Yazın burun kanamalarına dikkat

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında H.Can DEMİREL tarafından paylaşıldı.

 1. H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Yazın burun kanamalarına dikkat

  Artan sıcaklar ve kuruyan hava, burun kanamasını da tetikleyerek yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

  AA
  Güncelleme: 14:33 TSİ 02 Ağustos 2007 Perşembe

  ADANA - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barlas Aydoğan, burun kanamasının her yaş grubunda görülebileceğini, sık tekrarlamasının ise tümör habercisi olabileceğini söyledi. Sıcaklıklara bağlı olarak burun kanaması şikayetlerinde de önemli artış yaşandığını anlatan Aydoğan, “Sıcakların artması, kuru havanın burun içindeki kılcal damarların daha kolay zedelenmesine, dolayısıyla da kanamalara yol açıyor” dedi.

  Güneşli havaların burunda kuruma, kabuklanma ve dokularda daha çabuk hasara yol açtığını vurgulayan Aydoğan, şöyle konuştu:
  “Yaz aylarında çok ciddi şekilde burun kanamalarında artışa neden oluyor. Bunun yanı sıra klimalı ortamlar da burun kurumasına bağlı kanama görülebiliyor. Sık tekrarlayan ve durmayan kanamalar, burundaki tümörün habercisi olabileceği gibi kişide panik ve stres yaratarak yaşamı da olumsuz etkiliyor. Çoğu zaman dinlenmek için gidilen tatiller, bu kanamalar nedeniyle çekilmez olabiliyor.”

  Sık burun kanamasının yüksek tansiyon habercisi olabileceğine de dikkati çeken Aydoğan, önlem olarak klimalı ortamların havalandırılması, burun nemlendirici kremler veya spreyler kullanılmasını önerdi.

  “SİGARA DA TEHDİT EDİYOR”
  Aydoğan, sigara kullanımının birçok hastalıkta olduğu gibi burun kanamalarında da başlıca etken arasında yer aldığını bildirdi.

  Sigara dumanının burun içindeki tüylü hücrelerin çalışmasını engellediğini anlatan Aydoğan, “Tüylü hücreler tam çalışamadığı için, kanama daha kolay meydana geliyor” dedi.

  Burun kanaması durumunda oturur ve baş önde pozisyonda olunması gerektiğini belirten Aydoğan, kıkırdak dokuya bastırarak yanlardan yapılacak baskıyla kanamanın önlenmeye çalışılması gerektiğini kaydetti.

  El yardımı ile yapılacak tamponla kanamanın önlenebileceğini anlatan Aydoğan, durmayan kanamalarda ise mutlaka bir uzman doktora baş vurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Kaynak:ntvmsnbc.com
   
 2. Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Valla yeterince sıkıntım var, birde bu eklenirse vay halime. Çok şükür burnumla bu dönemde anlaşmazlık halinde değilim. Küçükken çok sık oluyordu. Yazları çok kanıyordu. Bu yaşımda da nezle olduğum zamanlarda bir süre sonra ufak tefek kanama vakalarım oluyor.
   
 3. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.671
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Aşırı sıcaklar burundaki kılcal damarların çatlamasına sebep olabiliyor. özellikle damarlar kurumuş ise... Ayrıca durup dururken burun kanaması basit bir sorun değil mutlaka araştırılması gereken bir problemdir...
   
 4. soneryen

  soneryen Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.886
  Beğeniler:
  2.936
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Neyse paylaşım için çok sağolun. Allah göstermesin. Peki zaman zaman burna abdest alır gibi su çeksek burundaki kılcal damarların kurumasına bir nebze fayda sağlamış olur muyuz?
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-20_14-40-16.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...
upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...