Yeni bir proje ile karşınızdayım Single Speed

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Öncelikle burada acıyorum konuyu vıtessız 28 jant eski bir bisikleti daha toplamak istiyorum

daha önce bu tarz bır çalışmam olmuş tu fakat 3 bisikletim olduğundan ve koyaçak yerim olmadıgından dolayıı bısıkletı satmak zorunda kaldım ...

(link)

şimdi ise aynı renklerde yanı beyaz yeşil renkler agırlıklı olan bir bisiklet toplucağım burdaki çoğu arkadaş gibi profosyonelce bir çalışma olmayacak yavas ve sabırlı elıme geldıgı kadar dıkkatlı yapıcagım ama dedıgım gıbı profosyonel bır calısma olmayacak bunu su anlamda soyluyorum görselı olan bır bısıklet ortaya cıkarmak ıstıyorum yanı maddıyat cok onemlı bu calısmamda. fazla bir butce ayıramıyacağımdan kadro eskı olaçak digerleri sıfır olabılır ama eskı bır taz olacak

3 ay once yol bısıkletı aldım 1 adette alt sevıye mtb var eşım kesınlıkle suan bu tarz bır çalısmaya gırmemı ıstemıyor.

sıkıntımm bu fixed gear deglde on arka frenlı tek dıslılı sıngle speed tarzı bısey yapmayı planlıyorum
sıkıntımm bu fixed gear deglde on arka frenlı tek dıslılı sıngle speed tarzı bısey yapmayı planlıyorum

bır adet kadro buldum aslında yol bısıkletı de ben sadece gidon boyun fren sıstemı maşa kadro ve func takımı en sonda orta gobegı alcam

150 tl ıstenmekte bukadar malzemeye sızce uygun mu kadro boyu 54 olacak

satıcının fotoları var elımde onları paylasayım altta
bulduğum bısıklat aşağıda aynakol vıtes sıstemı ve jant harıcı olarak teslım alıcam 150 tl ye anlastık

bisikletin gidon boynu hosuma gıttı kadroda ıstedıgım gıbı 54 ımıs sızden bu konuda tavsıye beklıyorum arkadaslar
bır adet kadro buldum aslında yol bısıkletı de ben sadece gidon boyun fren sıstemı maşa kadro ve func takımı en sonda orta gobegı alcam

150 tl ıstenmekte bukadar malzemeye sızce uygun mu kadro boyu 54 olacak

satıcının fotoları var elımde onları paylasayım altta

IMG-20160109-WA0000.jpg IMG-20160109-WA0001.jpg IMG-20160109-WA0004.jpg IMG-20160109-WA0005.jpg IMG-20160109-WA0006.jpg

gelelım kafamda tasarladıklarıma

---kadroo ve maşa anason yeşili( sarıya yakın yeşil ) olacak
---bulabılırsem profıl beyaz yada 1 adet beyaz 1 adet yeşil jant düşünüyorum
---zincir yeşil renk
---ayna kol beyaz renk
---gidon (yarış gidonunu kesip kullanmayı dusunuyorum elımde var 1 adet oda beyaz olacak nikalajı ıyı durumda ıse nikalaj kalacak
---eğik boyun kullanıcağım ada krm rengı olacak
---func takımıda krom renk olucak
---yeşil fren kollaı
---beyaz fren dıs kaboları
---klasık fıren bacakları da eklıcem
---kron sele borusu
---bulabılırsen beyaz yesil sele kullanmak ıstıyorum yada beyaz renk olmadı
---pedal olayını daha dusunmedım ama oda muhtamalen kreo rengınde olacak

çalışmam komle kadro sokulerek boyası kaldırıalcak vıtes kablo yerlerı taslandkkatan sonra macun cekılıp astar atılacak 2-3 kat tekrar zımpara boya en zon da vernık yapıcagım bu asamalardan sonra dıger parcalar almaya baslıcagım

almayı dusundugum parcalar da asagıdakıgıbı

204790932ubg.jpg images_6.jpg kalite-yüksekliği-perçinli-deri-sabit-vites-bisiklet-parça-bisiklet-bisiklet-eyer-koltuk-Fixie-.jpg Spor_4920986.jpg

son olarak bısıkletın func takımını booyun kısımlarını nasıl parlatabılırım acaba

Scudo

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
birde arkadaşlar uzerındekı ayna kol sokulerek tek dıslı olabılırse ayna kol da almayabılırım

• Beğen
Tepkiler: sadık özer

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Aynakol tek disli hale cevrilebiliyor benim actigim bir konuda fotolari vardi . pimleri kesince olmustu . yalniz kamalı aynakollar 15 lira gibi bir fiyati var , o aynakol kamalı ise kestirmeye degmez . kare mil ise ugrasabilirsiniz .

