Yavaş yaşa

Konu, 'Tüketim Karşıtı Çevreciler' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

 1. ratm

  ratm Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  1.346
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Hakan Engin
  Seviye:
  İzmir Karşıyaka da bu platformun billboardlarda ilanlarını gördüm, çok hoşuma gitti.
  Özellikle bisikletçilerin hoşuna gidecek bir düşünce akımı diye düşünüyorum.

  ilan1.jpg

  ilan2.jpg

  ilan3.jpg

  ilan4.jpg

  ilan5.jpg

  ilan6.jpg
   
  Seçkince, ykaya, aeneskral ve 67 kişi daha bunu beğendi.
 2. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.396
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Sitede ki yorumu da ekleyelim. Çoğumuz bu yazılanların farkında aslında ama çaresiz bir tutukluk içinde yaşayacağımız pişmanlık gününün gelmesini bekliyoruz.

  Yavaş Yaşa | Hayatı, zamanı, dünyayı tüketme.

  TÜKETİYORUZ.
  Daha yeni cep telefonu, daha hızlı araba, daha çok ayakkabı, yeni moda giysiler, daha büyük evler… Durmadan tüketiyoruz. Dünyamızın karşılayamayacağı kadar tüketiyoruz ve dünya bize yetmiyor ama başka bir dünya da yok. Daha fazla tüketebilmek için zamanımızı, hayatımızı tüketiyoruz. Cep telefonumuzdan memnunuz ama yenisi çıkınca kendimizi almak zorunda hissediyoruz. Arabamız bizi istediğimiz yere ulaştırıyor ama daha hızlısını, daha güçlüsünü almak istiyoruz. Evimizde mutluyuz popüler bir sitede rezidans almak için için on yıllarca ödeyeceğimiz borcun altına giriyoruz. Satın aldıkça daha popüler, daha güçlü, daha güzel, daha cesur, daha mutlu olacağımızı sanıyoruz.

  ARAYACAĞIN KİŞİLER AYNI OLDUKTAN SONRA TELEFONUN YENİ OLMASI NE FARK EDECEK?
  Yeni aracın 4×4 olunca mı dağlara çıkıp kamp yapacaksın? Daha pahalı kıyafetler giyince daha çok mu arkadaşın olacak? Rezidansta oturunca daha mutlu mu olacaksın? Her ay ödemen gereken faturalar arttıkça daha mı özgür olacaksın? Satın aldığımız ancak mutluluğumuza, yaşam kalitemize bir katkısı olmayan “şeyler” yüzünden her ay daha fazla fatura ödemek, daha az parayla geçinmek, daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz.
  Daha mutlu olabilmek için satın aldıklarımız, ödediğimiz borçlar, mutlu olamayıp daha çok satın almamız ve ödememiz gereken daha fazla borç derken hayatlarımız akıp gidiyor.

  TÜKETİM KÜLTÜRÜ BİZE DAHA ÇOK SATIN ALDIRIYOR.
  Daha çok satın alabilmek için daha hızlı yaşıyoruz, hayata yetişebilmek için kendimize ve sevdiklerimize daha az zaman ayırıyoruz. Zihnen ve fiziken daha çok yoruluyoruz daha mutsuz oluyoruz. Buna rağmen ne kadar kazanırsak kazanalım kazandığımız para yetmiyor. Daha çok çalışıyoruz, daha hızlı yaşıyoruz. Sürekli bir yerlere yetişmemiz, başka bir yerde olmamız gerektiğini hissediyoruz. Nerede olursak olalım sanki başka bir yerde olmamız gerekiyormuş, kaçırdığımızı bir şeyler varmış gibi hissediyoruz.
  Gelin biraz yavaşlayalım. Yavaş yaşayalım. Satın almadan önce “Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Bunu alınca daha mutlu mu olacağım? Hayatımda ne değişecek?” diye soralım. Mutluluğu satın almaya çalışmak yerine bizi mutlu yapacak şeyler yapalım.
  Sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla daha çok vakit geçirelim. Yerel ürünler tüketelim, küçük esnafa destek olalım, sokaklarımıza sahip çıkalım. Köylülerimize çiftçilerimize sahip çıkalım. Sadece doğayı koruyalım diye tweet atmak yerine doğayı yaşam tarzımızla, gerçek hayatta koruyalım. Bozulunca atmak yerine tamir edelim, geri dönüştürelim. Giymediğimiz kıyafetleri bir kenara ayıralım ihtiyacı olanlara verelim.
  Hem kendimiz hem başkaları için daha iyi bir yaşam kuralım. Durup bir soluklanalım, hayatın tadına varalım.
  Hayatı, zamanı, dünyayı tüketme.
   
