Yanlış kullanım:"rulman"

güray

Daimi Üye
Tepki
84
arkadaşlar heryerde tekrar tekrar edilen bir yanlışa dikkat ediyorum,"göbek rulmanlı" deniyor.rulman türkçeye çevriliminde bir sorun var şöyle ki;
rulman,iç bilezik, kafes, dönen eleman (bilya ve ya makara--bilirsiniz genelde furşların alt rulmanları silindiriktir onlar kastediliyor--olabilir), dış bilezik gibi elemanlardan oluşan sürtünmeyi en aza indirerek döndürülmek istenen elemanların bir eksen üzerinde hareketini sağlayan araçtır ama türkçe kullanımda küre şeklindeki topları açıkta olan rulmanlara bilye deniyor,"rulman" ise madde girişiyle zedelenebilecek bilye sistemini dış etkilerden korumak için kapalı halde yapılmış rulmanlar diye biliniyor.buradaki yanlış şu;rulman(fransızca dönmek kökünden türemiş--roullette gibi--ingilizcesi roll olan),bu sistemlerin genel adıdır.eğer kastettiğiniz kapalı rulmansa ingilizceden alınan(cartridge bearing) yani kartuş rulman,(sealed bearing) gömme rulman, yada basitçe kapalı rulman deyiniz.açık rulmansa yalnız rulman veya açık rulman demeniz yeterli."rulmanlı" bu gerçekliğe ters,sanayide benim bahsettiğim gibi kullanılıyor.(firmalar bazında, usta/çırak boyutunu bilemem).herkesin diline yerleşmişken değişmesi zor olabilir diyorum. herkese iyi sürüşler..

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bu artık dile yerleşmiş bir kullanım sanırım o nedenle herkes "rulmanlı" diyor. Diğer göbek çeşitleri ise dizme bilye ve kafes bilyeli olanlar ;).

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
teşekkürler düzeltme için...
benim furçun üzerinde de cartridge system yazıyo merak ediyodum:)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Yazdıklarınız doğru, yeni arkadaşlara ve yanlış kullananlara doğrusunu açıklamışsınız, teşekkürler.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Merhaba,
Gryars doğru yazmış..Hem de kelimelerin kökenleriyle birlikte..Bazı kavramların/kelimelerin doğru kullanımına ben de çok önem veriyorum..Teşekkürler..