Yeni bisikletim Commencal supreme fr 2013

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
arkadaşlar merak edenler var, benim yaptığımı yapmamanız açısından gelişmeleri aktarayım.

bisiklet şu an istanbulda gümrükte. ve gümrüğe takıldı. gümrükçü işlemleri takip ediyor.

Ürün TNT karayolu ile geldi.

1- aldığınız ürünün karayoluylamı uçaklamı gönderileceğini satıcıdan kontrol edin. karayoluyla gelen ürünler 1500 euro altında olsa bile gümrüğe giriyormuş (TNT ye inanmadım gittim DHL den bilgi aldım aynı şeyi söylediler, yinede kontrol edin.)

2- Mümkün olduğunca aldığınız şeylerin devlet postasıyla gelmesine dikkat edin, özel şirketler açık bulunca geçiriyor :)

3- verdiğiniz bilgilerin şahıs ve ev adresi olmasına dikkat edin.

ben şahıs olarak verdim ama adres olarak iş adresimi yazdım. ürün karayoluyla geldi bu benim kontrolümde değil commencal öyle göndermiş. ve TNT ile geldi buda benim kontrolümde değil. 100 kere TNT ile iş yapmış biri olarak uzak durun. sonuç olarak ürün gümrüğe girdi ve şu anda ekstradan 1200 liralık masrafa sebep oldu. eninde sonunda alıcam ama sancılı oldu çok.

bilmediğiniz markalardan ürün almayın derim, en azından almadan bütün herşeyini sorun. canyondan şaşmayın :)

Scudo

berhandh

Üye
Tepki
121
İsim
Berhan
Bisiklet
Giant
@Burak Salgın 1200 lira zararmı :(
cok fena patlamış harbiden ya üzüldüm bende konamı satabilirsem canyon alıcam bakalım bizim başımız nasıl agrıcak

• Beğen
Tepkiler: yavuzselima

BF Okuru

Üye
Tepki
2
benim bildiğim 75euro ve üstü her türlü ticari emtia gümrük vergisine tabi.
şu olabilirdi. yunanistanda veya bulgaristanda tnt şubesinden teslim alınıp elini kolunu sallayarak gümrükten bisikletli geçilebilirdi.

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@Burak Salgın beyin başına gelen eşya ile ilgili olarak 75 - 1500 € arası ticari değer ve miktar arz etmeyen hızlı kargo taşımacılığı veya paket posta yoluyla gelen eşyaya Avrupa Birliği ülkelerinden geliyor ise %18 diğer ülkelerden geliyor. İse %20 vergisini ödeyip sözlü beyan usulüne göre çekebilir. Ve Burak Bey'in belirttiği gibi kesinlikle şahıs adı ve adresi olması gerek. Fakat yine de bu Eşya kesin gümrüğe takılmayacak diye bir kaide yok maalesef herşey gümrükteki memurların elinde... Daha bugün şahıs adına hızlı hava yolu taşımacılığı ile gelmiş olan 30 € luk eşyayı 200 TL Gümrük vergisi ödeyerek çektim.

Bu arada Burak Bey bu ödediğiniz 1200 TL lik tutar vergiler hariç tutar ise bayağı yüksek bilginiz olsun.[/USER]

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@saviourmole kısaca masrafları yazayım.

normal şartlarda gümrüğe girmeseydi, TNT 180 lira ordino ödeyecektim, birde ürünün KDV sini ödeyecektim sadece.

gümrüğe takılınca, beyanname açıldığından bir sürü masraf çıktı.

ordino:180
ardiye:200
damga vergisi:65
gümrükçü komisyon: 300 (tahmini)
noter vekaletname:100
KDV:ürün bedeli yaklaşık %20

şu anda hesapta olmayan birkaç gider daha çıksa, yaklaşık 1000 lira ekstradan masraf çıkıyor.

@berhandh 1500 euro altındaysa ürün canyonda sıkıntı çıkmaz. forumdan çokça alan var, bide sanırım kendileri takılmacağı garantisini veriyor, UPS ile anlaşmalılar sanırım. uçakla gönderiyorlar. canyonda herşey kontrol altında emin ol. başınız ağrımaz böyle. başınız ağrır derken eninde sonunda ürünü alırsınız ama zaman ve ekstra para kaybı işte. başka bişey değil.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
yeni gelişmeler uyarılar:

Ürün bedeli 3000 bin küsür euroydu, indirimli hali 1500 euro. commencal sağolsun fatura üstünde ürün bedelini 3000 euro üstünden %51 iskonto yapılıp 1.500 euro şeklinde göstermişler. gümrük ise ürünün indirimli haline bakmıyor. normal tutarın üzerinden kdv ve diğer vergileri hesaplıyor. ayrıca ürününüz gümrüğe takılırsa ATR Belgesi şart. o olmayıncada ürün bedeli üzerinden %15 vergi ödüyorsunuz. ordanda yedik kazığı.

2100 tl kdv ve 1400 tl gümrük vergisi ödeyeceğim sadece. kalpten gitcem :)

bunlarada dikkat edin.

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merak ettiğim için sorıyorum, ürünü gidip elden teslim alıp (ya da ürünü online alıp teslim adresi olarak Andorra'da bir otel verseydiniz örneğin) uçakla siz getirseydiniz vergiye girer miydi? Belki böylece bir de Andorra tatili yapmış olurdunuz..

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
gidip ben getirseydim kdv bile ödenmezdi. şahsa ait ürün olarak geçiyor. sadece 30-40 euro uçak taşıma parası ödenirdi.

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
@Burak Salgın
Burak hocam ben de hic yurt disi alisveris yapmadigim icin cehaletten soruyorum; kargo boyle gumruge takilinca ya da baska problemler cikinca (plan disi masraflar cikinca diyelim) bunlardan kurtulmak adina siparisten vazgecip kargonun geri gonderilmesi gibi bir olanak olmuyor mu acaba?

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@OguzGyan satıcı firma geri almayı kabul ederse iade edebilirsiniz tabi. ürünü teslim alınca paranızı geri iade ederler.

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@Burak Salgın
Bence bisikleti mahrece iade yaptırıp tekrar getir.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@saviourmole düşündüm ama onunda masrafı 1000 tlyi buluyor. artık öyle yada böyle gelmesinden yanayım, sıkıldım uğraşmaktan. verirsem geri bidaha almam

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu an 2100 TL KDV + 1400 TL vergi yani 3500 TL masrafınız mı var :uzgnm:

Eğer böyleyse aldığınız site çok büyük kazık atmış..

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@ProfessionaL yok böyle şeyler olabiliyor. firma türkiyedeki gümrük mevzuatını bilmez. ben akıl edemedim, süpriz oldu.

berhandh

Üye
Tepki
121
İsim
Berhan
Bisiklet
Giant
canyon dhx 1750 euroydu full zee sistem boxxerlı vs keşke sizde onu alsaydınız

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
@Burak Salgın
Madem iade icinde masraf cikiyor yapacak bisey yok saglik olsun. En az zararla cozersiniz insallah

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@OguzGyan Allah razı olsun. artık katlanıyoruz çıkan tabloya. aynı şeyleri yapmamanız temennisiyle