Yarışlarda ve grup sürüşlerinde güvenlik

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Bahadır Gürel tarafından 6 Aralık 2014 tarihinde paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
  2. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler Bahadır bey, çok faydalı bir çalışmayı bulup getirmişsiniz. İnsanın "bir yarış olsa da şöyle peloton olarak gitsek" diyesi geliyor.

Ben geçen Ağustos ayında 30 km lik bir yarışa katılmıştım, ilk yarışımdı. Tamamen amatörlerin katıldığı ama içerisinde amatör de olsa takımların olup, değişerek gittikleri bir yarıştı. 150 den fazla yol bisikletli ve arkadan gelen 500 den fazla mtb ye rağmen yol geniş olduğundan ve çabuk kopmalar neticesinde rahat bir yarış oldu.

Anlatmak istediğim, yarış esnasında birbirine yakın seyreden yarışçılar birleşerek guruplar oluşturuyorlardı, amaç belli, dizilerek gidip değişerek rüzgarı yenmek. Birbirini hiç tanımayan ve aslında rakip olan yarışçıların bu davranışı şüphesiz yarışı aynı zamanda bir antrenman olarak değerlendirmek veya tv den izledikleri turlardaki gibi pelotonculuk oynamak olmalıydı, emin değilim. Ben de 6-7 kişilik bir guruba dahil oldum, son 7-8 km kala. Hatta çoğunlukla gurubu çektim, değiştim arkada gidip yine öne vs. Ama son 2-3 km kala guruptan kopup tek başıma finişe gittim. Finiş noktası eğimli bir yoldaydı ve bana yakın bir eleman yüzünden onu geçmek için son sürat basmıştım, hız 60 km nin üzerindeydi, sonuçta belki 5-10 cm farkla bitirdik. Finiş noktasına engebe koymaları nasıl salakça bir mantıktı bilmiyorum ama az kaldı dengeyi kaybedim fırlayıp gidecektim. Tahminim en az 5 metre havada süzülüp yere kondum.

Yarıştan sonra oralarda dolanırken yarıştaki gurup beni gördü "aha bu O" dediler, ben tanıyamadım tabi, kişilerden çok yola konsantre olmuştum. "Abicim sen bizi niye sattın?" dediler. "Birlikte finişe kadar gelebilirdik ve daha önlerde olurduk", "ama sen egoistlik yaparak hepimize zarar verdin"...

inanın çok mahcup olmuştum, özür diledim, acemiliğime verin dedim, bir daha olmaz dedim. Anlamıştım ki olay "kazan-kazan" win-win olayıydı ve ben loser olmayı seçmiştim. Sporda bencillik iyi bir şey değilmiş, belki son 300 metre kop git ama daha önce koparak kendimi de yordum, geride kaldım. "Gendim ettim gendim buldum"(RIP Neşet Ertaş)

Tecrübe bu işte, ne kadar çok yarış o kadar tecrübe.

Fanonn, YüzSürKoş, EnginK. ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    YüzSürKoş bunu beğendi.
  4. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Çağdaş78 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...
Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2016-8-11_15-47-54.png
Merhaba, Power metrenin gerçekten ne işe yaradığını merak edenler için örnek bir senaryo hazırladım. Diyelim ki performans ölçümü yapan bir dükkan açtım. Bu dükkanda bazı ölçümler yaparak bana...