Yazıcıdan yapay organ basacaklar!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mehmet Karaçam tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmet Karaçam

  Mehmet Karaçam Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  1.137
  Şehir:
  benim meskenim dağlardır.
  Seviye:
  Rusya'nın başkenti Moskova'da faaliyet gösteren 'Nakil ve Bio-yapay Organlar Bilimsel Araştırma Merkezi ' hücrelerin kopyalaması ve organ baskısı üzerinde çalışıyor. Bio-doku oluşturmayı başaran Rus bilim adamları, vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturma üzerinde çalışmalar yürütüyor. Araştırmanın başındaki isim Dr. Vladimir Vasilets ve ekibi projenin başarıyla hayata geçirileceğini savunuyor.

  Talep üzerine yapay bio-yapay doku parçalar üretmenin gelecekte mümkün olabileceğini belirten Vasilets, "Yapay doku üretimi nakil esnasında karşı karşıya kalınan bir çok sorunun çözülmesine imkân verecek. Bu tür yöntemler diğer tüm nakil yollarını deneyen hastalara son çare olarak verilecek." diye konuştu.

  Dr. Vasilets'in ekibi artık bir biyo-yazıcı kullanıyor. Yazıcı kullandığı kartuşta bio-mürekkep bulunuyor. Proteinler ve peptid gibi maddeleri içeren bio-mürekkep hücre dostu bio-kağıt üzerine basılıyor. Ardından bilim adamları bilgisayar vasıtasıyla yazıcıya istenilen komutu veriyor. Komutları yerine getiren makine kağıt üzerine özel mürekkep dökerek adeta lazer yazıcı gibi çalışıyor. Daha sonra kümeler üst üste yerleştirilerek katmanlar oluşturuluyor, ardından yapı daha karmaşık hale getiriliyor ve sonunda bio-kağıt eriyerek kayboluyor.
  Tüm bunların nihai amacı hastanın hücrelerini alarak yazıcı vasıtasıyla vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturmak. Tedavilerin istenilen düzeyde gerçekleştirecek teknoloji henüz mevcut değil. Ancak bu alanda önemli buluşlar elde eden bilim adamları, kısa vadede hayvanları ve insanları kullanmadan tedavi ve deneyler için doku oluşturabileceklerini söylüyor.

  (Alıntıdır)
   
  hakano bunu beğendi.
 2. 42FY

  42FY Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  379
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  KONYA-YOZGAT
  Seviye:
  Oldukça tuhaf bir vaka:)
   
 3. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Yazıcı makine üretenelrin vay haline.Çünki satış yapan firmalar ,makineden değil sarf malzemeden para kazanıyorlar.Bide hp laser jet 2605 var.
  Bir akıllı yüzünden aldık.Tonerin fiyatı (4 adet) 500,00 tl yi buluyor makine yarı fiyatı.Yani kısacası bunu duyan yazıcı satan firmaların vay haline.Tşk ler Mehmet iyi forumlar.
   
 4. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Ben konuyu yanlış okudum sanırım. :)
   
 5. #5
  Mehmet Karaçam

  Mehmet Karaçam Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  1.137
  Şehir:
  benim meskenim dağlardır.
  Seviye:

  :) önemli değil.tahmin ettim ilk yazdığını okuyunca..
   
  S. YILDIRIM ve 42FY bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

rub-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
robert-forsteman-2010-3-27-9-6-8.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...
8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...