Yazı dilimizi doğru kullanmak

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Barış Doğan tarafından paylaşıldı.

 1. Barış Doğan

  Barış Doğan Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Merhabalar.
  Forumda çok eski değilim. Tam olarak işleyişi bilmiyorum. Forumda bazı mesajlardaki kelimelerin büyük kısmı kısaltarak ve hatalı yazılmış. Başka alanlarda açılmış forumlarda dikkatsiz, dili umursamadan yazılmış mesajlar siliniyor ya da düzelttiriliyordu.
  Tabiki dilekçe yazar gibi ya da Türkçe öğretmenimize kompozisyon yazar gibi
  konu açmamız çok zor. Mesaj içinde hatalı yazımlar olabiliyor. Ama bu bir iki tane olabilir. Paragraf, büyük-küçük harf hatalarıda neyse. Ama sürekli kelimelerin yanlış yazılması okuyucuyu çok rahatsız ediyor.
  "Herkes doğrusunu biliyor, burada yanlış yazmakla bişey olmaz" gibi masum bir düşünce belki 20-30 yıl sonra Türkçemizi bize unutturabilir. Evet bu kadar ciddi bir konu. Çünkü aynı yanlış yazı dilini günlük hayattaki kağıt üzerine yazılan ifadelerde de çok kez görmeye başladık.
  Yanlış anlaşılmasın ben de imla kurallarını çok iyi bilmiyorum. Ve mesajlarda aceleyle bir sürü hata yapıyorum. Benim bahsettiğim mesajın tamamının hatalarla dolu olması.
  "Word" yazı programındaki yanlış kelimeleri kırmızı çizgiyle uyaran sistem forumdaki mesaj panosuna uyuglanabilir mi? (Ya da var mı). Böyle bir Türkçe denetimini belli bir oranda geçemeyen mesajın gönderilmesini engellese, düzeltme yapıldıktan sonra izin verse çok güzel olurdu. Teknik bilgisi yüksek arkadaşların (yönetimin) bu konudaki cevaplarını ilgiyle bekliyorum.
  Teşekkürler.

  (Bir bankanın sitesinde bile "olacak" yerine "olucak" yazılmış).
   
  herbil, Sinto, Samet Şenel ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 2. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.211
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Bahsettiğiniz tarz denetim google chrome internet tarayıcı programında var.. Kullanışlı oluyor ;)
   
  Barış Doğan bunu beğendi.
 3. Berke ÖZTÜRKMEN

  Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.906
  Beğeniler:
  317
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  İlginiz ve duyarlılığınız için teşekkürler. Bu tarz yazım hataları ve bilerek günlük kullanım dilini yazı diline taşıyarak bilinçli yapılan imla hataları ile ilgili daha önce de konular açılmıştı. Bu konudaki rahatsızlık devam ediyor ki sizde bunu belirtmek ihtiyacı hissetmişsiniz. Tüm üyelerden bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarını bir kere daha rica edelim.
   
  d.berkay ve Barış Doğan bunu beğendi.
 4. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.884
  Burak Doga, değindiğiiz konu gerçekten önemli bir konu ve bu konu hakkında da sürekli sıkıntı yaşıyoruz. Araştırabilirsiniz forum geçmişinde bu ve buna benzer yazım kuralları, kısaltmalar, forumda kullanılması gereken diller hakkında çok defalar konu açtım. Genelde duyarlılık ve dikkat bu konuların açıldığı tarihlerde artsa da, gelen yeni üyeler ve biraz da unutkanlıkla hızlı bir şekilde tarihin tozlu yapraklarındaki yerlerini alıyorlar...

  Bunu bizim yönetim olarak, mesaj mesaj kontrol etmemiz neredeyse olanaksız, bir de şu açıdan düşünün, kötü yazılmış bir mesaja 1 dk sonra çok düzgün bir Türkçe ile yanıt verilmiş olabiliyor, ilk mesajı silerseniz, ikinci mesaja da kıymak zorunda kalıyorsunuz.

  Programsal anlamda VBulletin bu tip bir hizmet sunmuyor, o nedenle bu durumu o noktada engellemek de söz konusu değil. Tüm iş, üyelerimizin duyarlılığına kalıyor anlayacağınız.

  Bu konuyu gündeme taşıdığınız için tekrar teşekkürler...
   
  Barış Doğan ve sadana bunu beğendi.
 5. Hasan Oğuz

  Hasan Oğuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  277
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu konuda göstermiş olduğunuz hassasiyetten ötürü çok teşekkürler. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi konu çok hızlı bir şekilde unutuluyor. Belki bir uyarı getirilebilir açılış sayfasına, minik bir pencere açılır ve orada bir hatırlatma yapılabilir. Saygılarımla.
   
