Yarım litre süt 5 kilo ete bedel !

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ilyasss tarafından paylaşıldı.

 1. ilyasss

  ilyasss Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  965
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan sütün yarım litresinde, diğer bazı gıda maddelerinden katbekat fazla kalsiyum bulunduğu bildirildi.

  Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ’’yaşam mucizesi’’ diye nitelendirilebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün insan yaşamındaki yerinin, insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi.

  MÖ 26’ncı yüzyıla ait Babil kabartmalarında sütle ilgili temaların işlendiğini ifade eden Tayar, sütün içerdiği bol kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önlediğini belirterek, ’’dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren ilk aldıkları besindir. Süt, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir’’ dedi.

  Tayar, sütün binlerce yıldır olduğu gibi yine insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu içeceklerden biri olmayı sürdürdüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:

  ’’Vücudun yapı taşı olarak kabul edilen proteinlerin beslenmede önemli bir yeri vardır. Süt proteininin biyolojik değeri bitkisel proteinlere göre daha yüksek olduğundan, vücut diğer proteinlere oranla süt proteininden daha iyi yararlanmaktadır. Sütün içindeki protein, büyüme ve gelişmeyi sağlar, saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar ve kasların kasılmasına yardımcı olur.’’

  Süt şekeri olan ’’laktoz’’un vücudun kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağladığını anlatan Tayar, şunları söyledi:

  ’’Bu nedenle süt kemik ve diş oluşumunda, bebeklerin beslenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca süt yağındaki fosfolipitler, beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarını oluşturur. Vücut için gerekli olan doymamış yağ asitlerini bünyesinde bulundurmasından dolayı süt yağının beslenmede önemli fonksiyonları bulunmaktadır. İnsanların iyi bir şekilde beslenmesi için bütün minerallere ihtiyaçları vardır. Sütte bulunan başlıca mineraller fosfor ve kalsiyumdur. Sütün yarım litresinde, 5 kilogram et, 2.6 kilogram ekmek, 6.3 kilogram patates, 8.5 kilogram elma, 1.6 kilogram marul ya da 1.7 kilogram havuçtaki kadar kalsiyum bulunuyor.’’

  Prof. Dr. Tayar, kalsiyumun özellikle çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında önemli rol oynadığını anımsatarak, 25–30 yaşlarına kadar alınan kalsiyumun, kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğunu, bu yaşlardan sonra da süt içilmesine düzenli olarak devam edildiğinde, kemik yoğunluğundaki azalmanın yavaşladığını ve geciktiğini bildirdi.

  ’’Yeterli süt tüketimi, dolayısıyla kalsiyum alımı, tüm yaşam boyunca kemik sağlığı için önemlidir’’ diyen Tayar, şunları kaydetti:

  ’’Süt, ayrıca beslenmemiz için gerekli olan yağda ve suda eriyen vitaminlerin hepsini içermektedir. Özellikle zeka gelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığında gerekli B2 vitamini için süt en iyi kaynaktır. Vücudun ihtiyacı olan B12, A ve C vitaminleri süt içerek önemli ölçüde karşılanabilmektedir. Bu nedenle her yaşta süt içmek gerekiyor.’’
   
 2. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  verdiğiniz bilgilerin doğruluğu ile ilgili şüphe yok ben sadece herhangi bir besin öğesinin bir diğeri ile karşılaştırlmasına karşıyım çünkü sonu yok biri diğerinden mutlaka farklı olacak hepsinin içeriği etkisi muhakkakki farklı olacak sadece küçük bir örnek olarak süt ve et hayvansal protein olmasına karşın içerdiği hemoglobin değeri ile et demir açısından bir farklılık yaratıyor diğeri ise demir düşmanı yani her öğeden dengeli bir tüketim yapılması çünkü üstün besin diye birşey yok maalesef.
  saygılarımla
   
  Bozcan, Machoo ve ilyasss bunu beğendi.
 3. Gürsel BARANLI

  Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2008
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  183
  Şehir:
  yalova
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Benim şahsi görüşüm et etdir.Süt de sütdür.Hepsinin ayrı bir damak lezzeti olduğuna göre ayrıda bir besin değeri vardır.Yeterki doğru tüketilsin taze ve dogal olsun kanısındayım.
   
  ilyasss bunu beğendi.
 4. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.816
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  kalsium açısından olaya bakarsan doğrudur da :) ufacık bir kalsiyum tabletinde de koca bir bidon sütden daha fazla kalsiyum olduğu da bir gerçek.
  Süt çoğu yetişkin için gereksiz bir gıdadır. Ama protein açısından yarım kilosu 5 litre süte bedel olan et özellikle sporcular için olmazsa olmaz bir besin maddesidir.
   
  ilyasss bunu beğendi.
 5. Melih Daltaban

  Melih Daltaban Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2008
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Bilgiler için çok teşekkürler öncelikle..Benim de süt hakkında söyleyecek birşeyim var ki özellikle ergenlik çağındaki arkadaşlarımız ve daha küçük yaştaki bireyler tarafından tüketildiği zaman vücudun protein ihtiyacının büyük bir kısmı da süten karşılanıyor..Basit olarak şöyle açıklamak gerekirse:
  Vücutta bulunan lab enizmi sütü kazeine dönüştürme özelliğine sahiptir ve bu enzim yaş ilerledikçe azalmakta, bir süre sonra etkisini kaybedecek konuma gelmektedir. Bu sayede özellikle genç ve çocuklarda süt protein bakımından da önemli bir maddedir..

