Yeni bisiklet hakkında yardım.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@ahmetcan44

yol gidonu elbette daha iyi. ama uzun süreli kullanımda bel ağrısı yapabiliyor. düz gidonlara yapılan bir barend yardımı çok daha dik bir oturma pozisyonu elde edilebiliyor.
mesajımda konfor derken bu dik oturma pozisyonunu kastetmiştim. özellikle bisiklet sporuyla çok içli dışlı olmayanlar dik oturma pozisyonunu daha rahat buluyorlar.

aksi takdirde normal koşullarda ergonomi ve konfor konularında tamamen aynı fikirdeyiz

Scudo

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Betül özkal
İstanbul'un engebeli yolları derken bu videodaki yol bisikletinin geçtiği yerlerden daha kötü yerlere girmeyi mi düşünüyorsun?

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@ismail eren

o bisikletin geçtiği yerlerden ng650-xc150 gibi düşük donanımlı dağ bisikletleri bile zor geçer amatör bir bisikletçi kullanırken.
binlerce dolarlık bisiklet kullanan profesyonelleri örnek olarak gösterdiğiniz kişi sizce dağ bisikletiyle bile olsa o videodakileri yapabilir mi?
ayrıca videodaki bisikletçinin son durumu için: (link)

bisiklete yeni başlayan biri o ince tekerleklerle mazgala girip direk kendini yerde, bisikletini üstünde bulabilir.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbulun yolları bu kadar engebeli olmasa da videoda ki bisikletle bahsettiğiniz bisiklet arasında dağlar var sanırım? Benimde isteğim bir yol bisikleti tabi ki fakat şu an karar aşamasındayım önümde yaklaşık 1 ay kadar bir süreç var en azından araştrıp birinde karar kılmam gerekicek. Bu arada videonun amacı tanıtım mı bilmiyorum ama yol bisikletiyle bu yolların ve bu hareketlerin yapılması çok gereksiz geldi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Amaç yol bisikletiyse, dağ bisikleti ile başlangıç yapmayın. Mümkünse düz maşalı şehir/tur bisikletlerine yönelin. Çukurda dağılmaz bunlar, merak etmeyin. Düz maşalı şehir bisikletleri önermiştim, onlara bakın, 18'lik kadro da mevcut. Boyunuza uygun, değerlendirin derim.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim ilginiz için Araştırıyorum bir yandan da Bi karara varmam gerekiyor. Fakat zor olduğunu biliyosunuz dur.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Mert C.
mesajım yanlış anlaşılmasın. benim demek istediklerim;
1- oralardan dahi geçebilen yol bisikleti İstanbul'un bozuk yolları ile hayli hayli başa çıkar. sırf yollara dayanamayacak diye yol bisikletinden vazgeçilmez.
2- bisiklete yol bisikleti ile başlayan arkadaşlarım oldu. hiçbirisi mazgala falan girmedi. aksine dağ bisikleti kullanan arkadaşlarım mazgala girdiler.
3- aslen yol bisikleti hayali kuran birisine sırf bozuk yollar var diye dağ bisikleti önermek ile ona kötülük yapmış oluruz.

umarım anlatabilmişimdir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Madem çıkaracağınız kredi kartının bütçesi 400 ve taksit arıyorsunuz. Üstüne üstlük bir de öğrencisiniz... O halde buyrun 13 kg'lık alüminyum kadrolu, giriş seviyesi bir şehir bisikleti.

(link)

En küçük boyu 20" size olur mu bilmem. Bunun bir de bayan kadrosu satılıyor. Fakat o aynı indirimde değil. Zaten onlardan da hoşlanmıyormuşsunuz.
Yine de bilgi olarak bulunsun.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ismail eren

Sizi anlıyorum ben sadece genel amaca uygun bir kullanım olsun istiyorum şöyle ki belirtmemiştim aklıma yeni geldi. Klasik araç tutkunuyum her yıl Türkiye'nin farklı illerinde gerçekleşen kamplara gidiyoruz tabi ki istanbulda asvalt üzerinde kullanabilceğim bir bisiklet gerekiyor. Kamp amaçlı gittiğimiz yerler genelde orman oluyor bu yüzden ince teker bana çok sağlıklı olurmu olmaz mı onu sormadan edemiycem. Ayriyetten örneğin şu an aklımda ki bisiklet astro 270 bu bisikleti aldıktn sonra ince lastik takamazmıyım istanbulda kullanırken?

