Yardım talebi ne alıcam

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
Arkadaşlar bisiklet almak istiyorum bütçem en fazla 400 ytl yaz kış kullanabileceğim genellikle asfaltta biraz parke taşlı yollarda birazda toprak köy yollarında kullanacağım yokuşları rahat çıkabileceğim bisiklet sizce hangisi bir kere alıp arkama bakmadan kullanabileceğim bir spor kadar ulaşımımı kolaylaştıracak bi bisiklet olsun istiyorum oturduğum site merkeze 4 km de yaşım 32 çocukluk dışında bisiklet geçmişim yok boyum 190 kilom 86

cevap verecek arkadaşlara ki bu konuda bilgili arkadaşlar olursa bilgi kirlenmesi yaratmamış oluruz şimdiden emekleri için teşekkürler

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sedona Borla veya Kron xc 500 ü ,ikisini iyice bir inceleyin donanımları ve fiyatlarını karşılaştırın. Eğer 100-150 ytl daha ekleyebilirseniz, daha üst bir model olan xc 1000 i de düşünebilirsiniz..

• Beğen
Tepkiler: biyani

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
@stratus

arkadaş cevabın için sağol ama inan fiyatı karşılaştırabilmek dışında özellik karşılaştırabilecek bilgim yok :)

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
arkadaşlar sedona borla ile kron xc 500 arasında sendeliyorum sanırım okuduğum kadarı ile kron 500 de amortisor kilidi yokmus bu cokmu onemli
saygılar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Drag Grizzly de önerebilirim
http://www.mtbtr.com/uploads/katalog/2007/buyuk/Drag_Grizzly-01.jpg
Fiyat :219 euro
Delta bisiklet ve Bike and outdoor da bulabilirsiniz sanırım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@biyani
Özellikle yokuşta ayakta pedal basarken amortisör pedal gücünün bir kısmını esneyerek harcar, kilit buna engel olur; bazen de asfaltta kapatılarak gereksiz esnemeler önlenebilir. Olması çok çok önemli olmadığı gibi olmaması da bir sorun yapmaz. Ama yine de olması hiç olmamasından da daha iyidir. Bu sitede Kron çok medhediliyor, bunun da bir sebebi var tabi. Bisikleti tüm bunları düşünerek göre almalısın. Bir de Kron un ömürboyu kadro garantisi varmış...

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Kron XC 500'de Zoom maşa var, Borla'da ise Suntour XCM olduğu yazıyor, eğer bu doğru ise (çünkü temsili fotoğrafındaki maşa Zoom :) ) tek bu sebepten bile Borla'yı tercih edebilirsiniz.
Bir de ikisini yerinde görüp elle tartmak lazım, 0.5-1kg fark varsa hafif olan tercih edilmelidir.
Son olarak sizin anlattığınıza göre yokuşları rahat çıkabileceğiniz bisiklet arıyormuşsunuz, bunun için ise;
asfalt ağırlıklı yokuşlar için dişsiz/kabak (slick) lastik
arazi ağırlıklı yokuşlar için düşük profil dişli (semi slick) lastik taktırmanızı öneririm, sonuç hayli farkedecektir.(özellikle dişsiz lastikte)
Bisikletinizi aldığınız zaman yorumlarınızı bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: biyani

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
arkadaşlar boyum 190 alıcağım bisikletin boyu 18 olursa ufakmı kalmış olur hepsinde 19 olan yok birde amacım evet yokuşları rahat çıkmak fakat asla hız değil sanırım maksimum 25-30 km hız yaparım en fazla

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
arkadaşlar kron xc 500,sedona borla nın sanırım kadrosu 19 olanı yok 18 var kron xc 1000 19 olanı ve 21 olanı var birde amoeba hussarın 20 olanı var vu bisikletleri karşılaştırıp birde kadro ölçüsü konusunda fikir verirmisiniz fark etmişsinizdir hafiften bütçe artmaya başladı unutmadan boyum 190 birde arkadaşlar mtb mi almalıyım melezmi açıkcası işin içine girdikce kafam karışmaya başladı
saygılar

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Tekrar merhaba,
Sedona Borla'nın 16" ve 18" boyları var.Arazi binişçisi olmayacaksanız bu yönden Borla'yı eliyoruz.
Kron XC 500'ün 13.5" ten başlayıp yanlış bilmiyorsam 21" e kadar geniş kadro boyu seçenekleri var.Bunlar arasından 19" size uygun gelecektir.Eğer kol ve bacak uzunluğunuz vücudunuza göre fazlaysa yine almadan önce deneyerek (üzerine binerek) 21" olanını da düşünebilirsiniz.
Amoeba Hussar'ın da 16" - 18" - 20" boyları var.Bunlardan en uygunu 20" olan olacaktır.
Hussar, full Acera, XCM maşa, Schwalbe lastikler ile kalite olarak önde.
Eğer XC 500 değil de XC 1000'i düşünürseniz yine Hussar önde geliyor ama birbirine yakın oluyorlar.
Sonuç olarak kadro boyu ve donanım açısından Hussar tercih edilebilir.

