Yarışlarda veya antrenmanlarda yaşadığınız performans sorunsalları.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda hazırlayacağım sporcu performans çözüm rehberi için, sporcu olarak yaşadığınız performans sorunlarını buradan paylaşabilirsiniz, mesela çalıştırdığım bir arkadaş yarış başlangıcındaki çıkışlarda lider gurubun gerisinde kalma problemi yaşıyordu, özel bir sprint programıyla bu sorunu giderdik, artık yarış çıkışlarındaki çok hızlı tempoda lider guruptan geri kalmıyordu. Bunun gibi sizin de yaşadığınız sorunları yazarsanız hazırlanacak yazıda cevaplarını bulabilirsiniz. Bilgilere ek olarak
Boy ve kilo
Kendisinin farkına vardığı güçlü ve zayıf yönleri (iyi tempocu, kötü tırmanıcı vb, sprint kuvveti yetersiz vb)
Gibi ek bilgilerde verirseniz sorunlarınızın çözümü daha iyi analiz edilebilecektir.
Hakan Yazman.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay ve sadana
Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Mustafa Fatih Tahta

Mustafa hernekadar sorun performansdan ziyade teknik ile ilgili olsada yardımcı olayım, viraja gelmeden önce hızını yavaşlatarak viraja dönüş esnasında fren yapmadan dönecek en yüksek (yarış şartları) hızda girmen gerekir, viraja göre en optimum hızı bulmak ise zamanla kendini ve bisikletini tanımakla, çalışma ve tecrübeyle gerçekleşecek. Virajda fren yapılmaz.

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
ilginizi çekermi bilemedim ama paylaşmak istedim.yol bisikletçisiyim.16 yaşındaım.henüz keşfedilemediim için yarışmıyorum.haftanın 4 günü roller da 2 saat 75 km. antreman yapıorum. yaklaşık geçen yazın oratasından beri. ve haftasonu mutlaka fatihten tarabyaya antreman yapıorum.dönüşte iki kere beşiktaş taksim yokuşunu tırmanıorum.ortalama hızım 33 34 km. yokuştaki hızım 12 13 km.yaşadığım sorun ise dikkat dağınıklığı.bazen rollerdan düşüyorum bazen korna yiyorum.izlediim yol yarışlarında da özellikle ana grupta yaşanan dikkat eksikliklerinden kaynaklanan bir sürü kaza gördüm. teşekkürler.

bykomik

Üye
Tepki
47
ben viraja gelmeden önceyi kasdetiyordum düşersin tabi virajda fren yaparsan

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Merhabalar Hakan abi,

Geçtiğimiz yıl benim için ilk sezonumdu ve tanıma amaçlı başladım. İlk başlarda bendede lider gurubun gerisinde kalma problemi ardı. Alanya'da ilk yarışta yokuşa birlikte girip tıkandıktan sonra ki bu ısınamamamdan kaynaklandı, en arkaya düştüm... Mümkün olduğunca bisiklet tepesinden ayrılmadım. Yaz tatilimi Ayvalık'ta geçirdiğim için orada da sürekli bindim, kendime rota çıkarmıştım 16km içinde toplam 100m irtifa alıyordum.

Neyse güzel bir yaz dönemini bitirip İstanbul'a döndüm ve devam. Bir hafta rumeli kavağına tura gitmiştik dönüşe geçtiğimizde tarabyadan sirkeciye 1 saat hedefi koymuştuk ve pazar günü trafik çekilmez olabiliyordu. 1sa 5dk. da vardık ama bayağı yormuştu, sonraki salı günü selamiçeşmeye gittim, dönüş yolunda sağ bacağımda ağrı hissettim ve zeytinburnu sahilde pedal çeviremiyecek duruma gelmiştim. O gece onun çözümünü buldum sonraki pazar ise yine başladı ve pazartesi yürüyemiyecek duruma geldim. Doktora gittiğimde soruları, "Dizine darbe aldın mı?" , " Diz dönmesi oldu mu?" şeklinde idi. Mr ve röntgen sonucuna göre patella kemiği altındaki kıkırdaklarda zedelenme tespit edildi ve ödem oluşmuştu. 1 ay istirahat ve ilaç tedavisi ardından geçti. İlk yarış kaçkar yarışıydı ve, ısınmadan girmeme rağmen 11. oldum. Dizlikle yarıştım ve çok rahatsız etti.

Diz problermleri bizler için spor için hayati önem taşımakta çok dikkat etmek lazım.

