Yeni bisiklet mi, geliştirme mi?

Barışasd

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar benim 26 jant, iki amortisörlü, 21 vites, papuç fren, çelik gövdeli; suluk, sepet, korumalık, fazladan tutma kolu yada hız ölçer gibi ekipmanları olmayan 7 yaşında(2 yıl kullanıldı) baybis(internette bulamadım aramayın) marka bir bisikletim var. Sanırım bu bisikleti tipine "iniş bisikleti" deniyormuş. Aldığımda 200 lira idi. Biraz benim hatam, biraz da şanssızlıkla bayağı tamir gördü. Vites dişlileri, iç lastik ön dış lastik değiştirildi.

Çok sorun çıktı ama genel olarak iyi bir bisiklet diye düşünüyorum.

Geçen bisiklet vitesini yükseltmek istedim. 21 den 24 e yükseltmek için 150 lira istedi. O zaman kabul etmedim. Ama şimdiki aklım olsa kabul ederdim. Vites arıza yaptı ve 80 liraya yakın para ödemiş olmama rağmen sorun gitmedi. Tamirciler sorunu her nasılsa anlayamıyor.

Yaklaşık olarak 600 lira civarı bir miktar para ayırabilirim.

Siz olsaydınız yeni bir bisiklet mi alırdınız yoksa bu bisikleti mi geliştirirdiniz? Vites yükseltme, çeşitli ekipmanlar ve eski çürümüş plastik parçalarının değişmesi gibi.

O zaman çocuktum ve bisiklet alırken önemli şeylere dikkat etmedim. Böyle bir gövde tasarımı yerine düz gövdeli bir bisiklet tercih etmem gerektiğini anladım. Öte yandan elimde bir temel var. Yani bu bisiklet. Bugün böyle bir bisiklet almam 300 lirayı geçer. 150 lira vermiş olsaydım benim koşullarımda sahip olabileceğim en iyi bisiklete sahip olacaktım. Diğer yandan ben spor yapmak için bisiklet düşünüyorum. Bu bisiklet bunun için mi bilmiyorum. Benim bulunduğum yerde "iniş bisikleti"ne hitap edecek bir yer yok.

teşekkürler...

Scudo

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
iniş bisikleti değil, market bisikleti deniyor onlara. gerçek downhill bisikletleri ile uzaktan/yakından alakaları yok...
para harcamaya değmeyecek bir model.

• Beğen
Tepkiler: Kadir KARADEMİR

Barışasd

Üye
Tepki
0
@Mert C.

Abi yorumun güzel de şu profil resmindeki, benim aradığım tam da böyle birşey, acaba biraz açıklama yapabilirmisin?

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Barışasd

bütçen düşük, temiz ikinci el ya da alt seviye modellere bakabilirsin.(bunları söylüyor olsam da kendi bisikletim de alt-orta 670tl'ye aldığım bir model, parça parça yükselteceğim.)

sıfır alacaksan en azından ng650 olacak şekilde salcano (link)
kron xc 150-250 gibi modeller olabilir.
alt seviyede disk frenden, özellikle mekanik diskten uzak durmanı öneririm.

bütçeni yükseltebilirsen maşası kilitlenebilen, en az 27 vites olan(üst serilere geçişte uyumlu olması için) modellere bakabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Barışasd

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
Arkadasin bisikleti astro 270 sv v frenli 2012 model bir bisiklet hepsiburada dan 670 tlye alınabilen liste fiyatı 900 küsür liraydi yanılmıyorsam hala varsa o fiyata alabileceğiniz en iyi mtb diyebiliriz forumda konusu da olacaktı

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kivilcimb Barış sen kesinlikle yeni bisiklet almalısın ve arkadaşın bisikletini kaçırma derim o fiyata, hatta biraz daha düşürebilirsin, kendi aranızda anlaşarak senin için iyi olur diyorum.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Cem Bayıll
liste fiyatı 894'dü tam olarak.
670tl'ye satışı bitti ne yazıkki :(
konusu burada (link)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
bu arada dağ bisikleti almak istediğine emin misin?
yol bisikletine yetmese de şehir/tur bisikleti alabilirsin eğer kullanımın asfalt ağırlıklıysa.
daha ince ve büyük lastik uzun yolda rahat ettirir.

@Cem Bayıll
ben olmasam da biraz daha uzun sürede yine biterdi :) bayağı oluyor biteli.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdülsamed AKBULUT

Teşekkür ederim.
daha aza bırakıcam sonucta pazarlık sunnettir.

boşa yatıcağına birinin işine yarasın.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Cem Bayıll

payı bırak e-maillerime cevap bile vermiyor. daha bisikleti almadan önce bilgi almak için e-mail atmıştım iki kez... hala dönüş yapılmadı.
bir kez de suntour'un türkiye distrübütörü olduklarından yeni maşa hakkında soru sordum, o da 1 ay filan olacak cevap gelmedi...
telefonla arandığında genelde ulaşılıyor ve soruların cevapları alınıyor, sorunlar çözülüyor. ama e-mailleri okumuyorlar bile.

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
@Mert C.

Evet e mail lara hic cevap gelmiyor servis olarak sıkıntılı ama bende salcano alacağım