Yaz Tatiliniz Zehir Olmasın

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

 1. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  Etiler Memorial Polikliniği KBB Bölümü’nden Uz. Dr. Atilla Şengör, “Yazın görülen kulak ve sinüs rahatsızlıkları”hakkında bilgi verdi.  “En temiz havuzlarda bile dış kulak yolu infeksiyonunun görülme riski vardır”

  Yaz mevsimi çoğumuzun tatil hakkını kullanmayı tercih ettiği bir dönemdir. Sıcaklar nedeniyle de genellikle havuz ve deniz olan yerlere gitmeyi arzularız. Bu kıymetli dönemde bazı durumlara dikkat edersek, tatilimizi zehir edecek olası riskleri önlemiş oluruz.

  Her insanda dış kulak yolunda kulak salgıları ve cilt artıklarından oluşan birikintiler, kabaca “kulak kiri” bulunabilir. Kulak kiri havuz veya denize girildiğinde ıslanabilir ve şişerek dış kulak yolunu kapatabilir. Bu durumda, ancak kuruyup tekrar küçülene veya temizlenene kadar kulak tıkanıklığına ve ıslaklık hissine yol açabilir. Bazen de ıslanan kulak kiri, mikropların üremesine elverişli ortam oluşturur ve bakteriler ile mantarlara bağlı dış kulak yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Bu durumda genellikle tıkanıklıkla beraber kulağın ön tarafına parmakla bastırıldığında ağrı ile belirti verir. Hatta şişme ve akıntı da olabilir.

  En temiz havuzlarda bile dış kulak yolu infeksiyonunun görülme riski vardır. Deniz suyunda ise bu risk, yok denecek kadar azdır. Önlem olarak; kulak kirinin havuz veya deniz mevsimi öncesinde temizletilmesi, kulak pamukları ile dikkatlice dış kulak yolunun kurutulması, temizliği iyi olmayan deniz ve havuzların tercih edilmemesi önerilebilir. İnfeksiyon kaçınılmaz olduğunda ise, durum mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmayı ve tedavisini gerektirir.

  Kulaklara su kaçırılmaması gereken durumlar:

  Eğer kulak zarı önceden herhangi bir şekilde delinmişse (kronik orta kulak sorunları olanlar veya ventilasyon tüpü takılmış çocuklar), kulağa kaçan su orta kulağa temas eder ve orta kulak kaynaklı iltihabi akıntıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda başın suya sokulmaması, vazelinli veya gliserinle yağlanmış pamuk tıkaçlar veya plastik/silikon kulak tıkaçları kullanılması önerilir.

  Dalarken niçin kulak ve sinüs sorunları olur?

  Hatırlatılması gereken diğer önemli bir husus ise, burun - sinüsler - geniz - orta kulak ve boğaz boşluklarının anatomik ve işlevsel olarak birbirleriyle bağlantılı olduklarıdır. Bu nedenle özellikle skuba dalışı yapanlar için, derine dalındığında oluşan basınç değişiklikleri ile bu bölgelerden birindeki infeksiyon diğer boşluklara yayılabilir. Örnek olarak; basit bir nezle orta kulak iltihabına veya sinüzite yol açabilir. Nezle veya gripken dalış yapmamak gerekir. Sinüslerde problem mevcutsa dalış sırasında şiddetli ağrı ve/veya sinüzite yol açabilir.

  Skuba dalıcıları mutlaka her sene kontrolden geçmelidir. Basınç hasarı (barotravma) en sık kulak zarı ve orta kulakta ortaya çıkar. Kulak zarında küçük kanama alanlarından kulak zarı yırtılmaları, orta kulak infeksiyonları, hatta iç kulak ve denge sistemi hasarına kadar çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

  Alınacak önlemler:

  Orta kulak basıncı dengelenemediğinde, sığ sularda dalındığında bile kulakta uzun süreli bir tıkanıklık hissedilebilir. Bu durum östaki tüpünün işlevinin bozulması veya orta kulakta, tedavi edilmesi şart olan sıvı bir birikiminin belirtisi olabilir. Bu durumda bir hekime başvuruncaya kadar sakız çiğnenmesi, bol sıvı alınması ve burnun açık tutulması faydalıdır. Ayrıca yine hekime başvurmadan önce bir uçak yolculuğu yapılmasından kaçınılmalıdır.


  Yaz ayları ve hatta yılın herhangi bir mevsiminde girilebilen havuzların, infeksiyonlar dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir durumu daha vardır. Havuz suyundaki klor, özellikle alerjik çocuk ve erişkinlerde burun tıkanıklığı ve sinüs alerjisi belirtilerinin artmasına yol açabilir.
  Uz. Dr. Atilla Şengör
  Etiler Memorial Polikliniği


  "alıntıdır"
   
 2. Ekrem Özarslan

  Ekrem Özarslan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2009
  Mesajlar:
  282
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Peki ben genelde kulak tıpası kullanıyorum bunun bir yararı varmıdır.
   
 3. gizer

  gizer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Kasım 2006
  Mesajlar:
  414
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkürler Hızlı:)
  Çok teşekkürler...
   
 4. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Evet kulak ağrısı çekmek istemeyenler mutlaka tıpa taksınlar kulaklarına zamanında çok çekmiştim,hayatımda öyle bir ağrı yaşamamıştım felaket derecede:(
   
 5. Mustafa Kaygısız

  Mustafa Kaygısız Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  781
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Antalya-Muratpaşa
  Seviye:
  zor kulak ağrısı
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-5-5_23-19-21.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
drink-up.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2017-2-6_15-29-19.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...