Yaylı ve Havalı

Konu, 'Süspansiyon' kısmında ahmet enes kasapoglu tarafından paylaşıldı.

 1. ahmet enes kasapoglu

  ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  giresun
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Yaylı ve havalı maşa arasında ki farklar nelerdir (ayrıntılı bilgi ile aydınlatacak arkadaş varsa yorumlarını bekliyoruz)
   
 2. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Yaylı maşalar havalıya göre daha az hassasiyet, daha fazla ağırlık demek tabi havalılara göre daha ucuz oluyor.
  Havalılar ise tam tersi hafiflik, hassasiyetlik, konfor, daha iyi kontrol gibi artılarla ön plana çıkıyor tabi yaylılara göre daha pahalı.
  Çalışma mekanizmasında yaylılarda genel olarak sol bacakta sıkıştırılmış yay sağ bacakta hidrolik kısım rebound, lockout. Havalılarda da solda sıkıştırılmış havayla çalışan bir mekanizma, sağ bacaktada yine hidrolik kısım.
  Kimileri street ve downhillde özellikle yaylı seçebiliyor kullanım alanına göre değişmekte.
   
 3. cruphasulie

  cruphasulie Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Haziran 2006
  Mesajlar:
  589
  Beğeniler:
  463
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Hava kartuşları, amortisörleri çelik yayların ağırlığından kurtardığı için ekstra hafiflik sağlar. Havalı maşalarda sızdırmazlık dolayısıyla malzeme kalitesi önemlidir, bu yüzeden üst seviyelerde maşalardır. Hasas çalışması içinse kullanıcının ağırlığına göre iyi ayarlanması gerekir. Kendisi, bakımı, parçası masraflıdır.

  Yaylı maşalar ise günümüzde giriş seviyelerinde maşalar, ve artık üretilenlerde, yaya eşlik eden iyi bir hidrolik rebound sistemi aramak boşuna bu durumda hassas olmadıklarına dair bir önyargı var normal olarak.

  Psylolara, pilot'ları hatırlayanlar bilirler hassasiyet konusunda iyi bir yayla kolay kolay boy ölçüşülmez. Rockshox'un halen yaylı u-turn maşaları var diye biliyorum, kütük gibi de olduklarını zannetmiyorum. Ağırlık derdi olmayan sert sürüş stilleri için, maaliyeti bakımı daha uygun modellerdir.
   
  ahmet enes kasapoglu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2015-11-18_17-9-12.png
Canyon Strava'daki son 30 aktiviteni inceleyip, sınırlarını zorladığın bir aktiviteyi bulup, ödülü 'Canyon Exceed CF SLX' olan bir yarışmaya da dahil ediyor. Strava kullananlar, beklemeye gerek...
upload_2016-1-19_12-34-57.png
How much speed can you buy? Cycling Weekly dergisinden Oliver Bridgewood giriş seviyesi bir Btwin'le üst model Canyon TT'yi hız açısından karşılaştırmış. İki bisiklete de ortalama aynı güç...
upload_2015-11-26_19-21-0.png
Arkadaşlar selam, Benim gibi 50'sine dayanmış olanların dikkat etmesi gereken bir konu var: Kemik erimesi ve kas kütle kaybı. Bu sorun özellikle 40'lı yaşlarda başlayıp, ilerleyen yaşlarda...