Yeni bisikletim ve Yağlama

Emir-

Üye
Tepki
4
Arkadaşlar bisikletimi yeni aldım. Bisikletçi zincirleri nasıl yağlamalıyım diye sorunca WD-40 verdi. Bunu 15 günde bir kullanmamı söyledi.
Bugün forumda şöyle bir araştırma yaptım ve WD-40 ın yağ değil, paslanmayı önleyip zinciri temizleyen bir madde olduğunu öğrendim.

Sizden ricam zinciri ve aynakolu nasıl temizlemem gerektiğini bana söylemeniz.

Önce wd-40 ile zinciri temizleyip sonrada uygun bir yağ ile yağlama mı yapmalıyım?
Lütfen güzel bir yağ markası ve modeli önerirmisiniz lütfen.

Scudo

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
forumda bahsettiğiniz konu ile ilgili onlarca açılmış konu var gelişmiş arama yaparak istediğinize ulaşırsınız

Emir-

Üye
Tepki
4
Konu var evet ancak yağ tavsiyesi bulamadım bir türlü.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
yağ tavsiyeside var ihtiyacınız olan bütün konular daha önce açıldı

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Yeni bisikletiniz hayırlı olsun.

Ben wd-40'ı zinciri temizlemek için kullanıyorum.İlk önce ruble ve zincire sıkıyorum.5 10 dakika bekliyorum,sonra tazyikli suyu zincire ve rubleye tutuyorum.Elime kuru bez alıp zinciri tutuyor daha sonra pedalı çevirerek kalan pislikleri alıyorum.En sonundada yağı zincir bakla aralarına sıkıyorum.Yağı sakın rubleye sıkma leş gibi olur.Zinciri bir bir buçuk tur çevir yağı sürerkn daha fazlası pislik toplar.Önerebileceğim yağ bu (link) fiyat 27 30 arası,bu yağ zincire yapışıyor ve uzun bir müddet(500-600 km) zincirde ses yapmıyor.Bir kere sürmüştüm 480 km sonra zincirden ses gelmeye başladı,şuan 2 hafta önce tekrar bakım yaparken sıktım bisikletle 420 km yaptım ve nerden baksan 100 200 km daha atar gibi düşünüyorum.Daha önceden açmış olduğum konu (link)(2.sayfa wd-40 ile ilgili daha fazla bilgi içeriyor) Ayrıntılı temizlik için (link)

• Beğen
Tepkiler: Cüneyt Y.

Emir-

Üye
Tepki
4
Bunun yerine iki satır tavsiye yazsanız cok makbule gecerdi :)

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
sizde buraya konu açmadan önce forumu araştırsanız daha makbule geçerdi forum olarak hepimizin birbirimize ihtiyacı var fakat konu açarken hiç geçmişe bakmıyoruz yeterince konu kirliliği mevcut zaten bu kirlilik yüzünden ihtiyacımız olan konulara ulaşmakta güçlük çekiyoruz amacım gerginlik yaratmak ya da tezat oluşturmak değil yapıcı olmaya çalışıyorum. Yağ seçimi kişiseldir nasıl ki bisiklet seçerken herkez içine sinen markayı tercih ediyor sizde ona göre hareket edin sadece dikkat etmeniz gereken aldığınız yağın kuru ortam mı ya da ıslak ortam için mi olduğuna dikkat etmeniz ve aldığınız yağın teflonlu olmasına özen gösterin. Yağlamadan önce içinize sineceke kadar çekiş sistemini de temizlemeniz gerekiyor

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
iyi bir bisiklet zincir yağı istiyorsan MOTOREX Bike Grease 2000 ama ben shell in 20-50 vizkoziteli araç yağı kullanıyorum gayette memnumum

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Emir Merhaba,
Yeni bisikletlerin zincirlerinde yeterince yağ oluyor.
Bence siz önce zinciri bir temizleyin.
Nalburdan en ufak boya fırçası alın kalitesiz olanlardan tanesi 1 TL falan.
Mazot ile zincirinizi bir güzel temizleyin.Mazot bütün yağı kiri akıtacak zinciriniz pırıl pırıl olacaktır.Sonra sabunlu su ile yıkayıp silin.Bir gün kurumasını bekleyin. Ve Zincirinizi Finish Line veya Tefal marka zincir yağlerı ile yağlayın.Başkaca bir şey kullanmayın.Yukarıda yazdığım işlemi her 500 KM de bir tekrarlayın.
Kolay gelsin.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sabri Atalay

Sabri bey selamlar. Bir gün kurumasını bekleyin demişsiniz kafama takıldı. Ben zinciri mazotla temizledikten sonra kuru bir bezle kabasını alıyorum ardından da yağlamaya geçiyorum. Bu bir sıkıntı yaratır mı?

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
@Tamer KAMIŞLI

Mutlaka mazot kalıntısı kalıp zincire toz yapışmasına neden olur. Mazot kullanmak yerine Würth'ün balata temizleyici spreyi var onu şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca Emir Bey yağlamak için Würth'ün kuru zincir yağını kullanabilirsiniz. Kullanımı kolay ve toz toplamayan hoş bir sprey.

• Beğen
Tepkiler: Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anladım İlker teşekkürler. Mazot kullandık artık, kullanan da birçok insan var fakat benim merak ettiğim kurumasını 1 gün falan beklemedim direkt olarak bugün yağladım. Bu bir sorun yaratır mı eğer yaratırsa bugün ne yapmalıyım? Yine bir temizlik yapıp yağlama işini yarın mı yapıcam?

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
Yağı tam olarak bilmiyorum fakat büyük bir ihtimalle yağın da yapısını bozulup toz toplayan bir zincir haline dönmüştür. Mazotu tekrar kullanıp temizlik yapacaksanız mazotlama işleminden sonra sabunlu suyla zinciri bir yıkayın ve bir gün kurusun. Mazotun o yağlı hali kalmamalı. Würth'ü tekrar öneriyorum :)

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tamamdır Würth'ü en yakın zamanda alıcam. Şuan mazotla tekrardan temizledim, en azından yağ tekrar çözüldü. Zincir pırıl pırıl, üzerindeki mazotu falanda sabunlu bir bezle sildim ve bir gün kurumaya bıraktım. Yarında yağlama işlemini yapıcam.

Würth WD40 kullandıktan sonra hemen yağlama işlemine geçebiliyor muyuz, avantajı nedir?

• Beğen
Tepkiler: ilker ates

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
Würth balata temizleyici sprey kullandıktan 5 dakika sonra yüzeyi tertemiz ve kupkuru bırakıyor. Würth sonrası yağlamayı hemen yapabilirsiniz. Avantaj olarak yağlı bırakmadan çok iyi temizlemesi. Wd-40 da ise yağlı bırakıyor ve janta ya da diske gelmesi pek hoş sonuçlar doğurmuyor :)

Emir-

Üye
Tepki
4
WD-40 için yağ değil zinciri temizleyen bir sprey olduğunu söylüyor pek çok konuda bisikletçi arkadaşlar. WD-40 ile zinciri temizleyip ardından Würth ile yağlasak nasıl olur?

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ilker ates

Anladım. Yani Würth WD40 değil "Würth balata temizleyici sprey" almalıyım?

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
@Tamer KAMIŞLI

Tamer Bey pardon cevap gecikti. Würth'ün balata temizleyici spreyini alacaksınız. Wd-40 ayrı bir marka. İyi günler diliyorum :)

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ilker ates

Teşekkürler, iyi günler :)