Yaşanabilir bir dünya için!

sGonzales

Forum Demirbaşı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
541
Tepki
462
Şehir
İSTANBUL/G.O.PAŞA
WWF-Türkiye'nin su kampanyası başlamıştır. Aşağıdaki linke tıklayarak suyumuzu nasıl tüketiyoruz animasyonunu izleyebilirsiniz.


http://www.wwf.org.tr/fileadmin/media/wwfsu.html
http://www.wwf.org.tr/

Yaşamın Özü: Su
Tamamen ikame edilemeyen bir kaynak olan su; yaşayan bütün canlılar için en önemli doğal kaynaklardan biridir. Diğer bir ifadeyle su; hayatın ve canlıların kaynağıdır. İnsan kullanımı, ekosistem kullanımı, ekonomik kalkınma, enerji üretimi, ulusal güvenlik gibi suyun gerekli olduğu birçok sektör vardır. Ancak, özellikle son 20 yıl içerisinde artan insan nüfusu ve bunun sonucu olarak artan su talebi, küresel bir su krizini gündeme getirmiştir. Bunun yanı sıra, hızla artan dünya nüfusu ve su talebiyle birlikte ekonomik, politik ve çevresel konulardaki mücadeleler ve çekişmeler çok daha yaygın ve ciddi boyutlara ulaşmıştır. Su kaynakları; miktar, kalite ve tüm diğer sektörel kullanımlar açısından birçok ciddi sorunla karşı karşıyadır.

Su tüm canlılar için en önemli doğal kaynaklardan biridir.İnsan kullanımı, ekosistem kullanımı, ekonomik kalkınma, enerji üretimi, ulusal güvenlik gibi suyun gerekli olduğu birçok sektör vardır. Sürdürülebilir kalkınma için en önemli yaşamsal kaynaklardan biri sudur. 20. yüzyılda dünya nüfusu 19.yüzyıla oranla üç kat artmasına rağmen, su kaynaklarının kullanımının altı kat arttığı belirlenmiştir.

Su yenilenebilir bir kaynaktır, bu anlamda sürdürülebilir kullanımı mümkündür; Ancak günümüzde hızlı tüketim, kaynaklardan yararlananlara eşit fırsatlar ve yararlar sağlayacak şekilde sürdürülebilirlikten çok uzaktadır. Türkiye dünyanın en hızlı nehirlerinden birkaçına sahip olsa da su rezervleri bakımında alt sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de su kaynaklarının yönetimi uluslararası standartlarda iyi ve sürdürülebilir bir yönetim politikası benimsenmediği için geleceğe ilişkin tehditler ciddi boyutlara ulaşmıştır.

Genellikle, bir insanın biyolojik ihtiyaçlarını karşılaması ve yaşamını sürdürebilmesi için, günde en az 25 litre su tüketmesi gerektiği kabul edilir. Ancak, çağdaş bir insanın sağlıklı bir biçimde yaşaması için gereken içme, yemek pişirme, yıkanma, çamaşır gibi amaçlarla kullanılacak su dikkate alındığında, kişi başına günlük ortalama kentsel su tüketim standardı 150 litre olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde bölgelere göre kişi başına su tüketim miktarları sanayileşmiş ülkelerde 266 litre iken Afrika’da 67, Asya’da 143, Arap ülkelerinde 158, Latin Amerika’da 184 litredir. Türkiye'de ise kişi başına günlük su tüketimi ortalama 111 litredir.

Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için, kişi başına düşen yıllık su miktarı en az 8000- 10.000 m3 arasında olmalıdır. Kişi başına düşen yıllık 1430 m3’lük kullanılabilir su miktarıyla Türkiye, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değildir.

Ülke- Kıta Ortalaması
Kişi Başına Düşen Kullanılabilir Su Miktarı (yıllık)

SURİYE
1.200 m3

LÜBNAN
1.300 m3

TÜRKİYE
1.430 m3

IRAK
2.020 m3

ASYA ORTALAMASI
3.000 m3

BATI AVRUPA ORT.
5.000 m3

AFRİKA ORT.
7.000 m3

GÜNEY AMERİKA ORT.
23.000m3

DÜNYA ORT.
7.600 m3


DSİ Genel Müdürlüğü verileri, 2030 yılında su kaynaklarımızın %100 verimle kullanılacağını öngörür. 2030 yılında nüfusu 80 milyona ulaşacak olan Türkiye, kişi başına düşen 1100 m3 kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken bir ülke durumuna gelecektir. Bu veriler göz önüne alındığında, 2050 ya da 2100 yılında, Türkiye’nin çok ciddi bir su kriziyle mücadele etmesinin kaçınılmaz olduğu görülür. Bu tehlikeyi en aza indirmek için, su kaynaklarımız çok dikkatli yönetilmelidir.

WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı
 
Scudo

çamurluk

Aktif Üye
Kayıt
12 Eylül 2006
Mesaj
111
Tepki
40
Şehir
izmir
kardeş helal olsun çok güzel bi istastie deinmişin evt önümüzdeki günlerde türkeyin kanayan en büyük yarası olacak bi sorun
 

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Kayıt
11 Aralık 2005
Mesaj
459
Tepki
363
Şehir
istanbul cadde bostan
Bisiklet
Colnago
bilgi ve paylaşım için teşekkürler gerçektende çevre konusunda toplum olarak hareket edebilmeyi öğrenebilmemiz için bilinçlene bilmek gerekli bunun içinse biraz etrafımızda neler olduğunu görmek yada göstermek lazım.........
 

sGonzales

Forum Demirbaşı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
541
Tepki
462
Şehir
İSTANBUL/G.O.PAŞA
Arkadaşlar ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim umarım forumdaki diğer arkadaşlarda aynı ilgiyi göstelir ve kendi çapımızda birilerini bilgilendirmekte faydamız olabilir.
 
  • Beğen
Tepkiler: H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Temmuz 2006
Mesaj
1.232
Tepki
964
Şehir
Muğla
Sevgili Ahmet merhaba.

Çok önemli bir konuyu bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim.Küresel ısınmanın artık etkilerini göstermeye başlaması ve dünyamızda iklim değişmelerinin,hava ve su kirliliğinin artığı şu günlerde doğayla barışık olmalı ve çevremizi her türlü kirlenmeye karşı korumalıyız...
Lütfen çocuklarımıza her yönüyle temiz bir dünya bırakalım.
 

sGonzales

Forum Demirbaşı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
541
Tepki
462
Şehir
İSTANBUL/G.O.PAŞA
@H.Can DEMİREL

Göstermişolduğunuz ilgiye ve kendinizde önce geleceğimiz olan çocukları düşündüğünüz için ben size teşekkür ederim. Keşke herkez sizin gibi düşünse.
 

sGonzales

Forum Demirbaşı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
541
Tepki
462
Şehir
İSTANBUL/G.O.PAŞA
@gizer

Kusura bakmayın görmedim konuyu görmüş olsaydım oraya ekleme yapardım.
 

titus

Aktif Üye
Kayıt
21 Kasım 2006
Mesaj
166
Tepki
7
Şehir
gaziantep
gercekten onemlı bı konuya degınılmıs teskkurler
 
Yukarı Alt