YARDIM: Yaz için İstanbul Ayvalık Turu Planı

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Herkese merhaba,
Yazın kızarkadaşımla birlikte, yıllık izinlerimizde, sahilden İstanbul-Ayvalık turu yapmak istiyoruz ama şu güne kadar hep İstanbul içinde dolaştığımız için pek tecrübemiz yok..
Baharda deli gibi antreman yapıp, yaza doğru bu planımızı gerçekleştirmek istiyoruz..
Çoğu insan için çok büyük olmasa da bizim için gerçekten büyük bir tur =)

Bu konuda tecrübelerinize ve yardımlarınıza ihtiyacımız var..
MapMyRide'dan yaklaşık bir yol rotası çıkardık ama tabi internet haritaları çok kapsamlı değil,
sizin kullandığınız, burdan giderseniz daha iyi olur dediğiniz yollar varsa öğrenmeyi çok isteriz.

Bunun dışında tarih konusunda da yardımlarınıza muhtacız. Havanın çok çok sıcak olmayacağı tarihleri seçmeye çalışacağız, ortalama sıcaklıklara baktık Ağustos sanki daha serin görünüyor diğerlerine göre.

Rotayı şu şekilde düşündük;

İlk gün> Denizotobüsü ile Bandırma'ya geçip, Bandırma-Erdek-Ocaklar.. 20 km, ilk gün hafif olsun dedik..
Erdek yolu üzerinde 2 tane falan tarihi kent var..
(link)

İkinci gün> Erdek - Misakça - Karabiga - Aksaz Toplam 105 km
(link)

Üçüncü gün> Aksaz - Parium - Adatepe - Lapseki - Kemikalan - Çanakkale. 97,53km
(link)
Gitmişken Bozcaada veya Gökçeada'ya uğramamak olmaz.

Dördüncü gün> Çanakkale - Güzelyalı - Yeniköy - Dalyan - Asos 122km
(link)

Beşinci gün> Asos - Altınoluk - Akçay - Ören - Ayvalık 98km
(link)

Toplam: 452.53 KM

Hergünün arasında bir gün dinleniriz diye düşündük, hem kaldığımız yeri dolaşırız, hem yenilenmiş oluruz.

İlk aşamada ekipmanlarımızı tamamlayıp, antremanlarımızı yapmak istiyoruz.

Şimdilik ekipmanlarımız şöyle, üstüne ne eklememiz gerekir,
Tamir Anahtarı, Pompa, Yama Seti, Pusula, Harita, Far + Arka Flaşör, Kask, Eldiven, Gözlük, Paça bandı, Buff, Termal İçlik, Düdük, Telsiz, Zincir yağı, Çadır

Eklenecekler
Yedek iç/dış lastik
Bagaj + Çantaları
Şarjlı Piller
Uyku tulumu
İlkyardım çantası

Her türlü öneri/düşünce bizim için çok değerli.
Şimdiden çok teşekkürler..

Scudo

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Antrenman durumunuz nedir bilmiyorum ama 4. günün rotası bir hayli zor. Bozcaada'ya uğrayacaksanız o günü ikiye bölmekte fayda var. Geyikli'den sonra sahilden devam ederseniz kalacak birkaç güzel yer var. Ama körfez yönüne dönünce Assos'a kadar pek bir yerleşim yeri yok, sağlam tırmanışlar var.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Barış Kılınç

Evet işte, öğrenmek istediğim şeyler tam olarak bu tip şeyler =)
Çok teşekkürler Barış..

Bozcaada işini zaten dinlenme günümüzde yapmayı düşündüm,
Hatta gece de orada kalıp sonraki sabah ordan tekrar yola çıkmak doğru olabilir diye düşünüyorum..
Hem denize de gireriz =)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Nerede kalınır gibi sorular da var tabi..
Çadırımız olacak ama arada kapalı bir yerde de kalmak isteriz mutlaka..
Çok pahalı olmayan pansiyon, otel gibi öneriler de harika olur =)

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Aslında güvenlik ve Gerekebilecek bi malzemede Kamp Bıcağı Veya çok fonksiyonlu bir çakı. 127 Saat filmini biliyorsanız Kaliteli bir çakı alın :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@A.Kadir Ünal

Eklenecekler listesine bunu da kattım.. Teşekkürler =)

Pelin N.

Üye
Tepki
44
Çakının yanında çatal + kaşık + bardak gibi malzemeler de gerekiyor bence, konserve filan yenebilir çadırda. Ayrıca göz yaşartıcı sprey ve bisiklet için ayna da gerekebilir. Sinek kovucu ve güneş kremi de faydalı olur. Bir de Ağustostansa Eylül daha mı mantıklıdır? Ege denizi çok soğuk olur mu girilir mi fikriniz var mıdır?

