Yarışmaya nereden başlanır?

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Merhabalar,
Ben şimdiye kadar uzun süre amatörce bisiklet sürdüm, ancak bu sene içimde biraz daha ciddi şekilde antreman yapıp yarışlara katılmak için bir istek var. Yol yarışı ile ilgileniyorum.. (Bu arada 29 yaşındayım, bilmiyorum geç mi kaldım :rolleyes: )
Bu işe nereden başlamak en uygun olur? Ve de illa ki bir takımda mı başlamam gerekir? Ferdi olarak katılabileceğim yarışlar düzenleniyor mu?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

selfpower

Daimi Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
yol bisikleti için brisaspor antrenörü mehmet bozdemir den destek alabilirisn antremanını bile onlarla beraberde yapabilirisn belki,mehmet bey atatürk kapalı spor salonunda olur genelde...

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Teşekkürler ;)
Ama ilk etapta öyle brisa'ya filan balıklama dalmak istemiyorum.. Burdan biraz ön bilgi almak istiyorum öncelikle..
Sanıyorum burada yarışanlar vardır, ilk olarak bir fikir verebilirseniz sevinirim..

Murat Altinbasak

Daimi Üye
Tepki
216
@burcak

Gec kalmadin, buralara gore. Masters yasdaki (30-45) sporcularimiz 20-30 olanlari utandiriyor.. ve bir cok master Prof yarislara katilip derece aliyor. Maalesef, TR'de master kategoride cok buyuk sporcu sayisi yok bence. Burda bir patlama yasiyoruz, ozellikle Greg Lemond yillardaki spor'a basliyanlar- hepsi master su anda, benim gibi.
Bisiklet yarismak istiyorsan, Amerikaya gel. Haftada bes gun yarisabilirsin, arti, hafta sonlari yaris secmek zorunda kalirsin. :D
Antrenman icin ne kadar zaman ayirabilirsin haftada? 10 saat'den asagisi yetersiz bence. Genelde 12-16 saat arasi antrenman yapiyorum ve cok zorluklarla. Gunduz calisiyorum, haftada 45-50 saat. Evlilik, cocuk var. Evimizin bakimi var.. Bu yuzden mecburum is yerime bisiklet'le gidip gelmeye. Bu sekilde bare 7-7:30 en gec evdeyim aksamlari. Gidis 20 km.. yavas.. donus 30-50 km, asil anrenman programimi donus'te yapiyorum. Bu sekilde haftada 10-12 saat antrenman oluyor. Is yerimde arabam var her zaman. Ofisim'de ustumu degisiyorum. Her zaman 3-5 gunluk temiz kiyafet tutuyorum is yerimde.. Zor.. Hafta sonlari yaris var yada 3-5 saat antreman.
Yinede yetersizmis gibi geliyor. 100-125 kisilik master kriteryumlarda 1. olmak inanilmaz buyuk bir basari. Top 10-15 bile acayip buyuk bir olay.
Turkiye'de kac tane yol yaris var ki yilda? Benim 100km capimda (Boston) en az 250-300 var. Sadece yol yaris'tan bahsediyorum, antrenamn yarislar dahil. Mountain bike yarislar haric. Cok sansliyiz biliyorum.

zeyfer mir

Aktif Üye
Tepki
23
bende aynı şekilde aranıyorum :)
yardım edecek bilgi verecek birilerini arıyorum saatlerdir....

Cycleone

Forum Bağımlısı
Tepki
552
@özgüç

Hadi ya,ben bu işi ciddi olarak düşündüğümde deneme amaçlı brisanın antrenmanlarına katılmak istiyordum.Eski bir brisa sporcusu abiye danıştığımda antrenmana almazlar ancak yarışlarda derece alıp transfer olabilirsin demişti :S

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@burcak

Ortalama düz yol 35km/saat sürüyorsan hiç kaçırma masterlara hemen katıl derim.

• Beğen
Tepkiler: bulent_atlas

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
brisa spor klübünü arayarak mehmet bozdemir ile irtibaata geçebilirsiniz.

Cycleone

Forum Bağımlısı
Tepki
552
Brisasporun internet sitesi ; (link)
Yanlız ben iletişim bilgisi falan göremedim.

Salih Manavoğlu

Daimi Üye
Tepki
492
Bisiklet
Cannondale
@burcak

merhabalar,

cevaplar aradıklarınızın etrafında olunca sizi aydınlatamadı maalesef :).
yarışmak, atrenman yapmak icin hala geç değil. 40 yaş üzeri kategori dahi bircok yarışta açılıp katılımcı bulabiliyor (mtb'den bahsediyorum, yol bisikletinde de master kategori bu şekilde.) . bu arada yurtdışı ne kadar güzelmiş, hayran olmamak, özenmemek elde değil.

yarışmak icin öncelikle yaşadığınız yerin spor müdürlüğün bisiklet branşına ait lisans almanız gerekiyor. lisansınızı ferdi sporcu olarak hazırlatabilirsiniz, yani bir klube dahil olmadan yarışabilirsiniz. bu durumda yarışmalara kendi imkanlarınız ile gider yarış sonundaki derecenize göre hak ederseniz belirli bir ücret olarak yol masraflarınızın karşılanması için hazırlanan harcırah ödemesini alabilirsiniz. "bu ödemeler banka aracılığıyla yapıldığı icin biraz gecikmeli olabilir ( BİRAZ MI diyenleri duyar gibiyim ! :)"

Bisiklet federasyonu'nun websitesinden yarışma takvimini takip edebilir ve genel yarışma kurallarını ögrenebilirsiniz.

bu arada kendi önerim; İstanbul'da yaşıyorsanız büyük avantajlınız var. bir cok yarışmacıyla tanışma fırsatınız olabilir, tanışarak tecrübelerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. tek başına bu işi yapmak kolay olamıyor maalesef.

bulent_atlas

Daimi Üye
Tepki
378
@Ali Gelir
29 yaşında masterlara katılamaz yalnız. Bu sene büyük erkeklerde yarışması lazım..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bizde 3 seneki önceki mesaja cevap yazıyoruz

Alemiz valla :)

gookmen

Üye
Tepki
29
Çok faydalı bir tonga olmuş. Aynı durumdayım ben de soruyu soran arkadaşla.
Yaşım 28. Çok ciddi olarak hazırlanıyorum. Yol bisikletimi alalı 15 gün oldu. Spd pedala geçecem bir iki gün içinde. Lisans çıkartma işi var bir de. Kulüp mü bulsam acaba. Ferdi mi çıkartsam?
Bulduğum ilk yarışa katılacağım. İstanbulda Anteremana çıkan arkadaşlar peşindeyim şuan.