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Betül özkal
bu videodaki bisikletlerin (cyclecross diye geçerler) hiçbirisinde amortisör yok, hiçbirisinde 2.0 veya 2.2 kalınlıklarındaki dağ bisikleti lastiklerinden yok. hepsinde yol bisikleti gidonu var. VE tüm yarış arazide geçiyor.
ince lastikleri dağ bisikletleri için hiç önermem.
zira sırf asfaltta hızlı gitsin diye onları takıyorlar ama piyasada bisikletcilerde satılan ince dağ bisikleti lastiklerinin tamamına yakını patlamaya karşı son derece dayanıksız lastikler oluyor.
o MTB ye ince lastik takanlar sürekli patlak lastikle uğraşmak zorunda kalıyor.

ve MTB jantları belli bir oranda inceliğe olanak verir. çok ince lastikler jantlara uymaz.

dipnot: işin şu noktasıda var. dağ bisikleti aynı mesafe için daha çok enerji harcattırır (1km mesafe için yaklaşık olarak MTB ile 56 kcal yakarsın, şehir bisikleti 26 kcal, yol bisikleti ile 22 kcal)
bu yüzden eğerki uzun mesafe kullanım olursa MTB daha çok yorar ve senin bisikletten usanmana sebep olabilir.
ama yok ben uzun meafe gitmem, yaptığım kısa mesafelerde daha çok kalori harcayıp biraz yağ yakayım diyorsan sana o zaman MTB tavsiye edebilirim ancak.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun mesafe en fazla 25 km olucak benim için daha uzun mesafe gidemem vaktim yok onu yapmak için. Şu anda elimde ki bisikletin satılmasını bekliyorum satılınca kart başvurusu yapıp yeni bisiklet alıcam. İstanbul'da elden alabilceğim bisiklet yerleri hakkında yardımcı olabilcek var mı acaba?

Video dakiler resmen işkence çekmişler hem bisikletler hem sporcular. :)

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar büyük ihtimal haftaya bisiklet alıcam. En fazla 700 tl yi aşmıycak bir bisiklet almak istiyorum. bir kaç alternatif buldum Nedense Astro 270 de aklım kaldı linkleri veriyorum hangisi sizce?

(link)

700 tlye kadar başka bisiklet öneriniz varmı acaba? V fren istiyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Siz ısrarla amacınıza ters olan bisikletlerle ilgileniyorsunuz. Ben kendi adıma bilgilendirmeye çalıştım. Keza İsmail Bey de elinden geleni yapmış. Yol bisikleti düşünen biri, bunlarla uğraşmaz. İlla alacağım diyorsanız, 29" lastikli bir şeyler bakın derim. Hiç değilse daha az yorulursunuz düz yolda.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok kararsız kalıyorum öncelikle kusura bakmayın. Yarın kredi kartına başvuru yapıcam hala bir model beğenemedim. Astro 270 de fiyatı ve kampanyası cazip geliyor bisikletin stış fiyatı 900 tl iken ben 590 tl ye getirmiş olucam o yüzden ona yöneldim aslında. Bi karara varmam gerekiyor fakat bu zor.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Bu bisiklet nasıl peki? 19'' varmış ellerinde 170 boyum var benim de. Sanırım bana 18 en fazla olması gereken kadro boyu.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Normalde kadro boyum 17'' e denk gelior 18 alınabilir dendi fakat 19 alınırsa bir konuda okumustum ellerde uyusma belde ağrı gibi problemler oluyormuş. Hobi amaçlı kullandığım bisikletin postürümü bozmasını istemiyorumm