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
peki arkadaşlar mtb mi almalıyım melezmi sizce arazide kullanmıycam evet ama arada patikalara girebilirim

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
İniş yapmayacaksanız, teknik beceri gerektiren yerlerde gitmeyecekseniz, daha çok asfaltta binecekseniz, melez de olabilir tabi.

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
asfaltta ve köy toprak köy yollarında bineceğim dağ inişi yapmıyacağım teknik beceri istiyen etaplarda olmıyacak ama köy yolları olacak fazla aşırı hızdan çok kullanım kolaylığı ve konfor arayışındayım amacım kısa sürüşlerle bisiklete alıştıktan sonra günde en fazla 150 km yapacak kapasite gelmek ve senin yaptığın geziler gibi olmasada ufak çaplı geziler yapmak kim bilir belki bir gün istanbuldan çıkıp muğlaya kadar bisikletle giderim :) dağ inişi yapmıyacaksam amortisör bi bisiklet sorun yaşamama neden olurmu sanırım melez bisikletlerin bi kısmında amortisor yok birde mtb ye bagaj eklemek mümkünmü peki athletic arkadas bu yazdıklarımdan sonra melez al dersen önereceğin bi marka varmı bu fiyat kapsamında
saygılar

arkadaşlar
şu an iki ana başlık altında düşünüyorum ilki mtb mi hybridmi alıyım çelişkisi önceki mesajda belirttiğim gibi %50 asfalt %50 arazi köy yolu patika da kullanıcam kesinlikle akrobasi aşırı hız yada zıplama atlama yapmıyacağım ama becerebilirsem birazda huzur bulmak için uzun turlara çıkıcam mtb ye bagaj takılırmı takılırsa tulum çadır çanta ağırlığı fazla olurmu birde hybridde amortisör olmazsa sorun olurmu die düşünüyorum kendimce mtb alacaksam xc1000 mi(bunun ses olayı beni ürkütüyor) amoeba hussar mı almalıyım(bunun kadro ölçüsü 20 olanı var boyuma daha uygun sanki 190 boyum) hybrid alıcaksam ne alabilirim doğru düzgün bi fikrim yok trek var sanki verebileceğim fiyata yakın amortisörü yok amortisör olan modeli ise pahalı başkada hangi marka model var bulamadım
saygılar

Mesaj yolladıktan yarım saat içinde ekleme yapmak isterseniz, düzenle butonunu kullanınız.Mesajlarınızı birleştirdim.

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
@biyani

Selamlar, sonunda açtığınız konuyu buldum. Buradaki mesajları okudum, arkadaşların size yaptıkları bisiklet önerileri gayet güzel, akıllıca ve mantıklı olmuş. Bunları cidden değerlendirin. Yalnız arazide teknik binmeyecegim demişsiniz. Bisiklete sıfırdan başlıyor olsanız bile, yıllar içerisinde bisikletinizi tanıdıkça ve kendinizi geliştirdikçe inanın araziye de girersiniz bence. Bu bakımdan biraz ileriye dönük düşünmekte fayda var. Böyle olmayacak olsa bile, bir gün araziye çıkmanız gerekebilir, içinizden artık araziye çıkmak geçmeye başlayabilir, hatta zamanla arazi parkurlarında binmek, gelişen tekniğinizle birlikte size çok daha cazip görünmeye başlayabilir. Bu açıdan bakılırsa Hybrid değil, tam bir MTB almanızı öneririm. Herşey bir yana, arazide uzun süreli ve ciddi kullanımlar yapmayacaksanız, bence amortisörsüz bir model seçerek ağırlıktan kazanmanız daha mantıklı. Arazide kullanılmayacaksa bu amortisör olayını çok büyütmeye gerek yok, sonuçta sahip olduğumuz en iyi amortisörler kollarımız ve bacaklarımızdır.

Ölçü olarak önceki mesajlardan birinde linkte verilen A ve B ölçülerini baz alabilirsiniz. Bahsettiğiniz kullanım stili için 20'' bir kadro sizin için doğru olan boy ölçüsüdür. Ancak kol bacak uzunluğunun vücuda oranları kişiden kişiye değişecegi için körü körüne bu ölçüde kadro almak yerine, mutlaka gidip yerinde denemeye ve size gerçekten uyduğu hissini yakalamaya çalışın. Ancak şunu da hatırlatmama izin verin ki, büyük kadrolar, uzun ve temiz yollarda daha iyi güç aktarımı ve daha rahat bir sürüş sağlarlar. Küçük (18''-19'') bir kadro ise arazi sürüşlerinde, boyutlarının küçüklüğünden dolayı bisikletinize daha iyi hakim olmanızı ve daha rahat kontrol etmenizi sağlar.