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

goncu

Üye
Tepki
3
Eğer kesinleşecek olursa, mutlaka gelmek isteriz ben ve erkek arkadaşım da. Böyle bir tur arıyorduk, bulamazsak planlamayı düşünüyorduk. :)

• Beğen
Tepkiler: Pelin N.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Magandalar için biber gazı (Bulabilirseniz hardal da olur) Apaçiler için özel "Apaçi kovucu/Ürkütücü/Kaçırıcı" Kamp alanı tacizcileri için elektrikli tel,"Hello" Şeklinde seslenenler için,arkasında "Türk'üm salak" yazan T-shirt te listede olsun:)

yilmaz kaynak

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Specialized
ip te alin bence birbirinizi cekmek zorunda kalabilirsiniz ayrica zincir anahtarida lazim olabilir.Bide bagaj cantalarini piyasadaki dandik ucuz olanlarindan almayin onlarin takma yerleri kopabiliyormus ve dengeyi bozuyormus kullanlar oyle soyledi bende uzun yol icin hazirlik yapiyorum. Aklinizda olsun kamp yeri bulamadiginiz yerlerde benzin istasyonlarina siginin izin isteyip istanyonun yakinina kamp kurabilirsiniz :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Biber gazı edineceğiz tabi ama onların da son kullanma tarihi var, o yüzden gitmeye yakın edineceğiz onları =)

Zincir anahtarımız var.. Geçen gün Crank Brothers'ın Multi Tool anahtarını edindim =)

Bide bagaj cantalarini piyasadaki dandik ucuz olanlarindan almayin onlarin takma yerleri kopabiliyormus ve dengeyi bozuyormus kullanlar oyle soyledi
Bu uyarı için teşekkürler.. Kesin gider ucuz olanını alırdım, "abi aynı işi görüyor" diyerek =))

Pelin N.

Üye
Tepki
44
Yollar ve bu rota üzerindeki kamp alanları hakkında başka bilgisi olan var mıdır acaba...

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Pelin N.

Geçen sene İstanbuldan İzmire gitmiştim. Yollar genel olarak rahat, kamp alanı olarak da biz petrollerin arka bahçelerinde, okul bahçelerinde falan kalmıştık daha güvenli olur diye. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Onun dışında ücretli kamp yerleri de mevcut. Geceliği 20 30tl istiyorlar :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yalova çıkışlı güzergah ve yükseklik profili budur.Burhaniyede denizi görünceye kadar benim bildiğim kamp alanı yok.O noktadan sonra kalan 40 km için ise zaten ihtiyaç yok.Bir arkadaşımızın belirttiği gibi,turcuların ortak kamp yerleri benzin istasyonlarıdır ancak yukarıda esprili bir dille ifade etmeye çalıştığım güvenliği ihmal etmeyiniz.

http://img846.imageshack.us/img846/3875/677q.jpg

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ugur yılmaz
Durma yerlerimiz yaklaşık olarak belli şimdilik, genelde sahil yerleşkelerini seçtik ki buralarda kamp imkanı bulabilelim..
İlk gün Erdek'te bitireceğiz (ki orada kalma ile ilgili bir sorunumuz yok), ikinci gün Aksaz, üçüncü gün Güzelyalı gibi... Tabi bunların değişme ihtimalleri var hala.. =)
Yaz olacağı için okullar kapalı olacaktır muhtemelen, bu yüzden okul bahçelerinde kalmak mantıklı geldi çok..

@Derya Keçeci

Derya Bey, rotayı genel olarak sahil yolu üzerinden düşündük, hem yükseklik çok sorun olmaz çoğu zaman, hem de durup durup denize girebiliriz diye =)
(link) 'dan bakabilirsiniz hatta rota ve yükseklik profillerine..

Güvenlik konusunda da zaten katılıyoruz size kesinlikle, dediğiniz gibi biber gazı alıp (hatta belki 3er 5er alıp) başlayacağız =))

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Pelin N.

Temmuz - Ağustos aylarına nispeten Mayıs - Haziran ve Eylül - Ekim dönemi tur için daha iyi oluyor. Evet Eylül ayında Ege denizine rahatlıkla girebilirsiniz. Özellikle Eylül 15 e kadar olan sürede... Temmuz - Ağustos döneminde daha kuzeyde özellikle Karadeniz bölgesinde tura çıkmak daha iyi...

+

Serkan Taşdelen arkadaşımızın blogunda yayınladığı bir liste var. Gözatmanızı tavsiye ederim.

(link)

Pelin N.

Üye
Tepki
44
Pedalla sitesindeki liste de çok iyi oldu ve ayrıca tüm tavsiyeler için teşekkürler... Aklımıza sorular geldikçe, o güne kadar sormaya devam edeceğiz sanırım :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Deniz suyu Edremit körfezinde TEMMUZ - AĞUSTOS aylarında soğuk, HAZİRAN ile EYLÜL aylarında sıcak olur. Bunun yanında yaz güneşi altında pedal basmak, Temmuz-Ağustos'un Ramazan'a denk gelmesi (Ramazan'ı tutanlar için) gibi engeller de var tabii...

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Bisikletsever arkadaşım
Turunuzun beşinci Gününde assos da kadırga koyunda kamp atabilirsiniz assos yolundan assos merkeze gelmeden yolun solundan kadırga koyuna girmek için sola sapılıyor oteller bölgesi deniz kenarı Ben yaz boyunca ailemle Altınolukdayım.Geldiğiniz zaman beni ara Altınolukdan İda bisiklet grubu olarak size eşlik ederiz eğer isterseniz .Küçükkuyuda zeus atarı,adatepe,yeşilyurt köyleri Daha sonrası güreden tahtakuşlar,çamlıbel,kızılkeçili,ören,pelitköy,köylerine çıkabiliriz.Bu köyleride görmüş olursunuz derimki asıl görülmesi gereken yerler.Direk assosdan ayvalığa pedallarsanız bu köyleri görmeden gidersiniz. nasıl olsa ayvalığa gideceksiniz.Gerekir ise 1 günde ören veya akçayda kamp atarsınız. Oradan da ayvalığa gidersiniz Altınoluk Ayvalık 70 km Bana faceden semih saygın diye gir kaskı olan vatandaş benim:)