'' yaşamını bisiklete endekslemiş bir insan nasıl beslenecek''

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

 1. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.253
  Beğeniler:
  43.966
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  evet bu forumda bazen görüyorum mangal partileri .....
  mangalı seven arkadaşları tenzih ederim ama beslenme şekli önemlidir.....
  iyi bisiklete binmek kondüsyonlu olmak yetmez tekniğide bilmek lazım artı beslenmeyide ve uzun yorucu turlarda beslenme çok önemlidir...malesef türkiyede spor akademilerinde bisiklet bölümü varmı .........
  bu konuda kaç adet eğitimli hocamız var ve yeterlimi.............
  aşağıda çok önemli kaynak bilgileri sizlerle paylaştım bunlar benim için önemli olduğu kadar siz değerli bisiklet sevenler içinde önemlidir diye düşünmekteyim ...........
  Bisiklet Sporu ve Beslenme
  Beslenmenin Matematiği
  Sağlıkla ilgili bu bölümümüzde, bisikleti bir yaşam tarzı olarak kabul eden, bisiklet sürerken kendini güçlü hissetmekten hoşlanan, sürüş süresi ve kalitesini arttırmak için çaba gösteren, bisikletli bir hayatı destekleyen sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmanın öneminin bilincinde olan herkesin ilgisini çekeceğine ve faydalı olacağına inandığımız konuları siz okurlarımıza ulaştırmayı hedefliyoruz.  Bu bağlamda ilk yazı olarak sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda ipuçları vermeye çalışırken, konuyu rakamlarla netleştirmeye ve örnekler ile gerçek hayatta verilen bilgilerin uygulanabilmesi için neler yapılması gerektiğini dile getirmeye çalışacağız.Genelde yılın ilk aylarına denk gelen ve antrenman metodolojisinde “Temel Oluşturma” evresi olarak adlandırılan dönemde, yaklaşan yarış sezonuna vücudun hazırlanması için “aerobik dayanıklılığın” ve “kas gücünün” yükseltilmesi amaçlanır.
  Yıllık antrenman programlarını oluşturan her bir antrenman evresi, kendine özgü çalışma yoğunluk ve miktarına sahiptir. Vücudun farklı antrenman evrelerine uyum sağlamada başarılı olabilmesi için besin tüketiminin sözkonusu çalışmalar için gerekli olacak enerji tüketim seviyesi ile uyumlaştırılması hayati öneme sahiptir:
  Hedeflenen fiziksel aktivitenin gerçekleştirilebilmesi, antrenman ve sonrasındaki dinlenme – toparlanma döneminde gerek duyulacak enerji ve sıvının iyi bir zamanlama ile vücuda sunulabilmesine bağlıdır.
  Çalışma miktarı arttıkça, enerji ve karbonhidrata duyulan ihtiyaç da yükselir. “Temel Oluşturma” döneminde güç kazanmanın yanısıra kilo kaybı da hedefler arasında bulundurulabilir. Bu yüzden yılın bu dönemi, yeme alışkanlıklarının değiştirilerek bu değişimlerin, performans üzerindeki nihai etkilerinin de izlenebileceği bir süreç olarak değerlendirilmelidir. Antrenman evrelerinin gerektirdiği uygun enerji miktarının elde edilmesi, karbonhidrat, protein, yağ ve sıvı tüketimi ihtiyacının belirlenmesine bağlıdır.
  Enerji
  Enerji ihtiyacının tahmini günümüzde adeta bir bilim ve hatta sanat dalı halini almış olsa da enerji ihtiyacının tahmininde bazı genellemelere gidilebilir. Kilo kaybetmek isteyen bir sporcu, belirlenen günlük kalori ihtiyacından yapacağı 300 kalorilik bir kısıtlama ile haftada 250 gr. kadar zayıflama imkanına sahiptir. Kalori kısıtlaması 500 kalori seviyelerine çıkarıldığında, zayıflama miktarı haftalık yarım kiloya ulaşmaktadır.
  Alınacak kalori oranında bu seviyelerin üzerindeki bir kısıtlama daha fazla kilo kaybına neden olabilse de antrenmanlarda gerek duyulacak enerji ve antrenman sonrası dinlenme evrelerinde sıkıntılara neden olabileceği için tercih edilmemelidir.