 3. Sadettin Z.

  Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

  Kayıt:
  5 Haziran 2014
  Mesajlar:
  1.456
  Beğeniler:
  7.050
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  "Тихо едешь, дальше будешь"

  Bir Rus atasözü, manası ise "Yavaş gidersen daha çok yol alırsın"

  Satınalma bağımlılığımız üzerine çarpıcı tespitler içeren bir kampanya olmuş, hazırlayana da, burada paylaşana da teşekkürler.

  En çok beğendiğim slogan ise " Şimdi alma, seneye de ödeme" :)
   
  aeneskral, Burcuu, dgncsk ve 15 kişi daha bunu beğendi.
 4. Üye Adı

  Üye Adı Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  733
  Beğeniler:
  915
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  haftanın 5 günü 6.30 / 21.00 arası 138BPMden aşağıya düşmüyorum. ölürüm.
   
 5. hasanmustafa

  hasanmustafa Donanım Uzmanı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  16 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  108
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Hasan
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  sloganlar çok güzel. Maalesef üretim toplumu olacağımıza tüketim toplumu olduk.
  Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten bir ülkeydik. Şimdi mercimek ve saman
  ithal ediyoruz. Bu tüketme hevesi BİZİ ve Dünyayı TÜKETECEK
   
 6. Groims

  Groims Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  1.480
  Beğeniler:
  2.371
  Şehir:
  Ohrid
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @ratm Güzel şehrimiz İzmir'den bu hareketin çıkması mutlu etti. Yavaş yaşamak o kadar güzel birşey ki. Daha dün iş için sahil beldesine gittim. O kadar sessiz, insanları okadar sakin ve yaptıkları işleri harala gürele ile yapmıyorlar ki, bir an dinlendiğimi hissettim.

  Büyük şehirlerde, telefonun titreşimi 24 saat açık kalıyormuşçasına koşturup, gürültü ile yoğruluyoruz ki hayatın aslında basit, sessiz ve sakin geçebileceğini unutuyoruz.

  Bu afişleri yapanları bu platformda tekrar tebrik ederim.
   
  sccetin ve anti panik bunu beğendi.
 7. trabzonlu ozan

  trabzonlu ozan https://speeder2xx.wordpress.com/

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  21 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  340
  Beğeniler:
  423
  Şehir:
  trabzon
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  "alın verin ekonomiye can verin" şeysi vardı bir ara hükümetin, onun yerine bunu özendirmek çok daha güzel iyi bir şey tabi.
   
  Burcuu, sccetin, BerkEvren ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 8. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.180
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Kontrolsüz tüketimin altında kendimize az değer vermemiz, kendimize saygımızın yetersiz olması, kendimizi az seviyor olmamız, kendi aklımıza, vicdanımıza, duygularımıza güvenimizin yetersiz olması yatıyor. Kişiliğimizdeki (varolduğunu sandığımız) eksikler, başkalarından sevgi, saygı veya değer bekleme, onay alma, efendi, akıllı veya sevimli görünme beklentisi yaratıyor. Kişiliğimizin boşluklarını; aklımıza veya sermayeye yatırım yaparak, yöneten noktalara gelmeye çalışarak, duygularda uzmanlaşıp başkalarını kullanmaya çalışarak, her şeye sahip olarak, onay alabilir, sevgi-saygı görebilir olmak istiyoruz.

  Maalesef kişilik eksikliği tek başına yetiştirilme ortamıyla veya çevremizle açıklanamaz. Doğuştan itibaren, bebekliğimizde ve çocukluğumuzda güçsüz ve yetersiz durumdayız ama hayatı algılıyoruz. Bu durum daha en başında aşağılık kompleksi oluşmasına neden oluyor. Hatalı ebeveynler ve çevre bu zayıflığımızı, bilerek veya bilmeyerek kötü yönde kullanıyorlar. Bunun üzerine diğer kalıplar yerleşiyor.

