Yayla Yayla Doğu Karadeniz... 2.Bölüm (Gito-Zargistal)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında optimist tarafından paylaşıldı.

 1. optimist

  optimist Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Yayla Yayla Doğu Karadeniz... 2. BÖLÜM
  (Sıfır Yok Oluş'a Pedal Turu)

  (03 Temmuz Salı)
  Sabah gün ışımadan saat 04:30 gibi kalkıyoruz ve yine rutin hazırlık işlemlerini ve sonra kahvaltımızı yapıyoruz. Bu sırada gün ağarıyor, neyse ki yağmur yok, bu iyi. Havanın açık olması ekibimizi sevindiriyor… Programa göre bugün Kantarlı’ya gideceğiz, ama… (orası sonra)
  Yola koyulduk ama bugün bizi yorucu bir yolculuk bekliyor. Toprak orman yolu, hem dik hem eriyen kar suları nedeniyle oldukça çamurlu, üstelik çok bozuk.

  [​IMG]

  İşte sık sık karşılaştığımız ve karşılaşacağımız durum; eriyen kar suları yola doğru derecikler halinde akıyor… Bunun iyi tarafı su sıkıntısı yaşamıyorsunuz.

  [​IMG]

  Dün sabah 2100 m. rakımdan önce 300 m. ye inmiş, sonra 800 m. ye tekrar çıkmıştık. Bu gün ise yine 2000’ li yüksekliklere çıkıyoruz…
  Erkut ve Erhan bir tempo yakalayıp önden gittiler, aramızdaki mesafe epeyce açılmış durumda. Yol, zikzak çizerek ve yükselerek gidiyor. Ben yolun bozuk olması ve yükümün ağırlığı dolayısıyla bisiklete çok az binebiliyorum, daha çok yürüyorum.
  Yol hariç her tarafa yeşilin tonları hakim. Bu nedenle insan bu çekici manzaraları görüntülemeden edemiyor… Yüksek kesimlerde kuz’da kalan kısımlarda hala kar var…

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Burada ilk kez gördüğüm bir sümüklü böcek türü:

  [​IMG]

  O aydınlatma armatürü gibi sarkan şey, orman içlerinde sıklıkla gördüğümüz, ağaçları kurutan bir zararlıyı içine konan ilacın kokusuyla cezbedip hapseden bir böcek kapanı...

  [​IMG]

  Geriye bakınca çıktığımız yollar ince bir çizgi halinde anca seçilebiliyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Orman içerisinde yalnızca su sesi ve kuşların nağmeleri duyuluyor. Bunun dışında, tepede ağaç kesimi yapılan yerdeki motorlu testere sesi hariç, başka ses yok.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yol diğer dağ yollarından farklı değil, zikzaklar çizerek yükseliyoruz. Ciğerlerimizi bol oksijenle doldurarak çık ha çık… Erhan bir ara biraz daha yukarıdan, yerimizi belirlemek için bizlere sesleniyor ve sonrasında yola devam ediyorlar. Ama bu ekibin ikiye bölünmesi durumu, sonrasında turun gidişatını etkiliyor(?)...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Önde Erhan ve Erkut, daha geride ben ve daha arkada da adaşım var. Yola çıkalı yaklaşık üç saat olmuşken, 1900 m yükseklikte bir orman içi kavşak noktasına varıyorum. Erhan ve Erkut görünürde yoklar, Yavuz’u beklemeye karar veriyorum. Yavuz epey gecikince meraklanıyorum, az daha bekleyip ona doğru gideceğim… Bu arada hava kapatmaya başladı, bulutlar geliyor. Neyse, benden yaklaşık 45 dakika kadar sonra Yavuz da geliyor, meğer iki kez lastiği patlamış.
  Yavuz’un dediğine göre bizim Kantarlı yönüne gitmemiz gerekiyor. Ancak aradaki mesafenin fazla açılması ve telefonların çekmemesinden iletişim kopukluğu yaşanıyor, farklı yönlere gidiyoruz. Onlar Gito Yaylası’na doğru gitmişler, bizse Kantarlı’ya yöneliyoruz. Epeyce bir yol gidip, neredeyse Kantarlı’ya varmak üzereyken Erhan ve Erkut bize bir kamyonetle yetişiyorlar. Bisikletleri yukarıda (Gito Yaylası’nda) bıraktıklarından, hep birlikte Gito’ya dönüyoruz. Böylece zorunlu bir rota değişikliği yapılıyor, kısmette Gito ve Zargistal’i de görmek varmış…

