Yeni bir Notebook almayı planlıyorum, önerileriniz nelerdir?

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
@d.berkay

Berkay kardeşim bilir işini.Süper bir öneri.İmkan dahilinde tabi..
Bende bir öneri sunabilirim..
asus f5 sl series bence makul fiyata bulabilirsin..Hayırlı olsun şimdiden...

• Beğen
Tepkiler: suzunkopru
Scudo

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Süleyman bey size önerebileceğim tek notebook şuan için

TOSHIBA SATL A350-214
C2D P8700 2,6 3 mb 1600 mhz- 4Gb ram 800mhz- 500Gb hardisk -16 VHP - HD ATİ 3650, max. 1024 MB grafik belleği.

ürün yeni ve önemli özellikler mevcut.2200-2000 tl arasında bir fiyata satılıyor.

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
benım laptopum lenovo n100 2 ,5 yıl once almıstım, ve lenovo markası yenı pıyasaya ısınıyordu,dolayısıyla fıyatları dusuktu
fakat o surecte alabılecegım fıyatlarda baska core 2 duo harıcı ekran kartlı yoktu hepsı 2000 ve uzerıydı, ben 1500 e aldım
(bu arada bılmeyenler ıcın soyluyorum lenovo IBM i satın alan fırma dolayısıyla guvenılır bır fırma)
servıs anlamındada sıkıntı yasamassınız pılım arızalanmıstı karsı odemelı olarak kargoyla merkez servıslerıne gonderdım sorun ertesı gun raporlandı bana tel ıle donuldu ve yenısı kargolandı...

bence her ne kadar ekran kartına onem vermıyorum desene suleyman kardesım bence onemsemelısın, ornegın bır blue ray fılm ıslemcıyı ne kadar kasıyorsa ekran kartını da o kadar kasıyor, oyun oynamayıda sevmıyorsun anladıgım kadarıyla :) ama belkı yarın grafık programlarıyla ılgılenecegın tutarsa pısman olursun
ornegın en basıt cızım programı olan autocad bıle ekran kartı olmayan bır cıhazda duzgun calısmaz (amacınız ıkı çizik çizmek degılse tabııı)

bence onemlı olan bır kac sey var:
1.si işlemci serisi en az 7300 olmalı bılgısayarın acılıs kapanıs hızından anlarsınız
2.si en az 2 yada 3 yada 4 mb cache olması ıslemcıden tam performans almak ıstıyorsanız ..
3.sü ise eger mumkunse harddıskın 7200 rpm olması (almak ıstedıgınız verıyı yuzde otuz sıze daha hızlı ulastırır ki nıtekım bılıgsayarda verı tasınımı yapmadan hıcbır ıslemı yapmazsınız) (bellı veryle calısırsanız bu verıler elbettekı ram de toplanır ama hep aynı verıyle calısmaz ınsan)

bence genelde tum markalar ıyıdır,
mekanık anlamda;
-ekran mentesesıne dıkkat edın ekranı acarken hafıf de olsa egmeden acıyor olmalı
-tus takımları yumusak olmalı ve sert parmak darbelerınde ılerıde telef olmayacak tarzda olmalı
-touch pad tusları yumusak ve ergonomık olmalı

bu tarz soylemlerı pek sevmem ama;
92 yılından kalma eskı bır bılgısayar programcısıyım yıllardan berı severek ve cook yakından ugrastıgım bır cıhazdır bılgısayar, her ay sokmezsem formatlamazsam rahat edemem :D herkesın oldugu gıbı benımde elımden bır suru bılgısayar ve laptop gectı....

sıstem olayına gelınce su anda elımde bulunan laptopta 3 sıstem kurulu
wındows 7 , pardus compiz ve mac
dolayısıyla 3 sıstemıde kurabılır calıstırabılır ve tadına bakabılırsınız

karar verdıgınızde modelı buraya yazarsanız son kararınızda eksık gordugunuz seyler varsa buradan okuma fırsatınız olabılır.. sonradan tuh benım aklıma gelmemıstı cumlesını kurma ıhtımalınızı dusurur
marka ve model olarak acızane tavsıyelerımı acelenız yoksa bugun yada yarın bır arastırıp yaparım...
her halukarda sıze ve herkese hayırlı alısverısler

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Bir ASUS kullanıcısı oalrak yine bir ASUS Tavsiye edeceğim. Aşşağıda linkini verdiğim modeli.