  “Temel Oluşturma” dönemi içerisinde yapılan hafta içi ve haftasonlarındaki çalışmalar farklı özelliklere sahiptir. Sözkonusu çalışmalarda mevcut fiziksel durumu korumak ve vücut için en iyi çalışma ortamının devam ettirilebilmesi için gerek duyulan kalori ihtiyacı, “çalışma süresi” temelinde değerlendirilebilir.
  Farklı yoğunluk ve sürelerdeki çalışmalar için kalori ihtiyaçları şu şekilde özetlenebilir:
  Kilo başına 24 – 28 kalori: Egzersiz ve antrenmanın yapılmadığı sıradan bir dinlenme günü.
  Kilo başına 30 – 34 kalori: 1 saatlik antrenman (Orta yoğunlukta)
  Kilo başına 36 – 48 kalori: 1 – 2 saat arası antrenman (Orta yoğunlukta)
  Kilo başına 50 – 60 kalori: 2 saat ve daha uzun süren günlük antrenmanlar.
  Karbonhidrat
  Düşük ve orta seviye yoğunluktaki tüm aktivitelerde vücudun gereksinim duyduğu düzenli ve sürekli enerji, karbonhidratlardan ve yağlardan sağlanır. Vücut enerji üretebilmek için öncelikle kaslardaki glikojen depolarını kullanır: Glikojen depolarının oluşturulabilmesi ise karbonhidrat tüketimine bağlıdır.
  Yapılan antrenman sonucunda tükenmeye yüz tutan glikojen depolarının yeniden doldurulabilmesi için gerekli karbonhidrat kullanımı miktarı şöyledir:
  Kilo başına 4.5 – 6 gr: Çok düşük seviyede birkaç saat ya da orta seviyede yapılan 1 saatlik antrenman.
  Kilo başına 6 – 9 gr: 90 dakika ve üzerinde orta seviyede yapılan antrenman. Eğer bu yoğunlukta çalışma 2 saatin üzerinde devam etmişse, sınırın üst seviyesinde tüketimin gerçekleştirilmesi yerinde olacaktır.
  Sözü geçen “karbonhidrat gereksinimleri” antrenman esnasında tüketilen enerji içeceği ve jelleri ile birlikte sağlıklı bir günlük diyette bulunması gereken rafine edilmemiş (işlemden geçmemiş) tahıl ürünleri, meyvalar ve sebzelerden sağlanmalıdır. Antrenmanlarda gösterilecek performans üzerinde “zamanlı yapılan” karbonhidrat tüketiminin önemli etkisi bulunmaktadır.
  Uzun antrenman günlerinde, çalışmanın iki saat öncesinde 50-75 gr civarında karbonhidrat tüketilmelidir.
  Uzun antrenmanlar sonrasında dinlenme evresinde ise kilo başına 1 gr kadar karbonhidrat tüketilmesine dikkat edilmelidir. Dinlenirken alacağınız yiyeceklerin içerisinde 10-15 gr kadar protein bulunması yerinde olacaktır.
  Aynı miktardaki protein antrenman bitiminden 2 saat sonra yeniden alınmalıdır.
  Protein
  Çalışma miktarında ve bununla bağlantılı olarak kas dayanıklılığını arttırma amaçlı çalışmalar, tüketilmesi gereken protein seviyesini belirleyecektir. Sağlıklı bir beslenme rejiminde günlük olarak kilo başına 1 – 1.4 gr seviyesinde protein tüketimi hedeflenmelidir.
  Yağ
  Yağ kullanımında sağlıklı yağ türleri tüketiminin, kilo başına 1 gramı geçmemesi tavsiye edilir.
  Sıvı
  Antrenmanlar esnasında gereksinim duyulacak sıvı tüketimini vücuda sağlamak çok önemlidir. “Temel Oluşturma” çalışmalarının yapıldığı dönemde hava sıcaklıklarının yüksek olmaması, terleme ile kaybedilecek sıvı miktarını ilkbahar – yaz aylarında yaşanan kayıplara nazaran düşük seviyelerde tutsa da gerekli sıvının az da olsa eksik alınması durumunda ciddi performans kayıpları kaçınılmaz hale gelmektedir.
  Günlük sıvı tüketiminin yeterli miktarda olmasına özen gösterilmelidir:
  İdrarın açık sarı renkte olması sıvı tüketiminde başarılı olunduğunun en pratik göstergesidir. İdrar sabah kalkıldığında, gün içine nazaran bir miktar daha koyu olabilir. Mültivitamin kullanımlarında da koyu renk idrarın oluşması mümkündür.
  Hazırlık döneminde farklı çalışmalara bağlı olarak vücudun terleme oranını takip ederek terlemeden doğan sıvı kayıpları önceden tespit edilebilir ve antrenman ve yarışlar esnasında vücudun talep edeceği sıvı miktarı böylece sağlıklı şekilde hesaplanabilir.