  Gito Yaylası:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Gito’da Salim Bey ve ailesi bizi konuk ediyor. Hemen sofra hazırlanıyor. Bir yandan sohbet ediyoruz, nerden geliyoruz, nereye gidiyoruz falan, bir yandan da atıştırıyoruz ha babam!.. Acıkmışız, kaymak ve bazlamalar tükeniyor, çaylar arka arkaya, kendi yaptıkları peynir harika !.. Sofrada ne var ne yok silip süpürüyoruz… Ardından vedalaşıp yola çıkıyoruz.

  [​IMG]

  Yaylayı koyu bir sis tabakası kaplamış durumda, 10-15 m. den ilerisi gözükmüyor... Tertemiz inekler yayladaki taze otlarla karınlarını doyuruyorlar.

  [​IMG]

  Daha yukarıya Zargistal Yaylası’na doğru tırmanışa geçiyoruz. Yorgunluktan tırmanış uzun geliyor ve her seferinde “tamam zirve noktasına geldik” deyişimiz sonrası biraz daha tırmanıyoruz. Sabır, sabır, sabır… Az kalmıştır herhalde?.. :D

  (Küçük bir not: Aşağıdaki, Yavuz kardeşimizin çektiği fotoğraf 12 Temmuz'da fotokritik.com'da günün fotoğraflarına seçilmiştir.)

  [​IMG]

  Zirveye doğru hala 2 metrenin üstünde kar var, hava da soğuk...

  [​IMG]

  [​IMG]

  Artık yorgunluk kendini gösteriyor, bisikletlerden inip yürüyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Oh beee!.. :) :) :) Nihayet Zargistal Yaylası’ndayız. Ama vakit iyice ilerledi, hava kararmak üzere, müthiş sis ve yoğun nem var, aynı Sal Yaylası’nda olduğu gibi.
  Orada karşılaştığımız Ayşe teyze ve kızının konaklama davetine bu koşullar altında icabet ediyoruz. Ayşe teyze bize akşam yemeği olarak hemen hemen Salim Bey’lerdekinin aynısı olan bir menü ikram ediyor, bizler de aynısını yapıp, hepsini götürüyoruz… :D Ellerine sağlık, kendi ürünleri kaymak ve peynir yine nefis. Söylemeye gerek yok, çay yine vazgeçilmezimiz…

  [​IMG]

  Kaymağı bir makineyle yapıyorlar, hepimize ilginç geldi, ilk kez görmüştük.
  Sağolsunlar, Ayşe teyze ve kızı evi bize bırakıp, kendileri, kalmak üzere komşuya geçiyorlar. Biz de biraz sohbetten sonra, yorgunluğun da etkisiyle, küçük odaya zor sığışarak yanan odun sobasının yanında uykuya dalıyoruz.

  Dün 35 km. yol yapmıştık, bugün ise hep tırmanış olması nedeniyle 28 km.


  * * *  (04 Temmuz Çarşamba)
  2400 m. deki Zargistal Yaylası’ndan (not : adını ilk anda hiç birimiz hemen aklında tutamadı, ancak uzun uğraşlar sonucu aklımızda kaldı), sabah kahvaltısından sonra Ayşe teyze ve kızına teşekkür edip ayrılıyoruz.

  İşte bahsettiğim kaymak üreten makine, sabahleyin Ayşe teyze iş başında...

  [​IMG]

  Erhan da biraz çıraklık yapıyor...:D Çevir Erhan çevir!..

  [​IMG]

  [​IMG]

  Önce bisikletlerin bakımı yapılıyor...

  [​IMG]

  Ardından bir "Zargistal Hatırası".

  [​IMG]

  İşte Zargistal ve karşıda Abelot'a giden yol...

  [​IMG]

  Yola çıkıyoruz ama nereye? Yavuz’a göre sol tarafa doğru gidersek Abelot Yaylası’ndan geçip kestirmeden İkizdere’ye varacağız. O tarafa yöneliyoruz, yaklaşık bir saat kadar tırmanarak ilerliyoruz, 2600 m. lerdeyiz…

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ama o da ne? :( Yol yüksek bir noktada sona eriyor, çıkmaz yol… Bir düş kırıklığı yaşanıyor ve acaba yanlış nerede? diye haritalara bakılıyor ama...

