Yarım Kalan Maraton [İnsan VS Köpek]

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Hani uzun süredir hayalini kurduğunuz ama son anda iptal olan rezervasyon yada aldığınız dondurmanın daha tadına bakamadan yeri boylaması ve bir dahada alamamanız...İşte tamda böyle bir şeydi..:ckskc:

Merhaba değerli arkadaşlar.
Yaklaşık 1 aydır bayram tatilini bekleyip çeşitli maraton fantezileri kuran ben tamda bu gece yarısı bunu hayata geçirmek için yine yola revan oldum.

Hedefim Bursa - Gelibolu arası gidiş dönüşlü 600 km/41 saat civarı ultra maraton yapmaktı ama herşeyinde üstünde asıl amacım Şûheda diyarı Gelibolu'yu ziyaret edip mâneviyatla dolu bir kısa bir gece geçirip geri dönmekti.
Azığımıda bu vatan için can hıraş aç vaziyette mücadele vermiş kahraman ceddimize saygı anlamında enerji bar vs. yerine kuru üzüm ve ekmek şeklinde hazırlamıştım.
Maratonlarımda olduğu gibi gece yola çıktım saat 2'yi göstermekteydi.
image.jpg
Lapseki'den feribotla Gelibolu'ya geçmeyi planlıyordum ve mesafe lapseki'ye kadar 260 km idi bu yüzden öğle 12 gibi feribota geçip Gelibolu'yuda ziyaret edip şehitlikleride gezebilmek için ortalama 26/kms altına düşmeden yardırmam gerekiyordu.İlk 24 saat 340 km hedefim vardı.

Eskikarağaç sapağında net çıkmasada bir fotoğraf çektim.Ortalamam 30/28 km arasıydı ve fazlada durmaya niyetim yoktu..
image.jpg
Karacabey'i geçtikten sonra ilk 10 dk molamı vermeyi düşündüğüm Bandırma'ya yöneliyorum.
image.jpg
Hava yarı açık ve güneşin ilk ışıkları bulutlarda seyri doyumsuz bir manzara meydana getiriyor.
image.jpg
Malumunuz Bandırma tavuk ve yem üretiminde memleketimizde en başta gelen yerlerden.Dev tavuk ve yem üreticilerinin bir çok büyük küçük işletmesi burada bulunuyor.
Yıllardır turlarımda yaşadığım en başlıca sorun sorumsuzca yollara salınmış işletme köpekleri.
Bandırma'ya 15 km kala seyrekte olsa kuluçka yem tesisleri başlıyor ve akabinde benimde azman izbandut vari köpeklerle mücadelem...
Çoğu yerde bisikletten indim ama bazısı insanlıktan anlamıyor atak yapıyor.1-3-5 derken Bandırma'ya yaklaştıkça vaka sayısı artıyor.Sağdan gelenden kaçsan soldaki işletmeden köpekler fırlıyor.Ulan işletmeyi koruyacaksa bu köpek neden içerde değilde dışarda bırakılır ??Yıllardır bu sorumsuzluklardan dolayı maraton yapmayı bırakma evresine çok defa geldim..
image.jpg
Gece boyunca bozulmayan moralim ve pskolojim Bandırma'ya yaklaştıkça iyice bozuldu.Keskin yem kokusu ve kesimhanelerden gelen koku ve dereye akanları görünce vejeteryan arkadaşlara saygım dahada arttı :)
Tüm köpek ataklarına rağmen Bandırma merkeze ulaştım tabi ileride daha neler var düşünceleriyle..
Dog >VS< Human..
Bu arada düz yoldaki hız rekorumu Bandırma girişinde pitbull vari bir köpeğin beni 300 mt civarı kovalamasıyla kırmış bulunmaktayım :)
Sakın kimse bisikletten in mama ver demeye kalkmasın ne olur:naslyany:
Teorideki söylemler uygulamada olmuyor malesef.Biz finolarla karabaşlarla mücadele etmiyoruz onu söyliim:)

Bu kovalamacanın ardından mala bağlamış ve moralman çökmüş ben..image.jpg

Bandırma Jet üssünüde geride bırakıp ihtiyaç molası için karşı yoldaki bir benzinliğe dalıyorum.
Tabi soruyorlar nereden diye bende Bursa'dan gelibolu yapacağım kısmetse diyorum ve bir suskunluk :)Yazık garibim mala bağlamış diye içlerinden geçirmişlerdir muhtemelen:huhuu:
Kasada duran arkadaşa durumu anlattım yolda çok köpek vardı buraya zor ulaştım diye Biga'ya kadar durum nasıl ?
- Valla abi Biga'lıyım yolda köpek vs yok rahat rahat gidersin.
Bu cevabı duyunca sevindirik oldum başladım Biga'ya yardırmaya.Daha 3 km geçmeden sağlı sollu hayvan sürüleri ve azman çoban köpekleri...Hani yoktu lan ?Sağdakiler tazyik yapıyor sola geçiyorum soldakiler bu sefer...
İşte tamda o an haklı olarak geri dönme kararı aldım çünkü sonu gelmeyecekti bunun..
Halbuki bayramda amcamı aradığımda eski öğrencilerinden Gelibolu'da emekli ast.sb Triatloncu Halil Tuna'nın olduğunu geceyi orada geçirmemi söylemişti..
Kısmet değilmiş diyorum ama içimdede uhde olarak hala Gelibolu duruyor.
Geri dönerken köpekler sabah olmasından dolayı kısmende olsa içeri alınmıştı tabi yine aksiyon yaşadım..
Akıllı köpek her halinden belli oluyor.Dönüş yolunda Eti bor işletmesinin önünde yatan 2 kangal vardı ve son anda farketmeme rağmen bana sadece baktılar çünkü benim koruduğu bölgeye zarar vermeyeceğimin farkındaydılar..Köpeğinde karakterlisine çok saygım var.Köpekler alemide aynı insanlar alemi gibi..
Karacabey'den sonra iyice rahatlıyorum ve çevre yolundan yardırıp biraz doğa ile kucaklaşmak ve stresimi atmak için Bursa ovasında bulunan köyümü ziyaret ediyorum.
image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
Ohh miss :)
Köyümdede köpekler var ama hepsi bağlı dışarda avare avare gezip millete salça olan bir köpek dahi göremezsiniz buda köyüm insanının medeniyet ve anlayış göstergesidir.

