Yardım Lütfen:Port bagaj montajı (Resimli) (Mak. Müh.'lerine duyrulur)

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında onur ti tarafından paylaşıldı.

 1. onur ti

  onur ti Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  istanbul/Kemerburgaz
  Seviye:
  Merhaba,

  Geçen gün bisikletimin arkası için bir mağazadan port bagaj satın aldım. Bisikletim evde olduğu için ve nasılsa kendim montajını yapabilirim diyerek demonte satın aldım. Bu akşam oturup montaj yapmaya çalıştım. Fakat parçalarla bisikletin yapısı mı uyumsuzdu yoksa ben mi beceremedim bilmiyorum gecekondu gibi bir yapı çıktı ortaya. Montajı nasıl yaptığımı açıklayayım. Yanlış yaptığım yerleri gösterebilirseniz veya nasıl olması gerektiğini bilen birisi varsa, çok sevinirim.

  Önce internette bagajlı bisikletlerin resimlerini inceledim ve işe koyuldum. İlk denememde 2 klipsi çatalın saplarına vidalayarak ayar parçalarını monte ettim. Bunların üzerine bagajı oturttum. Daha sonra klipslerin disk frenli bisikletler için konulduğunu öğrendim. Zaten onlarla yapılan bagaj çok fazla yük taşımayacak gibi duruyordu. Bu yüzden ayar parçalarını direkt kadroya vidalamayı seçtim. 2 parçayıda vidaladıktan sonra baktım ki parçalar kadrodaki girinti çıkıntılar yüzünden çiçek gibi açılmış, uçları birbirine paralel olmak yerine sağa sola bakar olmuş. Tabi bu şekilde bagaj bunların üstüne oturmuyordu. Dişlilerin olmadığı taraftaki kısım daha girintili olduğundan parçağı içerden vidaladım. Bu sefer birbirlerine paralel oldular ancak iç taraftaki lastiğe daha yakın oldu, asimetrik durdular. Neyse, hiç oturmamasından iyidir dedim ve bagajı oturttum, sağdan ve soldan birer vida (ve somun) daha kullanarak bagajı yerleştirdim. Bu durumda aşağı yönlü kuvveti taşıyan ancak ileri ve geri serbestçe hareket eden bir yapı oluşmuştu. Elimde olan 2 uzun parçanın bagajın üzerinde bulunan 4 deliğe montelenmesi gerektiği açıktı. Bu uzun parçaların da selenin altındaki çatal kısımda bir yere tutturularak sabitlenmesi
  gerekiyordu. Ancak elimde kalan ne vidalar ne somunlar ne de diğer klipsler bu işe yaramadı. Üstelik vida sayısı uzun parçaları bagaja tutturmaya bile yetmiyordu. Bende bu uzun parçalardan tekini bagaja 2 vidayla tutturdum, diğer ucunu da (dikey konumda, tek delikli) selenin mandalının miline geçirdim. Bu iş için mandalı 180 derece çevirmem gerekti.

  Port bagaj şimdilik sabitlendi, ama cidden çok garabet bir görüntüsü var. Neden bu iş için yeterli sayıda eleman koymazlar ki? Yoksa ben mi yanlış montaj yaptım? Bu işten anlayan, daha önce bagaj montajı yapmış, tecrübeli
  arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum. Aşağıda resimlerle ayrıntılar mevcut.

  Genel görünüşü
  [​IMG]

  Önde 2 vida (sabitleme elemanı için kullanıldı)
  [​IMG]

  Arkada 1 vida
  [​IMG]


  Arkadaki 1 vida daha sonra takılabilecek stop lambasının tablasını tutuyor.
  [​IMG]

  Ayar vidalarından sağdaki
  [​IMG]

  Vitesin olduğu taraftaki bağlantı vidası: Direkt kadroya vidalandı, arkadan uç çıkmadığı için somun kullanılmadı
  [​IMG]

  Diğer taraf içten vidalandı. Dıştan vidalandığında kadrodaki vida deliğinin olduğu yer yamuk olduğu için dışa doğru çok eğim oluşuyordu. İçten daha düz durdu.
  Ama bu kez de asimetrik olmuş oldu.
  [​IMG]

  İçten yapmak zorunda kalmamın sebebi
  [​IMG]

  Gözle görülür yamukluk
  [​IMG]

  Bagajı sabitleyebilmek için selenin mandalındaki mili kullanmak zorunda kaldım. Ve buna çok canım sıkıldı. Kalan parçaların hiçbiriyle bagajı sabitleyecek bir yol bulamadım.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ve artan parçalar. Şunu belirteyim, büyük vidalar yarım çember şeklindeki klipslerin deliklerinden geçmiyor. Ve şu hafif eğik metal parçalar hiçbir işe yaramıyor.
  [​IMG]

  Teşekkürler, kazasız sürüşler...
   
  Aly bunu beğendi.
 2. Reyhan Yılmaz

  Reyhan Yılmaz Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  K.Çekmece, İstanbul
  Seviye:
  usta tamirci parça arttırandır :)
   
  onur ti bunu beğendi.
 3. Uğur Demirtaş

  Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  250
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Gerçekten bilmece gibi.Resimlerden olaya vakıf olmak zor gibi ama gövdeye basan yerlere kesinlikle somunlu vida kullanmalısın. kolay gele..
   
  onur ti bunu beğendi.
 4. OuSy

  OuSy Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  mersin
  Seviye:
   
  onur ti bunu beğendi.