(link)

Toshibalar, Sony'ler Dell'ler evet güzel aletler fakat donanım fiyat performansları oldukça kötü. Orta seviye bir donanımdaki bu markalara vereceğiniz ücret ile piyasada hatırı sayılır bir yeri olan ASUS'un çok üst donanımlı modelini almanız mümkün.

16 ve üzeri ekranlar notebooklarda genellikle çok tercih edilmezler sebep boyutları, taşınabilirlikleri, ağırlık ve de en önemlisi pil süresine etkileri

Önereceğim ASUS'un bu modeli fiyat ve donanım olarak oldukça iyi. Aynı kasayı bende kullanıyorum. ASUS N50VN modelini. N51VF işlemci ve Grafik kartı açısından gerçekten üst bir donanıma sahip.

Ayrıca dizüstünde dikkat edilmesi gereken özellik soğutma ve sessizlik. Bu kasa soğutma ve sessizlikte çok başarılı.

Baana göre tek eksiği Win7 ile beraber gelmiyor olması. Bazı kullanıcılar için DDR3 olmamasıda bir eksiklik olabilir. Eğer biraz beklerseniz kasım ayından itibaren yeni modeller Win7 ile beraber gelecekler. Tabi donanımlarıda buna göre daha iyi olacak. Yalnız fiyat olarak bu kadar uygun olurlar mı orasını bilemiyorum.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Süleyman Uzunköprü

Anladığım kadarıyla fotoğraflar üzerine çalışıyorsun. Renk kalitesi ve hassasiyeti senin için önemli olmalı. Piyasada değişik tipte LCD ler var; TN, PVA, S-PVA, MVA, S-IPS ..... Bu paneller tepki sürelerinden daha çok renk işleme ve görüş açısı gibi konularda farklılar. Türkiye'de gerek labtop ekranları olsun gerek PC bulabileceğin ekranların %99'u 6bit lik uyduruk TN panellerdir.
İyi bir LCD almak için tam 2 yıl bekledim :) 3 kaatçı distrübütörler buraya en ucuz malı getirip en pahalısına satmaya alışmışlar. :mad: Sonunda dayanamadım ve parayı verip 24" lik Apple Cinema Display almıştım. Bu arada arkadaşlar Apple demiş. Evet iyi marka ve özellikle iyi LCD leri var ama bahsettiğim kalite paneller sadece 24" ve 30" LCD modelleri içinde vardı. Yeni model notebooklarına bu tip paneller eklemiş olabilirler kontrol etmek lazım.

Şimdi gelelim senin notebooka. Tüplü monitöre yakın bir renk kalitesi ve hassasiyeti istiyorsan, "istemelisin de" 8bit lik iyi bir panel bulman lazım mesela MVA yada S-PVA gibi. Dükkana gidip S-PVA panelli bir notebook istiyorum dediğinde muhtemelen görevli andaval bir şekilde yüzüne bakacaktır :) İşi ona teslim etmeden anlamanın bir yolu da var tabi; bu panellerin 170-180 derecelik görüş açıları vardır, ucuz TN lerin ise 160-165 derece. Aman arada 10derece var hiç bişey deme, çok bişey var :) Hangi markada var tam bilemiyorum ama yanılmıyorsam DELL ve SONY lerin üst modelleri bu tip ekranlarla geliyor, boşuna pahalı değiller... Bu tip ekranlar daha hesaplı başka marka/modellerde de olabilir, biraz uzunca bir süredir olup bitenlerden bihaberdarım :) marka/model veremiyorum kusura bakma.

İlk yazdığım notta da bahsettiğim gibi ihtiyacına uygun makine düşün. Yapacağın işler işlemci odaklı olduğu için ATI ve NVIDIA gibi son model ekran kartlarına ihtiyacın yok, onboard işini görür. Hızlı bir işlemci, min 2GB hafıza ve bulabilirsen 7200 RMP li diskli bir cihaz. Diskin kapasitesine takılma ne kadar büyük alsan da hemen doluyor. RMP değeri daha önemli. Harddisk performansı dadece notebookların değil PC ve sunucu gibi tüm sistemlerin genel performansını ciddi şekilde etkiler. Senin işin ayrıca disk odaklı zaten.

