Yangından çıkan projelik Castello yol bisikleti

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar Fotoğrafta gördüğünüz bisiklet bir bisikletçinin yanan deposundan çıkmış bir bisiklet. Bugün biraz tel fırçayla pasını, karartısını aldım. Bildiğim kadarıyla bisiklet 27.5 Jant. Piyasada buna uygun lastik yok gibi. Bu bisiklete uygun 23 ya da 25 genişliğinde lastik nereden bulabilirim. 28 lastik uyar mı? Ya da 28 jant taksam pabuçların karşılığına gelir mi?

Bir başka sorum; Vitesler eski sistem kadro üzerinde, vitesleri oradan söküp gidona almayı düşünüyorum. Kadro için de hurda bir kadronun tel yuvasını kesip bu bisikletin kadrosuna kaynatmayı düşünüyorum.

Bendeki alüminyum sele borusunu takacağım, gidonu da değişmeyi düşünüyorum. En önemlisi fren kolları, bu bisiklete göre en uygun hangi model kolları önerirsiniz? Tourney kollarda vitesler ayrı bir yerde mi yoksa fren kollarında mı? Yol bisikleti konusunda biraz deneyimsizim. Bisiklete görsel olarak yatırım yapmak istiyorum, yani Sora set falan takacak değilim.
Orta göbeği de yeni tiplerle değiştirebilir miyim?
Son olarak vites kollarına bağlı kol şeklindeki demirler ne işe yarıyor? Bu arada Castello Pilot yazıyor ama modeli Acceleration olmalı. Deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Arkadaşlar kadroyu söktüm, ekipman olarak tavsiyeleriniz neler? Biliyorsunuz her şeyi SHIMANO dizeyim dersem sağlam bir yol bisikleti parasını bulabilir.

Ayna kol ve vites grupları olarak düşük bütçeli bir şey düşünüyorum. Hangi oranlarda ayna kol ve ruble önerirsiniz. Bisikletin üzerinde 3'lü ayna kol var. 27.5 jantları 28'e çevireceğim. 28 jant kadroya uyum sağlıyor.

Scudo

Melogram

Üye
Tepki
87
İsim
Melikşah
Bisiklet
Salcano
Keşke yol bisikleti hakkında bilgim olsaydıda yardımcı olabilseydim. ALLAH kolaylıklar versin takipteyim.

• Beğen
Tepkiler: djmaviyansima

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
27,5 jant...
koşar adımlarla uzaklaşmalısın
arkana bile bakma

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
90 lı yıllarda PKK çok araç yakardı. Yakılan araçları çok az hasarlı bile olsa onarmıyorlardı. Hurdaya ayrılıyordu. Sebebini bilmiyorum. Bu işlerden anlayan birilerine danışıp onarım işine başlamanız iyi olabilir. Eğer randıman vermeyecekse boşuna emek vermek yazık olur.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
çok teşekkürler arkadaşlar bir tane SALCANO RS 800 buldum 450 TL'ye gelişi olacak bana, eğer kadro boyu uyarsa onu alacağım. Claris arka attırıcı var ön arka viteler shimano sadece vitesler fren kolundan değil, buna masraf yapacağıma onu alırım diye düşündüm.

Bu bisikletin restorasyonu da o paralara bulacak gibi.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selam kolay gelsin. Bu makina o yangindan saglam ciktiysa dusunme restore et derim. Castello iyi bi markadir

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@mariokaldato Çok teşekkürler, aslında yangın esnasında birçok bisiklet yandı, bu bisiklet yangına biraz uzak bir yerde olduğu için pek etkilenmedi. Arkadaşlar hiç masraf etme yazmışlar. Aslında bir bakıma haklılar. Bu tarz bisikletlere yapılan masraflar ancak keyfi olur. Ben de bisikleti düşük bütçeli parçalarla restore etmek istiyorum. Yani varsın ayna kol 30 TL'lik ayna kol olsun çok önemli değil. Şu an hibrit kullanıyorum ama hiç yol bisikletim olmadı ve hiç yol bisikleti kullanmadım. En azından o zevki bir tadayım diyorum. Bisikletin vitesleri, rublesi sağlam, eski sahibi her kimse ayna kolu göbek miline kaynatmış, çıkarmak için göbek milini kesmek zorunda kaldım. Şu an bisiklet çıplak bir vaziyette, güzel bir boyaya sokacağım. Üzerindeki jantlar kötü bir şekilde boyanmış ve çok hoşuma gitmedi. Jantlar 27.5 ama 28 jantlar da uyuyor, fren pabuçları ayarlı olduğu için sıkıntı çıkmıyor. 2 tane düşük bütçe jant lastik alırım diye düşündüm.

Bisikletin en çok hoşuma giden tarafı eski klastik yol bisikletleri gibi at gibi durmaması, son derece kibar bir görüntüsü var. Gidona da güzel bir zımpara çekip siyaha boyatarak gidon bantıyla güzel bir şekle sokabilirdim.

Yol bisikletinin en pahalı ekipmanı da vites kolları oluyor, zaten onlara girmeyi pek düşünmüyorum. Şimdi şöyle bir teknik bilgi eksikliğim var: MTB ya da Hibrit olsa ayna kol bulmam sorun değil. Fakat googlede arattığım kadarıyla yol bisikleti için diğer bisiklet gibi ayna kol pek yok gibi. Hangi dişli oranlarıyla aratmam gerekiyor?

Bu arada yangın yerinde çektiğim video, belki ilginizi çeker;

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Uygun maliyetli güzel bişey olsun derseniz sanırım biraz uğraşmile güzel bi single yahut fixie çıkar ortaya. Bi flip flop göbek ile uygun bi aynakol bulup güzel bi jant seti ördürerek hoş bişey olabilir:)

• Beğen
Tepkiler: djmaviyansima
Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@lealtad Yol'cusunuz sanırım :) şu ayna kol oranlarını söyler misiniz, google'da hep 44-48 oranlar var

cckaraduman

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Çetin Can Karaduman
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok seviyorum böyle restorasyon işlerini. Umarım dilediğiniz gibi kullanışlı güzel bir şey olur. Aşamaları da burada paylaşırsanız şahane olur. Aslında bütçe sıkıntınız olmasa çok güzel bisiklet olacak gibi. Birde deponun yanması sahibi için kötü şans ama sizin için iyi şans olmuş aslında :)