  Kısa bir bilgi olarak bir insanın günlük sodyum ihtiyacı 1500 mg civarındadır. Bu sodyum tüketimi seviyesinin belirlenmesinde, potasyum tüketiminin yaşlanmayla gelecek yüksek tansiyon riski üzerindeki etkisi gözönüne alınmıştır.
  Normal bir günde, idrar yoluyla oluşan sodyum kayıpları 25 gr gibi düşük bir seviyede gerçekleşirken, deri yoluyla oluşan su kaybında bu miktar 100 gr seviyesinde oluşur.
  Ancak sportif faaliyetler sözkonusu olduğunda, 1 saatlik bir çalışmada, terleme yoluyla oluşacak sodyum kaybının 460 ila 1800 mg seviyelerinde oluşması muhtemeldir. Yüksek sıcaklıklarda yapılan çalışmalarda ise bir saatte gerçekleşen sıvı kayıpları 2-3 litre seviyelerini bulabilmektedir.
  Örneğin bir sporcunun saatte 1.5 lt terlemekte olduğunu ve litre başına sodyum kaybının da 750 mg. seviyelerinde olduğunu varsayalım. 1 saatlik bir çalışmada sodyum kaybı 1125 gr’ı 3 saatlik bir çalışmada ise 3375 mg’ı rahatlıkla bulabilecektir. Bu kayıpları telafi etmek için ise çalışma dönemlerinde sodyum (tuz) kullanımını az da olsa arttırmak, yemeklerde tuzlu yiyeceklere yönelmek yerindedir. Ayrıca enerji içeceklerinin içerisindeki sodyum oranlarını kontrol ederek, sıvı kaybını yerine koyma esnasında sodyum ihtiyacı da karşılanabilir.
  Antrenmanların sonunda 1 kg ve üzerinde kilo azalışı ile eve dönülüyorsa, ciddi anlamda yetersiz su kullanımından bahsedilebilir. Çözüm için antrenmanın 2 saat öncesinde yarım litre ve çalışmanın ilk 20 dakikasında 250 – 300 cl civarı sıvı tüketilmelidir. Bu noktada önceden ölçülmüş olunan terleme esnasındaki sıvı kaybı seviyeleri gözönünde bulundurularak sıvı tüketimi seviyesi netleştirilebilir.
  Unutulmamalıdır ki soğuk havalarda yapılan çalışmalarda da ciddi su kayıpları oluşmaktadır. Kısa antrenmanlar esnasında enerji sıvısı kullanımı yararlıdır zira bu tür ürünler tadlarının güzel olması nedeniyle aktivite esnasında daha fazla sıvı tüketimine yöneltmektedir.
  Antrenman sonrasında ise su kaybı oranına bağlı olarak kaybedilen her yarım litrelik sıvı için 500 cl civarında sıvı alınmasına dikkat edilmelidir.
  Şimdi bu noktaya kadar bahsi geçen rakamları uygulamaya koyarak, verilen teorik bilgilerin gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğini bir örnek ile anlatalım.
  Bir Bisikletçinin gün boyu tüketmesi gereken besin miktarına bir örnek:
  Günlük Çalışma: 90 dakikalık kapalı alanda bisiklet sürüşü saat 18.00.
  80kg’lık bir erkek, 3300 kalori harcayacağı bir günde, 500 gr karbonhidrat (61%), 115 gr protein (14%), 92 gr yağ (25%) tüketmelidir.
  Sabah Kahvaltısı (saat 07.00)
  Pişmiş yulaf ezmesi, 1 kase
  Kuru üzüm, 2 Çorba Kaşığı.
  Süt ürünü veya soya sütü, 250 gr
  Muz, 1 küçük meyva, 300 gr
  Ara Yemek (saat 10:00)
  Yoğurt, 150 gr
  Elma, 1 adet orta boy
  Badem, 12 adet
  Öğle Yemeği (saat 13:00)
  Hindi, 100 gr
  Tam buğday ekmeği (rafine edilmemiş), 2 dilim
  Avokado, 2 dilim
  Portakal, 1 orta boy
  Fasulye ve pirinç karışımı, 1 kase
  Çiğ sebze, 1 kase
  Ara Yemek (saat 15:00)
  Tam buğday krakeri, 10 adet
  Humus, 4 çorba kaşığı.
  Armut, 1 büyük boy
  Orta yoğunlukta 90 dakikalık bir bisiklet sürüşü (18:00)
  Spor içeceği, Saatte 750 cl olmak üzere toplamda 1 litre civarı.
  Akşam Yemeği (saat 20:00)
  Balık, 100 gr
  Patates, 1 büyük
  Brokoli, buharda pişmiş, 1 kase
  Salata, 2 kase
  Salata sosu, hafif, 4 çorba kaşığı.
  Ara Yemek (21:30)
  Donmuş yoğurt (yağsız) 2/3 kase
  Donmuş böğürtlen, 1 kase
  Yapılan antrenmanlar ile uyumlaştırılmış sağlıklı bir diyetin yararları saymakla bitmez. Ancak zaman zaman düzenli olarak tüketilen besinleri çeşitlendirmek hem zevkli hem de yararlı olacaktır.
  Besinlerin yanısıra, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, kazanılan performansın korunması ve antrenmanlardan ​

