Yanlı biliyorsam düzeltin lütfen...

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
Merhabalar..Bugün bisikletimle Gaziemirden Balçovaya geçiş için çevreyolundan gitmeyi tercih ettim yıllardır yaptığım gibi..
Ve bir polis arabası ''Bisikletli geri dön,bisikletli kenara çek'' dedi.

Durduğumda nereye gidiyorsun ne işin var burda gibi sorular sordu polisler ve bisikletle bu yollardan geçemeyeceğimi söylediler..
Ben bisikletin de bir taşıt olduğunu ve otobanlar dışındaki tüm yollarda sürülebileceğini iddia etsem de,geri dönmezsem ceza yazacakları söylediler..

Burdan nasıl geri dönmemi bekliyorsunuz dediğimde ''geldiğin gibi'' bir diğeri ise ''Yanda su kanalı var onun içinden git '' gibi cevaplar verdiler..
Yani ters şeritten gitmemi söylediler..

Ve belki de en önemli cümle bizim için : ''Burdan amilerimiz geçecek,seni yolda görmesinler...''

Bende onların gitmesini bekleyip patikadan indim,Uzundere semtinin arka tarafları yanılmıyorsam.Ordan bi şekilde yolumu bulup geri döndüm...

Sonuç olarak soruma geleyim:
''Bisiklet kullanılabilecek yollar nerelerdir?Eğer çevreyolu kullanmamız yasak ise şehirlerarası dediğimiz turları nasıl gerçekleştireceğiz ?Ve bu amirler trafikte bisiklet görmekten neden rahatsız oluyorlar ?''

Sorularıma cevap veren,okuyarak değerli zamanını ayıran arkadaşlara çok teşekkür ederim..
İyi forumlar,bol pedallı günler,herşeye inat...

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Kardeş dediğin gibi.Otoban haricinde heryerden seyahat edebiliyoruz :)

• Beğen
Tepkiler: ilkerturker

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Bu dünyadaki sporlar arasında, bisikletçilerin çektiği sıkıntıları başka hiçbir sporcu veya hobi sahibi çekmemiştir herhalde. Ne sırıkla uzun atlamacılar, ne de maratoncular. Göze en çok batan ve vazgeçirilmeye çalışılan hep bisikletçiler oluyor. Anayollarda arabalar, şehir içi ve yakınlarında yayalar, yine arabalar ve polisler, vs... vs... 2 tekerimiz eksik diye, yapılanlara bakın. Evet 2 tekerimiz eksik ama. Azmimiz, acıya katlanma ve zorluklarla başa çıkabilme yeteneklerimiz birçok insana göre daha fazla.
Hiçbir zaman kişiler, bir bütün olarak bir kurum veya kuruluşun tamamını temsil etmezler. O polis arkadaşları emniyet teşkilatıyla bağdaşlaştırmaksızın bir şey söylemek istiyorum: Müdürlerine yaranabilmek için, kuralları dahi umursamadan, KRALDAN ÇOK KRALCILIK yapmışlar. Maalsef birçok yerde böyle şeylerle karşılaşıyoruz. Kafanıza takmayın. En iyisini yapmışsınız. Boşverin gitsin.

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
@M.Kaptanbaşı

tabi ki genelleme yapmıyorum her kurumda iyi ve kötü diyebileceğimiz insanlar vardır..
Şehir içinde sürdüğüm zaman da burası bisiklet yolumu,burdan mı sürülür gibi o kadar şey duyuyorum ki,bugün bisiklet sürmeyi bırakmak bile aklımdan geçmedi değil :(

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Yok abi sakin ol.Pireye kızıpta yorgan yakmak bizim harcımız değil.Bir iki tane kendini bilmeze kızıpta bisiklet gibi özgür bir spor bırakılmaz.

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
@M.Burak KARADAĞ

Evet haklısın abi ama insan tutamıyor bazen kendisini..
Şu ufak çocukların hayran bakışları oluyor ya özellikle yokuşlarda, o bakışlar da sonrasında herşeyi unutturuyor bana :D

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilkerturker

Canınızı o kadar sıkmayın. Sonuçta başka birşeyde de karşınıza böyle şeyler çıkabilir. Direkt bisiklete bağlamayın. Trafik polisleri özellikle can sıkıntısından ona buna laf atarlar, normal bir durum bu bence ;) Ama tabi normal durum derken de birşey demeyip gidelim demiyorum. Bence karşı çıkalım ve hatalarını direk yüzlerine vuralım. Hatta ben bir kurallar kitabı bulursam yanımda taşımayı planlıyorum. Yoksa başkalarını daha çok rahatsız edebilirler. Ama sizin takındığınız bir karşı duruş sayesinde başka birilerine musallat olmaya cesaret edemeyebilirler. Bence susmak kabul etmektir, bizim amacımız susup bir köşede bisiklet kullanmak olmamalı tam aksine bisikleti yaygınlaştırmaya yönelik olmalı. Oradaki polisler kesinlikle hatalı ve sizin yaptığınız sorgulama tamamen doğru bence.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Evet abi :)
Ayrıca sen bıraksanda onlar umursamayacaklarki.Sadece kendine verdiğin bir ceza olacak :D
Ayrıca o bakışlar harbiden çok orjinal oluyor :D