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sonuç geri dönüş...:(

  [​IMG]

  [​IMG]

  Konakladığımız yere geri dönüyoruz. Yayladaki çocuklar yanımıza sokuluyorlar.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  candede, KevSerSeri, cado ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 2. #2
  optimist

  optimist Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Bu sefer sağ taraftan inişe geçiyoruz. İkizdere’ye zorunlu olarak sahilden gideceğiz… Yine bozuk zeminli, toprak ve kayalık yollardan kıvrıla kıvrıla iniyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Erhan ve Erkut için ve hatta Yavuz için yol sanki asfalt, uçarcasına iniyorlar. Arada bir durup, geride kalan beni bekliyorlar. Bense, yüklü bisikletimle, düşerim korkusuyla hep temkinli inmeye çalışıyorum, bu da haliyle yavaş olmama neden oluyor. Nemin de etkisiyle fren pabuçları şimdiden epey aşındı. Yağmur ve ıslak zemin pabuçları eritiyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Boşuna dememişler “korkunun ecele faydası yok” diye… Bu kadar temkinli olmama karşın, yolu yarıladığımız bir sırada kendimi aniden yerde buluyorum. Dağdan akan suların yolda oluşturduğu yarığı geçerken, irice bir kaya parçasında arka teker kayıyor ve düşüyorum. :eek: Neyse hasar yola devam etmemi engelleyecek kadar çok değil. Sağ diz altı ve sol başparmağımdaki sıyrıklarla atlatıyorum. Yola devam...:eek: :eek:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Nihayet asfalta çıkıyoruz... Erkut'un neşesi yerine geliyor...:) :) :)

  [​IMG]

  Önce Kaptanpaşa’ya varıyoruz, sonrasında bitmeyecek gibi gelen yolculuk şimdilik Çayeli’nde sona eriyor. Vakit öğlen saatleri, burada bir benzinlikte duruyor ve hem bisikletlerimize bakım yapıyor hem de karnımızı doyuruyoruz.

  Artık sahilde ve asfalttayız. Daha henüz bugünkü yolumuz bitmedi. Tekrar yola koyuluyor ve sahil yolundan deryar yaparak Rize’ye doğru pedallıyoruz. Saat 16:00 gibi Rize’deyiz. Merkezde ve sahildeki bir parka giriyoruz. Burada biraz dinlendikten sonra yine bize yol göründü : Bu sefer İkizdere’ye gidiyoruz.

  İşaret levhası 36 km. yi gösteriyor. 18:00 gibi yola çıkıyoruz. Asfalt yolda ve tempolu bir şekilde Çayelin’den Rize’ye iyi gelmiştik ama bu sefer tempo yapmakta zorlanıyoruz. Yolun bir bölümü yol çalışmaları nedeniyle mıcırlı, bazı yerler heyelan nedeniyle daralmış…
  Yol üzerindeki Güneyce’ye geldiğimizde hava iyice kararıyor. İkizdere’ye varınca hemen öğretmen evine gidiyoruz ve burada kalıyoruz.

  4. gün sonunda toplam 140 km yol katediyoruz. (Asfalta indiğimiz nasıl da belli oluyor.)

  * * *


  (5 Temmuz Perşembe)
  Bu akşam aldığımız duş ve uyku bizi biraz rahatlatıyor. Bugün yolculuk yok, burada kalacağız ve bize katılacak olan Sercan’ı bekleyeceğiz.
  Günü dinlenerek geçiriyoruz. Doğa Derneği’nin buradaki temsilcisi Yılmaz Bey’le buluşup, ondan buradaki çevre sorunları ve baraj projesi ile bunun durdurulması için yapılanlar hakkında bilgi alıyoruz. Aynı zamanda bize gezebileceğimiz güzergahları anlatıyor.

