'Yazdığınız bütün email'leri Amerika topluyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında böCek tarafından paylaşıldı.

 1. böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  ABD;nin bir numaralı bilgisayar güvenlik şirketi Hacker Safe' in Türkiye Temsilcisi, başlıktaki iddianın bir iddia değil GERÇEK OLDUĞUNU savundu

  Vatan gazetesinin başarılı söyleşicisi DEVRİM SEVİMAY, bu kez ABD;nin bir numaralı bilgisayar güvenlik şirketi Hacker Safe' in Türkiye Temsilcisi İnan Taptık ile konuştu. İşte Vatan'daki söyleşiden bazı bölümler:

  * Siz, dünyanın en önemli bilgisayar güvenlik firmalarından birinin temsilcisisiniz; e-maillerinizin okunmaması için siz nasıl tedbir alıyorsunuz?
  Ben okunduğunu biliyorum, onun için hiçbir şey yapmıyorum. Yazdığınız e-mailin sadece siz ve gönderdiğiniz kişi tarafından okunması diye bir şey yok. Bütün e-mailler istenirse okunabilir. MSN deki yazışmalar dahil...

  * Sıradan bir vatandaşın e-mailini kim okur ki?
  Okumaz, ama bir kopyasını saklar.

  * Kim?
  ABD.

  * ;Her işin altından ABD çıkar diye mi, yoksa gerçekten ABD mi?
  Gerçekten ABD. Çünkü dünyanın internet yapısına sahip olan ülkesi ABD. İnternetin doğduğu topraklar orası. Bu işi 1970' lerde çözdüler. Bütün standardı belirleyen de ABD.

  * Avrupa?
  Avrupa bu durumun farkına varıp, kendi internet omurgasına sahip çıktı. Devlet kurumlarının portlarını, IP' lerini kesinlikle dinlettirmiyor. Bunu vatandaşlarının, şirketlerinin kullandığı internet ortamına yaymaya çalışıyor.

  * Onlar ABD;den kaçabildi yani?
  Bir yere kadar. Çünkü bir Avrupalı Yahoo' ya ya da Gmail adresine e-mail attığı zaman yine yakalanıyor. Ne de olsa bu adreslerin hepsinin ana serverı, hostingi ABD;de. Asıl posta kutusu orası.

  * Peki ABD bu kadar bilgiyi ne yapıyor?
  Aradıkları bazı belli kelimeler var. O yüzden sürekli tarama yapıyorlar. Mesela bir elektronik postanın içinde ;El Kaide kelimesi geçiyorsa o posta taramaya takılıyor. Taramadan kaçmak isteyenler kripto yöntemini kullanıyor, ama o da çözüm değil. Çünkü tarama sırasında ardışık kelime düzeneklerine sıklıkla rastlanırsa, sistem bunun bir kripto olduğunu anlayıp, onu da kenara ayırıyor. Tabii dünyada çözülemeyecek hiçbir kripto da olmadığı için kaçmak mümkün olmuyor.

  * Asla hacklenmeyecek bir internet sitesi var mıdır?
  Her an savaşa hazır bekleyen Amerikan deniz piyadeleri vardır, onların marines.com sitesi... 2003 yılından beri dünyanın en fazla atak alan sitesidir. Bütün Afganlılar, İranlılar, Iraklılar kırmaya çalışmıştır, ama kırılamadı. Yahoo ve VISA da aynı şekilde... Çünkü hacklenmemenin bir çözümü var. Ama Türkiye' de bu çözüme önem verilmiyor.

  * En güvenliği olmayan bilgisayar?
  Wireless, yani kablosuz internetten mümkün olduğu kadar kaçınmanız gerekiyor. Hakikaten güvenlik istiyorsanız bunu kullanmayacaksınız. Çünkü artık o bilgileriniz havada. Hackerların en çok izlediği bilgiler bu tür bilgilerdir.

  * En güvenli bilgisayar?
  Dünyanın ikinci büyük temel işletim sistemi LINUX;ı yazan Linus Torvalds der ki, En güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır.
   
