Yeni aldığım bisikletin aynakol ve rublesi

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
carraro daytona 436D modeline sahibim. aynakol: SHIMANO AFCM431C422XSL 44X32X22 arka dişli: SHIMANO KCSHG309132 9-VİTES 11-32 T yazıyor. sizce bu modeller iyimidir, bunları değiştirmem gereklimidir daha iyi performans için. Bunu soruyorum çünkü ya anyakolda yada arka dişlilerde bir sorun var. Pedal çevirirken çok hafif bir tıkırtı hissediyorum. özellikle 5. vitesteyken bu tıkırtı maximum seviyede oluyor. Bu tıkırtı ses olarak gelmiyor, pedal çevirirken hissediyorum bunu. 0 bisiklette bu sorun normal midir? Ayrıca ön attırıcısı olan alivio dan da memnun değilim, bazen geçişler 5 saniyeyi aşıyor, normal mi bu?

Scudo

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@ibrahim uzun

Pedalı çevirirken gelen titreşim çoğu bisiklette var.Benim bisiklette 21 ve 24.viteste titreme başlıyor(3x7-3x8)

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
@can akıncılar

Ama bunun normal olmaması lazım, belki de ruble ve aynakoldun dandikliğinden kaynaklanıyordur. Sence değiştirmelimiyim bu iki parçayı?

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Yeni alınan bisikletlerde genellikle orta göbekten o ses gelir en başlarda. Bir bisikletçi'ye gidip orta göbeği sıktırtırsan o tıkırtı kesilecektir. Benimde başıma gelmişti aynı tıkırtı. Yani aynakolda yada arka dişlilerde bir sorun yok merak etme. Ön arttırıcıda ufak bir ayarsızlık olabilir bisikletçiye gittiğinde onuda gösterirsen adam iki dakika'da halleder. Yeni bisikletlerde bu tip ufak tefek sorunlar, ayarsızlıklar olabilir ilk başlarda.

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
@Gokalp Gokmenler

orta göbekte sorun olacağını sanmıyorum. Tam olarak ses gelmiyor sadece pedalı çevirirken temazsızlık gibi birşey hissediyorum, yeni olduğum için tam olarak anlatamıyorum derdimi kusura bakmayın. bu sorun anlatılmaz yaşanır:D

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
(link)

bu konuda başka bir üye benim yaşadığım sorunu anlatmış. ben de bundan bahsediyorum

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İbrahim seni anlıyorum galiba, benim de 8'li Acera sistemde 2x4 - 2x4'lerde zincirde garip bi şey oluyor. Şey diyorum çünkü ses değil, sadece pedala basan kişi anlayabilir, böyle zincir rubleye oturmuyor da, hani üstten sürtüp geçiyormuş gibi. Bi boşluk hissi.

Ama neden oluyor bilmiyorum. Bende aynakoldan kaynaklandığını düşünmüyorum. Büyük ihtimal rubleden (CS-HG 30-81) geliyor.
Şimdi bisikleti dağıttım, Deore parça siparişleri verdim, onlar elime geçsin, toplayıp kullanınca izlenimlerimi yazarım tekrar.

• Beğen
Tepkiler: Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
@Sinan Ceylan

ya ben rublede sorun olacağını sanmıyorum, büyük ihtimal aynakoldadır diye düşünüyorum. Sen sadece rubleyi mi değiştireceksin. ya sorun aynakoldaysa?

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Shimano HG 61 ruble, Shimano Deore LX aynakol, Deore ön ve arka aktarıcı, KMC 9 zincir sipariş ettim.

Aynakol ve ön viteste problem yaşadığım için onları öncelikle değiştirdim zaten. :)
Bakalım artık...

Tepki
1
İsim
Fatih BAYRAM
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende aynı sorunu yaşıyorum sevgili arkadaşlar. Çözebilen var mı acaba ? Lütfen yardımcı olun,çok can sıkıcı bir durum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bende aynı sorunu yaşıyorum sevgili arkadaşlar. Çözebilen var mı acaba ? Lütfen yardımcı olun,çok can sıkıcı bir durum.
Biraz zahmedip ne yaşadığınızı detaylı olarak yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Tepki
1
İsim
Fatih BAYRAM
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle merhaba, mesajınızı yeni gördüm. Sorunu tam olarak ifade edemeyebilirim bizzat bisikleti kullanmanız gerekiyor. Olabildiğince anlatmak istiyorum aynakollarda sürtünme hissediyorum ama herhangi bir yere temas dahi etmiyor aynakol göbeğini yeni değiştirdim ama halen sorun devam ediyor çok can sıkıcı
Hafif bir ses de duyuyorum sanki hırıltı tarzında bir çok bisikletçiye götürdüm kimisi pedaldan dedi kimisi orta göbekten demişti orta göbeği değiştirdim bahsettiğim gibi ama ne fayda

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Pedalları iyi sıktınız mı? Sıkıymış gibi duran pedaldaki boşluk o hissi verir. Aşırı sıkmayın, çünkü o zamannayna kol pedal yuvasını bozarsınız. Tork anahtarı ile sıkın.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Roadfunner28 Zinciri ön dişliden çıkarıp krank'a tur attırırken video çekebilir misiniz? Ayrıca, pedaldaki bilya boşluk ayarı iyi yapılmamışsa, yani pedal sert dönüyorsa, elinizle vurduğunuzda serbest dönmüyorsa ondan da olabilir.

Tepki
1
İsim
Fatih BAYRAM
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet farkettim ki pedallarımda sertlik var hatta dönerken sürtünme oluyor rahat dönemiyorlar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Roadfunner28 Pedal bilyalarının yeterli boşluğu yok. Pedalların plastik kapaklarını çıkartıp lokma ile kontra somunu çıkartmanız gerekiyor. Sonrasında bilyalara temas eden konik somunu düz tornavida yardımıyla yarım milimetre kadar bilyalardan uzaklaştırıp iki somunu birbirine doğru sıkmanız lazım. Kontra somun ile konik somun arasında içi dilli özel bir pul olması lazım. Bazı kalitesiz pedallarda koymuyorlar ve bu yüzden iki somun kontra yapılamıyor (yani birbirine doğru sıkılamıyor).

Bahsettiğim pulu zaman olarak işaretledim, video başladığında gözüken pul. Pedalınızda yoksa bisikletçiden pedal milinize uygun bir tane çıkma pul edinebilirsiniz.

Tepki
1
İsim
Fatih BAYRAM
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bahsettiğim sorun bu olaydan mı kaynaklanıyor sizce yani “pedaldan” mı ? Ön aktarıcı demirine baktığımda zincir temas dahi etmiyor orta göbek yeni takıldı arka aktarıcıyla veya arka göbekle bir ilgisi olabilir mi ? Şunu da eklemek istiyorum ki bir bisikletçiye genel bakıma götürmüştüm ön ve arka göbeklerimin gayet sağlam ve temiz olduğunu söylemişti sanırım siz daha tecrübelisiniz artık bir netliğe ulaşmasını temenni ediyorum bu sorunumun naçizane