YASAMA CEVRILEN PEDAL (lance)

cyprusmem

Üye
Tepki
33
• YASAMA CEVRİLEN PEDAL:
• Tepede uçulmaz; yavaş tavaş ve acı çekerek mücadele edilir ve belki, eğer çok çalışırsanız zirveye herkesin önünde varırsınız.
• Sert bir mizacım var ve meslegim bana uzak ihtimallere ve büyük engellere karşın nasıl mücadele edecegimi öğretti. Sıkı antreman yapmayı ve sıkı yarışmayı seviyorum.
• Ne kadar oksijen alıp kullanabileceginizi belirleyen “max vo2”testimdeki sonuçların ,karşılaştığı en yüksek degerler oldugunu biliyorum. Ayrıca çogu insandan daha az laktik asit üretiyorum.
• Laktik asit vücudunuzun yoruldugunda ve yıprandığında ürettiği, ciğerlerimizin yanmasına ve bacaklarımızın agrımasına sebep olan bir kimyasal maddedir.
• Nefes alma konusunda , ortalamanın üstünde bir kapasityle doğdugum için şanslıyım.
• Şu an vücudum bile farklı; çünkü ilaç tedavisi sırasında önceden geliştirdigim kasları kaybettim ve iyileştigimde eskisi gibi değillerdi.
• Insanlar ölür bu gerçek, o kadar cesaret kırıcı bir şeyki bazen açıkça söylemeye bile dayanamıyorum.” O halde niçin hayatımızı devam ettirmek zorundayız”, diye sorabilirsiniz. Neden hepimiz durup, olduğumuz yere uzanmıyoruz?İnsanlar yaşar. Bu , diğeriyle aynı derecede gerçek olan bir zıtlıktır.
• Özellikle bisikletçiler inkarla yaşarlar. Bütün ağrı ve acıları inkar edersiniz, çünkü yaışı bitirmeniz gerekir. Bu bir kendi kendini tatmin etme sporudur. Bütün gün 6-7saat bounca hertürlü hava koşulunda, bisiklet üzerinde olsanızda acıya teslim olmazsınız.
• Gerçektende herzamanki gücümle bisikletime bine biliyordum o halde durmaya gerek yoktu.
• Beşinci günde fransa bisiklet turundan elendim. Sağanak yağış altında devam ettiğim yarışta boğaz agrısı ve bronşit başladı. Öksürüyordum sırtımın alt kısmı ağrıyordu ve sonuçta bisiklete binemedim.
• Motor oyuncaklara karşı ilgim vardır.
• İster beğenin ister beğenmeyin , geçmişiniz size şekillendirir. Her rastlantının ve deneyimin kendine özgü bir etkisi vardır ve siz, rüzgarın bir ovada çalıları şekillendirdigi gibi şekillenirsiniz.
• “her engeli bir fırsat olarak kullan”
• Bir çocuk neden bisiklet sever? Çünkü bisiklet özgürlük ve hürriyettir. Bisiklet kurallar ve büyükler olmadan özgürce gezmenin adıdır.
• Iki bin metrelik bir yere tırmanırken çocukça öfkelerinizi düşünmek istemezsiniz. Kafanızı boşaltıp odaklanmanız gerekir. Ama herşey burada gizlidir.
• 13 yaşlarında iken: günde toplam 10km yüzer 35 km’de bisiklet sürerdim.
• Bir sporcuya iyi bir dayanıklılık kazandıran şey, olası utancı karşılayabilmek ve yakınmaksızın acı çekebilmektir. Bu işin, dişlerimi sıkıp nasıl göründügüne bakmadan herkesi geçmekten ibaret oldugunu keşfettigimde kazandım.
• Girdigim ilk profesyonel yarışların birinde, yarıştan once çok yemek gibi bir hataya düşmüştüm. Bir kaç tarçınlı çörek ve iki tane kola içmiştim.