Toplamda 230 km ile turu tamamlamak zorunda kalıyorum.
Tur tam 10 saat sürdü 8 saat pedal bastım.Ortalama hız 28.7 kms
100 gr kuru üzüm ve 6 matara su haricinde hiçbirşey tüketmedim.

Herkese Allah'tan kazasız belasız "köpeksiz" turlar diliyorum:)
image.jpg image.jpg image.jpg

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Candan Biberci Geçmiş olsun Candan hoca, kısmet değilmiş bu sefer diyelim. Ne köpekler o yollardan vazgeçecek ne de sen, bakalım hanginiz galip gelecek. Ayaklarına sağlık :harika:

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@murat_ist
Sağolasın ama bunun tek çözümü vatandaşın bilinçlendirilmesi buda çok zor..En sağlamı işletme/köpek sahibine caydırıcı ceza kesilmesi...

Bu arada bu öğlen Gelibolu Eceabatta orman yangını çıkmış çok üzüldüm ..

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Abi bu köpeklerden bisiklete soguyorum her adım kopek tabiki oda can onada sevgimiz saygimiz var ama saldirirsa babami tanimam arkadas tasida yer sopayida Allah ne verdiyse....

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sağsalim döndüğüne sevindim.Şu düşük desibel ses ile caydıran cihazlardan almak gerek.Ya köpek işitme engelliyse ne olacak:kötü:

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

taytan

Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida
Çok güzel ve akıcı bir dille yazmışsınız. Ancak Gelibolu hedefinize ulaşamamış olmanız kötü olmuş. Bende ciddi kopek korkusu var sizin yerinizde olsam bandırma ya varmadan geri dönebilirdim:)

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@BF Okuru
Yaratılışları itibariyle öyleler ve her zaman onlar galib gelecekler :)
Sıkıntı işletmelerdeki azman türler yoksa diğer salma köpeklerde çoğunlukla sıkıntı olmuyor.
Sende sağolasın
@Alp@y Tatlısu
Bende köpek severim vefalı varlıklar ama dediğin gibi yeri geldimi nefsi müdafaya geçerim ve geçtiğimde çok oldu.
@cazci
Sağol abi dediğin gibi köpeksavar gerekli ama bazen dazer bile işe yaramıyor çünkü bazı kırma köpeklerde işitme sıkıntısı genetik oluyor ve alet hiç bir işe yaramıyor..
@taytan

Teşekkür ederim nacizane bir şeyler yazmaya çalıştım.
Bende köpek korkusu yok ama bile bilede lades olmaya niyetim yok.115 km gittikten sonra daha 145 km daha gitmem gerekiyordu ve daha nelerle karşılaşacağım meçhuldü..

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gecmis olsun dostum. Uludag tirmanisin vardi ne yaptn o işi abi ?

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@mariokaldato
Ahhh ahhh Uludağ'da köpekler var abi:( Postu bir gün sağlam deldireceğim ama ne gün ..
Gaza gelebilirim bana belli olmaz ama çıkarsam grand zirve yaparım hotellere çıkıp zirve yaptım demem ;)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

MertAhci35

Üye
Tepki
134
İsim
Mert Ahçı
Bisiklet
b'Twin
Çok güzel tur olmuş ama köpeklere gelecek olursak korkuyu belli etmemek lazım,birde bisiklet ile giderken kafada kask,renkli gözlük olmayacak hayvanlar başka bir canlı görmüş gibi tahrik oluyor :)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@MertAhci35
Evet köpekler korkuyu hisseder bunu biliyorum.Aslında köpeklerden korkum yok köpek yetiştirdiğimde vardır askerde eğitmenlik sertifikam bile var fakat dediğim gibi bazı türler bölge korumadan çok saldırı odaklı oluyor.
Kırmızı polarize gözlük vardı o kısımda özellikle kaskı çıkarttım fakat dediğim gibi kangal gibi ulu ve karakter sahibi köpeklerde sorun yaşamadım ne oluyorsa kırma-çoban bozkafa gibi türlerde sıkıntı yaşadım.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Börükan Tatar
En guzeli korktugunu belli edeceksin, abi diyeceksin alttan alacaksin. Iste o zman hayvan şoka girebilir

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Geçen bi dağ turu yapayım dedim orda sahibinin gezsin diye salıverdiği bi köpek saldırdı ... :acpsnr:

• Beğen

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@mariokaldato

Ya da sen de bir delilik yapip hayvana saldiracaksin. Dedemin kopeginin kulagini isirmisligim var kopek uyurken :D O gunden sonra gariban bana karsi biraz saygili olmaya, gordugu yerde hirlamamaya basladi :koptum:

• Beğen