen kullanılabilecek sıcak suyu olan en büyük suyla tedavi (hidroterapi) merkezi, aynı zamanda dünyanın doğa tarafından en iyi korunmuş ve en sağlam kalabilmiş sağlık yurtlarından birisi olan Allianoi ile Ilısu barajı’nda tutulacak sularının tehdidi altında nefes almaya çalışan Hasankeyf’in çığlığı olmuştur.  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu‘nun 717 no’lu İlke Kararının 2 ve 3. maddelerinin Yüksek Mahkeme’ce iptali ile birlikte Allianoi ve Hasankeyf başta olmak üzere arkeolojik mirasın koruma adı altında sular altına gömülmesi kararından derhal vazgeçilmeli, gerçek ve katılımcı bir koruma anlayışının yeniden inşası için ülkemiz demokratik güçleri ile bilim insanlarından oluşan yeni bir istişare kurulunun toplanarak tarihimizi gömerek değil, tamamıyla günyüzüne çıkarılarak korunmasına yönelik tüm engeller kaldırılmalıdır.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  :D çok sevindim. buraya da yazayım istedim...