Yardım: Atatürk'ün kullandığı güzergahlar...

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Merhaba;

Bir arkadaşımla beraber gitmeyi planladığımız Atatürk'ün kullandığı Kurtuluş Savaşı (Samsun - Havza - Amasya - Erzurum - Sivas) güzergahını o dönemki gidilen yollardan pedallamak istiyoruz. İnternette araştırdığımızda Samsun - Amasya arası için bir çalışma yapıldığını gördük ama bunun dışında pek bir bilgi bulamadık...

Bu konuda faydalanabileceğimiz kaynak ya da yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bir kurum var mıdır?

Scudo

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Aklıma bir tek "Şu Çılgın Türkler" kitabı geldi. Ama orada da aradığınızı ne kadar bulursunuz bilemem.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletli Gezgin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Nutuk didik didik edilerek rota çıkarılabilir.

Ulu önder birçok konuya orada değiniyor.

Yer-mekan,zaman,kronoloji..

Tam bir rota olarak tabiki verilmesede nereye nezaman neden ve nasil gidildigi neden o yol üzerinden gidildiği gibi detaylar mevcut.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şu kitap yardımcı olabilir belki: Samsun'dan Erzurum'a Mustafa Kemal.

(link)

Erdal Aydoğan 1998 tarihli yüksek lisans tezini bu konuda yapmış, tez yök arşivinde mevcut (#72777) ama okumaya kapalı:

Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'dan Erzurum'a yolculuğu (Samsun, Havza, Amasya. Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum)

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ülen şu rotada düzenlenecek tura gidebilmek için izin alamazsam gerekirse ölüm raporu alır yine de katılırım. Bisikletli Gezgin'i bu güzel fikri dolayısıyla ayakta alkışlıyorum.

????????

Rota çıkarmak için Orhan Çekiç kitaplarına da bakılabilir.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam olarak nerede bilmiyorum ama o yol ayrı zaten kurtuluş yolu olarak geçiyor samsun taraflarına gidince yolda tabelaları var

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.491
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu haberde haritalara işendiğinden bahsedilmiş.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Samsun - Amasya arası için bir çalışma yapılmış, güzergah belirlenmiş hatta yön tabelalarıda asılmış ama yolun Erzurum-Sivas için henüz böyle bir çalışmaya rastlayamadık

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bir vakitler anadolu'da insanlar bir yerden bir yere acaba hangi güzergâhı izleyerek gidiyordu, sorusunun cevabı sır değil aslında. o yollar binlerce yıldır hep oradaydılar, sonra biz üstlerine asfalt döktük.

(link)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Dostum Gectigimiz hafta Memleketten Ankaraya Donerken gordum bende o yolu biraz dolambacli koy yollari olsa gerek bazi yerler de asfalt vardi yeni yapildigi belliydi samsun çıkışından intibaren 80 90 km civari zaten hep.tabela ile gosteriyorlar 3 5 km de bir merak ettim ama amasyayi gezme planimiz oldugu icin es gectik...bizde arkadasla bu sene izinde Bir Cumhuriyet rotasi yapalim dedik ama araba ile bakalim nasip kismet

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bisikletli Gezgin emin ol ki o rotayı bu yıl turlamak isteyen çok sayıda kişi var. Malumunuz bu sene Atatürk ün kurtuluş savaşını başlatmak için Samsuna çıkışının 100. yılı. Dolayısıyla daha bir önem arzediyor. Bence bisikletforumda bir ortak bir platform oluşturularak Bu rotayı turlamak isteyenler bir araya gelip fikirlerini paylaşabilirler. 4 ay gibi bir süre var. Güzel planlamalar yapılabilirki biz bunun planını bir 3 ay önceden yaptık. Ve önemli bir turcu sayısına ulaştık.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@mehmetsunuhocam rota olusturdu iseniz paylasabilirmisiniz hem bu sene tur planlamasi yapmayi dusunenler icin bir nevi kaynak olur

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can akıncılar

en kısa zamanda. Eğer o dönem işim olmaz ise bende katılacağım. Hatta organizasyonu yapan kişinin (emekli astsubay) izni dahilinde irtibat için telefonunu da veririm. Kendisinin hazırlamış olduğu ve sivas, erzurum, amasya illerini de içeren tur planını en yakın zamanda paylaşırım.

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Kayseri üzerinden Mucur yolu kullanılarak Hacı Bektaş (Nevşehir) rotası da mevcut.

''Yurdumuzun kurtarıcısı Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında yapılan “Sivas Kongresi” sonrasında 22-23 Aralık günleri Hacıbektaş’ı ziyaret etmiştir. Kayseri ve Mucur yolu ile 22 Aralık 1919 günü Hacıbektaş’a gelen M. Kemal Paşa, Çelebilere ait evde ağırlanmış ve konuk edilmiştir.''

Eğer daha detaylı bilgi edinmek ister iseniz; (link)

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
İzin alıp bende katılmak isterim.tarih ve rotayı takipteyim.fikir babası olan arkadaşa çok teşekkür ederim.

• Beğen