  Yılmaz Bey’le İkizdere kıyıcuğunda… :)

  [​IMG]

  Akşam üzeri yaptığımız değerlendirme sonucu, burada hareketsiz beklemek yerine yarın sabahtan, ayın 7 si sabahı gelecek olan Sercan’ı karşılamaya Of'a gideceğiz.  (Of – Uzungöl – Sultan Murat Yaylası) Bir sonraki bölümde görüşmek üzere…
   
 3. Erkut Yiğit

  Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Kasım 2004
  Mesajlar:
  946
  Beğeniler:
  866
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Sıfır Yok Oluşa Pedal 2. Bölüm  İlk bölümde yanlışlıkla verdiğim ama bu bölüme ait olan Gito Yaylası tanıtımı (tarafımdan :p)

   
  Ahmet ERTAN, candede ve BuRroM bunu beğendi.
 4. SNkaraoglu

  SNkaraoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  507
  Beğeniler:
  271
  Şehir:
  sivas
  Seviye:
  Yerinizde olmak için neler vermezdim.. konuyu baştan sona okuyup izleyince gitmiş kadar oldum teşekkürler..
   
 5. #5
  optimist

  optimist Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Yaşınıza bakılırsa bir gün sizin de buraları gezip görmeniz hiç de olanaksız değil bence... :) :) Teşekkürler...
   
 6. Ceyhun Pekuz

  Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Karadenize sırf insanı için bile gidilir.İnsanlarla muhabbet etmek,aynı sofrayı paylaşmak bile mutluluk kaynağı olsa gerek.Doğa,manzara cabası.Doğanın güzelliği insanlara yansımış belki de :)
   
 7. ahmetdogan

  ahmetdogan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  655
  Beğeniler:
  460
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  merhabalar arkadaşlar...ben söyleyecek hiç bişiy bulamıyorum..bu kadar güzel sıcak görüntüler için..:in: .bu arada bu yazıları yazarken de içim cızz etmedi değil hani:eek: :eek:
  çünkü kışın radyo dinlerken yol haberlerinde:=iyidere ikizdere nin kapalı olduğunu dinleye dinleye ezberlemekten..yine mi??die aiilecek soruyor ve tebessüm ediyorduk..ve siz orlara gitmissiiniz..:cool: .yani açmıssınız o yolları bi anlamda..:in:
   
 8. M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU

  M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  233
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Malatya
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  gezi harika olmuş. fotolarda harika. tebrikler
   
  scofoid26 bunu beğendi.
 9. yunuskivanc

  yunuskivanc Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ne diyeyim bilmiyorum
  Gerçekten rüya gibi
  O muhteşem doğada bisiklet sürmek cok güzel olsa gerek.
  İnşallah en azından o güzel yerleri görmek nasip olur herkese
  Cok teşekkürler
   
  scofoid26 ve Erkut Yiğit bunu beğendi.
 10. Erkut Yiğit

  Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Kasım 2004
  Mesajlar:
  946
  Beğeniler:
  866
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  İkizdere ana yolunda bir sorun yoktu. Ama ana yolun yan tarafında kalan akarsuyun taşması sebebi ile birçok apartmanın giriş ve 1. katı kumla dolmuş, sel buralara ağır hasar vermişti. Biz bunu bu afetin gerçekleşmesinden üç-dört gün sonra gittiğimizde gördük.

  Bir park tamamen kumla dolmuştu. Salıncaklar, kaydıraklar tamamen kumla kaplanmıştı, sadece en üstleri görünüyordu. Kısacası yaklaşık 2 metrelik bir kum tabakası oluşan selle birlikte beldenin bir bölümünü yutmuştu. Bu bizim işimize de yaradı, bize gösterilen yere kamp kurduk ve yumuşak bir kum dabakası üzerinde rahat rahat uyuduk.

  İkizdere'de iki gün kaldık ve daha sonra Of'a geçtik. İkizdere sonrası neler yaptığımızı, sanırım Yavuz abi bir sonraki bölümde sizlerle paylaşacak. Hepinizin Karadeniz güzelliklerini yaşamasını temenni ederim, sevgiler...
   
  ahmetdogan ve scofoid26 bunu beğendi.
 11. SNkaraoglu

  SNkaraoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  507
  Beğeniler:
  271
  Şehir:
  sivas
  Seviye:
  İnsallah. ama kafama koydum. Özellikle karadeniz. Gidince bu mesajı hatırlarım :)
   