Pelin

Forum Demirbaşı
Tepki
461
Bisiklet
Felt
Malesef bazen polislerle trafikte bisiklet kullanırken tatsız şeyler olabiliyor. Ben Kabataştan beşiktaşa doğru giderken polis çevirdi ( bu yoldan altı ay hergün geçtim) bisiklet kullanmak yasakmış. Bisikleti elime alıp yürüyerek gidebilirmişim. Ertesi gün yine geçtim aynı polis vardı ve hiç birşey demedi. Bazen hiç unmadığımız bir anda böyle şeyler olabiliyor. Bisiklet kullanmanın bence en zor kısmıda bu.

• Beğen

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
Bir günleri diğer günlerine uymuyor.Ben o yolu 2 yıldan fazladır kullanıyorum..
ozaman hiç uzun tur yapmayalım biz,şehir içinde 20 km den öteye gidemeyen bisiklet yollarında günde 8 tur yapalım bitsin :)
http://img201.imageshack.us/img201/7066/16638511906086816747410.jpg
By (link) at 2011-02-08

Tepki
67
Aslında merak ettim şimdi yaz cezayı diyeceksiniz veya hangi maddeden dolayı ceza yazmak istediğini soracaksınız. Galiba kuralları iyice bilmemiz lazım. Bir arkadaşım çiçekcilik ile ugraşıyordu rasgele çevirmişler bagajdan kazma çıkınca vay efendim ne yapıcaksın bununla adam mı gömüceksin vs yarım saat derdini anlatmaya çalışmış en sonunda bir dakika avukatımı ariyorum diyince bırakmışlar.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erkan tufekci

Dediğiniz gibi kuralları biz bilirsek birşey diyemezler. Çünkü bu tip polislerin bırakın kurallardan, kendilerinden bile haberi yok. Bilinçli bir profil sergilerseniz dut yemiş bülbüle dönerler...

• Beğen

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Genellemeden kaçınarak birkaç şey daha söylemek istiyorum. Birçok polisin, yetkilerini kötüye kullandıklarına şahit oldum. 1996'da Beyazıt meydanında 2 kişi yürürken, polisin birisi bizi durdurdu. İstanbul Üniversitesi Öğrenci kartlarımızı gösterdiğimiz halde, arkadaşımı asker kaçağı diye tutuklayıp, Polis aracına bindirdiler. Sonra da Küçükpazar polis karakoluna götürüp, gece 3'e kadar orada tuttular. Daha 18 yaşında idi, bense 17 yaşında idim. Yaşım tutmuyor diye beni almadılar. Arkadaşımın suçu şu: Polis amirine emir gelmiş; o gün Beyazıt meydanından 50 kişi (asker kaçağı) toplayacaksınız denmiş. Arkadaşa da bırakıldıktan sonra polis anlatmış tutuklanma sebebini.
1995'te Fatih Polis karakolunun önünden geçerken, beni ve yine aynı arkadaşı göz altına aldılar. Sebep: Zengin ve nüfuzlu bir kadının çantası çalınmış, oradaki polislerimiz de o saygın zata yaranmak için, karakolun önünden o sırada geçenleri (yani bizleri) göz altında tuttular. Kadın bacak bacak üstüne atmış, kahve içiyor ve amirle laflıyordu. Suçumuz sadece o sırada karakolun önünden geçmek idi. Zaten amir de, kapının önünden geçen gençleri getirin demiş. (Tam da hırsızın aranacağı yer ya! Fazla Arsen Lupen izlemekten oluyor bunlar!) Arkadaşımın çantasını alıp karıştırdılar. Kimliklerimiz yine işe yaramadı. Kadına bunlar mı diye sordular! Allah'tan ne kadın bizi, ne biz kadını tanımıyorduk! Ders notlarına bakıp bakıp, "Bunlar ne?" diye şüphelendiler ve sordular. Şaka yapıp da bomba yapım şablonu deseydim, halen daha içerideydik!
2 ay kadar önce, Babamın arabasına haksız yere ceza kesildi. Kavşakla alakası bile olmayan bir yerde, (kavşaktan 20-30 metre ileride) mobesenin de gözleri önünde, arabayı kavşakta park ettin diye bir polis haksız yere ceza kesti. Haksız olsak, lafını bile etmem. Ama Kavşakla en ufak bir alakamız bile yoktu. Beni tanıyan bir polis arkadaş o sırada olay yerine geldi. Haksızlığı o da söyledi. Lakin sonra dönüp de babama dediği, "Gelmekte geç kalmışım" oldu. Aslında olayın üzerine gidecektim, Mobese kayıtları bile vardı. Lakin o günlerde işlerimin yoğunluğundan, babamın da "şikayet etsem o polisi tutarlar" görüşünden dolayı o da birşey yapmadı. Yediğimiz ceza ile kaldık. Babam ertesi gün cezayı yatırdı. Sinirim halen daha geçmedi. Lakin bu saydığım polisler, tüm polis teşkilatını yansıtmaz. İyi ve çok yardımsever insanlarla da karşılaştım. Sizi anlıyorum. Daha saymadığım birçok haksızlıkla da karşılaştım. Fazla önemsemeyin!