   
 2. Murat GÖNÜL

  Murat GÖNÜL Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2010
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ben bisiklete o mangali yemek icin biniyorum .
  hani mangaldan alacagim kolarinin bi kısmını onceden pesin pesin verip ustune mangal yiyorum. bi nevi obezlik :)
  tabi espiri bunlar.

  bende bisey eklemek isterim uzun yollarda muz yardımcı oluyor. firavunlar zamanında firavunlar kendilerini tanrılastırmak icin tuvalete ihtiyacı olusturmayacak bir yiyecek kesfettiler. evet buda muz. uzun yolda tuvalet problemi olusturmadıgından muz yardımcı olur. %100 vucutta emiliyor.

  bilgiler icin tesekkurler.
   
 3. Sercan Sözer

  Sercan Sözer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  538
  Beğeniler:
  359
  Şehir:
  İstanbul/Tuzla
  Adı:
  Sercan S.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Teşekkürler Kudret Abi.Güzel bilgiler...
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 4. Berke Yalci

  Berke Yalci Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Metin eksik kalmis.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 5. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.050
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Teşekkürler kudret abi :D
  Bisikleti bırakasım geldi :)
   
  -Paşa- ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 6. ergün yurt

  ergün yurt Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  İst/avrupa yakası
  Seviye:
  kudret bey, buradan avrupa yakasına minikte olsa bir sataşma görüyorum:)

  taşta kafamızı yardı hani

  bilgiler için teşekkürler kudret bey.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 7. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Hocam süper bilgilendirici bir yazı sizi ve sizin gibi bu işi ciddiye alan sporcuları yani yaşam biçimini kabullenmeyi bilenleri tebrik ediyorum:) Ama Kudret hocam belirtmek isterim ki bisikletin tadı arada mangalla yerine gelmiyor da değil hani. Arada bir zararlı mangal alışkanlıklarını turlarda, bir ekip vazifesi çerçevesinde görev bilinçini aşılamak babında; ortam yapmak da gerekiyor hani :))..
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 8. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Kudret Abi, ben böyle beslenirsem ; kesin kilo alırım :):) Şaka bir yana güzel bir beslenme programı .