İşletim sistemleri ile ilgili bir not eklemek istiyorum. Çok çok az notebook üzerinde Microsoft Windows Vista Business ile geliyor, belki de kalmadı artık. Vista serileri arasında Microsoft'un downgrade işine müsade ettiği en düşük işletim sistemi "business" oluyor. Kısaca benim gibi Vista'dan memnun kalmayıp sisteminize XP kurmak isteyebilirsiniz ilerde. Eğer business versiyonunu alırsanız orjinal XP lisansını ücretsiz alabiliyorsunuz. Kişisel kullanım için çok olmasa da ticari kullanımda önemli bir ayrıntı bu aklınızda olsun.

• Beğen

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Arkadaşlar inanın kafam çok karıştı. Masaüstü olsaydı bilgi sahibi olduğum bir konuydu ama notebooklar teknolojiyi geriden takip ettiği için bir türlü bir yere varamadım.

Hoşuma giden modelleri ekleyim;

DELL STUDIO 1555-B87P43 T8700 4GB 320GB VHP (1724 lira)

CPU Cinsi - HızıIntel Core 2 Duo P8700 - 2.53 Ghz - 3 MB L2 Cache - 1066 Mhz Fsb
Ekran BoyuBoyut : 15.6" - Çözünürlük : 1366*768 piksel
Ekran TipiWXGA TrueLife™ Parlak
Ekran KartıATI Mobility RADEON HD 4570 - 512 MB (Paylaşımsız) - 1796 MB (Paylaşımlı)Bellek4 GB Bellek TipiDDR2 - 800 MHz
Sabit Disk320 GB - 5400 rpm
Optik SürücüDVD Dual Yazıcı
Faks - ModemYOKS
esDahili Stereo Ses
NetworkKablolu : 10/100/1000 Mbps Ethernet
Kablosuz : 802.11 a/b/g
Bluetooth : VAR
Port3xUSB 2.0 , IEEE 1394 , HDMI , VGA , ExpressCard Yuvası , Dahili Kart Yuvası : 2 Mini Kart - 1 Yarı Mini Kart - 2 Tam Mini Kart , Kulaklık Çıkışı , Mikrofon Girişi
Pil Ömrü3 saat pil ömrü (Yaklaşık - Kullanıma Bağlıdır) - 6 cell
Ağırlık2.7 kg
İşletim SistemiMicrosoft® Windows® Vista Home Premium
Ek ÖzelliklerDahili Web Kamera:2.0 MP
Kart Okuyucu:VAR
Parmak İzi Okuyucu:YOK
Boyut:Genişlik: 371,6 mm (14,6") Yükseklik: 25,3 mm (1,0") ön / 38,9 mm (1,5") arka Derinlik: 252,9 mm (10,0")
Klavye:Türkçe Q Klavye
Diğer:ÜCRETSİZ 2 YIL YERİNDE DESTEKYeni Dell StudioTM 15 dizüstü bilgisayarla yaratıcılığınızı ortaya çıkarırken sürekli bağlantıda kalın. Çoklu ortam uygulamalarına uygun Yüksek Tanımlı 15,6" LED geniş ekranı ve farklı renk seçenekleriyle Dell Studio 15 tarzınızı tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır.

SAMSUNG R620FS03TR C2D T8700 4GB 500GB (1724 lira)

CPU Cinsi - HızıIntel Core 2 Duo P8700 - 2.53 Ghz - 3 MB L2 Cache - 1066 Mhz Fsb
Ekran BoyuBoyut : 16" - Çözünürlük : 1366 x 768 piksel
Ekran TipiWXGA (HD)
Ekran KartıATI Mobility Radeon HD 4650 (DDR3) - 1 GB (Paylaşımsız) - 2286 MB (Paylaşımlı)
Bellek4 GB - Max: 4 GB
Bellek TipiDDR2
Sabit Disk500 GB - 5400 rpm
Faks - ModemYOK
SesDahili Stereo Ses
Kablosuz : 802.11 a/b/g
Port4xUSB 2.0 , eSATA , HDMI , VGA , Genişleme Yuvası , Kulaklık Çıkışı , Mikrofon Girişi
Pil Ömrü3 saat pil ömrü (Yaklaşık - Kullanıma Bağlıdır)
Kapalıyken USB'den şarj etme
Ağırlık2.75 kg
İşletim SistemiMicrosoft® Windows® Vista Home Premium
Ek ÖzelliklerDahili Web Kamera:1.3 MP
Kart Okuyucu:3'ü 1 arada (SD, SDHC, MMC)
Boyut:Genişlik 376 mm Derinlik 256 mm Yükseklik 34 mm
Klavye:Türkçe Q Klavye + Nümerik Tuş Takımı
Hediyeler:YOK

