yarışmak için..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
selam. ben bisiklet suruyorum fakat yarısmıyorum. ama hep ilgimi cekmistir dagda veya duz yolda yarısmak. neler gerektigini bulamadım. bulsam belki yarıslara katılırım. 15 yasındayım . bisikletim scorpion . tbikide onla yarıscak degilim. lisans belge falan neler gerekiyor nasıl alırım? lütfen yardımcı olun. belki içimde bi cevher vardır :cool:

Scudo

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott

Bisiklet Lisansı Nasıl Çıkar ? Neler Gerekir?

Türkiye de Ulusal bisikleti yarışlarına girebilmek için, bisiklet sporcu lisansı çıkarmanız gerekir. Sporcu lisanları bir sene geçerli olduğu gibi her sene yenilenmesi gerekiyor. Lisans çıkartmanın çok pahalı olmayan belirli bir maliyeti bulunuyor.

Gereken Belgeler:

a) Nüfus cüzdanı aslı veya noterden tasdikli örneği.
b) Kulüp lisansı için 3 adet, ferdi sporcular için 2 adet fotoğraf.
c) 18 yaşından küçükler için il veya ilçe müdürlükleri veya köylerde muhtarlıklarca tasdiklermiş veli izin belgesi
d) Sağlık Raporu. Bu rapor en yakın sağlık ocaklarından veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınabilir. (2006'da sağlık raporunun formatı değiştirilmiştir. Dokümanın yeni formatını buradan ulaşabilirisiniz.)
e) Kulüp adına lisans alacaklar için iki adet, ferdi lisans alacaklar için bir adet tescil fişi.

İl müdürlüğünce yukarıda belirtilen belgelerle birlikte müracaat edildikten sonra belirtilen zaman zarfında( aynı gün de verilebilir ) lisans işlemleri tamamlanır.

Lisanslar bir yıl geçerlidir. 01 Ocak ile 31 Aralık tarihlerinde geçerlidir.

Lisans Yenileme:

Yenileme işlemleri için her sene sağlık belgesi, 2 adet fotoğraf ve eski lisansının il müdürlüğüne verilmesi yeterlidir.

Yabancı Uyruklu Sporcuların Lisans çıkarma ve yenileme işlemleri için:

"...Yabancı uyruklu sporcuların tescil, vize ve transfer yapabilmesi için en az bir yıllık oturma izni ile bağlı oldukları ülke federasyonlarından gerekli iznin federasyonca alınması zorunludur.

Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu sporculara, ikametlerini belgelemeleri

ve başka bir ülkede sporcu olmadıklarını taahhüt etmeleri halinde her zaman ferdi lisans verilir. Ancak; ferdi lisanslarını kulüp lisansına dönüştürmek istemeleri halinde yabancı uyruklu sporcular ile ilgili diğer hükümlere tabidirler."
Silah Altına Alınan Sporcular

Bu sınıftaki sporcular için bakın yönetmeliğin 13. Maddesi ne diyor:

" Muvazzaf subay ve astsubay ile Silahlı Kuvvetlere katılmadan önce sivil kulüplerde tescilli bulunan erbaş ve erler, askeri okul öğrencileri; mensup oldukları askeri okullar; Kuvvet Komutanlıkları veya Jandarma Genel Komutanlığı spor güçlerinde yer alır ve Silahlı Kuvvetler Şampiyonasına katılabilirler. Bunların sivil kulüplerle ilişikleri kesilir. Kulüplerin haricinde, ferdi olarak lisans çıkarmak isteyenler bağlı oldukları komutanlıklardan izin almak zorundadırlar. Ancak, Silahlı Kuvvetlerin çeşitli karargah, kıta ve kurumlarında görev alan sivil personel, askeri güçlerin ve sivil kulüplerin her türlü faaliyetlerine katılabilirler. Silah altına alınan sporcular askeri güçler adına lisans çıkartarak müsabakalara katılabilirler. Silah altına alınmadan önce, sivil kulüplerde tescilli bulunan sporcular, terhis olmak kaydı ile silah altına alınmadan önceki sivil kulüplerine hiçbir belge aranmaksızın ve süre beklenilmeksizin dönebilirler. Ancak başka bir kulübe gitmek istediklerinde haklarında transfer hükümleri uygulanır. Bu durumda olan sporcuların silah altında lisanslı ve lisanssız geçirdikleri süreler, sivil kulüplerindeki tescil sürelerinden sayılmaz. Askeri güçler adına katıldıkları resmi yarışmalarda taahhütname aranmaz."

Kaynak: Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği, Resmi Gazete Tarihi : 7.12.2001 Sayı: 24606

detaylı bilgi için (link)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Faruk Ünal

BF Okuru

Üye
Tepki
2
klüp olayını anlamadım ya ? nerden ulasarım nasıl katılırım bu kuluplere??? kulubun faydaları avantajları nelerdir?
ferdi lisansdan kulube veya kulubten ferdi lisansa geçiş olurmu?
mesela bi yol yarısı için ideal bisiklet kaç liradır? masraflı gbi grunuo ama :/

yamaç kolatan

Aktif Üye
Tepki
155
merhaba furkan, önce Ankara'da özel kurumların düzenlediği yarışlara katılarak başlayabilirsin böylece yarışların nasıl olduğunu neyin gerekli olduğunu daha iyi öğrenirsin, hepimiz böyle başladık bu spora. Kulüpden kasıt bisiklet takımı. Takımda yer almanın avantajı öncelikle birlik ve beraber olmaktır, seni destekleyen abilerin ,antrenörlerin olur, antrenmanlarını takım olarak yaparsın vs... benim sana tavsiyem önce kendini antrenman yaparak geliştirmen ondan sonra da lisans gerektirmeyen bir özel yarışa girip kendini denemen.Ondan sonra kafanda bişeyler oluşmaya başlar. İdeal bir yol bisikleti fiyatı yaklaşık 1,5-2 bin tl arasında ama ikinci el olarak yarı fiyatına bulabilirsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
teşekkür ederim. yardımlcı oldunuz. başlıyorum . :D licansımı en yakın surede alcam insallah...