yaş 70 iş bitmemiş

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Karakartal Platton tarafından paylaşıldı.

 1. Karakartal Platton

  Karakartal Platton Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  180
  Seviye:
  Bisiklet Sevenler Derneği'nin aktif üyeleri Hakkı Terzibaşoğlu (74) ve Necati Bilgen (66) her gün en az 40 kilometre yol katediyor, turlara katılıyor.
  70'lik delikanlılar bisiklet üstünde Türkiye'yi geziyor

  Hakkı Terzibaşoğlu 74, Necati Bilgen 66 yaşında... Bisikletle her gün en az 40 kilometrelik antrenman yapan Terzibaşoğlu ve Bilgen gençlere fark atıyor.

  Yakın çevrenizde emekli olmuş ve 60'larını geçmiş insanları bir düşünün... Genellikle köşesine çekilmiş, sokağa adım atmayan, elinde bir torba ilaç ve sürekli ağrılarından yakınan yaşlılar akla geliyor değil mi? Oysa yıllara meydana okuyan, ruhu genç, sportmen 70'likler de yok değil. 74 yaşındaki Hakkı Terzibaşoğlu ve 66 yaşındaki Necati Bilgen işte bu sıradışı 'amca'lar sınıfına giriyor. Çünkü onlar Bisiklet Sevenler Derneği'nin en aktif üyelerinden. Bisiklete sadece şehiriçi ulaşım amacıyla değil, profesyonel anlamda sporcu kimliğiyle gönül vermişler. Sabahları erken kalkıp kendi belirledikleri 40 kilometrelik parkurlarını tamamlamadan güne başlamıyorlar. Necati Bilgen bisiklet turlarının güzergahı konusunda sınır tanımamasıyla dikkat çekiyor. Bugüne kadar bisiklet üzerinde Akdeniz, Karadeniz, Ege, Trakya, İç Anadolu derken neredeyse Türkiye'nin her köşesine gitmiş. Yakın planları arasında pedalları yurtdışına doğru çevirmek yer alıyor. 14 yaşından beri bisiklete meraklı olduğunu söyleyen Bilgen, Ataköy Turistik Tesisleri'nden 1979 yılında emekli olmuş: "Son 15 senedir bisiklet sporcusuyum. İlk uzak mesafem buradan Ankara'ya oldu. Ankara'dan döndüm, ertesi yıl Edirne'ye gittim. Sonra İzmir, Marmaris, İskenderun takip etti. 1200 kilometre Marmaris'e kadar geldik. Bu sene Gürcistan'a gitmeyi düşünüyorum. Hopa'dan Sarp'a, oradan da Gürcistan'a..." Bisikletle şehir içinde olmaktan ziyade uzun yol yapmayı sevdiğini dile getiren Bilgen; "Eskiden arabayla gezdiğim yerleri şimdi bisikletle geziyorum ve daha çok keyif alıyorum" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Bugüne kadar bir günde en uzun mesafeyi geçen sene Marmaris'e giderken yaptım. Bursa'dan çıktım ve hiç durmaksızın 154 kilometre yol katettim. Uzun yolu çok seviyorum. Kimi zaman tek başıma, kimi zaman da grup halinde çıkıyoruz. Uzun yola giderken büyük hazırlık yapıyoruz. Arkamızda 8-10 kiloluk yükümüz oluyor. Bunun içinde çadır, yatak, yiyecek, giyecek, ilk yardım malzemeleri gibi birçok şey oluyor."