TOSHIBA A500-132 P8700 4GB 400GB 16 VHP (2.272)

Ekran BoyuBoyut : 16" - Çözünürlük : 1366x768 piksel
Ekran Tipi16:9 en boy oranıyla Toshiba TruBrite® HD TFT Yüksek Parlaklıkta ekran
Ekran KartıATI Mobility Radeon™ HD 4650 DDR3 - 1 GB (Paylaşımsız) - 2301 MB (Paylaşımlı)
Bellek4 GB - Max: 8 GB
Bellek TipiDDR2 - 800 MHz
Sabit Disk400 GB - 5400 rpm
Faks - ModemYOK
SesToshiba Bas Özelliği Geliştirilmiş Ses Sistemi
Kablosuz : 802.11 a/b/g/n
Port3xUSB 2.0 , VGA , Genişleme Yuvası , Kulaklık Çıkışı , Mikrofon Girişi
Pil Ömrü2.5 saat pil ömrü (Yaklaşık - Kullanıma Bağlıdır)
Ağırlık2.76 kg
İşletim SistemiMicrosoft® Windows® Vista® Home Premium
Ek ÖzelliklerDahili Web Kamera:1.3 MP
Kart Okuyucu:5'i 1 arada (SD , MMC , MS , XD , MS PRO)
Boyut:G x U x Y : 384 x 259 x 36,5 (ön) / 41,0 (arka) mm
Klavye:Türkçe Q Klavye + Nümerik Tuş Takımı
Hediyeler:YOK

http://img18.imageshack.us/img18/470/35830523.png

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bence aşadaki iki modeli dikkate al. Her ikisinin LED aydınlatmalı FULL-HD ekranları var, yukarda bahettiğim ekranların ayarında yani.

(link)

(link)

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
marka takıntım olmadıgını soylemıstım ama yınede son bır olay gectı yakın arkadasımın basından onuda ıleteyım ıstedım

samsungun yukarıda belırttıgın modelını arkadasıma aldık gold pc den,ılk once atı ekran kartı en kucuk oyunlarda bıle donmaya basladı
gerı verdık yenısını aldık,bu seferde bloototh calısmadı gerı goturduk hepsınde aynı sorun cıktı dedıler, yenısı gelır ama on bes gun dedıler
bızde 1750 cıvarında bır asus vardı, yazdıgın samsungun ozellıklerınden assagıda kalmayan onu aldık.
sımdılık memnun hatta ekran kartı yeni nesil nvidia
dolayısıyla yınede samsung hosuma gıttı alabılırım dıyorsan
bence bluetoot unu ve ekran kartının performasını cıhazın cıkısını yaptırmadan dene oyle al...

bu arada herkese hayırlı cumalar...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Merhaba, Toshibayı pek önermiyorum (ekran beyazı sarı gibi oluyor bir çok gördüğüm modelde) sorunsuzluğunun da zayıf olduğunu düşünüyorum.
Hp öneririm ancak benim aldığım Pavillion 1020 et biraz fazla ısınıyor gibi ve ekranı parlak onun dışında memnunum . Parlak ekran olmassa çok güzel bir n.b.
Bence dünyada en büyük n.b. üreticilerinden biri olan ASUS a bakmalısınız. İkincil olarak da Lenovo (eski IBM) olabilir. Eğer parlak ekrana katlanabilirseniz HP de çok güzel makinalar. Asus a pek sıcak bakmazdım daha doğrusu biraz soğukluk vardı ama makineleri biraz inceleyince çok iyi olduklarını gördüm.
Alırken dikkat edeceğiniz en önemli şeyler.
Ekran gösterim kalitesi: Saatlerce buraya bakacaksınız, kaliteli bir ekran olmalı, bunu anlamanın en iyi yollarından birisi de yazıların netliğine bakmak.
Parlak ekran (!) bu gözü oldukça yoruyor ve çevredeki ışık arttıkça ekran yerine kendinizi görmenizi sağlıyor böylece aynaya gerek duymuyorsunuz (!) bu yüzden parlak ekran olmamasına dikkat edin.
Pil Ömrü: önemli !
Hafiflik: Önemli ! Ama çoğunlukla masa üzerinde kullanacaksanız feragat edilebilir.
Parmak izi okuyucusu: güzellik, şifre yazmak yerine parmak izi geçmek büyük kolaylık.
Ekran Kartı Nvidia veya Ati olursa iyi olur. Atilerin netliği ve renk doygunluğu daha iyidir, Nvidia sürücü ve sorunsuzluk açısından daha iyidir.
En az 4 usb olsun, Hdmi ve Esata portları olursa yeri geldiğinizde çok işinize yarar, kart okuyucu da önemli tabii ama vardır sanırım, webcam ve Bluetooth da unutmayalım. Birde unutmadan sıcak hava üfleme fanı arkada olmalı, bazılarda yanda falan oluyor ve mouse tutan eli veya yanda oturanı ısıtıyor ve rahatsızlık yaratıyor.
İşlemci ve platform : Intel olsun ;)