Scudo

cyprusmem

Üye
Tepki
33
• Benim organizetörüm, dinamom ve güdüleyicim annemdi. Enerjinin %110 unu harcamazsan başarılı olamazsın derdi.
• Hergün okuldan sonra 9-10km koşuyor ve sonra akşam leyin bisiklete biniyordum.
• Her durumda hız tutkum vardı ve her genç gibi yüksek performanslı arabalara hayranlık duyuyordum.
• “özürsüz devamsızlık olmaz”
• Mesele asla pes etmeme, birşeyin nasıl göründügüne bakmama ,dişlerini sıkıp sonuna kadar direnme.
• “engeli fırsat haline getir; olumsuzu, olumluya dönüştür”
• Biliyordum ki bisiklet dünyasının merkezi avrupaydı.
• Günler boyunca satte 40-50 km pedal çevirmekle geçer. Bu hızla giderseniz günde 10-12litre sıvı kaybeder ve 6000 kalori yakarsınız.
• Nasıl yarışılması gerektigini öğrenmem gerekiyordu ve bunuda ancak bisikletin üstünde öğrenebilirdim.
• Peloton izleyiciler ile ilerledikçe uguldayan parlak bir bulanıklılık gibi görünür; ama bu renkli bulanıklılığın hertarafına temas yayılmıştır.
• Peloton bünyesinde yarışan sporcular arasında bugün sen beni çek , yarın ben seni çekeyim felsefesine dayanan sürekli bir anlaşma vardır.
• “bak, insanlar atak yapmaman gerektigini söylüyorsa , senin için eniyisini düşünmüyorlar demektir”
• Endişelenme doğru olduguna inandıgın şeyi yap.
• Kimsenin gözünü korkutmasına izin verme. Gözünü parkura dik ve yarışı kazan.
• Avrupaya gitmek ve profesyonel olmak istiyorum. Sadece iyi değil en iyi olmak istiyorum.
• Yagmurda bisiklete binmek kadar rahatsızlık verici birşey yoktur; çünkü asla ama asla ısınamazsınız.Yağmur, likra malzemeden yapımış mayonuzun içine işleyerek üzerinize ikinci bir deri gibi yapışır. Bu yüzden soğuk, teriniz ile karışır ve kemiklerinize doğru süzülür. Kaslarınız işlemez hale gelir. Soguk hantal bir bitkinlikle üstünüze düşer.
• Bu yarışta doğru düzgün bir taktiğim yoktu. Gözümü parkura diktim ve ilerledim.
• :rolleyes: Avrupa bisikletçiliginin sessiz sedasız kandırmacası ile benim alışık olduğum cakasatan ve geyik muhabbeti yapan American rekabet anlayışı arasında büyük bir farklılık vardı.
• Dik bir tepeye tırmanırken arkadaşlardan birnin arkasına takılmak %30 daha az enerji harcamamı saglamaktaydı.
• 1. her takımda hızlı gidecek kısa koşuculara 2. yokuş tırmanıcılara 3. Pis işleri yapacak birilerine ihtiyaç vardır.
• Insana gücünü kontrol etmesini öğretebilirsiniz, ama nasıl güçlü olunacagını öğretemezsiniz.
• Birsürü yarış kaybetmek beni düşünmeye zorladı.
• Enerjini kendi yararına kullanabildiğin anlar oldugu gibi boşu boşuna kullandığın zamanlar da vardır.
• İtalyanın Alplerin eteklerinde sisli bir kasabada ev kiralamaıştım.
• Yarış için iyi bir süratçi, iyi bir tırmanıcı ve iyi bir etap yarışçısı ve en önemlisi tamamen istikrarlı olmak şarttı ve buda bende henüz yoktu.

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
"Lİvestrong" gerçekten çok özgün ve çok doğru bir paradigma.ve özelikle bu hayat görüşünü bütün dünyaya yayanın bir bisikletçi olması da bisikletçilik ve bisiklet sporu adına ayrıca gurur verici bir olay.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

cyprusmem

Üye
Tepki
33
Herkesin aklına gelen bir soru var: 1,77 boyunda, 75 kilo ağırlığında ve 1971 Dallas doğumlu bu insanı, diğer bisikletçilerden ayıran nedir? İlk önce önemle durulması gereken nokta, Armstrong'un doğuştan kendisinde var olan meziyetleri. Nasıl ki Afrika kökenli sporcular atletizmde beyaz tenli insanlara karşı daha iyi bir anatomik ve fizyolojik yapıya sahipse, Armstrong’da diğer bisikletçilere karşın daha iyi bir vücut yapısı mevcut.

aytacaksoy

Daimi Üye
Tepki
384
kitabı yeni bitirdim ve çok şey öğrendim.bence Armstrongu bu kadar başarılı kılan şey,azimli,hırslı ve başladığı işi yarım bırakmayan bir karakteri var.böyle oluncada başarı neredeyse kendiliğinden geliyor.kitabı alıp okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@cyprusmem

Zaten Armstrong kitapta bundan bahsediyor.Normal insanlara göre daha hızlı nefes alıp veriyor ve acı eşik değeri yine normal insanlara göre yüksek.Yani acıyı daha az hissediyor,kendisi de "Fiziksel baskıya daha fazla dayanabilirim." diyor.

Tepki
39
Armstrong doğuştan şanslı.Zaten fransa turuna katılan en kötü sporcuda bile doğuştan gelen bir şeyler var....

cyprusmem

Üye
Tepki
33
• Leance: yola odaklanıyor vites değişirken biran dahi terettüt edmiyor, yüz ifadesi değişmiyor.
• Vites değişirken aşagıya eğilip viteslere zincire bakmıyor sadece önüne bakıyor yola ve viteslere odaklanıyor.