Marka seçimi konusunda arkadaşlar gerçekten iyi tavsiyelerde bulunmuşlar. Ancak bizim grupta Sedona, Amoeba ve Kron bisikletler olduğundan, yani kendi ellerimle görüp, baktığım için şunu söyleyebilirim ki Kron'lar bence kesinlikle daha iyi. Genel kalite olarak Amoeba Hussar iyi olsa da bence ağırlıktan kaybediyorlar biraz. Kron, bu bisikletler içinde en hafif olanı. Size önerim bütçenizi biraz daha zorlayıp, almışken hiç degilse Kron XC 1000 almanız. Zira bir bisiklette benim için en ön plana çıkan şeylerden biri ağırlıktır. Ağırlık ne kadar az ise yokuşları da o kadar kolay çıkacağınızı unutmayın. (Ben çok çektim bisikletimin ağır olmasından, o yüzden bu kadar üzerinde durdum. Gruptakilerin bisikletleri 11-13 kg arası, benimki 16-17 kg! Bitirdi beni:D) H.Çağrı isimli moderatör arkadaşımızın başka bir konuda dediği gibi, bisiklete 100-150 YTL ekstradan vermek, daha sonra "benim bisikletim niye bu kadar ağır!" diye başını 100-150 kere taşa vurmaktan iyidir.

Bir örnek vermek gerekirse, 10 km yokuş çıktığınızı düşünün. Kabaca her metrede 1 pedal çevireceginizi düşünürsek, 10 km yokuşta 10.000 pedal çevirirsiniz. Bu durumda bisikletinizin 0.5 kg hafif olması bile kabaca ve basit bir hesapla her pedalda 0.5 kg az yük taşımanızı ve 10 km'de, 0,5x10000= 5000 kg, yani 5 tonluk bir enerji tasarrufu anlamına gelir. 10 km'de 5 ton, bir bisikletçi için önemli bir enerji tasarrufudur. Yol uzadıkça bu tasarruf daha da artacaktır. Bu da uzun yollarda ağırlığın ne denli önem kazandığını göstermektedir.

Her şeyin üstüne Kron'lardaki ömür boyu kadro garantisi göz ardı edilemeyecek bir durum. Bu garanti, firmanın kendi kadrolarına ne kadar güvendiklerinin bir göstergesi. Ayrıca Kron'lardaki ses probleminin sizi düşündürdüğünü söylemişsiniz. Bu durum bisikletin İLK MONTAJINI yapan ustaların elinde olan bir durum, büyük ölçüde. Ender Alıcıoğlu'nun forumdaki bir konuda anlattığı üzere, bu tip sesler genellikle ustaların ilk montajda aynakolu bir diş atlatarak milimetrik eğri takmaları gibi durumlar yüzünden ortaya çıkmakta. Ya da sele borusunun gevşemesi, çizilmesi de bu tür sorunlara yol açabilmekte. Çeşitli nedenleri var yani. Ama ne olursa olsun bu ses problemlerinin hepsinin de bir çözümü var, merak etmeyin. Dediğim gibi, önemli olan ilk montaj.

Sorularınız olursa yine cevaplarım, görüşmek üzere...

baltazar11

Aktif Üye
Tepki
19
benimde boyum 186 ama 19 aldım gayet de güzel biniyorum

sedona borla gayet iyi bisiklet..

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
@baltazar11
merhaba,
cevabınız için teşekkürler
boyumuz yakınmış peki siz bu rahatlığı uzunyol kullanımındamı yaşadınız yoksa arazi sürüşü dağ inişimi çünkü ikisi için önerilen idela kadro ölçüsü okuduğum kadarı ile 1 2 ölçü oynama olabiliyormuş birde sizin bisikletiniz sedonamı yoksa sadece öneriyormusnuz neden çünki sedona sitesinde borlanın kadro boyu için iki seçenek var 16 yada 18 bir yanlışlık var sanırım
saygılar

baltazar11

Aktif Üye
Tepki
19
@biyani

bende sedona var;

ancak sitede bende farkettim iki ölçü vardı aldığım yerden 18 olarak alabildim.(daha önceden 19 yazmışım kusura bakma 18 olacaktı..ama merak etme boyda hiçbir problem yok en azından benim için)
şimdilik uzunyol kullanımında(şimdilik sadece düz yolda kullandım) bence gayet iyi ama sanırım zaten bu bisiklet giriş için iyi bir bisiklet siz profesyonelseniz daha iyi seçim yapmanız gerekiyor ben daha amatör olarak kullanıyorum ama bu siteden hem amatör hem de profesyonel için sedonanın iyi bir bisiklet olduğunu okudum gittim denedim ve aldım... çoğu yerde de okuduğum kadarıyla bisiklet gayet güzel...

ben kullanıyorum hatta eşime de aldım o da gayet memnun...

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler
Arkadaşlar ilk baştan beri kadro boyu nedeni ile hussar almak istiyordum fakat 20 kadro bulamamıştım bu nedenle arada ikinci el trek 7200 fx hybrid bi bisiklet aldım satıcının yanıltıcı bilgilerini öğrenince bisikleti geri verdim şu an itibari ile elime geçmemiş olsada(telefonda anlaştım öğlene teslim alıcam) Amoeba hussar Bisiklet aldım.Ben bisiklet seçimi konusunda soruma cevap buldum bu nedenle moderatör arkadaşlar isterlerse bu konuyu kilitleye bilirler
saygılar

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.