Yardım lütfen; Mtb ye düz maşa takmak

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar bu konular tartışılmış ama ben kararsız kaldım. Düz maşa alsam mı, xcm hlo maşamla devam mı etsem ya da daha üst düzey bir maşa mı alsam? Ama üst düzey maşalar da pahalı, çok fazla bütçe ayırmak ta istemiyorum.

Bir mtb için düz maşanın artısı eksisi nedir? Mesela Sedona 741 e, çoğunlukla şehir içi kullandığımı, arada da hafta sonları Belgrad ta kullandığımı düşünürsek; alu düz maşa taksak eksi yönleri ne olur? Amortisör hem rahatlık, hem kolay hakimiyet sağlıyor ama düz maşa da ağırlık ve hız yönünden çok tasarruflu olur gibi geliyor. Üstelik yokuş açısından da avantajlı. Acaba düz maşa kullanımı, düz maşa darbe ya da şokları emmeyeceğinden kadro için de sorun olur mu? Ne dersiniz?

Scudo

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Bende eşimin bısıkletıne alu duz maşa almak ıstıyorum ama nereden bulabılecegımı bılmıyorum.Sehırıcı kullanılan yada tur bısıkletı olacak bısıkletler ıcın kesınlıkle gereklı olan bısey bu tavsıye ederım.

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
evet çok ikilemde kalınan bir mevzu. ben de önce mtb kullandım(xcm ve xcr maşalarla). Daha sonra hem hafiflik hem hız için sabit maşalı scott sub aldım. Ancak amortisörsüz hiç rahat edemediğim gibi hakimiyeti ve özgürlüğü de kısıtlıyordu. Güzel hızlanıyor az yoruyordu ancak sabit maşa ve V fren ani frenlemede nerdeyse takla attırıyordu. ki takla da attım bir defa. hız için gerekli olan yüksek lastik basınçlarında da tüm sarsıntıları hissettirdiği gibi ani çukur ve kasislerde de darbeyi emmediğinden hakimiyeti zorlaştırıyor nerdeyse kaybettiriyordu.Bu yüzden hem amortisör hem hidr. disk için mtbye geri döndüm. Benim tavsiyem alın bir Epicon keyfinize bakın.

• Beğen

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
yazmayı unuttuğum birkaç şeyi daha ekleyeyim,

düz maşa dediğiniz gibi yokuşta çok iyi oluyor, sanki hızlanıyor.
Epicon için araştırma yaparken yurtdışı forumlarda fox gibi sid gibi çalışıyor diyenlere rastladım.

• Beğen

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Bülent ONUTKAN

Sedona'nın alu düz maşaları varmış. Ben de bir Sedona servisinden öğrendim. 100 tl civarı. Sedona servislerine bir danışın isterseniz

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
selam berkant, düz maşa olunca arazıye girilmez diye bir şey yok kanımca mtbler çıktığında amortisör mu vardı çoğunda yoktu ama düz maşa taktıktan sonra lastıkleri inceltip asfalt lastiğine geçmediğin sürece max sürat olarak istediğini yakalayamayabilirsin.

amortisörün getirisi konfor, bozuk yol şartında kontrol.

düz maşanin getirisi dağ bisikleti için lastikler değişmeyecek ise pek yok.

ayrıca yokuş çıkarken amortisörü kilitleyip de çıkabilirsin.

yada bisikleti değiştirebilirsin:)

• Beğen

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Teşekkrüler güzel dostum. Maşa olayına en son yaptığımız gezide kafayı taktım. Ben o maşanın 2,6 kg gibi bir ağırlıkta olabileceğini hiç düşünmemiştim. Forumda bir iki arkadaşın sabit maşa taktığını gördüm. Sabit alu maşa ise 600-700 gr arası ki bu da bisiklerin 2 kilo hafiflemesine neden oluyor. Ben bisikletimi tartmadım ama tahminim 13 kg var. Maşa değişimi ile 11 kg ye inerse çok hoş olur gibime geliyor. Tabii hafifledikçe daha az yorucu olacaktır. Ama lastikler incelmeden hıza bir faydası olmayacaksa Epikon gibi bir maşa da mantıklı gibi duruyor. Biraz daha düşüneyim. Olmazsa bir denerim, beğenmezsem yine xcm yi takarım. Bakalım nasıl olacak. Dilerim iyisindir, selamlar

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
@akifberkant

forumda satılık 2.el epiconlar var. Tatmin edeceğine eminim kilo olarak da 1000gr yada fazlası hafifleyecektir.Bisikletin hafiflemesi hızlanmanı ve süratini etkiler kesinlikle.

Sağlıcakla kal,

• Beğen

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Ben kendi Sedona 771'imin gülle ağırlığındaki XCM maşasını çıkarıp yerine 670 gramlık Mosso sabit maşa taktım. Öncelikle fiyat performans açısından kazandığınız hafiflik muazzam. Sabit maşaya geçtiğimizde, bisikletin kadrosu 100mm maşaya göre dizayn edilmiş olduğundan, burun daha aşağı bakıyor ve pedallar da yere yakınlaşıyor. Bunu bertaraf etmek için daha yüksek payı olan (mm olarak farklı değerde oluyorlar) sabit maşalar tercih edilmedi.

Sabit maşadan hemen sonra 1,5" genişliğindeki asfalt lastiklerine geçtiğim için arazi açısından size bir geridönüş belirtemeyeceğim. Ancak kalın lastiklerle devam edildiği takdirde sabit maşayla araziye çıkmamanız için hiçbir neden yok. Dezavantajları ön lastiğin kontrolünün zorlaşması ve bozuk zeminlerde hızlı geçiş yapmaya imkan tanımayan rigid sürüş olur. 5-10 santim büyüklüğündeki taşlardan ön lastiğin sekmesi de cabası. Ancak bu setupla araziye çıkmaya alışan birisinin sürüş tekniğini geliştirebileceği kanısındayım.

Bütün bunların dışında, sabit maşa ve ince lastiklerle asfaltta kaymak gibi ilerlemek, virajlara muhteşem bir keskinlikle girebilmek size dağ bisikletinize yaptığınız 100 liralık upgrade'in sunabileceği en güzel hediye oluyor. Ekonomik yönden bakınca mantıklı bir hareket. Ancak o yönde bir sıkıntı yoksa, lastikler de kesinkes inceltilecekse, bir tane de yol bisikleti almanızda ve dağ bisikletini "dağ bisikleti" olarak kullanmanızda fayda var.

Ebay'den Mosso maşalarına bakmanızı öneririm. Çin'den getirmeme rağmen totalde 75 lira'ya mal olmuştu bana maşam.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
çinden gelen 75 liralık maşayı bilmem ama türkiyede satılan yerler var. (link)

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Barış Kılınç

Çok yardımcı oldunuz. Çinden gelen Mosso maşaları biliyorum, onlar görüntü olarak ta güzeller. Arazi açısından - sabit maşa takarsam - lastikleri inceltmem. Teşekkürler

hakan70

Aktif Üye
Tepki
28
ben asvaltta kullanıyorum çoğunlukla diye düz maşa aldım
hız için iyi ama amörtüsöre geri döndüm
rahat olmuyor yol tutuşu bile fark ediyor
asvalttaki çukur tehlike yaratababilir
hele trafikte isen kilitli maşaların kilitleri var kilitle devam

• Beğen