  Nedir bu kalıplar?

  Irvin Yalom iyi tarif ediyor: insanoğlunun dört açmazı var (öleceğinin farkında olması, hayatının anlamı, özgürlük korkusu / özgürlük=sorumluluk, özünde başkalarından ayrı olmak/izlenme-bütünleşme ihtiyacı). Bunların nesnel çözümü yok; insanoğlu sağlıklı yaşayabilmek için bunları yanıtlayan her tür öğretiye açtır. Ancak hiçbir öğreti yeterli çözüm sunmaz, çünkü bunlar temel açmazlar; farklı görüşler nedeniyle ortak paydada buluşamıyoruz. Kişilikte eksiklerin olmasının temel nedeni budur.

  Tüketim çılgınlığı büyük bir açmazın küçük yansıması. Her insanın hayat yolculuğu var; Doğan Cüceloğlu'nun tarif ettiği şekilde, anlamlı ve dolu dolu yaşayacağı yaşam gayesini bulmak zorunda. Bundan kaçanlar sürünün götürdüğü yere gidiyor maalesef. Cüceloğlu der ki; kedi yavrusunun gayesi kedi olmaktır, kuş yavrusunun gayesi kuş olmaktır ama insan yavrusu insan olmayı unutur, insan olmak dışında hep başka şey olur.
   
 9. TuTKuN

  TuTKuN Kıdemli Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  Tekirdağ
  Seviye:
  Demekki ihtiyacımız olduğunu sandığımız şeylere aslında ihtiyacımız yokmuş
   
  vela2016 bunu beğendi.
 10. Kuzey Ege

  Kuzey Ege Onursal Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2.476
  Beğeniler:
  6.474
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Valla tum canlilarda oldugu gibi, bir gun insanoglu denen canli da nesli tukenme riski ile karsi karsiya kalacak. Hatta kaldik bile ama su an fark etmiyoruz.
  Bir ekonomistin teorisiydi, derdi ki, "kapitalist sistem kendi sonunu kendisi getirecek."
  Bir kizilderili de derdi ki, "Biz bu dunyayi atalarimizdan miras degil, cocuklarimizdan emanet aldik"
  Bilgeler yillarca uyarmis da insanoglu bildigini okumaya devam etmis. Gelecek hic de parlak degil. Cok karanlik.
  Neşet Ertaş da demis ki, (bence kendisi bir anadolu filozofudur), "insanlik elbet bir gun arasindaki sinirlari kaldiracak."
  Bunu dunyayi yok etmeden basarabilsek belki bir kurtulus sansimiz olur.
   
 11. Ahmetgitar

  Ahmetgitar Onursal Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  13 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  7.941
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Ahmet
  Seviye:
  Bisikletforum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu başlığını açtığımız zaman bir avuç insanla ne olacak ki diye çokça eleştiri gelmişti. Bir avuç değil çok daha fazlayız. Sadece tüketimi özendiren reklamcılık ve basın-yayın kadar sesimizi duyuramıyorduk.
  Ama öyle görünüyor ki giderek daha çok sesimiz çıkar olmuş.
  İyi de olmuş.
  Bu kampanyayı da söz ettiğim başlıkta Sebahattin Gerçeker paylaşmıştı ama ayrıca başlık olması güzel olmuş. Yeni başlıklar yeniden insanların dikkatini çekecektir.
  Bir de sayın @ratm acaba başlık yönetim tarafından yeni açılan Tüketim Karşıtı Çevreciler bölümüne taşınsa daha iyi olur mu?
  Kendin Yap Gönüllüleri başlığı da o bölüme taşındı. Daha derli toplu olur sanki, ne dersiniz?
   