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@furkan.zaman

Ayna kolu inceleyemedim daha kismetse hafta sonu gidip alcam detayli foto paylasirim dediginiz konuyu bulayim hemen de inceleyim
elimde olan eski yaris gidonunu kestim bugun pasli olan yerlerini biraz zimparaladim bikac foto atayim gidon krom kalsin istiyordum ama pasli olunca malesef beyaza boyamam gerekecek

Ve acisi yanlis olmus biraz kapak oturmadi onuda hallederom en kisa zamanda IMG_20160112_225125.jpg IMG_20160112_225946.jpg IMG_20160112_225150.jpg IMG_20160112_225138.jpg IMG_20160112_225125.jpg IMG_20160112_225138.jpg IMG_20160112_225150.jpg IMG_20160112_225150.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gidonu neyle boyamayi planliyorsunuz , bnce boyamayin cnku firin boya yapmazsaniz dayanikli bir boya olmayacak ve gidona takacaginiz hemen her aparat boyayi kaldiracak buda cok can sıkıcı olacak . onun yerine pasli yerlerini iyice cikartin bu isi yapan mahalle aralarinda kalaycilar falan oluyor , çaydanlık falan parlatiyorlar. Onlardan bir tane bulursaniz verin gidonu iyice temizlesin . sonra ustune tekrar paslanmasin korozyona ugramasin diye ince bir vernik atabilirsiniz . vernik boyadan daha saglam olur ama oda gidona taktiginiz esyalarla asinir fakat boya gibi siritmaz seffaf cunku . zaten buyuk bir bolum gidon sargisi ile kapali kalacak

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@furkan.zaman furkan aslında beyaza boyamayı dusunuyorum ama dedıgın daha mantıklı ege ıle uclarını duzeltmeye devam edıyorum hala bıkac yer de pas var dedıgın gıbı yapsamda ılerde boya cızılecek gıdona sadece sargı ve fren kolu takıcam fren kolunun ıcınıde ıolmadı ınce bıkaucuk yada sunı derı ıle takarım oda cızılmeyı onler ama vernık olayı cok daha mantıklı bence

zaten gıdon ve kadroyu kendım boyucam komprosoruum var evde arızalı gallıba ama tamır yaptırmam gerek ondan sonra bu ıslere baslıcam

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@dincer_colak evde kompresor olmasi cok guzel , kullanirken inhale etmemeye dikkat ediyorsunuzdur zaten ama hatirlatmakta fayda var. Ne renk yapmayi planliyorsunuz . birde ustundeki boyayi ne sekilde sokecektiniz .

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@furkan.zaman bikaçkere yasız bıraktım umarım segman sarmamıstır komprosur annmlerın evde garakj var orda kullanıyorum havalandırma olarak garaj kapısınıa acıyorum ve toz maskaseı kullanıyorum eldıven vs

single kadro masa yeşil olacak gıdon gıdon bogazı ve sele borusu krom kalacak durumları nasıl olacak bılmıyorum cok kotu olurlarsa krom boyalar var ondan alcam krom kadar parllak olmuyor ama mat grı duruyor o bu parcaları temız gosterırı

ayna kol tek dıslı olursa uzerındekını kullanıcağım olmazsa beyaz ayna kol dusunuyorum

gıdon sargısı beyaz olabılır yada yesıl yıne

sele beyaz

zıncır ıse yesıl

(renk kombınasyonum berbattır aslında )

jantlar 40mm profıl jant olcak teller beyaz ve jant gobeklerı sıngle speed ve fıxed geara uygun olacak

lastık pesal ve fren sıstemıne daha karar vermedım daha

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gidon sargisi ve sele ikilisini ayni renk yapmaya calis derim , geri kalan kombinasyon guzel , yesil zincirin markasi ne ? Renkli zincirler dandik marka oluyor genelde , onun yerine krom kaplama zincirlerden takabilirsin. Sele borusu icin boya atilir tabi ama yuksekligi bir kerede ayarlaman gerekir . sele borusunu indir kaldir derken boyasi ilk seferde berbat oluyor .

Arka gobek icin flip flop gobek kullanacaksin anladigim kadariyla fakat fixie kullanmak epey zordur soyleyeyim , kaza riski falan fazladır yani , kaldırıma falan yaklasamazsin . benim kullandigim sram automatix biraz agir fakat kullanmasi cok zevkli onada bi bak derim , yokus sorununu ortadan kaldiriyor , single ile yokus cikamam diye korkun olmaz :)

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
zincir aliexpresten gelecek ıyıbısey degıldır sıkıldımı ılerde krom zıncır alırım olmadı ... sele borusu gıdon ve gıdon bogazı durumu nasıl bılmıyom bır parlatmayı denıcem ama olmazsa bırakıcam sele beyaz olcak gıdon sargım beyaz da var evde

