Yaz yağmurunda bisiklet...

Tepki
3
Herkese selam,

Arkadaşlar daha forumda çok yeniyim. Aynı zamanda geçen cumartesi bir de yeni bisiklet aldım. Şimdi sıra kıyafete geldi. Malum yaz geldi, ben de bisikletçiden askılı bir giant tayt takım aldım. Yağmurlardan dolayı bisiklet kullanamıyorum ve kullanmak istiyorum. Bisiklette nasıl su geçirmez olunulur? Yaz'ın sıcakta yağmur altında nasıl en serin ve en kuru gidilir. Hangi markalar iyidir? Öneri, fikir ve tecrübelerinizi esirgemezseniz çok sevinirim.

İyi geceler

Scudo

kamil şahin

Aktif Üye
Tepki
207
bence çamurluk takıp az hızla gezmenin sorun yaratacağını sanmıyorum bide delta bisiklette veya diğer bisikletçilerde yağmur kaydırıcı spreyler var benim bildiğim bu kadar daha bilgimm yok malesef :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dostum bosver ya ıslan soyle rahatlarsın ben ne camurluk kullanıyorum nede baska bısey dırek yagmur camur ıslana ıslana dogayla savasıyorum cok zevklı ve bedava tavsıye edıyorum.eve gelınce de bı ılık duş tamam :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yav biz pazar günü o yağmurda büyükadaya gittik..Sırılsıklam olduk..Ayakkabılarımın içleri bile vıcık vıcık oldu..Yağmur,çamur olmazsa bisikletin tadı çıkmazki..Bisiklet sadece güneş olduğu zaman binilmez :) ben kar yağdığında kaptım bisikleti çıktım valla..O dengeyi korumak bisikletin kayması...Bunlar adrenalin :) Bence sende tadını çıkart..Aktiviteden sonra kuru bezle bisikletini kurula..Sende bir duş al..Hiçbir problem olmaz:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Su geçirmez pantolon ve ceket ve ayakkabı kılıfı.. Bu üçü yeterli, ceket ve pantolonun nefes alabilen kumaşlardan yapılması ayrıca çok önemli, aksi takdirde yağmurdan değil ama terden sırılsıklam olabilirsin..

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
bence yağmur yağarken bisiklete binmek çileden başka bir şey değil. ama aksiyon oluyo diyen varsa da saygı duyarım :)

Hüseyin Demirel

Daimi Üye
Tepki
80
yağmurda harika oluo tabi arka tekerin kayması yada kaldırımlara çıkarken kayarak düşme tehlikesi var :)

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
@Hüseyin Demirel

2-3 ünde gidince öyle birşey olmuyor. iki frenide azar azar bastığınız takdirde kaymada olmuyor. yani 3 yağmur yağışındada aynısını yaptım hiç kaymadım daha...

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
Islanmak iyidir.Biraz ıslanmanın kimseye zararı olmaz görüşündeyim fakat kesinlikle böyle havalarda hızlı bisiklet kullanılmaması gerekir...Ama illa korunmak istiyorum derseniz bir yağmurluk taşımakta fayda var yağmurlukların bisiklet için olanlarından görmüştüm bir sitede arkası uzun oluyor ve daha çok koruma sağlıyor..

Tepki
2
o2 ve scott markalarının arka eteği uzun (seleye takıyosun arkasını) şeffaf yağmurlukları var kapşonlu. yağmur sonrası serinlikte antremana çıkmak için kullanıyoruz gayet güzel tavsiye ederim..

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Pedalı kesmeyin ıslanın gitsin.Gerçekten çamurun yüzünüze sıçraması bile ayrı bir mutluluk verecektir.Eve gidince kurulanırsız ama pedalı keserseniz o havada hasta olabilirsiniz.

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
vites sistemine yeni bakım yaptıysanız tavsiye etmem:D

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@sea84

Kesinlikle en iyi çözüm :in:. Yağmur kesildiğinde, hareket halindeyken bisiklet
kıyafetleri fazla ıslak kalmaz zaten kurur. Üzerinde pamuklu varsa vay
ozaman haline. İki durumda da yapacağın tempolu pedallamak, vücudu
soğutmamak.

Tepki
10
@murathan arıkan

bende seninki gibi yaz yagmurunda sürmüştüm arkamda 5 cm kalınlığında camur izi vardı yoldaki beyaz serit gibi :D

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Öncelikle yağmurda bisiklet sürmeyi hiç bir bisiklet firması kullanım klavuzlarında tafsiye etmiyor. Gerek güvenlik gerekse teknik donanıma zararı yüzünden.

Sizin sorunuza gelince. Su geçirmez olmak elbette mümkün fakat bu kıyafetler hem pahalı hem yaz sıcağında hiçte konforlu değil. Yaz içn bu tarz kıyafetler düşünmenize gerek yok.

Üzerinizde taytınız ve formanız olsun yeter. Bisiklet tekstilinde kullanılan kumaşlar teri dışarı atar , çabuk kurur ve cildi tahriş etmez.

Su ve rüzgar geçirmez kıyafetleri kış için düşünürsünüz.

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
pedal çevirdiğin durumlarda yaz yağmuru için en önemlisi gözlük ve su geçirmeyen ayakkabı kılıfı, çünkü ne kadar ıslanırsa ıslansın rüzgar ve vücut sıcaklığından tayt hemen kuruyor. Yağmur sırasında ya da sonrasında uzun inişler yapabileceğin bir rotada sürüyorsan su geçirmez özellikte ve sele altı çantasındaki boşta kalan alana sığabilen üstler var. biraz araştırman gerekiyor, ülkemizde bulunmasa da mavic'in florasan renklerde güzel üstleri olduğunu biliyorum, internetten alabileceğin. Ayrıca istanbul ya da ankaradaysan decathlon'a bakmanı öneririm.