Yeni aldığım 2. el maşamı kullanamıyorum....

Konu, 'Süspansiyon' kısmında TanerTOSUN tarafından paylaşıldı.

 1. TanerTOSUN

  TanerTOSUN Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2013
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Burdur
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Herkese iyi günler... Mtb bisikletimi kendim toplamaya karar verdim. Raleigh marka 20 yıllık bisikletimin ön maşası düz idi. Amortisörlü maşa ile değiştirmek için araştırma yaptım ve 2. el Kron marka yaylı bir maşa aldım. Fakat hesap etmediğim nokta maşa şaft çapıydı. Elime aldığım maşanın yine elimde kalmasıyla hüsrana uğradım. Ya kadro değişikliğine gideceğim ki bu bana pahalıya patlayacak ya da elimdeki maşayı satılığa çıkarıcam. Başka bir seçenek de dış lastikleri şehir tipi alıp şehir bisikletine çevirmek. Bana öneride bulunabilir misiniz?
   
 2. GiciK eRay ADALI

  GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Nisan 2009
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  732
  Şehir:
  Ankara (Eryaman) || Edirne (Merkez)
  Seviye:
  Muhtemelen kadronuz 1" bogaza sahiptir.. Yeni tip kadrolar oversize (1 1/8") bogaza sahip.. eğer tahminim dogruysa, benzer bir sorunu ben de yaşamıştım.. 1" kaliteli maşa bulmak cidden zor..
  .
  Ben sr suntour xcm'nin 1" versiyonunu (kimi yerde xcc olarak gecer) sans eseri forumda 2.el bulmustum ve gecen sene sattıgım bisiklete takmıstım.. Sıfırını üretimi artık yoktur tahminimce.. Ya da sınırlı sayıdadır ve Türkiye'ye gelmiyordur.
  .
  1" maşalar bir de ucuz bisikletlerde yer alıyor; hani genelde gidon bogazı direkt maşa saft bogazına giren bisikletler.. (hatta cift amortisor bisikletlerin neredeyse tümü 1" caplı saft borusu olan maşalar kullanır) Tabi o tarz bir maşayı takmaktansa (özellikle bir Raleigh'e), düz maşa kullanmak daha mantıklı olacaktır.
  .
  Bir ara forumda biri oversize bir maşanın şaft borusunu cıkartıp yerine normalsize saft borusu takmıstı.. Sonra ne oldu bilmiyorum fakat ben olsam kesinlikle öyle bir şeye girişmezdim.. güvenmezdim.. bence siz de girişmeyin; düz yolda giderken birden ön tekerleği ve maşanın bir kısmını arka lastigimle ezmek istemem =)
  .
  Tabi şansınız yaver giderse normal size (1") bi sr suntour da siz bulabilirsiniz, o zamana kadar orijinal maşasıyla yola devam etmeniz sanırım daha iyi olacak..
   
 3. #3
  TanerTOSUN

  TanerTOSUN Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2013
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Burdur
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Çok teŞekkÜrler...
   
  GiciK eRay ADALI bunu beğendi.