  "TEBRİK EDENLER OLUYOR"
  "Peki ama bu yaşta bu kadar uzun süreli yolculuklara çıkmaya nasıl cesaret ediyorsunuz?" diye sorduğumuz Necati Bilgen, yaşından dolayı hiç tedirginlik yaşamadığını söylüyor: "Bisikletin üzerinde kendimi son derece genç hissediyorum. 'Bu yaşta ne işin var bisiklet tepesinde?' diyenler oluyor. Nice gençlerle yarışabilirim. Bir yarışmada bir genç yanıma yanaşıp 'Amca sen bu yaşta nasıl bu yarışmaya katılmaya cesaret ettin?' demişti. Ben yarışmada o genci geride bırakıp ikinci oldum. Sonra çocuk yanıma gelip beni tebrik etti ve özür diledi. Zaten 35 yaşındaki oğlum bile bana ayak uyduramıyor. Benimle bisiklet turuna çıkmaya cesaret edemiyor." Bilgen, en büyük destekçisinin ise eşi olduğunu söylüyor: "Eşim bana yeni bir bisiklet aldı. 3 tane bisikletim var. Eşim, 'Her yere gidebilirsin, yeter ki sağlıklı ol, kendine dikkat et' diyor. Kendisi öğretmen olduğu için sporun faydalarını biliyor." Şimdiye kadar hiçbir sağlık problemi yaşamamış Bilgen. Hatta hemşire olan gelininin ısrarıyla geçen yıl bir check-up yaptırmış. Çıkan sonuçlara doktorların bile şaşırdığını söylüyor: "Benim yaşımdaki birinin nasıl bu kadar sağlıklı olup üstelik bisikletle Türkiye'yi dolaşıyor olmasına doktorlar şaşırmış. Ben bugüne kadar hiç 55 kilodan yukarıya çıkmadım, aşağı da düşmedim. Yürümeyi ve koşmayı seviyorum. Bisiklet sporunun yaşı yok. Sağlığım elverdikçe devam edeceğim." Diğer sportif "delikanlı" 74 yaşındaki Hakkı Terzibaşoğlu ise Yargıtay'dan emekli olmuş. Çocukluğundan beri farklı branşlarda spor yaptığını söyleyen Terzibaşoğlu, bugüne kadar atletizm, yüzme ve güreşle ilgilenmiş. Tabii bisiklet de her zaman favori sporları arasında yer almış. Ciddi anlamda spor yapmaya, 1993 yılında Ankara'da başlamış. İstanbul'a geldikten sonra Bisiklet Sevenler Derneği'ne bağlı olarak bu spora devam ettiğini söyleyen Terzibaşoğlu, grupça yapılan şehiriçi turlarından keyif aldığını belirtiyor: "Grup arkadaşlarımızla turlara çıkıyoruz. Değişik kulvarlarımız var. Antrenman için 50 kilometre civarında turlarken, grupla çıkınca 100 kilometrelik yol katediyoruz. İstanbul'un değişik bölgelerine gidiyoruz. Ben şehirlerarası turlara katılmadım. Çünkü bazı hukuki çalışmalarımdan dolayı zaman bulamadım. Bir de ayrıca uzun yollarda trafik riski çok fazla."

  YOLLAR YETERSİZ
  Türkiye'de bisiklet yollarının yetersiz olması nedeniyle bu sporun bir türlü yaygınlaşamadığını söyleyen Terzibaşoğlu'na göre her yaşta spor yapmak mümkün: "Türkiye'de spor denilince futbol anlaşılıyor. Ben 74 yaşındayım. Daha ne kadar gider bilmiyorum ama istedikten sonra her yaşta spor yapmak mümkün. Her sabah yarım saat kültür fizik yapıyorum. Hem bisiklete biniyorum hem de yüzüyorum." Necati Bilgen ve Hakkı Terzibaşoğlu her yaştan her kesimden bisiklet meraklısına bu sporu yapmak için hiçbir zaman geç olmadığını kanıtlıyor. Onlarla ve diğer bisiklet tutkunlarıyla buluşmak isterseniz Bisiklet Sevenler Derneği'ne katılabilirsiniz.
  İnternet adresleri, "www.bisikletdunyasi.com"

  kaynak:sabah gazetesi
   
  LeventA bunu beğendi.
 2. behcetatinc

  behcetatinc Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.381
  Beğeniler:
  1.386
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Forumumuza üye olup bu abilerimizi tanımayan zaten yok gibi. Yazı ile ilgili düzeltme olarak, bu iki abimiz Bisiklet Sevenler Derneği'nin değil Bisiklet Seven Kişilerin en aktifleri.