Hakan Yazman

• Beğen

Furkan DURU

Forum Bağımlısı
Tepki
181
@Samet Şenel

Samet arkadasımızın dediği "Casper,samsung,acer fiyat/performans oranı iyi ürünler sunuyor,ama teknik servisleri yeterlimi orasını araştırmak lazım" cümlesini ele alırsak , teknik servis olarak samsung için pek iyi şeyler söleyemeyeceğim , samsung teknık servıs olarak telefonda bıle ılerı sevıyede hızmet veremıyor. Açıkcası casper'i kullamak nasip olmadı. Genelde asus ve hp kullandım teknik servisleride oldukca kaliteli ve güvenilir ;)

mert deniz

Aktif Üye
Tepki
202
Acer ve hp kesinlikle almayınız bence,
eskisi gibi ürün yapmıyorlar,
başarılar.

• Beğen

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
Arkadaşım Laptoplarda ve de diğer ürünlerinde olsun ASUS'a güvenebilirsiniz..Aradığınız özelliklerin fazlasıyla hemde,laptoplarındada müthiş bir uyum vardır donanımsal olarak..servisindende memnun kalırsınız eminim..

Mert Altıkardeş

Daimi Üye
Tepki
130
Merhaba bende Toshiba Sattelite n17 var 2 yıldır kullanıyorum bayada memnunum size artı yönlerini söyliyim
-Teknik servis çok iyi şarjım bozulmustu servise verdim 9 gün içinde yeni şarj yolladılar
-Ekranı performansı iyi ve harman kardon özelligi mp4 veya diğer kaliteli video veya muzik formatlarında sanki ses laptopdan değilde bütün odada kolon varmış hissi veriyor
-Şarji fena değil 2 saat dayanıyor
Şimdi eksi yönleri
-Yön verme tuşlarından 1 tanesi kırıldı oda benim hayvanlıgım oyunlarda fazla bastırmaktan ve malesef nerdeyse bütün laptoplarda olduğu gibi klaveyeyi baştan aldım oda bana 80$ patladı
-Bilmiyorum sadece bendemi ama fazla ısınıyor gibi geliyor laptop gerçe bu - yön sayılmaz kış için ideal şomine gibi :D

Ayrıca laptopda alırken dikkat ediceginiz şey ekran kartının onboard olmaması yanı xm3400 x4500 gibi ati veya geforce olmasına dikkat edinki sonra değiştirmede diğer parçaları değiştirmenize gerek kalmasın ve tabiki ana kartın mümkünse ddr3 desteklemesi

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Güle Güle ve uzun ömürlü kullanman dileğiyle.Hayırlı olsun.Kib slm lar...
(link)

Marka : TOSHIBA
Ekran Boyutu : 15 - 15.6
İşlemci Tipi : Intel Core2 Duo
İşlemci Hızı : T6500 2.1GHz 2MB
Ram : 4 GB DDR2 800 MHz
Harddisk : 320 Gb Sata
Ekran Kartı : Ati R. HD4650 1GB
Optik Sürücü : DVD Yazıcı DL
Webcam : Var
Bluetooth : Var
Firewire 1394 : Yok
İşletim Sistemi : Vista Home Premium Tr-İng
Pil : Li-on 6 Hücreli
Ağırlık : 2.72 Kg
Boyutlar : 383 x 259 x 35.5 mm

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Hayırlı olsun.. Ne kadara maloldu size?

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
@d.berkay

2.000 tl den aşağı değildir.Umarım bir sorun çıkarmaz.Bazen maddiyat dan çok meneviyatı adamın canını sıkıyor.Ürünü aldıkdan sonra ki memnuniyet de çok önemli.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay