Yeni aldığım 2. el maşamı kullanamıyorum....

TanerTOSUN

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Bisan
Herkese iyi günler... Mtb bisikletimi kendim toplamaya karar verdim. Raleigh marka 20 yıllık bisikletimin ön maşası düz idi. Amortisörlü maşa ile değiştirmek için araştırma yaptım ve 2. el Kron marka yaylı bir maşa aldım. Fakat hesap etmediğim nokta maşa şaft çapıydı. Elime aldığım maşanın yine elimde kalmasıyla hüsrana uğradım. Ya kadro değişikliğine gideceğim ki bu bana pahalıya patlayacak ya da elimdeki maşayı satılığa çıkarıcam. Başka bir seçenek de dış lastikleri şehir tipi alıp şehir bisikletine çevirmek. Bana öneride bulunabilir misiniz?

Scudo

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Muhtemelen kadronuz 1" bogaza sahiptir.. Yeni tip kadrolar oversize (1 1/8") bogaza sahip.. eğer tahminim dogruysa, benzer bir sorunu ben de yaşamıştım.. 1" kaliteli maşa bulmak cidden zor..
.
Ben sr suntour xcm'nin 1" versiyonunu (kimi yerde xcc olarak gecer) sans eseri forumda 2.el bulmustum ve (link)e takmıstım.. Sıfırını üretimi artık yoktur tahminimce.. Ya da sınırlı sayıdadır ve Türkiye'ye gelmiyordur.
.
1" maşalar bir de ucuz bisikletlerde yer alıyor; hani genelde gidon bogazı direkt maşa saft bogazına giren bisikletler.. (hatta cift amortisor bisikletlerin neredeyse tümü 1" caplı saft borusu olan maşalar kullanır) Tabi o tarz bir maşayı takmaktansa (özellikle bir Raleigh'e), düz maşa kullanmak daha mantıklı olacaktır.
.
Bir ara forumda biri oversize bir maşanın şaft borusunu cıkartıp yerine normalsize saft borusu takmıstı.. Sonra ne oldu bilmiyorum fakat ben olsam kesinlikle öyle bir şeye girişmezdim.. güvenmezdim.. bence siz de girişmeyin; düz yolda giderken birden ön tekerleği ve maşanın bir kısmını arka lastigimle ezmek istemem =)
.
Tabi şansınız yaver giderse normal size (1") bi sr suntour da siz bulabilirsiniz, o zamana kadar orijinal maşasıyla yola devam etmeniz sanırım daha iyi olacak..