  Ben protein metabolizmasına olan etkisinden kısmen de olsa bilgim dahilinde bahsetmek istedim.. Bunun dışındaki faydalarından bahsedilmiş zaten..

  Küçük bir ayrıntı:..Antrenman veya herhangi bir sportsal etkinlik öncesinde süt tüketmek midede bulantıya sebebiyet veriyor..

  Ben de bilgim dahilinde birşeyler paylaşayım istedim..Sevgiler..
   
  ilyasss bunu beğendi.
 6. ErdoganKesgin

  ErdoganKesgin Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  1.153
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  bilgiler için teşekkürler ancak süt kullanımı da saatleri bakımından oldukça önemlidir zira kalsıyum vücudun büyüme hormonu salgısını ciddi şekilde bloke eder , içeriğindeki laktoz laktik asit salgısını yükseltir.

  bu sebeble;

  yatmadan önce kesinlikle süt içilmemeledir çocuklara da içirilmemelidir. Sütün yetişkinlerde en son alımı saat 17:00 en erken alımı ise uyandıktan 3 saat sonra olmalıdır, derin uykudan sonra vucütdaki büyüme hormonunu en iyi sabah antremanlarıyla kullanabilir adele ve kas yapınızı güçlendirip geliştirebilirsiniz.

  antremandan önce veya sonra kullanılmamalıdır antreman bittikten en az 2-3 saat sonra tüketilmelidir.

  ....

  yeri gelmişken , antremandan önce veya hemen sonrasında meyve veya meyve suları kesinlikle tüketilmemelidir zira insulin dengenizi altüst ederek glikoz dengenizi bozacaktır:in:

  süt elbette çok faydalı bir besindir ama her besinin de kullanım alanları ve yeri vardır buna dikkat etmek gerekmektedir.
   
  Aytaç Biber, Tufan Yuzseven ve ilyasss bunu beğendi.
 7. deli kadir

  deli kadir Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.268
  Beğeniler:
  544
  Şehir:
  suz
  Seviye:
  dönerciler duyarsa bize bu saatten sonra ekmek arası salata yanında da yarımlık süt verirler :D
   
 8. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.816
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Büyüme hormonu derin bir uyku esnasında anlık olarak salgılanan bir olay. Tabi bunun miktarı yaş ilerledikçe azalıyor ve yediğiniz içtiğiniz gıdalar, yatağa yatma zamanınınız, uyuma şekliniz hepsi bunu etkiliyor. Kalsiyum nasil hormon salınımını engelliyorsa, kırmızı etin içindeki Glutamin veya başka kaynaklardan da alabileceğiniz BCA denilen amino asit kombinasyonları da bir o kadar bu hormon salınımını tetikliyor. Ama tabi işin bir diğer noktası ise yatmadan önce yenilen kırmızı etin sindirim problemleri ile derin uykunuza engel olması :)

  Antremandan hemen sonra glisemik indeksi aşırı yüksek olmayan meyve tüketmek düşmüş olan kan şekerini ve yükselmiş olan katabolik hormonları eski haline getirmek için aslında gerekli değil mi ? Istanbuldaki son vücut geliştirme müsabakasın da, katıldın mı bilmiyorum, brifing veren sporcu hekimi bunun özellikle vurgulamıştı. Bunun haricinde Insülin dengesi ile ilgili yazdıkların gerçekten çok doğru şeyler. Bu hormonun dengesi ile oynamak, yani yüksek glisemik indekli besinler "şeker, paratates, havuç, mısır ..." tüketmek sadece büyüme hormonu salınımını tıpkı kalsiyum gibi bloke etmiyor, ayrıca vücudun hastalıklara karşı olan direncinide zayıflatıyor ve yaşlanmayı hızlandırıyor ve ufak bir ayrıntı kilo aldırıyor :)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 9. KuNDuZ

  KuNDuZ Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ben günde 4-5 litre süt içiyorum zararı olur mu? 20-25 kilo et yemiş gibi mi oluyorum çözemedim ki :vroam:
   
 10. sertel

  sertel Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  selamlar
  aşırı çalışma sonrasında kaslarda laktik asit(süt asidi) artışı oluyor
  bu enzim bildiğim kadarı ile kaslar arası kayganlığı azaltan bir enzim
  çalışma bittikten sonra bir de üzerine süt içilirse bu, kas sisteminde henüz bulunan laktik asit mikrarının azalmasını engelleyici bir yapı sağlıyor
  paylaşmak istedim
  saygılarımla
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-5-5_22-36-53.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
Aero-vs-Lightweight-2.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...