Yelkenli Tekneler

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Değerli forum üyeleri merhaba,

Öncelikle denizciliğin oldukça meşakkatli ve maddi açıdan geri dönüşü olmayan bir hobi olduğunun bilinciyle yakın dönem hayallerimizi yelkenli tekne sahibi olmak süslüyor bir süredir, konuyla ilgili bulduğum tüm kitapları aldım ve okuyorum, forumları karıştırıyorum, yelkenli kursunda eğitim alıyorum, eşimin ve benim amatör denizci belgelerimiz var, hedefimiz sonbahar gibi minimum boyda bütçe dahilinde "ikinci el" yelkenli tekne sahibi olabilmek. Henüz işin çok başındayız o nedenle bulabildiğim her bilgiyi büyük bir açlıkla tüketiyorum.

Forumda yelkenli tekneler hakkında detaylı bilgi çok az ya da ben bulamadım, dolayısı ile yelkenli tekneler hakkındaki deneyim ve bilgilerin bir başlık altında biriktirilmesiyle ihtiyacı olanlar için iyi bir kaynak yaratabileceğimizi umuyorum. Misal başlangıç için ideal tekne önerisi ile ileri seviyeler için "açık deniz" seyirlerine dayanacak yelkenli tekne seçimi konularıyla donatılmış kıymetli bir içerik süper olur.

Şimdiye kadar okuduklarımdan çıkardığım beklentilerim: Ülkemiz kıyıları ve Yunanistan yakın adaları için 2 kişilik ailenin (bazen 2 misafir ilave) uzun seyirlere çıkıp konaklayabileceği, tek başına abramaya müsait, tercihen içten takma motorlu, bakımı kolay ve hatta uzun süre bakımsız kalsa bile dayanma mukavemeti yüksek, güvenli seyir performansı için mümkün olduğunca ağır, alargada rüzgârın veya çevreden geçen teknelerin dalgasını çok da hissettirmeyecek az salınımlı, sert hava koşullarında ise batacak mı, batmayacak mı diye endişelenmeyeceğimiz, yarı omurga salma veya hareketli salmalı;

Gerekirse 8-10 gün karaya çıkmadan asgari ihtiyaçları sağlayacak kapasiteli erzak deposu, kuzine, evye, Temiz&pis su deposu, güneş tenteli, rahatça uyanabilecek iki kişilik yatağı, güneş paneli, kabin izolasyonlu, mutfak emtiası için asgari dolap ve çekmecelere sahip; harita, dürbün, pusula gibi gereçlere en verimli şekilde ulaşılacak tasarımda, 4 kişinin havuzluğunda rahatça oturup sohbet ederken içeceklerini yudumlayabileceği özellikleri bünyesinde taşıyan en minimum boy (6-8mt) arası nokta atışı model/marka yelkenli tekne önerisi istiyorum.

Konuya değerli görüş ve katkılarınızı bekliyorum, saygılarımla..
201020

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erensoy

forumda size bu konuda yardımcı olabilecek @Erensoy vardı fakat uzun süreden beri foruma uğramıyor sanki. hayallerinize bir an önce kavuşursunuz umarım. kolay gelsin.

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
@ippon

İçten dileğiniz için çok teşekkür ederim, @Erensoy'a mesaj yazdım, umarım görür.. :)

• Beğen
Tepkiler: Erensoy

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Benim pek bilgim yok ama arada bir tekne ve yat dergileri alıyorum. Bu da son aldığım dergiden. :)
201029201030201033201035201040201041201042

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Nomad

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
"Bisikletin her şeyi çok pahalı" diyenleri bu başlığa bekliyoruz :p

6-8 metrelik tekne ile 4 kişinin 10 gün karaya çıkmadan seyir yapması çok mümkün değildir, diye düşünüyorum. Bence sizin ihtiyacınız olan, paylaştığınız fotodaki gibi 9-10 metrelik bir yelkenli...

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
@Murat B.

Seyahatlerde teknede eşim ve ben olacağız, ancak limanda yada alargada konaklarken filan havuzlukta muhabbet amaçlı iki misafir ile 4 kişi olur anlamında söylemiştim, tam anlatamamışım sanırım..