 12. mariokaldato

  mariokaldato The Bike father

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  1 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  4.780
  Beğeniler:
  12.917
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Raşit Cumhur Çakın
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Sebahattin Gerceker ve Ahmetgitar bunu beğendi.
 13. Şükrü Güllüoğlu

  Şükrü Güllüoğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2014
  Mesajlar:
  181
  Beğeniler:
  165
  Şehir:
  İstanbul, Erenköy
  Adı:
  ŞükrüGüllüoğlu
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Para harcayacaksanız bari yerli maklı alın. SEDONA bisiklet VESTEL telefon filan alın :D
   
 14. mehmetlevent

  mehmetlevent Forum Bağımlısı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  698
  Beğeniler:
  2.672
  Şehir:
  ankara
  Adı:
  mehmet levent
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  bence ne sedona ne vestel. elinizdekinin kıymetini bilin yeter. yerli dünyanın çakma tüketicileri o markalar. alın bir telefonu 5 yıl kullanın. vestel almayın ama :)

  bir şeyler alacak insanlar olur olmaz bana danışıyorlar. ben slr fotoğraf makinası aldım mesela. 1000 lira zarar ettim. birincisi o makinalar yalan değil ağır. cidden 140 gram bir cep telefonu yanında onlar epey ağır. fazladan lensi idi yedek pili, taşıma çantası derken bariz bir hamallık söz konusu. bir de çekmek istediğinizi çekene kadar, makineyi çıkar ilgili lensi değiştir ayarı yap derken görüntü kaçıp gidiyor. elbette çok kaliteli fotoğraflar çekmeniz mümkün ama inanın ürküttüğünüze değmez o yükü taşımak. tripod falan da var ki ayrı eziyet.

  ihtiyacım yoktu, heves ettim 1000 liramdan oldum. akıl değneği oldu ama giden gitti.

  bana danışıyorlar, alacaklar besbelli, ama birileri gaz versin istiyorlar, tüketmek için duymak istedikleri şeyler var mesele o şeyleri duymak. evet abi ya, nefis alet kesin almalısın. baktın olmuyo satarsın be aaabi gibi şeyler duymak istedikleri.

  ben de yaşadıklarımı söylüyorum. yediğim kazıkları, alınan malın genel geçerliğinden bahsediyorum. sevilmiyorum. neyse olsun bakalım
   
 15. #15
  ratm

  ratm Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  1.346
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Hakan Engin
  Seviye:
  Benim için bir sakıncası yok, alakalı bir yere taşınabilir konu.
  Daha önce sizin açtığınız konudaki Iohan Gueorguiev videolarının birinde bir yerde vardı. Gölet gibi bir yerde karavanla kamp kurmuş birisine rastlıyor. Oltayla balık tutuyordu rastladığı kişi, orada benzer bir dialog geçiyordu. Satın aldığımız şeyler aslında bizi satın alıyor diyordu, yani o ürünü aldıktan sonra onu kullanmayı öğrenmek, bozulduğunda tamir ettirmek, bakım yapmak gibi şeyler için ona zaman ve para ayırmak zorunda kalıyoruz, bir bakıma esiri oluyoruz gibi şeyler diyordu, şuan net olarak hatırlamıyorum. Videolar çok güzeldi gerçekten.
   
  Ahmetgitar ve anti panik bunu beğendi.
 16. Yusufclp

  Yusufclp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  788
  Beğeniler:
  1.050
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Yusuf C.
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Yerli malı almak gerekliliğini ben de destekliyorum. Herr alacağım şeyde özellikle gıda da yerli olana önceliğim vardır.
  Ancak bu önceliği elektronikte de kullanmak istiyorum ama etrafımda Vestelle ilgili o kadar sorun gördüm ki;

  2005 yılında bir yakınım nı frost buzdolabı alıp servise kurdur du. Servis giderken fişini takın içine 24 saat birşey koymayın dedi. 24 saat sonra dolabı açtık ve dolap sıcaktı bile. Servis geldi baktı ki soğutucu gazı olmadığı anlaşıldı. Yenisini getirdiler.

  Yine aynı yıllarda alınmış memleketteki ailemin kullandığı çamaşır makinesi her ay servisi görmeden çalışmıyordu.

  2010 yılında üst kat komşum led tv aldı. Sorunlu çıktı. Birkaç kez servis geldi. Komşum servisi eve kilitleyip servise değişimi onaylatmadan bırakmadı da televizyon değişti.

  2 yıl önce babamın aldığı televizyon sürekli arızalanması üzerine servis çağırdı. Öyle bir arıza ki servis varken olmuyor ve servis elemanı inanmıyor arıza olduğuna. Firmanın genel merkezine attığımız birkaç şikayet mailinden sonra o da değişti.