  Barış Doğan bunu beğendi.
 6. #6
  Barış Doğan

  Barış Doğan Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Forum kurallarında bu konu yazılmış, mutlaka uyarı konuları açılmıştır ancak Hasan beyin de değindiği gibi biraz daha caydırıcı tedbirlerin faydalı olacağını düşünüyorum. Mesela bir akvaryum forumunda mesaja küçük harfle başlamaya izin verilmiyor. Çok özensiz mesaj yazanların bir süreliğine kısıtlamalarla karşılaşağı belirtilebilir.
  Teşekkürler.
   
 7. Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ben de caydırıcı önlemlerden yanayım bu konuda, gündeme gelmişken belirtmek isterim. Açıkçası düzgünce yazmayan kişileri ciddiye alası gelmiyor insanın. Yaptırım konusunda yönetim-kullanıcı ilişkisini hızlandırmak adına, raporla/yöneticiye bildir gibi bir tuş olursa çok faydalı olur diye düşünüyorum. Yönetici/düzenleyici arkadaşların uyarıları çok daha etkili oluyor çünkü bizim uyarılarımızdan.

  Kullanıcılar olarak, gördüğümüz yazım/noktalama hatalarını, duruma göre özel iletiyle ya da başlık altından belirtmek ve bununla beraber eksi oy vermek bir nebze olsun etkili olabilir. Ben üşenmeyip uğraşıyorum genelde.
   
  Barış Doğan bunu beğendi.
 8. #8
  Barış Doğan

  Barış Doğan Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Fazlasıyla katılıyorum. Bu güzel ve etkili bir çözüm. Yetkili arkadaşlar her mesajı inceleyip kullanıcıyı uyarıp cezalandıramaz ancak başka kullanıcılar tarafından şikayet edilmiş mesajlar yada üyeler kolay takip edilebilir.
   
 9. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.837
  Beğeniler:
  1.453
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  konu hakkında hassasiyet gösteren arkadaşlara teşekkürler. Ben de ana dilimizin (mümkün olduğunca) kurallarına uygun kullanılmasına özen gösterilmesi taraftarıyım. Bazı bariz hatalar çok can sıkıcı görünüyor. Örneğin, "değil" yazılacak ama "deyil" şeklinde yazılmış. Bu çok basit bir imla hatası, benzeri pek çok örnek var ve özellikle yukarıda verilen örnekteki kelimeyi "y" ile yazan, böyle bilen ne kadar çok kişi varmış, hayret edilecek bir durum. Başka forumlarda da aynı hatalar sıklıkla yapılıyor. Tabii amaç kişilere Türkçe dersi vermek değil biraz daha dikkat edilmesini sağlamak. Bir örnek de öğrencilerimin sınav kağıtlarından vermek istiyorum. Üniversite okuyan pek çok öğrencinin "fotokopi" yi "fotokoBi" olarak yazdığını görüyorum. İnsanlar artık duydukları gibi yazmaya başladılar, çünkü kitabın yerini TV ve PC aldı, buralardaki seviye de belli maalesef.
  Çok uzatmak istemem ama dilimizin özelliklerinin korunması için lütfen biraz daha dikkat edelim, saygılar
   
 10. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Bu konuya değindiğiniz için çok teşekkürler. Evet çoğumuz çok iyi yazamıyor olabiliriz,kimse Türkçe profesörü değil sonuçta ama en azından büyük küçük harflere,noktaya virgüle dikkat edilsin artık yahu.. Nokta virgül bile koymayı bilmeyen arkadaşlar var forumda ve yazdıkları yazıyı okumaya tenezzül bile etmiyorum genelde. Çok itici geliyor insana. Lütfen dikkat edelim hiç mi gazete,dergi,yazı okunmuyor bu kişiler tarafından ?
   
  Barış Doğan bunu beğendi.
 11. herbil

  herbil Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Bu forum eğer Türkiye de bisiklet konusunda lider bir forum olduğunu iddaa ediyorsa, Türkçe nin kullanımı konusunda bazı düzenlemelere gitmeli.

  Benim örnek vermek istediğim durum, diğer bir forum sitesi olan agaclar.net sitesinin forum sayfası. Burada eğer Türkçe ye uygun olmayan bazı kelimeleri kullandıysanız, yazdıklarınız yıldız yıldız yıldız (*******) şeklinde gözüküyor. Sonra mesajı atan kişi düzeltmek durumunda kalıyor. Bu uygulama bisiklet foruma da eklenebilir.
  Ayrıca sürekli olarak Türkçe imal ve yazım kuralı ihlali yapanlar var ise bunlar uyarılabilir.

  Bu forumda nokta ve virgül kullanmadan yazı yazıp, ondan sonra "emeğe saygı" diye dilenen insanlar var. Umarım forumdaki Türkçe kullanımı biraz düzelir.
   
  Barış Doğan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

robert-forsteman-2010-3-27-9-6-8.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...
General-Energy-Burn-Rate.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2016-10-18_9-53-55.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...