Ayrıca bu ilk tekne acemilik ve alışma süreci olacak, ilerleyen süreçte ailece "denizciliğe devam" dersek, emekli olduğumda tüm ikramiyeyi gömüp daha büyük tekne alacağız zaten.. :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Nomad

İlk mesajınızda "Ülkemiz kıyıları ve Yunanistan yakın adaları için 2 kişilik ailenin (bazen 2 misafir ilave) uzun seyirlere çıkıp konaklayabileceği" dediğiniz için bazı seyirlerin 4 kişi olacağını düşünmüştüm...

Hiç yat fuarına gittiniz mi? Alıcısı olmasanız bile tekneleri görmek, yetkililer ile konuşmak ihtiyacınızı neyin karşılayacağına karar verme konusunda yararlı olacaktır. Kriterlere karar verdikten sonra satılık ikinci el yelkenlileri takip ederek istediğiniz tekneyi alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Nomad

yusuflvd

Üye
Tepki
23
İsim
bahadır
Bisiklet
Mosso
merhaba,

Murat B. beye bende katılıyorum.32 feet (9-10 mt ) altın da bir tekne düşünmemelisiniz.Sizin gibi yeni baslayan bir çok deniz sever için ideal metrajdır ki ustalaştıkça büyütmek için fırsat kolluyor olacaksınız :) 6-8 mt lerde yeke dümen olacak sert havalarda biraz zorlanacaksınız.8mt lerde belki dolap dümene denk gelirsiniz ama havuzluk cok daralacak.ilk fuar yanlış hatırlamıyorsam 2020 şubat ta cnr da , muhakkak ziyaret edin aynı tarihte pendik marina da da denizde fuar oluyor orda da denizdeki duruşlarını görürsünüz.Tekne markası vermek açıkcası istemem ama 2.elde aklınıza ve bütçenize uyan sizinde satarken zorlanmayacağınız modelleri tercih etmenizi tavsiye edebilirim.Benim beneteau first 305 im vardı yeke dümen s.hisar yalıkavak bodrum seyahatlerini çok keyifle yapmışlığımız var hemde 4 yetişkin 2 çocukla :))) Rüzgarınız bol olsun ..

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Meraklısı olduğum bir konudur ama sizin kadar cesaretli değilim ve böyle bir hobiye ayıracak ne maddi kaynağım ne de zamanım var.

Bir ara Osman Atasoy'un "Uzaklar" ve "Uzaklar-2" belgesellerini özellikle Horn Burnu ve Antartika bölümlerini nefesimi tutarak izlemiştim. Böyle bir merakınız var ve bu yola çıktıysanız siz de mutlaka izlemişsinizdir. İzlemediyseniz mutlaka Youtube'dan bulup izleyin.

Ayrıca; yine muhtemelen okumuşsunuzdur diye düşünüyorum aşağıda linki olan "Halatları Kesince" adlı bu kitapta bana ilginç gelmişti. Bir gün yaşadıkları şehir hayatını bırakıp kendilerini denizlere bırakan bir çiftin hikayesi. Okumadıysanız alıp okumanızı öneririm.

(link)

Tekne işiyle uğraşanlar,"Tekneyi bir aldığında bir de sattığında sevinirsin" derler. Umarım sizler hiç satmayanlardan olursunuz. :)

Konuyu takibe alıyorum, kolaylıklar dilerim...

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Murat B.

Deniz fakiri sevmez.

Tekne işi para ister istemesine de , yelkenli tekne para ve zaman serbestisi de ister. Bir limana girebilmek yada limandan çıkabilmek ( yelkenlilerde ufak ta olsa manevra yapmak için motor bulunur ayrıca hava muhalefeti tüm tekneleri etkiler eyvallah ama ..)için hava durumuna bağlı kalınan bir durumda pazartesi işe gitme zorunluluğu olmamalı diye düşünüyorum. Ayrıca her nekadar yeni teknoloji teknelerde yelken açma ve toplama işleri motorla yapılabiliyor olsa da daha fazla fiziksel yetenek ve denizcilik bilgisi gerekiyor. Ayrıca yelken ve aksamının kapladığı yer hem güverte hemde dinlence alanında ( havuzluk deniliyordu sanırım )yer kısıtlamasına sebep oluyor.
Tabiki seyir ( her iki anlamda ) zevkine bir şey diyemem.

Üstte yapılan konuşmalarin benzeri tekne almayı dusunen - hayal eden iki arkadaş arasında geçmiştir.

Denizin alti da ustu de çok guzel. Umarım denizi seven herkes birsekilde hayalini gerçekleştirir .

