Yanında yedek zincir taşıyan var mı?

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Arkadaşlar benim yola çıktığımda aklımı meşgul eden şeylerden birisi bu.Yanımda yedek zincir vs. taşımıyorum. Bazen zincir koparsa ne yaparım diye düşünmeden edemiyorum.Zincir kopması ne sıklıkta yaşanan bir durumdur? Böyle bir durumla karşılaşırsak ne yapmamız gerekir? Vites kombinasyonlarını doğru kullandığımızda kopma yaşanmaz diyebilir miyiz?

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yedek zincire gerek yok..
Eğer böyle bir korkunuz varsa yanınızda zincir anahtarı taşımanız yeterli.

Zincirin kırılması durumunda tüm zincir kullanılmaz hale gelmeyecektir. Tek bir bakladan kırılır büyük ihtimalle. Zincir anahtarı ile o baklayı çıkarıp, bir yanındakini takarsanız sorununuz idareten çözülmüş olur.
Daha sonradan yeni zincir alıp takabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gerek baklayı çıkarırken milini komple çıkarmamak. Yoksa geri takmak işkenceye dönüşüyor :) . Bir kere yanlışlıkla o mili çıkardım, herhalde geri takmam 1 saatimi aldı :).

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yanında zincir taşımak biraz acemiliğe kaçar, eğer dediğiniz gibi vites kombinasyonlarını doğru yaptığınız sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız, kopma sözkonusu bile değildir. Örnek vermek gerekirse arabaların şanzımanı, hangi hızda hangi vites vb. gibi eğer bunları bilmiyorsa sürücü ya yolda kalacak yada bagajda şanzıman taşıyacak :) oyüzden herkes kullandığı araçla ilgili ve teknik konuda bilgi sahibi olmak zorunda bence, saygılar.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Zincir kırmamak için en önemli konu vites geçişlerini yumuşak yapmak. Yük bindirirken vites değiştirmeye çalışmamak.
Bunu yaparsanız zaten katur kutur garip sesler duyarsınız. Ama yumuşak yani doğru şekilde vites değiştirirseniz zincirde hiçbir zorlanma olmaz, öyle garip sesler de gelmez.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Ş.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
O zaman yanımızda zincir sökme anahtarı ve yedek baklanın olması işimizi görecektir.

(link)

Bu anahtardan bir tane edineyim ben.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Zincir sökme aparatı işinizi görecektir... Ama uzun tur yapan bazı arkadaşlarımız (15 -20 günden başlayan turlar) yanlarına yedek zincirde alabiliyorlar...

• Beğen

burak durel

Forum Bağımlısı
Tepki
436
İsim
Burak D.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
hocam ilk zamanlar bunu bende düşünüyordum. ve bi performans turunda zincirimi rampada vitesi zorladım ve koparttım yanımda hiç bir takım anahtar vs. yoktu diğer arkadaşların yardımıyla pense ile çıkan baklayı yerine sıkıştırdım ve eve geri döndüm. zincirine uyumlu powerlink (bakla) da işini görür artık zincirimi değiştim ve turlarda yanımda powerlink taşıyorum. iyi günler.

• Beğen

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,çok faydalı oldu gerçekten.Zincir sökme anahtarı alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta var mı? Hepsi aynı işlevi görür mü?

(link) 19TL
(link) 36 TL

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Hocam zincir kırılırsa, böyle yaparsanız en mantıklısı:
https://fbexternal-a.akamaihd.net/safe_image.php?d=AQD53WJ9qockdteo&url=https%3A%2F%2Ffbcdn-vthumb-a.akamaihd.net%2Fhvthumb-ak-prn1%2Fs526x395%2F50966_10200367325839497_10200367 320319359_50696_932_b.jpg&jq=100

(link)

Taktım bir daha kırıldı. Öyle olunca yol yardım çağırdım. Temizinden 20 km çekti. Ben de hiç in ben basayım azcık da demedim :p ohh rahat rahat geldim. Kontrol bendeydi, hızlanırsa arkadan fren basıp yavaslatıyordum. Oldukca güvenli.

• Beğen

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@Alperen ERTEN

:) Çok güzel bir yöntem.Konforlu ve güvenli.Maşallah arkadaşınızın performansı çok iyi :)

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
valla sağolsun cagirdim geldi. o bisikletle bizim gibi bir sürü kişiyi yiyor yokusta. biraz da cimri olmasa babası alalım düzgün bisiklet diyor cocuk istemiyor :)

Tepki
17
Bisiklet
Ümit
bence zincir anahtarı bence de görür işinizi. Uzun turlara çıkan arkadaşların bile çoğu yedek zincir taşımıyor diye biliyorum ben. Zincir değil ama yedek iç lastik taşımanız çok daha mantıklı olur ;)

• Beğen

Tuncay K.

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Merida
bence okadar para vermeye gerek yok...

Ben ebay'den aldım. ürünün en ucuzunu ve satış olarak kim fazla yapmış ona baktım.
ürün takipsiz gelmesine rağmen sağsalim şekilde elime ulaştı.

8 Mayıs'ta sipariş verdim. 24 mayıs'ta postacı evime bıraktı. toplam 16 gün.

3.28 dolar.

(link)

• Beğen

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@Erdal Ceylan

Haklısınız,yedek iç lastik mutlaka olmalı.Benim de çantamda bir tane bulunur hep.

@Tuncay K.

Gayet iyi bir fiyata almışsınız.Ben de ucuza kapatmaya çalışacağım.