  En son bir yakınım yine bir no frost buzdolabı aldı. O da sorunlu çıktı ve değişecek.
  Denebilir ki tesadüf. Tesadüf olsa neden ben şahit oluyorum bu tesadüflere. 7 yıl önce almış olduğum yerli olmayan televizyonumda bir sorun yok. 7 yıldır kullandığım diğer yerli marka beyaz eşyalarım sorunsuz çalışmakta. Çevremde yerli olmayıp kullanılan beyaz eşya elektronik ürünlerde bu gibi sorunlar duymuyorum.

  Şuan telefon ihtiyacım var acil olmasa da. Vestele şans vermek istiyorum ama memnuniyetsizlik tavan yapmış durumda mobil cihazlarda. Bir de ben aldığım telefonu uzun süre kullanmak istiyorum. Şimdiki cihazımı 3.5 senedir kullanıyorum. Çok yüksek memnuniyetsizlik oranına rağmen fiyatları da tavan yapmış durumda.
  Keşke daha kaliteli yapsalar fiyatı gözardı edip yerli olduğu için alsak ama maalesef bunu sadece biz düşünüyormuşuz gibi geliyor bana. Bu firmanın yöneticilerinin böyle bir kaygısı yok gibi sanki.
   
  anti panik bunu beğendi.
 17. mehmetlevent

  mehmetlevent Forum Bağımlısı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  698
  Beğeniler:
  2.672
  Şehir:
  ankara
  Adı:
  mehmet levent
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Tekeri keşfetmeye gerek yok. Fırsat önümüzde. Yazılım yapacağız. Genetik ile uğraşacağız. Yerli otomobile de bilgisayara da o kadar bel bağlamayın. Tıp ta çığır açmak için elimizden 80 milyon hasta potansiyeli var. Çözün obeziteyi patentleyin sonra türkiyede herkes porsche ye binsin. Teneke araba yapacam ahali ona binecek diye debelenmek saçma. Ben halkımı biliyom aç kalır da yabandı arabaya biner. Kendimizi kandırmayalım.
   
  Yusufclp ve Ahmetgitar bunu beğendi.
 18. TuTKuN

  TuTKuN Kıdemli Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  Tekirdağ
  Seviye:
  @Ahmetgitar abi bayağı fazlaymışız gerçekten değerli görüşlerini bekliyom
   
 19. samet akkaya

  samet akkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  447
  Şehir:
  samsun
  Adı:
  Samet Akkaya
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Hayatta ki en büyük hatalarımdan biri şu koşu bandı denen boş aleti almak . O kadar boşki evde durduğu sürece hiç bir faydasını görmedim. Spor salonunda mükemmel de evde olmayacak arkadaş . Olmuyor yani evde. Ben yaptım bir hata siz yapmayın etmeyin.
   
 20. Ahmetgitar

  Ahmetgitar Onursal Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  13 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  7.941
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Ahmet
  Seviye:
  @mehmetlevent size katılıyorum.
  Ama öncesinde bir ekleme yapayım ki Vestel yerli falan değildir. En azından telefonda bu böyle. Yabancı ülkelerden geleni burada montaj yaparlar yerli olmuş olur.
  Üstelik yabancı rüştünü çoktan ispat etmiş markalarla da aynı fiyat olur. Bisiklette de bu böyle. Sanırım çoğu Tayvan'da yapılıyor. Ama ister yerli ister yabancı; tüketim olmaması en doğrusu. Ekonomiyi lehimize çevirmektense hiç çevirmemek en güzeli.

  Yerli otomobil de popülist bir yaklaşım. İdareciler biliyor halk otomobil sever o yüzden halk anlasın diye yerli otomobil yapıyoruz diye milleti kandırıyorlar. Hem yapsan ne olacak? Onun yerine elektirikşi bisiklet yap. Domatesin daha iyi yetişeceği patentler geliştir. Olmadı git brooks kalitesinde sele yap. Ama kim anlar ki bunlardan, otomobil denilince akan sular duruyor. Ben görüp artırıyorum. Uzay mekiği yapalım!
  Camını yapar ortamlarda uzay mekiği deriz, kim bilecek!
   
  dkelleci, Dystopia, Kuzey Ege ve 2 kişi daha bunu beğendi.