Son düzenleme:

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizde jeanneau S.O 37 var 2002 model.. 7 sene önce aldık.. 2 kamaralı, salon kısmı da masa indirilince yatak olabiliyor. 7 kişi konaklamışlığımız var içinde. Havuzluk yeterli..
Yelken eğitimlerimi ve yarışlarımı 1984 beneteau first 30 ve jeanneau 35 te yapmıştım.. Tekne aldıktan sonra da bir arkadaşımızdan yatçılık eğitimi almıştık babamla, acemiliği atmak için.
1980 model tekne de alabilirsiniz.

Tekne bakarken öncelik.. kabuk, salma, darbe var mı, motor ne durumda, sintine ve motor dairesi temiz mi, arma, elektronikler olmalı diye düşünüyorum.
Istralyaları değiştirmek,
Direk tepesine yeni kablo çekmek,
Yelkenleri yenilemek gibi masrafların olmasın...

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Hayaller "hallberg rassy" gerçekler "scorcher" yada "gofi21" etrafında dönüyor...

En az iki yıl (6-8 vb) mt tekneyle yaşamayı vakit&nakit açısından zorunluluk görüyorum, forumdan beklediğim katkı ise bu metre civarlarında olabilecek diğer marka/modeller hakkında öneri ve deneyimler..

Emekliliğe hak kazandım lakin en az 2 yıl daha çalışmalıyım bu süreçte hafta sonları ve yıllık izinlerde eşimle denizlerde yaşamayı deneyimleyeceğiz, her şey yolunda giderse hem deneyim kazanmış hem de bir sonraki alacağım yelkenlinin nokta atışı ne olacağını aklıma koymuş olacağımdan, tüm emekli ikramiyesi ve mevcut tekneyi o hedefe ulaşmak için kullanacağız. :)

Son düzenleme:

yusuflvd

Üye
Tepki
23
İsim
bahadır
Bisiklet
Mosso
merhaba ,

Pendik fuarın da bundan 2-3 sene önce Aura 27 yerli üretim bir yelkenli görmüştüm.Mudanya da yapılıyordu o dönem çok beğenmiştim.Üretimi devam ediyor mu performansı tam olarak nedir çok iyi bilmiyorum fikir olarak aklımda kalan bir tekney di bakabilirsiniz.Sahinbindene ve yakınınız daki marinalara haber bırakmanız da fayda var diye düşünüyorum.
rüzgarınız bol olsun :)

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Galiba adamlar haklı . Tüm bu masraflar icin para, bakımlar için zaman derken... en iyi tekne arkadaşın teknesi. Marka yada model ismi olarak kullanmak lazım.

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
İlk başta oluyor masraflar.. Tekneyi tanıdıkça ve sorunları bir kez gördükçe tecrübe ediniyorsun.. Marinadaki denizcilerle dost olmak, onları dinlemek, fikir edinmek çok önemli.. Denizciler arasında komşuculuk ve yardımlaşma her zaman vardır.. Herkes birbirinin yardımına koşar..

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@Nomad
Gördüm, gördüm... :)
Şu an denizdeyim, birkaç güne kalmaz, "denizciliğe hangi tekneyle (yelkenli) başlayalım ?" Sorusuna detaylı bir cevap yazarım.
Ama bekleyemem dersen, son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim (senin deyiminle nokta atışı) ;
Hırvatistan'daki charter firmalarının ikinci el satışlarını takip et.
2006-2008 model Bavaria Cruiser 32 veya 34 al. €30.000 civarına +/-€2000 çok iyi durumda bir tekne bulabilirsin.
Tecrübeli bir arkadaşınlada 1 haftada Türkiye'ye geze geze getirirsin.
Kaydını da Dalawera/USA ya yaptırırsın.
Şimdiden hayırlı olsun.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@CaGe benim kastım senelik rutin bakımlar vs. Yanı evdeki pc bile olsa dosya temizliği , yedekleme yada araba için arıza hariç rutin sene yada km bazlı bakımlar , basında durup ilgilenme vs. Yanı sahip olunan mal illa ki ilgi istiyor. ( misal çeşitli şartlara göre değişmekle beraber tekneler suda geçirdiği vakit oranında karada da zorunlu misafir oluyorlar)
Herşeye rağmen mavi güzeldir. Varsa resim de paylaşın. Bizlerinde suya olan susuzluğu biraz dinsin.⛵?‍♂??? ?????