 12. #12
  optimist

  optimist Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Deniz Bey, ilk bölümde bir arkadaşımıza verdiğim yanıtı yineleyeceğim bağışlayın; "Zaten diyorum kendi kendime ' ne işin vardı da geldin bu Ankara'nın cehennem sıcağına, orada dağlarda yaylalarda serin serin gezmek varken'... " . Aynen öyle yani...
  Aslında biz yalnızca küçük bir bölümünü görebildik, daha görülecek o kadar çok yer var ki... Artık ne zaman olur bilmem ama yine gitmek niyetindeyim.:)
   
 13. #13
  optimist

  optimist Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Düşüncelerinize katılmamak mümkün değil. Gerek yaylalarda gerekse de sahil kesimindeki insanlar bize hep cana yakın davrandılar... Bizim o yörenin doğasının korunmasıyla ilgilendiğimizi bilmeleri de ilgiyi artırdı diyebilirim...

  Gerçi size Erkut kardeşim yanıt vermiş ama ben şunu söyleyeyim; yazımda da bahsettiğim gibi yolların bazı bölümlerini sel almıştı, yarısı var yarısı yoktu... İşte Erkut'un bahsettiği çocuk parkının görüntüsü:

  [​IMG]

  Beğendiğinize sevindim, teşekkürler!..

  Sevgili Yunus, bana da hala rüya gibi geliyor inan... O dağlarda, yaylalarda bisikletle dolaşmak büyük keyif...:) :) Yoruluyorsunuz ama buna değiyor... Hem de "mountain bike" larınızı asfaltta değil gerçekten "mountain" da kullanıyorsunuz...:D :D
  Sizlerin de gezip görmenizi dilerim.
   
  ahmetdogan bunu beğendi.
 14. cenap26

  cenap26 Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2005
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  Böylesine güzel bir geziyi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler ,fotograflar ve yörenin güzelliği göz dolduruyor,sağlam gezi tabiri bu olsa gerek,devamını görmek dileğiyle :)
   
  optimist bunu beğendi.
 15. Lütfü Çolak

  Lütfü Çolak Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.256
  Beğeniler:
  1.905
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.
  bu güzel geziyi yaptığınız ve bizede yaşattığınız içinde teşekkürler.

  yaşayın, varolun...
   
  optimist ve Erkut Yiğit bunu beğendi.
 16. bisikletletçi52

  bisikletletçi52 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  166
  Şehir:
  Arabaların gidemediği her yer ...
  Seviye:
  arkadaşım buralar süper yerlermiş bir gün beraber yapar :in: :in:
   
  bisikletletçi52 bunu beğendi.
 17. tekteker

  tekteker Forum Demirbaşı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  514
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Volkan
  Seviye:
  ohh be :) oralara gitmiş kadar oldum sayenizde emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler :)
   
  optimist ve oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
 18. oktay tiryakioğlu

  oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  733
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  baktıkça adamın içi açılıyor. söylenecek bişey yok zaten. fotolar kendini anlatıyor. tebrik ediyorum sizi.... teşekkürler...
   
  optimist ve Erkut Yiğit bunu beğendi.
 19. msconfig

  msconfig Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  cok guzel icim gitti resimlere bakarkan :)
  tebrikediyorum ikinizide gercekten mukemmel yani fotolar v.s.
  benim yapmayi istedigim tek gezidir karadeniz o yuzden bambaska bir guzelligi var benim acimdan
  tesekkurediyorum gezinizi paylastiginiz icin.
  gorusmek dilegi ile...
   
  optimist ve Erkut Yiğit bunu beğendi.
 20. #20
  optimist

  optimist Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Sizlerin bu güzel yorumları bizlere moral veriyor, çok teşekkürler...

  Çok teşekkürler!..

  Ne mutlu bize, size böyle bir duyguyu yaşatabilmişiz...:) :)

  Hani bir deyim vardır, "görünen köy klavuz istemez" diye, fotoğraflar olunca gezi boyunca tutmuş olduğum notların çok küçük bir bölümünü yazmaya gereksinim oldu...:) Teşekkürler...

  Biz yalnızca Karadeniz'in ve insanlarının güzelliğini yansıtmaya çalıştık, bunda başarılı olabildikse ne güzel!..:) :)
   

İlginizi Çekebilir

pic3-normal-ride-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
8bar-adidas-cycling-skinsuit-0102-Bearbeitet_s.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2016-8-24_10-50-58.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...