  Pişmiş yulaf ezmesi nasıl yapılıyor ? Ben bir kere denedim; acımsı bir tat oluştu.

  Brokoli yerine , karnıbaharda yenilebilir . Çiğ sebze olarak da muhakkak ıspanak yiyin derim . Evet çiğ ıspanak yiyin . Çok güzel oluyor.

  Hem Hindi ; hem balık fazla geldi. Akşam yemeğinde alınacak protein 3-4 adet yumurta beyazından da elde edilebilir.

  Tam buğday krakeri ve buğday ekmeği yerine de Nestle Fit tavsiye ederim . Marketlerde 250 gramı 3,50 TL'ye satılıyor . Biraz sütle güzel oluyor . Corn Flakes tavsiye etmiyorum çünkü glisemik indeksi yüksek ; acıktırıyor.

  Saygılar
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 9. #9
  Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.253
  Beğeniler:
  43.966
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:


  Besinlerin yanısıra, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, kazanılan performansın korunması ve antrenmanlardan

  orjinalindede son hali böyle.
  metin öyle bitiyor.............
   
  Cem Unden bunu beğendi.
 10. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.208
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Kudret abi çok güzel bir yazı paylaşmışsınız. Bu sporu sadece keyif için değilde biraz daha ciddi olarak yapmak isteyen hatta yarışlara katılan bisikletçilerin mutlaka yeme düzenlerine dikkat etmeleri ve performanslarını artırmak için yemekleri belirli bir programa göre ayarlamaları şart. Kalori hesabı yapmak çoğunlukla herkes için sıkıntılı veya sıkıcı olabilir. Bende çok sevmiyom ince ince hesaplar yapmayı ama deneyerek kendim için en ideal beslenme düzenini ayarlamaya çalışıyorum.. Mesele sabah kahvaltılarında artık çoğunlukla yarım yağlı sütle nestle nesfit tam tahıllı gevrek yiyorum. Tatsız geldiği zamanlarda bal ile tatlandırıyorum.. Bunu herkese tavsiye ederim. Onun yanında mutlaka bir meyve, şekersiz kahve ve yesil çay veya adaçayı içerim.. Öğlen yemeğinde ise genellikle okulda olduğumdan yemekhanede çıkan yemeği ekmeksiz veya kepek ekmeği ile yiyorum. Öğleden sonrada saat 4-5gibi bir meyve veya dondurma ile ara öğün yapıp akşamda en geç 19.00-19.30 arası yemeye özen gösteririm. Akşam yemeğinde evde annem ne pişirmişse yeterince yiyip akşam 21.30 gibi yeşil çay ile meyve yiyorum.. Bunların yanında optimum nutrition performaxx multivitamin ve çok zorlu geçen antreman günlerinde ise 1-2gr optimum nutrition glutamine kullanıyorum..
  Yukarıda anlatmak istediğim bu beslenme ve diet düzenini hayatınızın bir parçası haline getirip ona göre yaşamaya başlarsanız mutlaka performansınızın gözle görülür şekilde arttığını görürsünüz.. Ayrıca herkese uygun beslenme programı sadece kişiye özgüdür. Uzman bir diyetisyen en ideal çözüm olsa da kendiniz araştırarak ve deneyerekte kendiniz için verimli bir program oluşturabilirsiniz.
   
 11. Levent Özer

  Levent Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  365
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  Dünya üzerinde bir yer
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
   
 12. özgür karataş

  özgür karataş Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  100
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  İZMİR
  Seviye:
  Bilgilendirici yazı için teşekkürler..
   
 13. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Arada bir ''enter'' tuşuna yanlışlıkla da olsa basarsanız, olur mu olur kolay okuruz yazılanları.
   

İlginizi Çekebilir

strength-training-program-for-cyclists.jpg
Merhabalar, Forumda zaman zaman sorulan ve tartışılan bir konu olması sebebiyle ve güzel de bir antrenman programı bulmamla birlikte bu konuyu foruma kazandırmak istedim :) Programda 6 temel...
Bahadır gürelle karşılaştırma strava power değerleri.png
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
50tlg0R.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...