Şimdilerde bol kadanslı antremanlar devam ve yeni sezon hazırlıklarına başladım. Kendimi geliştirmem gereken iki konu var, birincisi xc yarışları içi yokuş performansı. İkincisi ise Maraton yarışları için dayanıklılığı planlama süre bazında. Vücut olarak iri yapılı olduğum için uzun soluklu yarışlar ve turlar için zorlanmıyotum ancak ilk defa maratonla karşılaştığım için çelişkiler var.

Bugün itibariyle 99 kiloyum ve zayıflamaya başladım. Dinlenme döneminde araya bayramda girince 10 kilo kadar aldım 2 ayda. Geçtiğimiz ay 3 kilo vermişim ve devam edeceğim. Boyum ise 189cm.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
Yaşım 26, bundan önceleri Son viteste 3.28 oranında 55 km hız yapardım buda dakkada 135 devir anlamına geliyor. çıkılması güç bir devirdir. Yaş ilerledikçe performansım düşüyor... Övünmek gibi olmasın Rekor hızım saatte 76 Km

Tepki
37
Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda hazırlayacağım sporcu performans çözüm rehberi için, sporcu olarak yaşadığınız performans sorunlarını buradan paylaşabilirsiniz, mesela çalıştırdığım bir arkadaş yarış başlangıcındaki çıkışlarda lider gurubun gerisinde kalma problemi yaşıyordu, özel bir sprint programıyla bu sorunu giderdik, artık yarış çıkışlarındaki çok hızlı tempoda lider guruptan geri kalmıyordu. Bunun gibi sizin de yaşadığınız sorunları yazarsanız hazırlanacak yazıda cevaplarını bulabilirsiniz. Bilgilere ek olarak
Boy ve kilo
Kendisinin farkına vardığı güçlü ve zayıf yönleri (iyi tempocu, kötü tırmanıcı vb, sprint kuvveti yetersiz vb)
Gibi ek bilgilerde verirseniz sorunlarınızın çözümü daha iyi analiz edilebilecektir.
Hakan Yazman.

yarış başlangıcındaki çıkışlarda grubun gerisinde kalma problemi bence iyi ısınamama, konsantrasyon eksiklği gibi nedenlerede bağlı olabilir.
tabiki sprint özelliği düşünülmesi gereken ve sizin farkında olduğunuz, antrenmanla geliştirilebilen ve giderilebilen eksiklik.
Antrenmanlarda ısınmalara dikkat edilmemesi özellikle ani sprintlerde ufak ta olsa sakatlanmalara yol açabiliyor. Özellikle bunun sadece yarışlarda değil günlük hayatta bisiklete binerken dahi dikkat edilmesi gerekli.

bykomik

Üye
Tepki
47
yas:17 yarış yaşı:yok boy:1.90 kilo:75 bisiklet tür:tur
mesela izmir pınarbaşındaki antreman yarışları burda 30 km. hızlı mı kalkılmalı startta yoksa tempoda gidip son km lerde mi hızlanmalıdır..

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
yaş 14 yarış yaşı 3 bisiklet mtb boy 1.65 kilo 59

antreman esnasında sürekli kapalı gitmek zorunda olduğumu bilerek bunu yaptığımda belli bir zaman sonra sırtımda biraz ağrıma oluyor birde karnıma gelen baskı beni rahatsız ediyor (sele boyu %100 doğru kullanıyorum sebebi neden olabilir :(

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@yiğit_kara26

Sürekli kapalı gitme zorunluluğu neden onu anlayamadım. Daha az kapalı gidin elbette, kadro ve boyun da gereğinden fazla uzun olabilir.

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
Selam Hakan abi, benim sorunum eşit kuvvet uygulayamam.Sağ bacağımla daha çok basıyorum ve bu nedenle sol bacakta biraz eksiklik var. Bu olayı kilitli pedal almadan önce farkettim. Kilitli pedalı da bir dört ay kadar kullanıyorum ve biraz fark oldu. Biraz daha eşitledim gibi ama tam olarak eşit değil.

Ne yapabilirim? Bu arada yaş 18, kilo 65, boy 1.75

• Beğen
Tepkiler: Barış TOPÇU
Tepki
17
@fecredall

bisikletinizin iyi bir şekilde geometrisini ölçün özellikle aynakolu. imalat hatası var mı yok mu bir bakın derim.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@fecredall

Sağ bacak pedaldan çıkılı iken, sol bacakla çevirebilirsiniz, özellikle hafif yokuşlarda bu tek ayak antrenman bayaa iyi olur. Kilitli pedal sayesinde de tek ayakla iken dairesel dönüşü düzeltebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: fecredall

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@bykomik

Parkurun yapısına göre değişir, yığılma olabilecek yerler varsa hızlı kalkmak iyidir en az sayıda kişiye takılınması açısından. Genel geçer olarak daha yavaş başlayıp sonradan hızlanma daha iyi netice verir..