  Volkan Çağlar ve Selim Çam bunu beğendi.
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.551
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  valla öyle devlet sırrı gibi çok da önemli postalarım yok, içim rahat açıkçası. :D

  yine de bilgilendirme için sağol...
   
 3. #3
  böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  evet bizim olmasada bugun kurumsal bütün bilgilerini internet üzerinde saklayan devletimizin mali vs bilgilleri var
   
 4. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.670
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  en güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır... (süperrr :))
   
 5. tırt kaptan

  tırt kaptan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  591
  Beğeniler:
  672
  Şehir:
  Marmaris/Gökova
  Seviye:
  Şimdilik bir tehlike olmadığını düşünebiliriz ama ileride? örneğin sağlık sigortası sistemimiz amerika'da olduğu gibi özelleştiğinde, google'da yapacağınız sağlıkla ilgili aramalar, sigorta şirketinize satılırsa primleriniz bu bilgiler doğrultusunda düzenlenir. Bunu gibi milyonlarca örnek verilebilir. ABD'nin internet ve telekomünikasyon ortamını elinde tutması şaşırtıcı bir durum değil. En basitinden bir düşünün milyonlarca dolarlık bir bilgisayar şirketiniz var, dünyadaki bilgisayarların %96 sında sizin yazdığınız yazılım kullanılıyor ve temel taşlarını yalnız siz biliyorsunuz. Fakat hükümetinizin vergi memurları geliyor, şirket hesaplarınızdaki yolsuzluktan dolayı onlarca yıl hapis yatacağınızı söylüyor ve sizin ülkenizi yok etmek isteyen düşmanlar olduğunu, onlara ait bilgilere ulaşmak için yazılımınızı, hükümetin istediği bilgilere ulaşabileceği bir hale sokmanızı istiyor. Karşılığında herhangi bir ceza almayacağınızı ve milyonlarca dolar paranıza geri kavuşacağınızı söylüyor. Siz ne yaparsınız?
  Komplo Teorilerine bayılıyorummmmmm...
   
 6. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Amerika alerjisi acaip bişiy. Her taşın altında bu ülke çıkıyor. Hepsine de inanmak istemiyorum.

  Bu arada marines.com 'un tasarımı güzelmiş böCekcim=)
   
 7. murattaner

  murattaner Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  İçerenköy/Ataşehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ben hepsine inanıyor hatta daha öteye geçip bizim aklımızın tahayyül dahi edemeyeceği kadar fazlasınında olduğunu düşünüyorum.Unutmayın su uyur Yankee ler uyumaz.
   
 8. güray

  güray Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  antalya\istanbul
  Seviye:
  aklıma gerçek bir hikayeden kurgulanmış god of war filminin sonlarında,yıllarca takip ettikten ama suçunu ispat edemediği için içeri tıkamadığı silah satıcısının(nicholas cage) sonunda kendisini yakalamayı başaran idealist interpol ajanınına(ethan hawke) söyledikleri geliyor..."bak,birazdan kapı çalınacak,içeri askeri üniformalı önemli bir adam girecek,sana ne kadar iyi bir ajan olduğunu,başarılarını taktir ettiğini söyleyecek.ama yakaladığın adamın sıradan birisi olmadığını ve kendisine iade edilmek zorunda olduğunu bildirecek..." bu sözlerden birkaç dakika sonra kapı çalınır...
  şaka gibi...
  abd ile ilgili komplo teorilerini sevmek için bir neden daha...:D
   
 9. #9
  böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:

  dostum güzel şeyler yazmışsın zaten olası şeyler artık klasörler yavaşca kalkacaktır devlet arşivlerinden herşey internet havuzuna aktarılıyor.bir vatandaşın emekliliğine ne kadar kaldığı bile internetten bakılıyor olasbi durumda bunlarla bile oynanabilir ve herşeyle bunun için windows kullanmamak bi nebze bir önlemdir ne demişler

  bakınız aşağıdaki resim herşeyi açıklıyor
  [​IMG]