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
pardon ayrıntıyı kacırmısım boyasokucu ıle uygulayarak boyayı kaldıracagım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Boya sokucu icin kucuk bir tavsiye , kutunun hepsini bir bisiklete harcayin acimayin , ozellikle kivrim yerlerine . surunce yavas yavas aksin o derece fazla surun yani . ben 1 kutuyu 2 bisiklette kullandim , ilkinde tecrubem yoktu ikincide boya sokucum yetmedi :) ikisindede zimpara ,matkap(ucuna bir aparat uydurdum) cok ugrastim.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
valla furkan bu kadro ısını halledebılsem o asamalara gecıcem ama ızmıttekı satıcı yan cızınce kadroop arayısına gectım carsamba ızmıtte bısıkletcı dolanacagım sahıbınede dusmuyor ne yazıkkı 1 adet beldesan filamingo buldum ama alııp almamakta kararsız kaldım bısıklette esenlerde galıba bana baya uzak

boya sokucunun buyuk bır kısmını dedıgın gıbı kullanaırım tek kadroda tel fırca ıle devam edıcem kalkmıyan yerlere aparat ısını bende yaparım muhtamalen taslamaya tel fırca takarım

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
tekrar merhaba aradaşlar kadro arayısım devam ederken araclarımızı boyattıgımız boyacımla karsılastım boyacıda sordum bısıklet boyucamm yapalımmı beraber sen gel dukkana ben sana anlatayım sen hazırla ben boyarım dedı buraya kadar sıkıntı yok (bu bahsettıgım konu oto boyası ıle boyamak ıcın gecerlı dııger boya teknıklerı ıle ılgılı degıl )

boya sokucu sordum boyacım bana kesınlıkle boya sokucu kullanma dedı guzelce temızlık zımparası atar ustune boyarız dedı bu fıkır cok mantıklı geldı bana cunku eskı bısıkletlerın orjınal boyaları gayet ıyı oluyor temızlınmıs cıplak zemıne tutunmasından cok daha kalıtelı bır sonuc cıkar rtaya dedı muhtamalen bu yontemı denıcen bu calısmamada

fikirleriniz nedır acaba arkadaslar

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@dincer_colak

Selam,
Açıkcası boyacınızın bu şekilde bir uygulama önermiş olması mantıklı gelmedi. Mantıklı gelmediği gibi akrilik esaslı bu tip boyalarda tutunmama gibi bir durum tamamen boyanacak yüzeyin uygun koşullarda hazırlanmayışı ve sonrasında da uygun uygulama koşulu yaratılmadığında ortaya çıkabilecek bir durumdur. Aslına uygun şekilde boyası tamamen kaldırılmış bir obje (kadro set), yüzey deformasyonları da dahil olmak üzere onarıldıktan sonra uygun astar / enamel sonrasında ister baz kat ister metalik bir boya olsun sorun yaratması için hiç bir sebep yoktur. Kısacası böyle bir gerekçe kabul edilebilir bir mantık çerçevesinde olmadığı kadar ancak lokal çalışılması ön görülen uygulamalarda kabul edilebilir olabilir, ki tahmin ediyorum ki otomotiv sektörüne göre bu şekilde söylemiş olabilir diye düşünüyorum.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Doğukan Aksu

Dogukan bey sizin bilgi ve tecrubeleriniz tartisilmaz yaptiginiz onca projeden sonra soyle bir durum da var boya kazima islemini ben yapicagim sadece boyama asamasinda bana yardimci olacak

Bulabilecegim kadronun durumuna gore tekrar calismama yon vereyim ben ozaman 2 hafta icinda kadro isimi sonlandirmayi hedefliyorum sonra gerekli yolu secerim tesekkurler

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Artik ufaktan baslayalim dedik kadro masa hazir elime ulasmadi ama izmirde kumlamada suan renk olarak yesil beyaz yapicam kadro olarak beldesan rappid modeli kullanicam kadrda ufak bir kaynak var sorrun teskil edilmeyecegi soylebdi saticiya guveenm oldugundan bu seklde alicam kumlama yapilip kalan odemeler yollandimi kadro tekerlastikler bana yollanical buldugum kadro bu arkadaslar

Kadro kumlanacak masa ile beraber oyle alcam masa beyaz olcak kadro yesil

Yesil kadro
Yesil zincer
Yesil on jant
Yesil arka lastik

Beyaz sele
Beyaz arka jant
Beyaz on lastik
Beyaz ayna kol
Beyaz fren kablolari
Beyaz on masa
Beyaz jant telleri ve jant gobekleri

Bu sekilde tasarliyorum

IMG-20160121-WA0008.jpg IMG-20160121-WA0007.jpg IMG-20160125-WA0038.jpg IMG-20160125-WA0039.jpg

IMG-20160128-WA0000.jpg
Aon olarak astar attim sonra tekkat beyaz boya ile boyadim kuruduktan. Sonra akintilari zimparalip tek kat daha zimpara ve sonn kat boya en sonda vernik atarak gidonu beyaza boyucam suan elimde sadece gidon. Var ne yazikki

IMG_20160129_133641.jpg IMG_20160129_141227.jpg IMG_20160129_141514.jpg

• Beğen
Tepkiler: ikitekerbirdünya

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
Bende aynı kadroyu topluyorum. Kadrom boyada, konuyu takipteyim. :harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ali eks diye bir site var reklam olmasında siz anladınız onu :) oradan free shipping olanlardan ucuz malzeme bulabilirsiniz iyi çalışmalar :)