Yarım Yarımada Turu 1

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında MeSu tarafından paylaşıldı.

 1. MeSu

  MeSu Yeni Üye

  Yaş:
  55
  Kayıt:
  12 Mart 2015
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Bandırma
  Adı:
  Mehmet Sürücü
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  1.Gün
  14.Haziran.Pazar
  Ballıpınar’a, Perşembe günü, bisikletle, Aşağıyapıcı-Hamamlı üzerinden geldim. Turu Pazar günü, Ballıpınar köyünden başlatmayı planladık. Tura beraber çıkacağımız Nezih Özkan (1956), o sabah erken kalkıp, aracıyla yola çıkıp, İstanbul’dan köye gelecek.

  Nezih Ağbi ile, birkaç yıl öncesine uzanan, kitapseverliğe dayalı bir tanışıklığımız var. Yaşlarımızın yakın oluşu, birkaç kişilik turları, kalabalık turlara yeğlemememiz, doğa ve bisiklet sevgisi, bu turu daha bir uyumlu ve zevkle yapacağımızın göstergeleriydi. Bir bisiklet turundan beklentilerimiz yakındı.

  Bunun benim için anlamı; pedalladığım, gittiğim mesafelerin çokluğu değil, gördüğüm, tanık olup izlediğim, mola verip konakladığım, orada olup eğleştiğim bölümü oldu hep. Varılacak yerlerden çok, burası harika bir yer, bu deniz, bu koy çok güzel, burada biraz daha kalıp, çadırımı kurup, birkaç gün buraların tadına varabilirim, yaklaşımında oldum her zaman. Bunun turumu zaman ve mekân olarak belirsizleştirmesi, ucu açık, keyfi bir şekle dönüştürmesini bir sorun değil, özüne varmanın gereği olarak düşündüm.

  Ballıpınar köyü Kağıdağ yarımadasının kuzeye bakan yüzünde. Köy halkı Selanik-Kavala göçmeni. Bir parça da olsa, yaşlıların giyiminde, konuştukları dilde otantik, özgün, günümüze kadar ulaşmış bazı kültürel değerler gözlemlenebilir. Bu köyde doğdum. Ailemin bir kısmı hala burada oturuyor.

  Köy.jpg

  Ballıpınar köyü Kağıdağ yarımadasının kuzeye bakan yüzünde. Köy halkı Selanik-Kavala göçmeni. Bir parça da olsa, yaşlıların giyiminde, konuştukları dilde otantik, özgün, günümüze kadar ulaşmış bazı kültürel değerler gözlemlenebilir. Bu köyde doğdum. Ailemin bir kısmı hala burada oturuyor.

  Gerektiğinde, kasabanın boğuculuğu arttığında, bisikletle veya yürüyerek buraya sığınıyorum. Tarla-bağ-bahçe işlerini sevdiğimi söyleyemem. Ama doğanın içerisinde olmak beni mutlu ediyor.

  Gelişimden sonraki günlerde doyasıya, tadını ala ala kiraz topladım. Sabahın erken saatinde, horozlar ötmeden kalkıp, havanın alaca aydınllık saatlerinde kirazlığa pedal çevirmek, yüzünde sabah serinliğini sırtlanmış rüzgârı duyumsamak, yaşamın içerisinde daha dolaysız olmak.

  Tura çıkacağımız Pazar sabahı erkenden tarladayım. Yemyeşil yaprakların arasında, pembe-kırmızı, dolgunlaşmış, bala kesmiş damlacıkları daldan toplamak apayrı bir mutluluk. Dalların arasında kaybolan merdivene çıkıp, elde kova, saatlerce kiraz topluyorum. Kiraz bahçelerinden insan, kuş sesleri, köpek havlamaları geliyor. Bisiklet turumun ilk ısınma etapları bunlar. Her ne kadar yaptığım iş bisiklete binmeyle uzaktan yakından ilgili olmasa da…

  Kiraz dalı.jpg

  Dallar kiraz yığılı. Ağırlığından eğilmiş, yere dönmüş. Bereketli, bolluklu bir mevsim. Tüm vadi kiraz ağaçlarının utangaç kızarıklığıyla utangaç utangaç gülümsüyor. Bütün köylü, eli ayağ tutan elde kova-sele, ağacın üzerinde, altında, kiraz topluyor. Seleler dolusu kiraz, Patpat denilen uydurma araçların römorklarına doldurulup, köyün meydanına getirilip, sıraya konuluyor. Alanın kenarında, yaşlı, dev bir çınar ağacı var. Altı serin, gölgesi koyu. Bandırma’dan, Erdek’ten gelen alıcılar burada toplanıyor. Kirazlar açık mezatla alıcı buluyor. Köylüleri acele acele kiraz indirirken izlemek, fotoğraf çekmek, sıra sıra kasaların arasında dolaşırken, gözüme ilişen en olgun en iri kirazı alıp yemek… Kirazını sıraya koyup, mezatın başlayacağı zamanı bekleyen sakalı bıyığı kıralmış üç beş kişi, gölge bir kenarda, bir taşa, ağaç kütüğüne, boş bir kiraz kasasına oturup, alıcının azlığından, bunca emekle yetiştirilen güzelim kirazın, yok pahasına satılmasından şikâyet ediyorlar.

  Önerim, Ballıpınar’daki kiraz mezadını yakınlarda oturan tüm bisiklet tutkunlarının gidip görmeleri. Kiraz mayısın son haftası başlayıp, haziran ayının sonlarına dek sürdüğü oluyor. Kiraz pazarı Pazar, Çarşamba, Cuma günleri kuruluyor. Ceviz iriliğinde, kıpkırmızı, beş tanesinin insanı doyurduğu bir meyva sözünü ettiğim. Ne yazık ki köylülerin yakındıkları gibi, pazarlama güçlükleri nedeniyle birkaç alıcının keyfi belirlediği, yetersiz, ederinden uzak bir parayla, yok pahasına satılıyor. Köylünün deyimiyle, kendi mallarıyla rezil oluyorlar.

  Mezat.jpg

  Saat 10’a doğru kiraz toplamayı bırakıp, köye dönüyorum. Hafif bir kahvaltı yapıp, bisikletime malzemeleri yüklüyorum. Heybeler, uyku tulumu, mat, çadır. Bir poşet de kiraz astım direksiyona. Su doldurdum. Giyindim. Hazırım. Kahvehane yola yakın. Yaşlıların masalarına oturup selam veriyorum. Göz ucuyla tur arkadaşımın gelişini beklerken, bir yandan da yaşlıların sohbetlerine kulak misafiri oluyorum.

  Anlatıların fazla uzun olmaması için burada bitiriyorum.

  Ballıpınar-Turan köyleri arası tur izlenimlerini bir sonraki bölümde aktarmaya çalışacağım.
   
 2. mavinehir

  mavinehir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  381
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Anlatım güzel fotoğraf sayısı az geldi bana.Birkaç tanede daha fotoğraf olsa daha iyi olur sanırım.Ama güzel yermiş.Hele kirazlar...Üreticinin çektiği çile bu malesef, hakettiği emeğinin karşılığını alamamak.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-3_16-59-34.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
Ekran Görüntüsü (7).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...