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

A.Taha TERCAN

Aktif Üye
Tepki
102
@Oğuz Taş

Çok doğru bir tespit. Arkadaşlar herkes iyice araştırsın her konuda bence. Çünkü haklarımızı bildiğimiz zaman göreceksiniz ki o "polislerin sebepsiz ceza yazmaları içeri atmaları vs...." hepsi bilinçsizlik sebebiyle.Kimse o cezalara çıt ses çıkartmayıp oturuyor. Kuralları hakkıyla bilenler sonuna kadar haklarını savunuyor.Tamam biraz uğraştırıyor ama bu sayı arttıkça artık bu sorunlar kalmayacak bence.

Bisikleti de sakın ha bırakmayın çünkü aynı sorunlar araba ve motorsiklet sürücülerinde de var arkadaşlar...

Tepki
10
2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için ;

Madde 3 c) Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
Madde 66 a) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
Madde 66 b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
Madde 66 c) Yük ve eşya taşınamaz. (yük taşımak için yapılanlar hariç )
Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

Faydalı olacağını düşünüyorum. Ben de aynı sorunla eğer karşılaşırsam diye cep telefonumda mail box ım içinde tutuyorum. Göstermek icab eder diye...

İnşallah gerektirmez. Polisler v.s.devlet görevlileri derslerini iyi çalışsalar hepimiz hem memnun oluruz, onlarda maaşlarını hak etmiş olurlar....

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
evet bu kanunla ilgili bilgileri paylaştığınız çok iy olmuş..ben de bunları daha önceden okuduğum için trafikte bir taşıt olduğumu,otoban dışındaki yollarda bisiklet sürebileceğimi söyledim..
ama çok inandığım bir söz vardır:

Bildiklerin,karşındakinin anlayabildiği kadardır....

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@ilkerturker

Sevgili İlker,

Yolun her giriş noktasında bisiklet giremez levhası var ve yol otoban bağlantı yolu olarak tescil edilmiş. Yani kanunen haksız durumdasın. Yıllardır yakalanmamış olman haklılığını göstermez.

Ha dersen ki "bu kim, şimdi niye ters çıktı böyle" İzmir'den birkaç kişiye sorarsan sana açıklama yapacaklardır.

Zaten saygı görmediğimiz, belki de rahatlığımızdan dolayı kıskanıldığımız aşikâr; niye kanunla sabit olan şeyleri zorlamaya uğraşıyoruz? Cahil kalarak iş görmeye çalışan bir teşkilatı inatla yola sokamayız... İşte bu yüzden de cahilce bir tepki verip bizi tescil edilmemiş bisiklet yollarında bisiklete binmediğimiz için cezaya maruz bırakıyorlar. Cerem'in yaşadığı olay ilk değildi; biz aynı şeylerle karşılaştığımızda tamı tamına 16 yıl önceydi...

Senin olayında da en büyük terbiyesizlikleri şu olmuş, ters yönden geri dönmeni istemeleri... Bu durumda seni en yakın çıkışa kadar ya araçla ya da eşlik ederek çıkarmaları gerekirdi.

• Beğen
Tepkiler: Emirhan Kaya

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
@Aybars Öge Sürücü

Anladım ben hiç görmmiştim o işaretleri neredeler tam olarak ?
Ozaman benzer şekilde Çiğli tarafındaki çevre yolu,buca yıldız mahallesinin arkasındaki çevre yolu,kemalpaşaya giderken kullanılan yollarda mı yasak içerisinde oluyor ?

Gerçekten bisiklet sürmek,saygı görmek sizin de söylediğiniz gibi çok zor...

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
işte Türkiye gerçeği.sakın çevre yollarına hele otobana girmeyi deneme.giriyoruz hatta hergün kullananlar var.şansa kalmış.fakat bu cahilliğimizi değiştirmez.bu ülkede bisiklet yoktur...olamaz..sen yine de bisiklete küsme....